International Orienteering Federation

Official results for Norsk O-Festival

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norsk O-Festival
Organiser: Norway
Date: 24 June 2018

H 21-E

5 500 m, 69 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Magne DæhliHalden SKNorway33:406:07
2Gaute Hallan SteiwerFredrikstad SKNorway33:46+0:066:08
3Jon Aukrust OsmoenNydalens SKNorway34:50+1:106:20
4Jo Forseth IndgaardFrol ILNorway35:37+1:576:28
5Håkon Jarvis WestergårdVaregg FleridrettNorway35:55+2:156:31
6Vetle Ruud BråtenRaumar OrienteringNorway36:05+2:256:33
7Ralph StreetBækkelagets SKGreat Britain36:28+2:486:37
8Paul SirumFrol ILNorway36:35+2:556:39
9Olai Stensland LillevoldNTNUINorway36:58+3:186:43
10Håvard HagaNydalens SKNorway37:05+3:256:44
11Anders VisterNydalens SKNorway37:23+3:436:47
11Torgeir NørbechIL TyrvingNorway37:23+3:436:47
13Sven HellmüllerBækkelagets SKSwitzerland37:32+3:526:49
14Anders NordbergNydalens SKNorway37:34+3:546:49
15Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway38:23+4:436:58
16Emil AhlbäckFossum IFNorway38:39+4:597:01
17Martin VisterFrol ILNorway38:40+5:007:01
18Alan CherryNydalens SKGreat Britain38:49+5:097:03
19Håkon Raadal BjørloNTNUINorway39:01+5:217:05
20Elias T. MølnvikNTNUINorway39:05+5:257:06
21Håvard Wedege IrgensKristiansand OKNorway39:10+5:307:07
22Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden39:11+5:317:07
23Isak BergsetFrol ILNorway39:22+5:427:09
24Bojan BlumensteinNydalens SKGermany39:24+5:447:09
25Topias AholaNaviFinland39:43+6:037:13
26Joonas AholaNaviFinland39:45+6:057:13
26Eirik Kamstrup HovindNydalens SKNorway39:45+6:057:13
28Lari PernuEspoon SuuntaFinland39:46+6:067:13
29Vegard Jarvis WestergårdNTNUINorway40:04+6:247:17
30Mats NordbrødenHalden SKNorway40:41+7:017:23
31Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway41:20+7:407:30
32Morten JørgensenKristiansand OKUnited States41:37+7:577:34
32Stian SundsvikFrol ILNorway41:37+7:577:34
34Tobia PezzatiTampereen PyrintöSwitzerland41:42+8:027:34
35Anders Felde OlaussenNTNUINorway41:47+8:077:35
36Arto TalvinenMS ParmaFinland41:48+8:087:36
37Andreas SølbergIL LeikNorway41:51+8:117:36
38Carl Petter LyngenFrol ILNorway42:06+8:267:39
39Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOKSweden42:19+8:397:41
40Markus HolterHalden SKNorway42:35+8:557:44
41Henrik EijsinkNydalens SKNorway43:18+9:387:52
42Sebastian InderstEksjö SOKItaly43:41+10:017:56
43Sindre RønningNydalens SKNorway43:59+10:197:59
44Ulrik Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway44:05+10:258:00
45Mattis HoltFreidigNorway44:26+10:468:04
46Vetle ChristiansenBækkelagets SKNorway44:33+10:538:06
47Vegard Blomseth JohnsenNTNUIDenmark44:39+10:598:07
47Espen Nordbrøden FiskumFredrikstad SKNorway44:39+10:598:07
49Matt DoyleAbominable O-MenAustralia45:47+12:078:19
50Oskar StørmerFossum IFNorway46:09+12:298:23
51Per Melander OftenNydalens SKNorway46:26+12:468:26
52Marco SeppiCUS BolognaItaly46:29+12:498:27
53Brodie NankervisLillomarka OLAustralia46:39+12:598:28
54Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland47:02+13:228:33
55Erling SommerfeldtTurun MetsänkävijätNorway47:24+13:448:37
56Andreas Svingheim MagerøyLillehammer OKNorway48:29+14:498:48
57Peter NordbrødenNTNUINorway49:13+15:338:56
58Jarrah DayAustralopers Orienteering ClubAustralia49:18+15:388:57
59Albin LillieströmFreidigSweden49:51+16:119:03
60Gunnar A FiskumIL TyrvingNorway51:22+17:429:20
61Oskar RøenVaregg FleridrettNorway54:14+20:349:51
62Øyvind WiggenByåsen ILNorway54:44+21:049:57
63Lars OwrenFreidigNorway57:21+23:4110:25
64Jørgen FrøydLarvik OKNorway59:02+25:2210:44
65Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway1:04:50+31:1011:47
Jonas Klausen EspedalNTNUINorwaydisqualified
Simen Eid NielsenNTNUINorwaydisqualified
Sverre Turter SandvoldNydalens SKNorwaydisqualified
Vegard DanielsenKristiansand OKNorwaydisqualified
Karl FremstadIL TyrvingNorwaydid not start
Kin Kwan KwokOAHKHong Kongdid not start
Sindre JohannessenFreidigNorwaydid not start
Gaute FriestadKristiansand OKNorwaydid not start
Matthew SpeakeBækkelagets SKGreat Britaindid not start
Dag BlandkjennKristiansand OKNorwaydid not start
Morten Jarvis WestergårdVaregg FleridrettNorwaydid not start
Audun HeimdalNTNUINorwaydid not start
Ivar LundanesIL TyrvingNorwaydid not start
Per Harald Löfgren JohansenVaregg FleridrettNorwaydid not start
Yngve SkogstadFrol ILNorwaydid not start
Alexander ChepelinHalden SKGreat Britaindid not start
Edgars BertuksTurun MetsänkävijätLatviadid not start
Thomas Natvig ÅrstadHalden SKNorwaydid not start

H 21-E2

5 150 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Hans Gunnar OmdalIL VindbjartNorway35:516:57
2Carl Godager KaasBækkelagets SKNorway37:23+1:327:15
3Damien RenardKongsberg OLFrance37:58+2:077:22
4Espen JakobsenIL TyrvingNorway39:40+3:497:42
5Simen Hjalmar WästlundBækkelagets SKSweden39:43+3:527:42
6Olav Johannes DeelstraOppsal OrienteringNorway41:19+5:288:01
7Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway42:41+6:508:17
8Anders BjergaardNydalens SKNorway42:44+6:538:17
9Audun Bjerkreim NilsenFredrikstad SKNorway42:56+7:058:20
10Olav VestølVegårshei ILNorway45:00+9:098:44
11Ola KeiseråsIL LeikNorway45:53+10:028:54
12Haakon IngvaldsenNittedal OLNorway47:03+11:129:08
13Erik PerssonOppsal OrienteringSweden48:16+12:259:22
14Ola Marius PedersenOppsal OrienteringNorway48:52+13:019:29
15Steinar KollerudLillomarka OLNorway49:18+13:279:34
16Ludvig RødnesOppsal OrienteringNorway54:48+18:5710:38
17Sigurd MelsomFossum IFNorway55:22+19:3110:45
18Eirik AalNTNUINorway57:17+21:2611:07
19Sverre Bang StøengNTNUINorway57:33+21:4211:10
20Trygve HeggedalKongsberg OLNorway59:25+23:3411:32
21Eirik W. MoeLierbygda OLNorway1:02:53+27:0212:12
22William WhiteSARUMGreat Britain1:21:45+45:5415:52
23Peter Martinus Freyborg UranNTNUINorway1:23:12+47:2116:09
Gustav FiskumNTNUINorwaydisqualified
Magne JutulstadBækkelagets SKNorwaydid not start
Danil SalimovOrienta Ski-ORussian Federationdid not start
Sindre SandvenBækkelagets SKNorwaydid not start
Knut AasheimHalden SKNorwaydid not start
Kristoffer Fiane PedersenOppsal OrienteringNorwaydid not start
Jan KocbachFana ILNorwaydid not start
Thomas RuudOppsal OrienteringNorwaydid not start
Håvard MyhreBækkelagets SKNorwaydid not start

D 21-E

4 460 m, 79 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Kristin Löfgren JohansenVaregg FleridrettSweden35:207:55
2Kamilla OlaussenFredrikstad SKNorway35:59+0:398:04
3Andrine BenjaminsenLillomarka OLNorway36:33+1:138:11
4Emma JohanssonEmblem ILNorway36:47+1:278:14
5Maren Jansson HaverstadNTNUINorway37:26+2:068:23
6Marie OlaussenFredrikstad SKNorway37:31+2:118:24
7Anne Johanne Lind NørbechNydalens SKNorway37:41+2:218:26
7Ingrid LundanesNTNUINorway37:41+2:218:26
9Ingjerd MyhreKongsberg OLNorway37:54+2:348:29
10Tone E LyeNydalens SKNorway37:57+2:378:30
11Aleksandra HornikPaimion RastiPoland38:14+2:548:34
12Siri UlvestadNydalens SKNorway38:34+3:148:38
12Ingrid GulbrandsenNTNUINorway38:34+3:148:38
14Pihla OtsamoHelsingin SuunistajatFinland38:47+3:278:41
15Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway40:16+4:569:01
16Kristine BergliaEiker OLNorway40:28+5:089:04
17Ida Marie Næss BjørgulPaimion RastiNorway40:50+5:309:09
18Ragnhild HjermstadFossum IFNorway40:53+5:339:10
19Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland41:09+5:499:13
20Lone BrochmannBækkelagets SKNorway41:12+5:529:14
21Anne M Hausken NordbergNydalens SKNorway41:52+6:329:23
22Bodil HelgerudHalden SKFinland41:53+6:339:23
23Hanne SandstadFreidigNorway42:04+6:449:25
24Therese HaareKonnerud ILNorway42:13+6:539:27
25Emmi JokelaIFK GöteborgFinland42:14+6:549:28
26Karen Oline KolstadNTNUINorway42:24+7:049:30
27Åsne Skram TrømborgNTNUINorway42:41+7:219:34
28Sigrid AlexandersenNTNUINorway42:43+7:239:34
29Ida TiltnesIL TyrvingNorway43:28+8:089:44
30Inger Liv BjerkreimLillehammer OKNorway43:33+8:139:45
31Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU OrienteringNorway43:43+8:239:48
32Iliana IlievaHalden SKBulgaria44:17+8:579:55
33Milla MattilaHelsingin SuunistajatFinland44:36+9:1610:00
34Ingeborg EideByåsen ILNorway44:37+9:1710:00
35Synnøve BråtenVegårshei ILNorway44:45+9:2510:02
36Runa FremstadLarvik OKNorway44:46+9:2610:02
37Eirin Svanøe-HafstadFrol ILNorway45:11+9:5110:07
38Evine Westli AndersenLøten o-lagNorway45:32+10:1210:12
38Marthe GløersenBækkelagets SKNorway45:32+10:1210:12
40Christine MikkelsenIK Grane Arendal OrienteringNorway46:05+10:4510:19
41Lone Malmgren MolstadHalden SKNorway46:08+10:4810:20
42Vera MullerovaAmager OrienteringsklubCzech Republic46:24+11:0410:24
43Live Bredholt JørgensenNTNUINorway46:56+11:3610:31
44Emma ArnesenByåsen ILNorway46:59+11:3910:32
45Nina Aasheim BirkelandNTNUINorway47:40+12:2010:41
46Åshild KolstadNTNUINorway47:42+12:2210:41
47Gry GranstedtNTNUINorway48:41+13:2110:54
48Solveig BlandkjennIL TyrvingNorway49:14+13:5411:02
49Fanny Horn BirkelandLillehammer OKNorway49:37+14:1711:07
50Krystal NeumannJärla OrienteringAustralia50:10+14:5011:14
51Michela GuizzardiCUS BolognaItaly50:17+14:5711:16
52Kristine FjeldboIL TyrvingNorway50:45+15:2511:22
53Ingeborg Ellegaard MelbyNTNUINorway51:06+15:4611:27
54Julie StørmerFossum IFNorway51:20+16:0011:30
55Ingvild Maalen-JohansenÅs-NMBU OrienteringNorway51:27+16:0711:32
56Kari SvingheimLillehammer OKNorway51:29+16:0911:32
57Kristin BrekkeNTNUINorway51:54+16:3411:38
58Marta UlvensøenNTNUINorway52:00+16:4011:39
59Delphine PoirotLillomarka OLFrance52:22+17:0211:44
60Hanna Fiskum NordbrødenFredrikstad SKNorway52:48+17:2811:50
61Mathilde RundhaugFrol ILNorway53:37+18:1712:01
62Christiane TrösseVaregg FleridrettGermany55:29+20:0912:26
63Kjersti Adéla WestinPorsgrunn OLNorway56:37+21:1712:41
64Alicia FribergIF HagenSpain57:12+21:5212:49
65Ingrid BergeIL TyrvingNorway58:32+23:1213:07
66Gunhild Rogne HallandNydalens SKNorway1:01:20+26:0013:45
67Marte Hoff HagenNTNUINorway1:02:28+27:0814:00
68Solveig BlindheimNTNUINorway1:03:32+28:1214:14
69Pauline Røstum BellingmoNTNUINorway1:04:45+29:2514:31
70Aurora FossøyNTNUINorway1:04:56+29:3614:33
71Ingvild BrekkeNTNUINorway1:07:26+32:0615:07
72Dorthe Kühl PetersenLillomarka OLDenmark1:13:45+38:2516:32
73Martha Kalvig SkoganNydalens SKNorway1:17:43+42:2317:25
Lene Therese MyrlandNTNUINorwaydisqualified
Vilde MalmeiNTNUINorwaydisqualified
Tonje VassendNTNUINorwaydisqualified
Agnes LeoHalden SKSwedendisqualified
Marianne AndersenKristiansand OKNorwaydisqualified
Miri Thrane ØdumIFK GöteborgDenmarkdid not finish
Mariann UlvestadBækkelagets SKNorwaydid not start
Marianne Opsahl BredesenNTNUINorwaydid not start
Marte NarumNydalens SKNorwaydid not start
Arntraut GötschIL BUL-TromsøGermanydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
WOC 2019 banner
Bryzos
Guangdong Historical Road 2018
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org