International Orienteering Federation

Official results for Finnish Championships in sprint

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Finnish Championships in sprint
Organiser: Finland
Date: 16 September 2018

M21A

3 600 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Olav LundanesPaimion RastiNorway14:08
2Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland14:17+0:09
3Frederic TranchandPaimion RastiFrance14:20+0:12
4Yannick (U) MichielsTurun MetsänkävijätBelgium14:25+0:17
5Joni HirvikallioKooveeFinland14:39+0:31
6Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland14:41+0:33
7Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland14:44+0:36
8Igor (U) PopovHiisirastiRussian Federation14:47+0:39
8Topias AholaNaviFinland14:47+0:39
10Sami HämäläinenMS ParmaFinland14:49+0:41
11Artem (U) PopovMS ParmaRussian Federation14:50+0:42
12Andreas Hougaard (U) BoesenAngelniemen AnkkuriDenmark14:52+0:44
13Juha SorvistoVaajakosken TeräFinland14:55+0:47
14Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat-37Finland14:58+0:50
14Eetu SavolainenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland14:58+0:50
16Olli OjanahoHelsingin SuunnistajatFinland14:59+0:51
17Topi PenttinenOK TrianFinland15:03+0:55
18Oskari LiukkonenHiidenkiertäjätFinland15:06+0:58
19Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland15:07+0:59
20Vili NiemiPaimion RastiFinland15:08+1:00
21Andrei (U) HramovHiisirastiRussian Federation15:09+1:01
21Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland15:09+1:01
21Tuomo MäkeläAngelniemen AnkkuriFinland15:09+1:01
24Philipp (U) Von ArxLahden Suunnistajat-37Switzerland15:10+1:02
25Kirill (U) KomarovEspoon SuuntaRussian Federation15:13+1:05
25Fredric PortinPaimion RastiFinland15:13+1:05
27Dmitry (U) NakonechnyiHiisirastiRussian Federation15:14+1:06
28Lari PernuEspoon SuuntaFinland15:15+1:07
28Otto SimosasTampereen PyrintöFinland15:15+1:07
30Jesse LaukkarinenPaimion RastiFinland15:18+1:10
31Arto TalvinenMS ParmaFinland15:32+1:24
32Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland15:36+1:28
33Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland15:40+1:32
33Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland15:40+1:32
35Eero HeinonenMS ParmaFinland15:42+1:34
36Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinland15:49+1:41
37Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland15:56+1:48
38Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:04+1:56
39Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:05+1:57
39Petteri MuukkonenOK TrianFinland16:05+1:57
41Hannu-Pekka PukemaRajamäen RykmenttiFinland16:11+2:03
42Lari TakanenVehkalahden VeikotFinland16:25+2:17
42Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland16:25+2:17
44Aleksi KarppinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:27+2:19
45Lauri NenonenKalevan RastiFinland17:06+2:58
46Eero-Matti VainioMS ParmaFinland17:16+3:08
47Roope KoskinenKalevan RastiFinland17:22+3:14
Ollipekka HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinlanddisqualified
Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinlanddisqualified
Ari-Pekka LassilaKooveeFinlanddisqualified
Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinlanddisqualified
Joonas AholaNaviFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org