International Orienteering Federation

Official results for Melbourne Sprint Weekend WRE

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Melbourne Sprint Weekend WRE
Organisers: Australia / Orienteering Victoria
Date: 10 March 2018

Men

57 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Aston KeyVI VAustralia15:19
2William GardnerVI VGreat Britain15:22+0:03
3Peter HodkinsonVI VGreat Britain15:44+0:25
4Simon UppillSW SAustralia15:58+0:39
5Patrick JaffeVI VAustralia15:59+0:40
6Brodie NankervisTF TAustralia16:22+1:03
7Bruce ArthurVI VAustralia16:36+1:17
8Kerrin RattraySW SAustralia16:39+1:20
9Matt DoyleCC AAustralia16:48+1:29
10Todd NeveVI VAustralia16:57+1:38
11Matthew SchepisiVI VAustralia17:04+1:45
12Duncan CurrieST NAustralia17:22+2:03
13Jarrah DayTF TAustralia17:23+2:04
13Joseph DickinsonTF TAustralia17:23+2:04
15Aidan DawsonST NAustralia17:30+2:11
16Konsta VanhanenST NFinland17:40+2:21
17Angus HainesSW SAustralia17:41+2:22
18Toby WilsonST NAustralia17:43+2:24
19James RobertsonVI VAustralia17:59+2:40
20Martin DentCC AAustralia18:00+2:41
21Patrick MillerCC AAustralia18:04+2:45
22Rob PrestonST NAustralia18:58+3:39
22Dante AfnanSW SAustralia18:58+3:39
24Alastair GeorgeST NAustralia19:05+3:46
25Noah PolandCC AAustralia19:11+3:52
26Jed FlemingTF TAustralia19:29+4:10
27Peter HobbsVI VAustralia19:46+4:27
28Daniel GrayQC QAustralia19:55+4:36
29Tristan MillerCC AAustralia19:56+4:37
30Ricky ThackrayWN WAustralia20:11+4:52
31Karl BicevskisTF TAustralia20:27+5:08
32Tuve MoellerST NSweden20:42+5:23
33Thomas GarbelliniQC QAustralia20:48+5:29
34Jack NeumannQC QAustralia20:54+5:35
35Nicholas CollinsVI VAustralia20:58+5:39
36Adrian JäggiVI VSwitzerland21:00+5:41
37Ryan StocksCC AAustralia21:07+5:48
38Zac NeedhamCC AAustralia21:20+6:01
38Simon RouseVI VNew Zealand21:20+6:01
40Brody McCarthyVI VAustralia22:00+6:41
40Geoff LawfordVI VAustralia22:00+6:41
42Craig FeuerherdtVI VAustralia22:33+7:14
43Teemu KarjalainenNo club membershipFinland22:41+7:22
44Peter CollinsVI VAustralia22:43+7:24
45David BrownridgeVI VAustralia22:52+7:33
46Jonathan McCombTF TAustralia23:24+8:05
47Ashley NankervisTF TAustralia24:34+9:15
48Max DalheimVI VAustralia24:37+9:18
49Lachlan CherryVI VAustralia24:46+9:27
50Fredrik JohanssonVI VAustralia24:49+9:30
51Michael LoughnanVI VAustralia24:50+9:31
52Glenn JamesVI VAustralia25:02+9:43
53James GrayVI VAustralia37:43+22:24
Blair TrewinVI VAustraliamispunched
Ian LawfordCC AAustraliamispunched
Nicholas CongediSW SAustraliamispunched
Simeon BurrillQC QAustraliamispunched
Jade KerberTF TAustraliadid not start
Christopher NauntonVI VAustraliadid not start
Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinlanddid not start

Women

40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Belinda LawfordCC AAustralia15:56
2Krystal NeumannQC QAustralia16:06+0:10
3Natasha KeyVI VAustralia17:40+1:44
4Michele DawsonST NAustralia17:41+1:45
5Tamsin MoranCC AGreat Britain17:49+1:53
6Bridget AndersonSW SAustralia17:58+2:02
7Asha SteerVI VAustralia18:00+2:04
8Nicola BlatchfordST NAustralia18:11+2:15
9Tara MelhuishCC AAustralia18:15+2:19
9Lanita SteerVI VAustralia18:15+2:19
11Anna SheldonQC QAustralia18:16+2:20
12Liis JohansonVI VEstonia18:53+2:57
13Caroline PigerreQC QAustralia19:10+3:14
14Zoe DowlingTF TAustralia19:12+3:16
15Shannon JonesCC AAustralia19:18+3:22
16Clare BrownridgeVI VAustralia19:22+3:26
17Abigail GeorgeSW SAustralia19:30+3:34
18Anna DowlingTF TAustralia19:38+3:42
19Ella CuthbertCC AAustralia19:59+4:03
20Emily SorensenSW SAustralia20:26+4:30
21Winnie OakhillQC QAustralia20:32+4:36
22Zoe MelhuishCC AAustralia20:42+4:46
23Ella JohnsonTF TAustralia20:45+4:49
24Kathryn PrestonVI VAustralia20:46+4:50
25Rachel AllenTF TAustralia20:57+5:01
26Caitlin YoungCC AAustralia21:06+5:10
27Meredith NormanSW SAustralia21:08+5:12
28Rebecca GeorgeST NAustralia22:18+6:22
29Jenny CasanovaSW SAustralia22:27+6:31
30Arabella PhillipsTF TAustralia22:32+6:36
31Jo Anna MaynardWN WAustralia23:03+7:07
32Sarah LimSW SAustralia23:12+7:16
33Jayne SalesVI VGreat Britain23:40+7:44
34Anna FitzgeraldST NAustralia24:22+8:26
35Briohny SeamanST NAustralia24:55+8:59
36Bec ButlerTF TAustralia25:31+9:35
37Cassandra DuttonVI VAustralia29:00+13:04
38Natasha SpargWN WAustralia30:29+14:33
Joanna GeorgeSW SAustraliamispunched
Olivia SprodSW SAustraliamispunched
Jaana KariLänsi-Rajan RastiFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org