International Orienteering Federation

Official results for Finnish Championships in sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Finnish Championships in sprint
Organiser: Finland
Date: 16 September 2018

M21A

3 600 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Olav LundanesPaimion RastiNorway14:083:55
2Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland14:17+0:093:58
3Frederic TranchandPaimion RastiFrance14:20+0:123:58
4Yannick (U) MichielsTurun MetsänkävijätBelgium14:25+0:174:00
5Joni HirvikallioKooveeFinland14:39+0:314:04
6Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland14:41+0:334:04
7Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland14:44+0:364:05
8Igor (U) PopovHiisirastiRussian Federation14:47+0:394:06
8Topias AholaNaviFinland14:47+0:394:06
10Sami HämäläinenMS ParmaFinland14:49+0:414:06
11Artem (U) PopovMS ParmaRussian Federation14:50+0:424:07
12Andreas Hougaard (U) BoesenAngelniemen AnkkuriDenmark14:52+0:444:07
13Juha SorvistoVaajakosken TeräFinland14:55+0:474:08
14Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat-37Finland14:58+0:504:09
14Eetu SavolainenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland14:58+0:504:09
16Olli OjanahoHelsingin SuunnistajatFinland14:59+0:514:09
17Topi PenttinenOK TrianFinland15:03+0:554:10
18Oskari LiukkonenHiidenkiertäjätFinland15:06+0:584:11
19Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland15:07+0:594:11
20Vili NiemiPaimion RastiFinland15:08+1:004:12
21Andrei (U) HramovHiisirastiRussian Federation15:09+1:014:12
21Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland15:09+1:014:12
21Tuomo MäkeläAngelniemen AnkkuriFinland15:09+1:014:12
24Philipp (U) Von ArxLahden Suunnistajat-37Switzerland15:10+1:024:12
25Kirill (U) KomarovEspoon SuuntaRussian Federation15:13+1:054:13
25Fredric PortinPaimion RastiFinland15:13+1:054:13
27Dmitry (U) NakonechnyiHiisirastiRussian Federation15:14+1:064:13
28Lari PernuEspoon SuuntaFinland15:15+1:074:14
28Otto SimosasTampereen PyrintöFinland15:15+1:074:14
30Jesse LaukkarinenPaimion RastiFinland15:18+1:104:15
31Arto TalvinenMS ParmaFinland15:32+1:244:18
32Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland15:36+1:284:20
33Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland15:40+1:324:21
33Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland15:40+1:324:21
35Eero HeinonenMS ParmaFinland15:42+1:344:21
36Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinland15:49+1:414:23
37Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland15:56+1:484:25
38Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:04+1:564:27
39Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:05+1:574:28
39Petteri MuukkonenOK TrianFinland16:05+1:574:28
41Hannu-Pekka PukemaRajamäen RykmenttiFinland16:11+2:034:29
42Lari TakanenVehkalahden VeikotFinland16:25+2:174:33
42Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland16:25+2:174:33
44Aleksi KarppinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:27+2:194:34
45Lauri NenonenKalevan RastiFinland17:06+2:584:45
46Eero-Matti VainioMS ParmaFinland17:16+3:084:47
47Roope KoskinenKalevan RastiFinland17:22+3:144:49
Ollipekka HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinlanddisqualified
Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinlanddisqualified
Ari-Pekka LassilaKooveeFinlanddisqualified
Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinlanddisqualified
Joonas AholaNaviFinlanddid not start

W21A

3 200 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anna NärhiIFK GöteborgFinland14:144:26
2Maija SianojaMS ParmaFinland14:26+0:124:30
3Sofia HaajanenSK PohjantähtiFinland14:51+0:374:38
4Sari AnttonenKeuruun KisailijatFinland14:53+0:394:39
5Jenny PatanaHiidenkiertäjätFinland14:57+0:434:40
6Svetlana MironovaKooveeRussian Federation15:15+1:014:45
7Tiia IstolahtiMS ParmaFinland15:18+1:044:46
8Johanna HulkkonenKooveeFinland15:24+1:104:48
9Mira KaskinenRastikarhutFinland15:31+1:174:50
10Alexandra EnlundIF FemmanFinland15:33+1:194:51
10Lotta KarholaTampereen PyrintöFinland15:33+1:194:51
12Ina WesterlundPaimion RastiFinland15:35+1:214:52
13Heini WennmanSK PohjantähtiFinland15:36+1:224:52
14Miia NiittynenKooveeFinland15:40+1:264:53
15Niina HulkkonenIKF Lidingö SOKFinland15:45+1:314:55
16Karoliina UkskoskiKooveeFinland15:49+1:354:56
17Laura (U) RamsteinLahden Suunnistajat-37Austria15:50+1:364:56
17Sara KarvonenLynxFinland15:50+1:364:56
19Tuulia VibergMS ParmaFinland15:59+1:454:59
20Ekaterina (U) SavkinaEspoon SuuntaRussian Federation16:01+1:475:00
21Laura ParjanneHiidenkiertäjätFinland16:07+1:535:02
22Noora KoskinenMS ParmaFinland16:15+2:015:04
22Lotta KirvesmiesLahden Suunnistajat-37Finland16:15+2:015:04
24Eveliina HirvonenPaimion RastiFinland16:21+2:075:06
25Julia JärveläinenIF FemmanFinland16:22+2:085:06
26Hanna RaitanenRajamäen RykmenttiFinland16:26+2:125:08
27Inga DambePaimion RastiLatvia16:27+2:135:08
28Maiju OksanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:36+2:225:11
29Noora HyyrynenKouvolan SuunnistajatFinland16:44+2:305:13
30Suvi YlikyläRastikarhutFinland16:46+2:325:14
31Jannina GustafssonMS ParmaFinland16:54+2:405:16
32Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland16:57+2:435:17
33Ulrika UotilaKooveeFinland16:59+2:455:18
34Inna (U) SomovaHiisirastiRussian Federation17:02+2:485:19
35Laura (U) JoonasKuopion SuunnistajatEstonia17:05+2:515:20
36Emily KempAngelniemen AnkkuriCanada17:06+2:525:20
37Milla LohikainenRastivarsatFinland17:21+3:075:25
38Heini SaarimäkiAngelniemen AnkkuriFinland17:29+3:155:27
Satu HeittolaRasti-KurikkaFinlanddisqualified
Henna-Riikka HaikonenAnttolan UrheilijatFinlanddid not start
Kirsi NurmiIFK GöteborgFinlanddid not start

M21B1

2 800 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anton SalmenkyläHelsingin SuunnistajatUnited States11:204:02
1Gleb TikhonovTurun MetsänkävijätRussian Federation11:204:02
3Pekka HyvönenAngelniemen AnkkuriFinland11:32+0:124:07
4Juha HyyryläinenAnttolan UrheilijatFinland11:34+0:144:07
5af Fabian HällströmOK77Finland11:35+0:154:08
6Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinland11:42+0:224:10
7Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland11:43+0:234:11
7Aleksi SopoKuopion SuunnistajatFinland11:43+0:234:11
9Toni-Antti ViitasaariKokkolan SuunnistajatFinland11:44+0:244:11
9Ari-Pekka JoensuuPaimion RastiFinland11:44+0:244:11
9Sergei (U) DetkovHiisirastiRussian Federation11:44+0:244:11
12Ilari SulkulaVaajakosken TeräFinland11:45+0:254:11
13Ville LampinenHelsingin SuunnistajatFinland11:48+0:284:12
14Tuomas KotroIkaalisten Nouseva-VoimaFinland11:49+0:294:13
15Juho WesterlundKooveeFinland11:52+0:324:14
16Matti KiveläHiidenkiertäjätFinland11:53+0:334:14
17Antti-Pekka LeskinenLynxFinland11:57+0:374:16
18Antti JärvenpääOK77Finland12:00+0:404:17
18Juho KorpiNaviFinland12:00+0:404:17
20Eemeli SuominenHiidenkiertäjätFinland12:03+0:434:18
21Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland12:04+0:444:18
22Anssi VesantoEspoon SuuntaFinland12:07+0:474:19
22Ville SaikkoLappeen RientoFinland12:07+0:474:19
24Arttu TaulavuoriAlatornion PirkatFinland12:08+0:484:20
25Otto SundOK TrianFinland12:13+0:534:21
25Peter SundelinIF FemmanFinland12:13+0:534:21
25Anton KuukkaTampereen PyrintöFinland12:13+0:534:21
28Kari-Pekka SeppänenRastikarhutFinland12:16+0:564:22
28Tatu LeirimaaRastivarsatFinland12:16+0:564:22
28Joona HuilaHiisirastiFinland12:16+0:564:22
31Janne MänkärläLynxFinland12:17+0:574:23
32Ats (U) SõnajalgLapuan VirkiäEstonia12:20+1:004:24
33Jere SipponenPaimion RastiFinland12:22+1:024:25
34Teemu NiskanenLahden Suunnistajat-37Finland12:23+1:034:25
35Aapo LeskinenLynxFinland12:27+1:074:26
36Toni SaariVaajakosken TeräFinland12:31+1:114:28
37Aleksi LammiRasti-KurikkaFinland12:36+1:164:30
38Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland12:39+1:194:31
39Tuomo IstolahtiKangasala SKFinland12:51+1:314:35
40Mikko HölliKangasala SKFinland12:53+1:334:36
41Eero InkeriVehkalahden VeikotFinland16:07+4:475:45
Antti VainioMS ParmaFinlanddid not start
Jere AhonenKangasala SKFinlanddid not start
Hannu AirilaKalevan RastiFinlanddid not start
Markku EloAngelniemen AnkkuriFinlanddid not start
Tomi NärväHiidenkiertäjätFinlanddid not start
Einari HeinaroHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Markus RäsänenKalevan RastiFinlanddid not start
Mikko SirénAngelniemen AnkkuriFinlanddid not start

M21B2

2 800 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Petteri HuikkoVaajakosken TeräFinland10:323:45
2Antti HakalaKortesjärven Järvi-VeikotFinland10:41+0:093:48
3Henri KalveMS ParmaFinland10:54+0:223:53
4Ville-Petteri SaarelaKeminmaan UrheilijatFinland11:16+0:444:01
5Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finland11:19+0:474:02
6Paavo RantalaKokkolan SuunnistajatFinland11:21+0:494:03
7Lasse KauttoVaajakosken TeräFinland11:23+0:514:03
8Jonathan RayOK77Finland11:26+0:544:05
9Tobias JernOK77Finland11:27+0:554:05
10Sampo HyppöläKuopion SuunnistajatFinland11:28+0:564:05
11Rainer KujalaLynxFinland11:30+0:584:06
12Niko HakulinenVehkalahden VeikotFinland11:31+0:594:06
12Aapo SummanenHelsingin SuunnistajatFinland11:31+0:594:06
14Sami-Petteri JuopperiPellon PonsiFinland11:35+1:034:08
14Heikki ManninenAnttolan UrheilijatFinland11:35+1:034:08
16Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland11:37+1:054:08
17Lauri PohjolaSuunta JyväskyläFinland11:38+1:064:09
18Tomi KanniainenPuolangan RyhtiFinland11:39+1:074:09
18Gianluca (U) SalvioniVaajakosken TeräItaly11:39+1:074:09
18Tomas SnellmanRasti-LukkoFinland11:39+1:074:09
21Aaro RuoholaMS ParmaFinland11:44+1:124:11
22Seppo VäyrynenRasti-PielinenFinland11:50+1:184:13
23Juha LuomaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland11:55+1:234:15
24Antto-Iiro SuhonenKuopion SuunnistajatFinland12:04+1:324:18
25Niklas SaramäkiLynxFinland12:08+1:364:20
26Ville VäyrynenRasti-PielinenFinland12:09+1:374:20
27Atte LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland12:21+1:494:24
28Antton ViljakainenAnttolan UrheilijatFinland12:22+1:504:25
29Miika VehmasEspoon SuuntaFinland12:23+1:514:25
30Lauri KleemolaLynxFinland12:25+1:534:26
30Wilhelm StenbackaOK77Finland12:25+1:534:26
32Lauri LaasanenLaihian LujaFinland12:26+1:544:26
32Aaro NurmiainenRajamäen RykmenttiFinland12:26+1:544:26
34Kari KokkinenLahden TaimiFinland12:31+1:594:28
35Matias KankkunenOK77Finland12:35+2:034:29
36Caj SnickarsOK77Finland12:40+2:084:31
37Jussi HarjuTampereen PyrintöFinland12:53+2:214:36
38Ossi JärvinenTampereen PyrintöFinland12:54+2:224:36
39Kalle ManninenAnttolan UrheilijatFinland13:18+2:464:45
40Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland17:05+6:336:06
Jaakko IstolahtiKangasala SKFinlanddisqualified
Mikhail (U) KuleshovEspoon SuuntaRussian Federationdid not start
Lauri SorsaHiidenkiertäjätFinlanddid not start
Eero JalliMS ParmaFinlanddid not start
Benjamin TulonenHiidenkiertäjätFinlanddid not start
Pasi IkonenPaimion RastiFinlanddid not start
Simo HasuOK TrianFinlanddid not start
Jeremias LipsanenNaviFinlanddid not start

M21B3

2 800 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Antti ParjanneLynxFinland11:524:14
2Dmitry (U) TsvetkovIkaalisten Nouseva-VoimaRussian Federation11:58+0:064:16
3Petja PöyhönenRastikarhutFinland12:31+0:394:28
4Jyri UusitaloPellon PonsiFinland12:53+1:014:36
5Janne OvaskaVehkalahden VeikotFinland12:56+1:044:37
6Janne KukkonenKuopion SuunnistajatFinland13:04+1:124:40
7Ville VierimaaEspoon AkillesFinland13:06+1:144:40
8Arto NiiranenKuopion SuunnistajatFinland13:08+1:164:41
9Teemu TauriainenKuusamon Erä-VeikotFinland13:25+1:334:47
10Santeri SainioKangasala SKFinland13:27+1:354:48
11Tomi LehtolaKooveeFinland13:42+1:504:53
12Viljo OripeltoHauhon SisuFinland13:57+2:054:58
13Mika SeppänenVaalan KarhuFinland14:03+2:115:01
14Christoffer MelinIK FalkenFinland14:17+2:255:06
15Esa HietalaPudasjärven UrheilijatFinland14:20+2:285:07
16Pyry NiemiRajamäen RykmenttiFinland14:35+2:435:12
17Joonas HirviRaja-Karjalan SuunnistajatFinland14:38+2:465:13
18Heikki VirekunnasTampereen PyrintöFinland14:41+2:495:14
19Aapo HäkkinenSaarijärven PullistusFinland14:50+2:585:17
20Markus Keski-OjalaKannuksen UraFinland15:01+3:095:21
21Tomi KauppilaVehkalahden VeikotFinland15:24+3:325:30
22Markus HakkarainenRaja-Karjalan SuunnistajatFinland15:37+3:455:34
23Joakim HakalaIF FemmanFinland15:54+4:025:40
24Tapani LintulaKärsämäen KatajaFinland16:03+4:115:43
25Kalle HäkkinenSuunta JyväskyläFinland17:15+5:236:09
Panu TeittinenKangasala SKFinlanddid not start
Perttu SorsaHiidenkiertäjätFinlanddid not start
Lauri KahilaTampereen PyrintöFinlanddid not start
Topi HasuOK TrianFinlanddid not start
Anssi HuostilaTampereen PyrintöFinlanddid not start
Eero KahilaTampereen PyrintöFinlanddid not start
Vesa TaanilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinlanddid not start
Ville LuomaHiidenkiertäjätFinlanddid not start
Juuso TuomaalaLapuan VirkiäFinlanddid not start

W21B1

2 800 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Silja KauppinenKalevan RastiFinland12:064:19
2Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland12:09+0:034:20
3Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland12:12+0:064:21
4Aino VäyrynenKymin SuunnistajatFinland12:32+0:264:28
5Laura (U) VikeKooveeLatvia12:35+0:294:29
6Sonja JulkunenTurun SuunnistajatFinland12:48+0:424:34
6Mari SeppänenOK77Finland12:48+0:424:34
8Sanna YlikyläRastikarhutFinland12:50+0:444:35
9Sanna PusaKeuruun KisailijatFinland12:58+0:524:37
10Maiki (U) MaalbergEstoniaEstonia12:59+0:534:38
11Pinja HietanenKouvolan SuunnistajatFinland13:01+0:554:38
12Erika UotilaKooveeFinland13:09+1:034:41
13Satu RautiainenRasti E4Finland13:10+1:044:42
14Sanni KymäläinenTampereen PyrintöFinland13:16+1:104:44
15Elli PeltomäkiRastikarhutFinland13:18+1:124:45
16Suvi HeittolaRajamäen RykmenttiFinland13:29+1:234:48
17Piia Latva-KiskolaRajamäen RykmenttiFinland13:33+1:274:50
17Emmi HaavistoTurun SuunnistajatFinland13:33+1:274:50
19Sanna AndelinLahden TaimiFinland13:37+1:314:51
20Jutta JussilaSwedenFinland13:39+1:334:52
21Kaisa LylynperäAngelniemen AnkkuriFinland13:42+1:364:53
22Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland13:45+1:394:54
22Laura JakobssonRastikarhutFinland13:45+1:394:54
24Miitu HonkanenKuopion SuunnistajatFinland14:03+1:575:01
25Alma ToivonenKuopion SuunnistajatFinland14:04+1:585:01
26Ida-Marie SkogvikOK77Finland14:15+2:095:05
27Minna SaarinenKangasala SKFinland14:16+2:105:05
28Suvi HarjuTampereen PyrintöFinland14:21+2:155:07
29Janika PuikkonenSuunta JyväskyläFinland14:48+2:425:17
30Minna TruhponenSaarijärven PullistusFinland15:22+3:165:29
31Annika (U) RihmaHiidenkiertäjätEstonia15:24+3:185:30
32Sonja LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland15:44+3:385:37
Jaana KariLänsi-Rajan RastiFinlanddid not start
Sari NurmelaAnttolan UrheilijatFinlanddid not start
Sanni KiveläAngelniemen AnkkuriFinlanddid not start

W21B2

2 700 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland11:184:11
2Emilia StåhlbergEspoon SuuntaFinland11:43+0:254:20
3Sari VääränenKouvolan SuunnistajatFinland12:15+0:574:32
4Essi YlipelkolaKortesjärven Järvi-VeikotFinland13:00+1:424:48
5Laura JerkkuTurun SuunnistajatFinland13:01+1:434:49
6Saana BackmanIin YritysFinland13:18+2:004:55
7Piia LaitalaKalajoen JunkkaritFinland14:07+2:495:13
8Minna MiettinenMS ParmaFinland14:10+2:525:14
9Essi LotvonenLaitasaaren VetoFinland14:39+3:215:25
10Eeva RautanenTuupovaaran SepotFinland15:06+3:485:35
11Anni VäyrynenKymin SuunnistajatFinland15:26+4:085:42
12Henna SalminenOK77Finland15:29+4:115:44
13Tiia-Maria RauttolaEspoon SuuntaFinland15:37+4:195:47
14Anni KarhunenHelsingin SuunnistajatFinland15:43+4:255:49
15Maija RaasakkaEspoon SuuntaFinland15:53+4:355:52
16Pihla PasanenRasti-JussitFinland16:32+5:146:07
17Anni KuusrainenKoskelankylän RientoFinland17:04+5:466:19
Johanka (U) SimkovaSwedenCzech Republicdid not start
Tuija KuuselaRastikarhutFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Guangdong Historical Road 2018
WOC 2019 banner
BML Print
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org