International Orienteering Federation

Official results for IV TROFEO MÁXIMUS

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: IV TROFEO MÁXIMUS
Organisers: CLUB MAXIMUS / Spain
Date: 27 January 2018

ME

39 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Eduardo Gil MarcosSpanish Orienteering FederatioSpain45:17
2Luis Nogueira de la MuelaSpanish Orienteering FederatioSpain47:07+1:50
3Pau Llorens CaellasCAT-OSpain47:38+2:21
4Javier Ruiz de la Herrán PidalCOMASpain47:40+2:23
5Emil AhlbeckFossum IFNorway48:28+3:11
6Ivaylo KamenarovCompass CrossBulgaria50:29+5:12
7Álvaro Prieto Del CampoMALARRUTASpain52:27+7:10
8Antonio Martínez PérezSpanish Orienteering FederatioSpain52:35+7:18
9Roger Casal FernándezCE COLIVENCSpain55:15+9:58
10Rafael MiguelOri-EstarrejaPortugal56:00+10:43
11Ivan SirakovVariant 5 TargovishteBulgaria57:14+11:57
12Bernardo PereiraADFAPortugal59:09+13:52
13Tiago Gingão LealGD4C Grupo Desportivo 4 CaminhPortugal1:00:00+14:43
14Josep Morlá VanrellCORZOSpain1:02:42+17:25
15Luis Sánchez SerranoVILLENA-OSpain1:03:11+17:54
16Vicente López SánchezFUNDIOSpain1:04:44+19:27
17Dimitar RusevMladost BlagoevgradBulgaria1:06:41+21:24
18François Van der OuderaaBelgian Orienteering FederatioBelgium1:07:53+22:36
19Benet Totusaus GargalloCAT-OSpain1:08:16+22:59
20Pedro DuarteADFAPortugal1:10:08+24:51
21Ángel Álvarez SertoARAMONSpain1:10:18+25:01
22Jørgen FrøydLarvik OKNorway1:12:19+27:02
23Ivaylo IvanovBEGUMBulgaria1:12:23+27:06
24João Novo.COMPortugal1:13:32+28:15
25Nelson BarocaClube Aventura da MadeiraPortugal1:13:34+28:17
26Carlos Raico Landa SánchezSpanish Orienteering FederatioSpain1:14:04+28:47
27Sergio Mérida SanchísUNIVERSIDAD_ALICANTESpain1:14:41+29:24
28Carlos Vera GuerreroBEGUMSpain1:23:04+37:47
29Teemu NiskanenLahden Suunnistajat 37Finland1:29:38+44:21
30Dimitar DimitrovMladost BlagoevgradBulgaria1:30:03+44:46
31Cristobal Camarasa PérezCE COLIVENCSpain1:34:06+48:49
32Xavier VieiraClube Aventura da MadeiraPortugal1:37:03+51:46
33João GomesClube Aventura da MadeiraPortugal1:37:43+52:26
34Xavier Arumí RotaGO XtremeSpain1:39:18+54:01
35Ángel Soto BoullosaVIZHOJA-CORNELIOSSpain1:56:22+1:11:05
Marc Serrallonga ArquésCAT-OSpainmispunched
Xoel Chamorro GarcíaARAMONSpaindid not finish
Ricardo EstevesADFAPortugaldid not finish
Gregory AhlswedeESCONDITE-MUnited Statesdid not finish

WE

17 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Svetlana MironovaKooveeRussian Federation45:10
2Filipa RodriguesADFAPortugal51:13+6:03
3Esther Gil i BrotonsCE COLIVENCSpain52:26+7:16
4Marta Guijo AlonsoVia de la PlataSpain54:41+9:31
5Marina García CastroALCONSpain56:18+11:08
6Esmeralda Ruiz AlonsoCLUB SANT JOANSpain56:45+11:35
7Kristina IvanovaMladost BlagoevgradBulgaria1:03:02+17:52
8Liliana GotsevaMladost BlagoevgradBulgaria1:03:12+18:02
9Ana Camarasa PérezCE COLIVENCSpain1:13:13+28:03
10Carolina DelgadoGD4C Grupo Desportivo 4 CaminhPortugal1:14:39+29:29
11Guadalupe Moreno ZúñigaToledoOSpain1:20:41+35:31
12Marta Pérez FernándezCOVSpain1:20:45+35:35
13Consolación Doblado BlancoPOSEIDONSpain1:28:10+43:00
14Amanda Pons PérezCORZOSpain1:30:55+45:45
15Jara Gracia ZafraIBONSpain1:50:50+1:05:40
Rosa Raquel Martín GarcíaESCONDITE-TSpainmispunched
Violeta Feliciano SanjuánCE COLIVENCSpaindid not finish
Inês PintoGD4C Grupo Desportivo 4 CaminhPortugaldid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org