International Orienteering Federation

Official results for Schweizer Meisterschaften Mitteldistanz MOM

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Schweizer Meisterschaften Mitteldistanz MOM
Organiser: Switzerland
Date: 26 August 2018

Alfta-Ösa OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Nyberg IrinaDamen Elite (35)38:41+8:4910:10

ANCO

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Pascal BuchsHerren Elite (58)38:27+4:597:23
42Archibald SoguelHerren Elite (58)47:04+13:369:03
54Paul FluckigerHerren Elite (58)59:10+25:4211:22

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Regula MüllerDamen Elite (35)52:06+22:1413:42
Anina BrunnerDamen Elite (35)did not start

CA Rosé

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Quentin MertenatHerren Elite (58)41:46+8:188:01

CA Rosé

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Térence RisseHerren Elite (58)43:02+9:348:16

IFK Moras OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Per Harald Löfgren JohansenHerren Elite (58)37:45+4:177:15
Kristin Löfgren JohansenDamen Elite (35)did not start

OL Amriswil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Luca ZinggHerren Elite (58)40:09+6:417:43

ol norska

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sabine HauswirthDamen Elite (35)29:527:51
1Joey HadornHerren Elite (58)33:286:26
6Florian SchneiderHerren Elite (58)35:48+2:206:53
39Matthias NiggliHerren Elite (58)44:30+11:028:33
50Michael DubachHerren Elite (58)49:57+16:299:36

ol norska / OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ueli WerrenHerren Elite (58)mispunched

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sarina JenzerDamen Elite (35)32:41+2:498:36

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Jonas GeissbühlerHerren Elite (58)39:58+6:307:41

ol norska/ OLC Omström Sense

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Valerie AebischerDamen Elite (35)did not start

OL Regio Olten

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Philipp von ArxHerren Elite (58)40:31+7:037:47
34Alexander SchwabHerren Elite (58)43:01+9:338:16

OL Regio Wil

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Daniel HubmannHerren Elite (58)34:01+0:336:32
3Martin HubmannHerren Elite (58)34:36+1:086:39

OL Zimmerberg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Julia JakobDamen Elite (35)33:29+3:378:48
11Paula GrossDamen Elite (35)36:50+6:589:41

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Ingrid KurzDamen Elite (35)1:13:23+43:3119:18

ol.biel.seeland/OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Joana WältiDamen Elite (35)39:12+9:2010:18

OLC Kapreolo

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Thomas CurigerHerren Elite (58)37:21+3:537:10
22Lukas MeierHerren Elite (58)40:21+6:537:45

OLC Winterthur

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Lisa SchubnellDamen Elite (35)37:27+7:359:51
36Lukas SchubnellHerren Elite (58)44:04+10:368:28
Beat OkleHerren Elite (58)mispunched

OLG Basel

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Rahel RüedlingerDamen Elite (35)39:07+9:1510:17
20Hanna MüllerDamen Elite (35)40:35+10:4310:40
51Thomas HohlHerren Elite (58)49:59+16:319:36

OLG Basel/OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Laura RamsteinDamen Elite (35)36:14+6:229:32

OLG Bern

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Laura DienerDamen Elite (35)51:07+21:1513:27
30Fabienne WengerDamen Elite (35)51:10+21:1813:27
31Flavia SchneiterDamen Elite (35)51:15+21:2313:29

OLG Bern / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Lukas DienerHerren Elite (58)42:28+9:008:10

OLG Bern / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Simon WengerHerren Elite (58)44:24+10:568:32

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Véronique RuppenthalDamen Elite (35)44:22+14:3011:40

OLG Chur/OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Florian AttingerHerren Elite (58)41:21+7:537:57

OLG Goldau

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Sven AschwandenHerren Elite (58)36:48+3:207:04
15Isabelle FeerDamen Elite (35)38:50+8:5810:13
33Yves AschwandenHerren Elite (58)43:00+9:328:16

OLG Herzogenbuchsee

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Severin HowaldHerren Elite (58)1:09:03+35:3513:16

OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Tanja HaefeliDamen Elite (35)52:01+22:0913:41

OLG Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Andrea RoggoDamen Elite (35)39:14+9:2210:19

OLG KTV Altdorf

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Deborah StadlerDamen Elite (35)34:59+5:079:12

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Riccardo RancanHerren Elite (58)39:48+6:207:39

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Jonas GründlerHerren Elite (58)47:47+14:199:11

OLG Rymenzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Katrin MüllerDamen Elite (35)35:36+5:449:22

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Denis SteinemannHerren Elite (58)45:07+11:398:40

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Michael WeberHerren Elite (58)1:12:16+38:4813:53

OLG Skandia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Remo RuchHerren Elite (58)37:29+4:017:12
24Thomas RöthlisbergerHerren Elite (58)40:39+7:117:49

OLG Skandia / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Martina RuchDamen Elite (35)39:46+9:5410:27

OLG St. Gallen/App.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Michela GuizzardiDamen Elite (35)44:44+14:5211:46

OLG St. Gallen/App.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Marco SeppiHerren Elite (58)45:22+11:548:43

OLG Stäfa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Thomas GeigesHerren Elite (58)47:09+13:419:04

OLG Suhr

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Ismael RöthlisbergerHerren Elite (58)41:45+8:178:01

OLG Thun

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Judith WyderDamen Elite (35)32:25+2:338:31
25Thalia BertschingerDamen Elite (35)45:00+15:0811:50

OLG Welsikon

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Sven HellmüllerHerren Elite (58)35:29+2:016:49
17Alain DenzlerHerren Elite (58)38:32+5:047:24
31Severin DenzlerHerren Elite (58)42:37+9:098:11

OLG Zürich

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Gil MeyerHerren Elite (58)53:11+19:4310:13

OLK Argus

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Natalia GemperleDamen Elite (35)35:46+5:549:24
21Vanessa FrickerDamen Elite (35)40:36+10:4410:41
24Marita HotzDamen Elite (35)44:52+15:0011:48

OLK Argus / SCOM Mendrisio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Noëmi CernyDamen Elite (35)45:59+16:0712:06

OLK Fricktal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Andreas KyburzHerren Elite (58)35:23+1:556:48

OLK Rafzerfeld

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Andreas RüedlingerHerren Elite (58)37:57+4:297:17
46Martin MühlemannHerren Elite (58)48:19+14:519:17
53Christian SchellenbergHerren Elite (58)54:50+21:2210:32

OLK Wiggertal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Sonia FlückigerDamen Elite (35)55:53+26:0114:42
Nick GebertHerren Elite (58)did not start

OLV Baselland

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Sofie BachmannDamen Elite (35)34:11+4:198:59
7Fabian HertnerHerren Elite (58)36:06+2:386:56
9Noah ZbindenHerren Elite (58)36:52+3:247:05
14Kaspar HäglerHerren Elite (58)38:01+4:337:18
15Christoph MeierHerren Elite (58)38:21+4:537:22
25Timon SchweizerHerren Elite (58)40:46+7:187:50
27Salome SchweizerDamen Elite (35)46:47+16:5512:18
37Roman BrogliHerren Elite (58)44:07+10:398:29
47Sandro BrogliHerren Elite (58)48:48+15:209:23
Stefan LombriserHerren Elite (58)did not start

OLV Hindelbank

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Dominique BucherDamen Elite (35)46:59+17:0712:21
49Cyril BucherHerren Elite (58)49:34+16:069:31

OLV Hindelbank/ol norska

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Simone NiggliDamen Elite (35)did not start

OLV Langenthal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Salome WeberDamen Elite (35)38:45+8:5310:11

OLV Luzern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Noel BoosHerren Elite (58)48:52+15:249:23

OLV Luzern / OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Adrian KöpfliHerren Elite (58)42:48+9:208:13

OLV Zug / OLK Argus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Sandrine MüllerDamen Elite (35)36:20+6:289:33

Quack OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Flavio PoltéraHerren Elite (58)41:31+8:037:59

SCOM Mendrisio

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Tobia PezzatiHerren Elite (58)39:41+6:137:37
44Fabio AlfieriHerren Elite (58)47:35+14:079:09

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org