International Orienteering Federation

Official results for Czech Championships – sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Czech Championships – sprint
Organisers: Czech Republic / MLOK Marianske Lazne
Date: 20 January 2018

Men

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Petr HorvátSK Severka ŠumperkCzech Republic22:41
2Vojtech BartošMLOK Mariánské LázneCzech Republic23:12+0:31
3Radek LacigaTJ Slovan Zdravotník PrahaCzech Republic23:15+0:34
4Jakub ŠkodaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic23:28+0:47
5Michal ArgalášTJ TŽ TrinecCzech Republic23:37+0:56
6Ondrej VodrážkaKOS Slavia PlzenCzech Republic23:44+1:03
7Vojtech MatušSportovní klub ve Vrbne pod PrCzech Republic23:50+1:09
8Ondrej VystavelOddíl OS SK ProstejovCzech Republic24:23+1:42
9Roman HorynaTJ Slovan Zdravotník PrahaCzech Republic24:27+1:46
10Michal DrobníkSportcentrum JicínCzech Republic24:44+2:03
11Ondrej HlavácKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic24:46+2:05
12Sebastian GroßSV Wissenschaft QuedlinburgGermany25:27+2:46
13Jan LauermanOK JihlavaCzech Republic25:55+3:14
14Johann KuglerLZ OMAHAAustria26:01+3:20
15Ondrej HasmanKOS Slavia PlzenCzech Republic26:12+3:31
16Milan VenhodaOK JihlavaCzech Republic26:17+3:36
17Vítek PospíšilTJ Slovan Zdravotník PrahaCzech Republic26:37+3:56
18Jirí ŠtastnýKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic27:21+4:40
19Miroslav RyglKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic27:34+4:53
20Ondra StarýOOS TJ Spartak VrchlabíCzech Republic27:36+4:55
21Andrä HölzlNaturfreunde KitzbühelAustria27:59+5:18
22Petr MarečekOrientacní sporty Nové MestoCzech Republic28:31+5:50
23Jan HašekKOS Slavia PlzenCzech Republic28:46+6:05
24Ondrej KantorTJ TŽ TrinecCzech Republic28:59+6:18
25Stephan VargaLZ OMAHAAustria29:50+7:09
26David HechlNaturfreunde KitzbühelAustria30:09+7:28
27Lukáš KettnerKOB DobrichoviceCzech Republic30:21+7:40
28Václav ŠnupárekOddíl OB KotlárkaCzech Republic30:22+7:41
29Jan CechKrušnohorský rogainingový klubCzech Republic30:45+8:04
30Jan CiencialaTJ TŽ TrinecCzech Republic31:08+8:27
31Tomáš RusýKOB DobrichoviceCzech Republic31:17+8:36
32Pavel jun. KlaškaOddíl OB KotlárkaCzech Republic31:22+8:41
33Tomáš NeumannVSS Prírodoveda PrahaCzech Republic31:30+8:49
34Tomáš JanovskýSK PragaCzech Republic31:58+9:17
35Radovan KuncOOB TJ Tatran Jablonec n. N.Czech Republic33:10+10:29
36Miroslav KopácekOOB SK ChrastCzech Republic33:15+10:34
37Ondrej CápKOB DobruškaCzech Republic33:30+10:49
39Vito SatrapaOLC WienerwaldAustria35:02+12:21
40Matthias PoellOLC WienerwaldAustria35:55+13:14
41Michal PrušaUSK PrahaCzech Republic38:00+15:19
42Josef ChaloupkaSOB OlomoucCzech Republic40:27+17:46
43Jan TojnarKrušnohorský rogainingový klubCzech Republic42:45+20:04
44Robert MartínekKOS Slavia PlzenCzech Republic43:21+20:40
45Jindrich NeumannVSS Prírodoveda PrahaCzech Republic49:30+26:49
Tomáš GregoriadesSK Stopa PrahaCzech Republicdid not finish

Women

26 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Petra HančováOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic19:58
2Helena RandákováOOS TJ Spartak VrchlabíCzech Republic20:31+0:33
3Lenka MechlováOK Slavia Hradec KrálovéCzech Republic20:54+0:56
4Johanka ŠimkováOK Slavia Hradec KrálovéCzech Republic21:41+1:43
5Katerina NeumannováVSS Prírodoveda PrahaCzech Republic21:54+1:56
6Barbora ChudíkováOK JihlavaCzech Republic23:03+3:05
7Hana HorvátováSK Severka ŠumperkCzech Republic23:28+3:30
8Markéta FirešováSK Žabovresky BrnoCzech Republic23:36+3:38
9Sonja ZinklLZ OMAHAAustria23:38+3:40
10Veronika KubínováTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic24:03+4:05
11Pia BuchholzMTK Bad HarzburgGermany25:28+5:30
12Anna LuegerSU Schöckl OrienteeringAustria27:11+7:13
13Anke von GazaOLV UslarGermany27:22+7:24
14Karolína TepláOK Slavia Hradec KrálovéCzech Republic28:10+8:12
15Magda HorováTJ Slovan Zdravotník PrahaCzech Republic29:47+9:49
16Daniela StoklasováOrientacní sporty Nové MestoCzech Republic30:58+11:00
18Anke DannowskiPreetzer TSVGermany32:13+12:15
19Zuzana JirištováOddíl OB KotlárkaCzech Republic32:59+13:01
20Freya RitterSV TU IlmenauGermany33:04+13:06
21Franziska RoglASKÖ HenndorfAustria33:29+13:31
22Markéta PavlíkováOK ChrastavaCzech Republic37:17+17:19
23Klára HrabánkováSK PragaCzech Republic37:26+17:28
24Katerina ŠkarkováSK PragaCzech Republic38:45+18:47
25Zuzana HrabánkováSK PragaCzech Republic42:38+22:40
26Andrea HirschhoferHSV Absam OLAustria45:22+25:24
29Hanka StraubeSV LengefeldGermany1:09:48+49:50

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org