International Orienteering Federation

Official results for Testlauf Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Testlauf Sprint
Organiser: Switzerland
Date: 18 September 2018

Herren Elite

4 300 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerland14:533:27
2Daniel HubmannOL Regio WilSwitzerland14:55+0:023:28
3Thomas CurigerOLC KapreoloSwitzerland14:56+0:033:28
4Martin HubmannOL Regio WilSwitzerland15:14+0:213:32
5Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerland15:19+0:263:33
6Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland15:20+0:273:33
7Florian Schneiderol norskaSwitzerland15:33+0:403:36
8Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland15:36+0:433:37
9Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland15:47+0:543:40
10Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland15:53+1:003:41
11Andreas RüedlingerOLK RafzerfeldSwitzerland15:54+1:013:41
11Andreas KyburzOLK FricktalSwitzerland15:54+1:013:41
13Pascal BuchsANCOSwitzerland16:05+1:123:44
14Philipp von ArxOL Regio OltenSwitzerland16:16+1:233:46
15Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland16:24+1:313:48
16Silvan Ullmannol.biel.seelandSwitzerland16:35+1:423:51
17Térence RisseCA RoséSwitzerland16:39+1:463:52
18Chamuel ZbindenOLV BasellandSwitzerland16:42+1:493:53
19Luca ZinggOL AmriswilSwitzerland16:48+1:553:54
20Riccardo RancanOLG PfäffikonSwitzerland16:49+1:563:54
21Florian AttingerOLG Chur/OL ZimmerbergSwitzerland16:50+1:573:54
22Joey Hadornol norskaSwitzerland16:54+2:013:55
23Sven HellmüllerOLG WelsikonSwitzerland16:57+2:043:56
24Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland17:24+2:314:02
25Mathias BlaiseCA RoséBelgium17:29+2:364:03
26Ueli Werrenol norska / OLG BernSwitzerland17:52+2:594:09
27Flavio PoltéraQuack OKSwitzerland18:04+3:114:12
28Archibald SoguelANCOSwitzerland18:10+3:174:13
Lukas DienerOLG Bern / ol norskaSwitzerlanddid not start
Jannis SchönleberOLV Baselland/KakowaSwitzerlanddid not start

Damen Elite

3 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Judith WyderOLG ThunSwitzerland14:083:55
2Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland15:01+0:534:10
3Martina RuchOLG Skandia / ol norskaSwitzerland15:18+1:104:15
4Julia JakobOL ZimmerbergSwitzerland15:26+1:184:17
5Sarina Jenzerol norska / OLG HuttwilSwitzerland15:32+1:244:18
6Simona Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland15:41+1:334:21
7Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland15:47+1:394:23
8Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland15:55+1:474:25
9Lisa SchubnellOLC WinterthurSwitzerland16:21+2:134:32
10Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland16:34+2:264:36
11Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland16:52+2:444:41
12Marita HotzOLK ArgusSwitzerland17:14+3:064:47
13Hanna MüllerOLG BaselSwitzerland17:21+3:134:49
14Sina TommerOLG WelsikonSwitzerland18:03+3:555:00
Flavia LehmannOLG MurtenSwitzerlanddid not start
Sandrine MüllerOLV Zug / OLK ArgusSwitzerlanddid not start
Katrin MüllerOLG RymenzburgSwitzerlanddid not start
Anina Brunnerbussola okSwitzerlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org