International Orienteering Federation

Official results for Schweizer Meisterschaften Sprint SPM

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Schweizer Meisterschaften Sprint SPM
Organiser: Switzerland
Date: 10 May 2018

Herren Elite

3 000 m, 67 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Florian Schneiderol norskaSwitzerland17:105:43
2Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland17:19+0:095:46
3Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland17:23+0:135:47
4Jannis SchönleberOLV BasellandSwitzerland17:40+0:305:53
5Riccardo RancanOLG PfaeffikonSwitzerland17:46+0:365:55
6Alain DenzlerOLG WelsikonSwitzerland17:48+0:385:56
7Thomas CurigerOLC KapreoloSwitzerland17:51+0:415:57
8Anders HolmbergOLV BasellandSweden18:00+0:506:00
9Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland18:02+0:526:00
10Florian AttingerOLG ChurSwitzerland18:06+0:566:02
11Luca ZinggOL AmriswilSwitzerland18:12+1:026:04
12Philipp von ArxOL Regio OltenSwitzerland18:21+1:116:07
13Sven HellmüllerOLG WelsikonSwitzerland18:23+1:136:07
14Samuel Kellerbussola okSwitzerland18:25+1:156:08
15Kaspar HäglerOLV BasellandSwitzerland18:30+1:206:10
16Marc LauensteinANCOSwitzerland18:35+1:256:11
17Joël MorgenthalerOLG HerzogenbuchseeSwitzerland18:36+1:266:12
18Térence RisseCA RoseSwitzerland18:38+1:286:12
19Ueli Werrenol norskaSwitzerland18:43+1:336:14
20Severin DenzlerOLG WelsikonSwitzerland18:45+1:356:15
21Lukas DienerOLG BernSwitzerland18:46+1:366:15
22Baptiste RollierANCOSwitzerland18:48+1:386:16
23Simon JakobOLK RafzerfeldSwitzerland18:52+1:426:17
24Endijs TitomersAlnis OKLatvia19:01+1:516:20
25Cyril BucherOLV HindelbankSwitzerland19:06+1:566:22
26Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland19:08+1:586:22
27Simon WengerOLG BernSwitzerland19:10+2:006:23
28Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland19:17+2:076:25
29Stefan LombriserOLV BasellandSwitzerland19:18+2:086:26
29Quentin MertenatCA RoseSwitzerland19:18+2:086:26
31Felix HallerOLG ThunSwitzerland19:26+2:166:28
32Severin HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland19:29+2:196:29
33Niklaus ReyOLG CordobaSwitzerland19:43+2:336:34
33Michael CroneOLV ZugSouth Africa19:43+2:336:34
35Flavio PoltéraSnaettringe SKSwitzerland19:49+2:396:36
36Thomas RöthlisbergerOLG SkandiaSwitzerland19:54+2:446:38
37Manuel WalssOLV LuzernSwitzerland19:59+2:496:39
38Matthias Niggliol norskaSwitzerland20:16+3:066:45
39Timothy ChambersPeninsula Orienteering ClubSouth Africa20:19+3:096:46
40Christof RöthlisbergerOLG SkandiaSwitzerland20:21+3:116:47
41Beat ZimmermannBucheggberger OLSwitzerland20:27+3:176:49
41Timon SchweizerOLV BasellandSwitzerland20:27+3:176:49
43Sven PüntenerOLG KTV AltdorfSwitzerland20:35+3:256:51
44David StarkOL Regio WilSwitzerland20:38+3:286:52
45Sandro TruttmannOLG GoldauSwitzerland20:50+3:406:56
46Michael ImhofOL Regio WilSwitzerland20:55+3:456:58
47Beat RothOLG Biberist SOSwitzerland21:11+4:017:03
48Gil MeyerOLG ZurichSwitzerland21:25+4:157:08
49Fabio AlfieriSCOM MendrisioSwitzerland21:27+4:177:09
50Gabriel-Michael MathysOLG BernSwitzerland21:34+4:247:11
51Luca NembriniCO Aget LuganoSwitzerland21:39+4:297:13
52Johann Kervarecol biel seelandFrance21:41+4:317:13
53Christoph RathgebOLG ThunSwitzerland21:54+4:447:18
54Sergey BorovkovNovorossiskRussian Federation22:06+4:567:22
55Andreas BerganderEksjo SOKSweden22:10+5:007:23
56Elias GemperlithurgorientaSwitzerland22:33+5:237:31
57Michael WeberOLG SaeuliamtSwitzerland22:45+5:357:35
58Michael WildOLK ArgusSwitzerland22:52+5:427:37
59Christian SchellenbergOLK RafzerfeldSwitzerland23:01+5:517:40
60Kurt SchmidOL Regio WilSwitzerland23:02+5:527:40
61Robert JohanssonTaby OKSweden23:16+6:067:45
Adrian KöpfliOLV LuzernSwitzerlandmispunched
Roman BrogliOLV BasellandSwitzerlandmispunched
Gabriel LombriserOLG BaselSwitzerlandmispunched
Simon Dubachol norskaSwitzerlandmispunched
Lukas MeierOLC KapreoloSwitzerlanddid not finish
Pascal BuchsANCOSwitzerlandnot competing

Damen Elite

2 600 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Simone NiggliOLV HindelbankSwitzerland16:006:09
1Valerie Aebischerol norskaSwitzerland16:006:09
3Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland16:08+0:086:12
4Lisa SchubnellOLC WinterthurSwitzerland16:23+0:236:18
5Rahela Brunnerbussola okSwitzerland16:58+0:586:31
5Sina TommerOLG WelsikonSwitzerland16:58+0:586:31
7Hanna MüllerOLG BaselSwitzerland16:59+0:596:31
8Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland17:04+1:046:33
9Marion AebiOLG HerzogenbuchseeSwitzerland17:22+1:226:40
10Sandrine MüllerOLV ZugSwitzerland17:26+1:266:42
11Isabelle FeerOLG GoldauSwitzerland17:35+1:356:45
12Katja GygaxOLG HerzogenbuchseeSwitzerland17:42+1:426:48
13Katrin MüllerOLG RymenzburgSwitzerland17:49+1:496:51
14Rahel RüedlingerOLG BaselSwitzerland18:02+2:026:56
15Anina Brunnerbussola okSwitzerland18:28+2:287:06
16Marita HotzOLK ArgusSwitzerland18:40+2:407:10
17Noëmi CernySCOM MendrisioSwitzerland18:43+2:437:11
18Joana Wältiol biel seelandSwitzerland18:56+2:567:16
19Lilly GrossOL ZimmerbergSwitzerland19:03+3:037:19
20Laura DienerGOV VallemaggiaSwitzerland19:07+3:077:21
21Triin JäädmaaOK VoruEstonia19:28+3:287:29
22Sonia FlückigerOLK WiggertalSwitzerland19:34+3:347:31
23Vera MüllerovaAmager OKCzech Republic19:37+3:377:32
24Tanja HaefeliOLG HuttwilSwitzerland19:39+3:397:33
25Véronique RuppenthalOLG ChurSwitzerland19:49+3:497:37
26Maiki MaalbergOK VoruEstonia19:53+3:537:38
27Vanessa FrickerOLK ArgusSwitzerland20:26+4:267:51
28Regula Müllerbussola okSwitzerland20:29+4:297:52
29Fabienne WengerOLG BernSwitzerland20:32+4:327:53
30Flavia SchneiterOLG BernSwitzerland20:34+4:347:54
31Barbara SchönenbergerOL Regio WilSwitzerland20:37+4:377:55
32Monika RollierANCOCzech Republic21:15+5:158:10
33Ingrid Kurzol biel seelandSwitzerland22:06+6:068:30
34Patrizia KöpfliOLV LuzernSwitzerland22:35+6:358:41
35Anina SennO-MotionSwitzerland23:52+7:529:10
36Barbara GiuganinoASCO LuganoItaly23:56+7:569:12

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Siven Active Sport
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org