International Orienteering Federation

Official results for Blåveissprinten

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Blåveissprinten
Organisers: Fredrikstad SK / Norway
Date: 7 April 2018

Asker Skiklubb

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Synne StrandD 21- (55)39:16+5:199:10
64Sander ArntzenH 21- (117)45:41+9:008:01
Henrik Fredriksen AasH 21- (117)disqualified

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Ralph StreetH 21- (117)38:05+1:246:41

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Vetle ChristiansenH 21- (117)44:06+7:257:45

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
75Magne JutulstadH 21- (117)47:53+11:128:24

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
82Håvard MyhreH 21- (117)48:31+11:508:31

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
87Eirik RustadH 21- (117)49:53+13:128:46

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
92Felix BreitschädelH 21- (117)51:03+14:228:58

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
96Wolfgang KampelH 21- (117)51:52+15:119:06

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
98Svend Sondre FrøshaugH 21- (117)52:26+15:459:12

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
106Martin SchälliH 21- (117)55:28+18:479:44

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
107Vegard ØlstadH 21- (117)56:49+20:089:59

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
109Eskil Sande GullordH 21- (117)1:00:11+23:3010:34

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Lone BrochmannD 21- (55)49:26+15:2911:32

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Marthe GløersenD 21- (55)49:30+15:3311:33

Byåsen IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Ingeborg EideD 21- (55)37:37+3:408:47

Byåsen IL

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Emma ArnesenD 21- (55)did not start

Eiker OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Kristine BergliaD 21- (55)44:15+10:1810:20

Fossum IF

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Ragnhild HjermstadD 21- (55)41:05+7:089:35
23Einar MelsomH 21- (117)40:05+3:247:02
24Victoria Hæstad BjørnstadD 21- (55)41:22+7:259:39
31Erling HjermstadH 21- (117)40:49+4:087:10
40Emil AhlbäckH 21- (117)41:43+5:027:19
47Pernille KatlaD 21- (55)50:52+16:5511:53
85Øyvind HjermstadH 21- (117)49:21+12:408:40
Martin Borge HeirH 21- (117)did not start
Julie StørmerD 21- (55)did not start

Fredrikstad SK

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Marie OlaussenD 21- (55)33:577:55
1Gaute Hallan SteiwerH 21- (117)36:416:26
14Hans Petter MathisenH 21- (117)38:40+1:596:47
17Mia Mathisen BekhusD 21- (55)40:43+6:469:30
26Marianne Riddervold KahrsD 21- (55)41:51+7:549:46
26Mattias KarlssonH 21- (117)40:24+3:437:06
41Herman Ryen MartinsenH 21- (117)42:00+5:197:22
43Sindre ØsthagenH 21- (117)42:14+5:337:25
48Rikke Blakkestad IngesenD 21- (55)51:13+17:1611:57
55Ida-Synnøve KristiansenD 21- (55)1:12:11+38:1416:51
60Christian Riddervold KahrsH 21- (117)45:00+8:197:54
66Kjell Arild KarlsenH 21- (117)45:53+9:128:03
81Torben Christian WendlerH 21- (117)48:25+11:448:30
Anders SkarholtH 21- (117)did not start
Espen Nordbrøden FiskumH 21- (117)did not start

Freidig

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Albin LillieströmH 21- (117)42:47+6:067:31
62Mattis HoltH 21- (117)45:24+8:437:58
80Sindre JohannessenH 21- (117)48:13+11:328:28
95Lars OwrenH 21- (117)51:45+15:049:05

Frol IL

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Paul SirumH 21- (117)36:42+0:016:26
12Jo Forseth IndgaardH 21- (117)38:19+1:386:44
16Yngve SkogstadH 21- (117)38:50+2:096:49
30Eirin Svanøe-HafstadD 21- (55)43:47+9:5010:13
50Ulf Forseth IndgaardH 21- (117)42:48+6:077:31
54Stian SundsvikH 21- (117)44:03+7:227:44
58Carl Petter LyngenH 21- (117)44:32+7:517:49
Isak BergsetH 21- (117)disqualified

Halden SK

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Thomas Natvig ÅrstadH 21- (117)37:08+0:276:31
8Kine Hallan SteiwerD 21- (55)38:21+4:248:57
14Eva JurenikovaD 21- (55)40:21+6:249:25
15Agnes LeoD 21- (55)40:22+6:259:25
19Bodil HelgerudD 21- (55)40:54+6:579:33
19Emil WingstedtH 21- (117)39:39+2:586:58
20Jo ShepherdD 21- (55)40:56+6:599:33
21Alexander ChepelinH 21- (117)40:03+3:227:02
22Lizzie InghamD 21- (55)41:06+7:099:36
28Lone MalmgrenD 21- (55)42:40+8:439:58
32Elias Bäcklund EkvallH 21- (117)40:51+4:107:10
34Karoline AuneD 21- (55)45:28+11:3110:37
36Magne DæhliH 21- (117)41:09+4:287:13
43Hedda Raadal BjørloD 21- (55)48:44+14:4711:23
47Markus HolterH 21- (117)42:36+5:557:29
52Mats NordbrødenH 21- (117)43:22+6:417:37
56Fredrik EliassonH 21- (117)44:15+7:347:46
63Øyvind HelgerudH 21- (117)45:39+8:588:01
71Erlend BrendstuenH 21- (117)47:11+10:308:17
76Matthieu PuechH 21- (117)47:55+11:148:25
94Niels Christian HellerudH 21- (117)51:37+14:569:04
102Sigurd Myhre AndreassenH 21- (117)54:19+17:389:32

Heming Orientering

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Kasper FosserH 21- (117)38:47+2:066:48
50Sofie Skyttersæter IversenD 21- (55)54:28+20:3112:43
53Ulrik Astrup ArnesenH 21- (117)43:54+7:137:42

Høydalsmo IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
108Asbjørn BygglandH 21- (117)58:16+21:3510:14

IF Hagen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Alicia FribergD 21- (55)56:49+22:5213:16

IL Leik

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Andreas SølbergH 21- (117)40:51+4:107:10
79Oskar AndrénH 21- (117)48:10+11:298:27

IL Tyrving

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Torgeir NørbechH 21- (117)37:41+1:006:37
8Bjørn EkebergH 21- (117)37:45+1:046:38
29Ivar LundanesH 21- (117)40:27+3:467:06
33Linn HokholtD 21- (55)45:19+11:2210:35
40Ida TiltnesD 21- (55)46:51+12:5410:56
46Oda J SikkelandD 21- (55)50:20+16:2311:45
49Solveig BlandkjennD 21- (55)54:05+20:0812:38
51Vegard Brun SagaH 21- (117)43:08+6:277:34
70Jim Øystein NybråtenH 21- (117)47:00+10:198:15
84Styrk Hundseid KamsvågH 21- (117)49:18+12:378:39
89Gunnar A FiskumH 21- (117)50:17+13:368:50
Vegard RuttenborgH 21- (117)did not start
Erik ThorssonH 21- (117)did not start

Kongsberg OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ingjerd MyhreD 21- (55)36:01+2:048:24

Konnerud IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Jørgen BaklidH 21- (117)41:22+4:417:16
91Aslak HeimdalH 21- (117)50:49+14:088:55

Kristiansand OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Vegard DanielsenH 21- (117)40:09+3:287:03
35Gaute FriestadH 21- (117)40:54+4:137:11
39Dag BlandkjennH 21- (117)41:23+4:427:16
45Håvard Wedege IrgensH 21- (117)42:16+5:357:25
57Morten JørgensenH 21- (117)44:28+7:477:48

Larvik OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Runa FremstadD 21- (55)41:18+7:219:38

Lillomarka OL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Andrine BenjaminsenD 21- (55)35:07+1:108:12
11Delphine PoirotD 21- (55)40:00+6:039:20
44Matthew SpeakeH 21- (117)42:15+5:347:25
46Peter HodkinsonH 21- (117)42:22+5:417:26
67Nicholas OskarssonH 21- (117)45:58+9:178:04

Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Emilie Westli AndersenD 21- (55)46:08+12:1110:46

Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Evine Westli AndersenD 21- (55)47:06+13:0911:00

NTNUI

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Sigrid AlexandersenD 21- (55)34:58+1:018:10
12Ingrid GulbrandsenD 21- (55)40:02+6:059:21
18Karen Oline KolstadD 21- (55)40:48+6:519:31
21Elias T. MølnvikH 21- (117)40:03+3:227:02
25Ingrid LundanesD 21- (55)41:47+7:509:45
25Audun HeimdalH 21- (117)40:15+3:347:04
27Håkon Raadal BjørloH 21- (117)40:25+3:447:06
27Maren Jansson HaverstadD 21- (55)42:25+8:289:54
30Olai Stensland LillevoldH 21- (117)40:32+3:517:07
32Anna UlvensøenD 21- (55)44:33+10:3610:24
32Vegard Jarvis WestergårdH 21- (117)40:51+4:107:10
35Ingunn Egeberg VáriD 21- (55)45:33+11:3610:38
37Åsne Skram TrømborgD 21- (55)46:14+12:1710:48
38Tonje VassendD 21- (55)46:27+12:3010:51
48Jonas Klausen EspedalH 21- (117)42:41+6:007:30
61Henry McNultyH 21- (117)45:11+8:307:56
68Anders Felde OlaussenH 21- (117)46:06+9:258:06
69Vegard Blomseth JohnsenH 21- (117)46:30+9:498:10
77Jonas Madslien BakkenH 21- (117)47:56+11:158:25
86Peter NordbrødenH 21- (117)49:31+12:508:42
100Erik GustafssonH 21- (117)52:57+16:169:18
103Sverre Bang StøengH 21- (117)54:38+17:579:36
Rasmus Rørholt TheisenH 21- (117)disqualified
Anniken Eriksrud KarlsenD 21- (55)did not finish
Marit Melby JacobsenD 21- (55)did not start
Vilde MalmeiD 21- (55)did not start

Nydalens SK

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jon Aukrust OsmoenH 21- (117)37:10+0:296:31
7Anne M Hausken NordbergD 21- (55)38:05+4:088:53
8Anders NordbergH 21- (117)37:45+1:046:38
10Siri UlvestadD 21- (55)39:19+5:229:11
13Elias JonssonH 21- (117)38:26+1:456:45
13Ragne WiklundD 21- (55)40:11+6:149:23
17Eirik Langedal BreivikH 21- (117)39:00+2:196:51
20Anders VisterH 21- (117)39:49+3:086:59
28Alan CherryH 21- (117)40:26+3:457:06
37Eirik Kamstrup HovindH 21- (117)41:21+4:407:16
53Emilie WestinD 21- (55)1:00:09+26:1214:03
54Marianne DæhliD 21- (55)1:03:40+29:4314:52
71Sverre Turter SandvoldH 21- (117)47:11+10:308:17
73Anders BjergaardH 21- (117)47:30+10:498:20
93Henrik EijsinkH 21- (117)51:16+14:359:00
99Jan ShanelH 21- (117)52:43+16:029:15
104Øyvind EngerH 21- (117)54:43+18:029:36
Jostein TandbergH 21- (117)disqualified
Sigur HeggedalH 21- (117)did not start
Tone E LyeD 21- (55)did not start
Håvard HagaH 21- (117)did not start

OAHK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
110Kin Kwan KwokH 21- (117)1:01:57+25:1610:53

OAHK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
112Wing Chung TamH 21- (117)1:13:06+36:2512:50

Ok Kåre

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Lisa RisbyD 21- (55)40:30+6:339:27

OK Lokomotiva Pardubice

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
101Adam WanekH 21- (117)53:37+16:569:25

OK Moss

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Christian SchiveH 21- (117)did not start

OK Ravinen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Hanna HänströmD 21- (55)43:21+9:2410:07

Oppsal Orientering

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Vigdis HobølD 21- (55)46:32+12:3510:52
59Olav Johannes DeelstraH 21- (117)44:49+8:087:52
74Ola Marius PedersenH 21- (117)47:34+10:538:21
88Ludvig RødnesH 21- (117)50:10+13:298:48
90Are WigaardH 21- (117)50:24+13:438:51
97Thomas RuudH 21- (117)51:54+15:139:07
111Gard-Martin Udnesseter JohnsonH 21- (117)1:10:30+33:4912:23
Kristoffer Fiane PedersenH 21- (117)did not start

Østmarka OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
65Trond KortnerH 21- (117)45:46+9:058:02

Paimion Rasti

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ida Marie Næss BjørgulD 21- (55)did not start

Raumar Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Silje Ekroll JahrenD 21- (55)36:45+2:488:35
5Vetle Ruud BråtenH 21- (117)37:30+0:496:35

Rehns BK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Göran WinbladH 21- (117)42:13+5:327:25

Røyken OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
105Henrik Drange RuudH 21- (117)54:56+18:159:39

Røyken OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Line Drange RuudD 21- (55)59:40+25:4313:56

Sandnes IL (Rogaland)

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Hannah MalmeiD 21- (55)48:23+14:2611:18

Stora Tuna OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
78Stepán MudrákH 21- (117)48:01+11:208:26

Turun Metsänkävijät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
83Erling SommerfeldtH 21- (117)48:51+12:108:35

Varegg Fleridrett

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Håkon Jarvis WestergårdH 21- (117)37:40+0:596:37
11Per Harald Löfgren JohansenH 21- (117)38:14+1:336:43
18Morten Jarvis WestergårdH 21- (117)39:23+2:426:55
Oskar RøenH 21- (117)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org