International Orienteering Federation

Official results for World Masters Ski Orienteering Championships 2019, long

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2019
Organisers: Alvsby IF OK / Bergnasets AIK / Bodens BK OS / Gammelstads IF / I19 IF / OK Renen / Pitea IF Orienteringsklubb / Sweden
Date: 21 March 2019 - 24 March 2019

LongMiddle 1Middle 2

Aerla IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
18Johnny FranssonM65 (67)1:44:31+59:2014:22
Donald McCarthyM45 (73)did not start

AKFA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Evgeny ChernenkoM50 (87)56:30+11:095:57

Alatornion Pirkat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Lauri MustonenM70 (58)did not start

Arsunda IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Sven PerssonM50 (87)mispunched

Asker Skiklubb

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Andreas M EdvardsenM50 (87)48:10+2:495:04
4Anders HaugeM40 (55)1:06:18+7:585:35

Atvidabergs IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Thomas PerssonM50 (87)51:40+6:195:26
7Niklas RonnbackM50 (87)53:37+8:165:38

Belarus Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Igor ZvontsovM55 (82)59:20+12:076:53

Bergnasets AIK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Per OgrenM55 (82)56:33+9:206:34
Aake GustafssonM65 (67)did not start

Centrum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Jon LindmarkM40 (55)1:14:44+16:246:17

CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
18Istvan SebestyenM45 (73)1:22:31+27:497:28

CSM VSK Csikszereda Miercurea Ciuc

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
20Andras CsucsM55 (82)1:32:00+44:4710:41

Czech Orienteering Federation

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Roman HorynaM40 (55)did not start

Dalaportens OL

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Ylva Grape AnderssonW60 (29)did not start

Deutscher Turner Bund

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Henning BrunsM55 (82)did not start

Domnarvets GoIF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ingela HagfalkW35 (18)1:44:33+36:3710:36
12Magnus EliassonM45 (73)1:10:33+15:516:23

Empire Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Candice RainesW65 (21)2:28:59+1:40:3327:14
19Thayer RainesM65 (67)2:52:56+2:07:4523:47

Epilan Esa

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Anne Pelto HuikkoW60 (29)39:586:52
1Sirra ToivonenW50 (45)43:546:02
3Johanna PerkkalainenW50 (45)49:21+5:276:47
7Saija LaurilaW55 (29)51:10+11:228:03
9Kalevi MakipaaM55 (82)1:02:33+15:207:16
Tapio MannilaM60 (71)mispunched

Faltjagarnas IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Erica JohanssonW45 (33)55:026:23
2Marie OhlssonW35 (18)1:08:56+1:006:59

Finnish Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Marko VapaM40 (55)1:18:45+20:256:38

Forest Sport

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Maxim ZhurkinM45 (73)1:04:46+10:045:51

Gavle OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Patrik SvedbergM40 (55)1:09:17+10:575:50

Gulfstream

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Sergey GrushinM40 (55)mispunched

Hameenlinnan Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Olavi ErkkilaM80 (24)1:38:57+1:01:1620:55
Jarmo VainioM65 (67)mispunched

Harnosands OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Lars SjolanderM65 (67)48:59+3:486:44

Haukiputaan Heitto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Mauno HanhelaM70 (58)mispunched

Hestra IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Lars HelgessonM55 (82)1:15:55+28:428:49
Maria Krafft HelgessonW45 (33)mispunched

Hiiltomiehet

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Mika HakkinenM45 (73)57:57+3:155:14

Hiisirasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Saku AsikainenM40 (55)1:21:17+22:576:50

HJS Vansbro OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Erica HaallW45 (33)2:34:32+1:39:3017:58

IF Femman

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Staffan TunisM35 (25)1:11:404:32
1Bodil FredW65 (21)48:268:51
3Marie FredW35 (18)1:16:10+8:147:43
6Berit TunisW60 (29)1:01:40+21:4210:35
9Bengt TunisM60 (71)58:53+10:497:21

IFK Kiruna

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Magnus LindmarkM45 (73)54:424:57
6Conny NilimaaM40 (55)1:08:42+10:225:47
9Mats LuspaM50 (87)54:26+9:055:44

IFK Mora OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Henrik JohnssonM50 (87)53:29+8:085:38
8Peter FredricsonM45 (73)1:00:49+6:075:30
25Conny ErikssonM50 (87)2:36:42+1:51:2116:30
Bjorn AlbinssonM55 (82)did not start

Iisu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Kyosti JappinenM90 (3)47:0313:28

IK Jarl Rattvik

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Charlotte LindkvistW50 (45)55:19+11:257:36

IL BUL Tromsoe

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Jonny HansenM50 (87)1:04:16+18:556:46

IPR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Heikki PeltonenM60 (71)48:046:00
2Satu PaalanenW45 (33)1:07:46+12:447:52
7Heikki NurminenM70 (58)45:45+13:067:51
8Taisto VoutilainenM75 (26)1:34:12+52:5517:13
Tapani HakkinenM80 (24)mispunched

ISTANBUL ORIENTEERING SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Tatiana KalenderogluW45 (33)1:36:43+41:4111:14

JOKA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Siiri PoopuuW60 (29)49:09+9:118:26

Joutsenon Kullervo

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Toivo RyyppoM80 (24)44:42+7:019:27
2Arja PulkkinenW70 (24)52:59+14:0311:12
4Markku PietikainenM65 (67)51:42+6:317:06
5Pekka PulkkinenM60 (71)52:03+3:596:30
7Seppo KeltamakiM65 (67)54:46+9:357:31
Veikko SuutariM80 (24)did not start

Juvan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Seppo OllikainenM65 (67)46:46+1:356:25

Kalevan rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Pertti AhtiainenM70 (58)41:39+9:007:09

Kankaanpaan Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Maarit JuuraW65 (21)1:16:19+27:5313:57
16Esa JuuraM60 (71)1:08:04+20:008:30
Pekka NiemensivuM55 (82)mispunched

Kauhavan Wisa

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Marcus EkstromM75 (26)46:22+5:058:28
5Tuija KatajamakiW55 (29)47:51+8:037:32

Kaustisen Pohjan Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Eero KattilakoskiM70 (58)1:07:04+34:2511:31

Keuruun Kisailijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Pasi MartikainenM60 (71)48:53+0:496:06
Juha KoskinenM55 (82)mispunched

Kuopion Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Ossi LakkalaM70 (58)40:15+7:366:54
5Kauno MourujarviM65 (67)51:49+6:387:07

Kuortaneen Kunto

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Asko SippolaM55 (82)49:25+2:125:44
Tapani KestiM70 (58)mispunched
Antti LassilaM55 (82)mispunched

Lahden Suunnistajat 37

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Veijo TahvanainenM80 (24)37:417:58
4Juha KiljunenM50 (87)51:43+6:225:26
6Jukka LuukkoM75 (26)1:12:40+31:2313:17
Paavo NikkariM70 (58)did not start

Laitasaaren Veto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Arja LotvonenW55 (29)56:07+16:198:50

Lanna IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
19Per EdenhamnM55 (82)1:29:57+42:4410:27

Lansi Rajan Rasti

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Niina JaakoW35 (18)1:07:566:53
10Harri MaattaM40 (55)1:14:17+15:576:15

Latvian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Laima KlauzaW50 (45)53:09+9:157:18

Legenda

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Julia BolshakovaW35 (18)1:40:57+33:0110:14
8Nikolai RozhinM35 (25)1:41:09+29:296:24
9Kirill KudriavtsevM45 (73)1:04:07+9:255:48
20Alexey ZhestovskyM50 (87)1:10:32+25:117:25

Leksands OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
22Janne SkarnerM45 (73)1:39:01+44:198:57

Leppavaaran Sisu

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Marja SuomalainenW65 (21)58:19+9:5310:39
7Samuel SuomalainenM35 (25)1:36:50+25:106:08

Lerums SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Olle AdolfssonM70 (58)1:21:36+48:5714:01

Mantsalan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Markku LaineM60 (71)55:28+7:246:56Download route in GPX format

Meridians OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Juris KokinsM60 (71)mispunched

Miekkion Vilkas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Jukka UrpalainenM65 (67)56:50+11:397:49

Moscow

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Yulia SemenovaW40 (21)1:01:07+1:346:26
Anatoly ShigaevM55 (82)mispunched

MS Parma

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Thomas EkstromM50 (87)1:01:14+15:536:27

MTK Bad Harzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
20Sven BuchholzM45 (73)1:27:39+32:577:55

Nantes Atlantique Orientation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Helena Polaskova MenardW45 (33)1:58:01+1:02:5913:43

Naturfreunde Wien

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Josef ZapletalM60 (71)1:05:31+17:278:11

New England Orienteering Club

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Hans BengtssonM80 (24)1:54:21+1:16:4024:10
6Terry Myers ConeyW65 (21)1:47:36+59:1019:40
9Malin BengtssonW45 (33)2:16:45+1:21:4315:54
15Aims ConeyM65 (67)1:08:01+22:509:21

nilivara IS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Magnus SaverosM70 (58)52:11+19:328:57

Nivalan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Severi HalkosaariM70 (58)59:33+26:5410:13

Nivalan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Unto VirkkulaM70 (58)1:05:37+32:5811:16

Nizhni Novgorod SDYUSHOR12

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Denis GolovinM40 (55)1:13:23+15:036:10
9Vladimir MalyshevM35 (25)1:56:00+44:207:21

Nizhniy Novgorod

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Oksana MartyanovaW55 (29)41:45+1:576:34

No club membership

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Sergey KutsM35 (25)1:27:49+16:095:34
Paul McDonaldM45 (73)mispunched
Ondrej HasekM50 (87)did not start

Norbergs OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Elisabet ElmertoftW50 (45)mispunched

Norwegian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Christian HohlM40 (55)1:02:55+4:355:18
Jon Herman UlvensoenM60 (71)mispunched

Nydalens SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Lars LystadM50 (87)52:06+6:455:29

Nykopings OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Ulf HylanderM60 (71)48:40+0:366:05

OC Fuerstenfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Gottfried ScheiklM55 (82)1:06:49+19:367:46

OK Branten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Sten EricsonM80 (24)mispunched

OK FORTUNA

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Aiste TraubieneW45 (33)1:14:48+19:468:41
Regimantas JanuskeviciusM50 (87)mispunched
Asta JanuskevicieneW40 (21)mispunched

OK Hallen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Kristina HagfalkW60 (29)mispunched

OK Kullingshof

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Magnus AasaM55 (82)1:11:17+24:048:17

OK Njudung

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Janola KarlssonM65 (67)52:18+7:077:11

OK Nolaskogsarna

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Sara ForsgrenW40 (21)disqualified
Per MagnussonM60 (71)did not start

OK Polva Kobras

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Saima VaertonW60 (29)51:30+11:328:50

OK Tor

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Tomas AnderssonM60 (71)1:04:32+16:288:04

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Guenter KradischnigM55 (82)1:35:25+48:1211:05

OLG Galgenen

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Reto MuellerM55 (82)57:01+9:486:37
10Franziska MuellerW50 (45)1:01:32+17:388:27

OLG Thun

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Alfred MuellerM65 (67)1:23:45+38:3411:31
19Rolf BruhwilerM50 (87)1:08:40+23:197:14

OLV Luzern

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Sibylle Boos BraunW50 (45)1:02:39+18:458:37
23Matthias BoosM50 (87)1:29:57+44:369:28

ONMKY

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Jaakko AlalahtiM80 (24)1:22:47+45:0617:30

Orienteering Innsbruck Imst

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Karin LugsteinerW60 (29)1:14:27+34:2912:47
19Hans Georg GratzerM60 (71)1:47:54+59:5013:29

Orienteering USA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Ken Walker SrM70 (58)1:16:29+43:5013:08

Ounasvaaran Hiihtoseura

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Kimmo MaeaettaeM55 (82)49:37+2:245:46
4Mirka OikkonenW50 (45)51:53+7:597:08
9Heidi BergmanW55 (29)1:34:43+54:5514:54
9Maarit OikarinenW50 (45)55:37+11:437:39
14Lea PirttilaW50 (45)1:21:40+37:4611:14
Ilkka KotalaM60 (71)did not start
Marita VaeaeraelaeW55 (29)did not start

Overtornea IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Henry BarskM60 (71)1:06:11+18:078:16
Olle DalhaggM70 (58)mispunched

Perameren Rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Pekka KansteM70 (58)43:03+10:247:23

Pihkaniskat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Markku LeinonenM65 (67)58:52+13:418:05

Polisportiva Besanese Asd

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Licia KalcichW70 (24)1:24:44+45:4817:54

Post SV Dresden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Jens LuckeM45 (73)1:28:50+34:088:02

Ramtruck

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Alexey GorbachevM45 (73)1:17:56+23:147:03
19Dmitriy TimofeevM45 (73)1:24:46+30:047:40

Rasti E4

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Kirsi KihlstromW60 (29)40:18+0:206:55

Rasti Jyry

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Paavo InkinenM70 (58)35:06+2:276:01
3Virpi KomulainenW40 (21)1:10:45+11:127:27
4Unto KanervaM75 (26)53:46+12:299:49

Rasti Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Aulis HahtolaM70 (58)mispunched

RasTiimi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Paivi LassilaW55 (29)49:26+9:387:47

Rastivarsat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Jyrki TuokkoM50 (87)58:55+13:346:12

Rehns BK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Peter RydesaterM45 (73)1:13:12+18:306:37
Ingela RydesaeterW40 (21)mispunched

Rochester Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Stina BridgemanW45 (33)1:24:50+29:489:51
22Carl FeyM50 (87)1:29:37+44:169:26

Rocky Mountain Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sharon CrawfordW75 (3)50:0710:35

Rus veteran

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Galina VershininaW70 (24)38:568:13
5Tatiana SvistunW70 (24)1:02:27+23:3113:12
8Natalia MikhoninaW60 (29)1:14:36+34:3812:49
8Jurii BorodulinM60 (71)56:18+8:147:02
10Andrei FershalovM60 (71)59:28+11:247:26
12Stanislav LesnikovM65 (67)1:00:13+15:028:16

Russian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Olga MinaevaW55 (29)46:07+6:197:15

Saint Petersburg

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Nikolay MalyshevM35 (25)1:14:53+3:134:44
2Ilya GusevM45 (73)56:04+1:225:04
6Alexey ZdeblovskiiM45 (73)58:41+3:595:18
Oleg MelnikovM50 (87)mispunched

Saloisten Reipas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Ulla SilventoinenW50 (45)48:10+4:166:37

Saterbygdens OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Carina SandbergW55 (29)39:486:16
12Per SandbergM55 (82)1:08:41+21:287:59

Savon Suunta

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Pekka ValkonenM60 (71)1:02:40+14:367:50

Selanger SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Lars Peter JohnssonM65 (67)1:06:14+21:039:06

Seskaro IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Hans YlipaaM65 (67)1:10:22+25:119:40
Karl-Erik NyströmM80 (24)did not start

SK Gransen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Roger WestinM55 (82)mispunched

SK Pohjantahti

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Jorma VeijovaaraM75 (26)49:19+8:029:00
7Mauri SuorajarviM75 (26)1:13:00+31:4313:20

Skarpnacks OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Leif CarlssonM70 (58)1:03:04+30:2510:50

Skelleftea OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Martin AkerlundM35 (25)1:20:19+8:395:05
4Mikael LindmarkM45 (73)58:05+3:235:15
13Tomas PerssonM50 (87)1:00:50+15:296:24
18Thomas NorstromM55 (82)1:20:32+33:199:21

SKI Club Hemus Troyan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Dancho HristovM50 (87)1:02:36+17:156:35Download route in GPX format

Skiclub Bonn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Ralf WittiberM50 (87)1:12:47+27:267:40

SKIO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Edmunds ZvaigzneM60 (71)1:00:22+12:187:32
Harijs LacarsM60 (71)mispunched

SkiO Swiss

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Daria NiggliW40 (21)1:43:14+43:4110:52
11Jurg NiggliM50 (87)57:35+12:146:04

Skogsloparna

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Stefan SjolundM40 (55)1:11:52+13:326:03
13Jonas HalldalM45 (73)1:11:56+17:146:30
18Eero O NiemiM60 (71)1:32:22+44:1811:32
Torgny NaslundM50 (87)mispunched
Christina JosefssonW45 (33)did not start
Per Johan JosefssonM50 (87)did not start

SOC Asikkala

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Heikki SaarinenM65 (67)45:116:12
1Teuvo LehtinenM70 (58)32:395:36
Risto OrpanaM70 (58)did not start
Esko UddM65 (67)did not start

South Yorkshire Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
24Nick BarrableM45 (73)2:13:03+1:18:2112:02

Stiga OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Lubova PavlukovaW45 (33)1:10:05+15:038:08
6Olga ZileW35 (18)2:01:36+53:4012:19
12Aleksandrs ZilisM40 (55)1:16:11+17:516:25
14Dmitrijs AndrejevsM40 (55)1:19:14+20:546:40
15Viktors LescovsM45 (73)1:17:07+22:256:58
16Ruslans MikulovsM40 (55)1:26:30+28:107:17
17Nikolajs GrigorjevsM55 (82)1:18:04+30:519:04
17Vjaceslavs DedelisM60 (71)1:19:12+31:089:54

Stora Tuna OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Tomas LofgrenM40 (55)58:204:54
3Ingrid AlexanderssonW55 (29)43:45+3:576:53
4Ulf ErikssonM60 (71)51:14+3:106:24

Storviks IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Elis AbergM75 (26)41:177:32

Strangnas Malmby OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Susanne SoderholmW50 (45)1:13:02+29:0810:02

Sundbybergs IK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
24Urban StaahlM50 (87)1:33:46+48:259:52

Sundsvalls OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Ingrid Wiklander NylanderW70 (24)53:14+14:1811:15
5Pia LindholmW50 (45)52:05+8:117:09
18Anders LindholmM50 (87)1:05:47+20:266:55
Janne NaatanenM45 (73)did not start

Surahammars SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Gunnar MunkteliusM65 (67)56:46+11:357:48

Suunta 2000

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Seppo MakinenM55 (82)47:135:29
7Ilpo ViippolaM45 (73)1:00:10+5:285:26
8Velu SipolaM55 (82)1:02:20+15:077:14

Suunta Jurva

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Kai KamilaM45 (73)1:08:23+13:416:11
12Heidi KorpelaKamilaW50 (45)1:08:14+24:209:23

Suunta Jyvaskyla

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Vesa KlemettinenM45 (73)58:07+3:255:15

Suunta Sepot

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Sirpa TarkiainenW70 (24)1:07:08+28:1214:11
9Keijo LakkinenM70 (58)59:31+26:5210:13

SV Robotron Dresden

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Rolf HeinemannM80 (24)1:25:25+47:4418:03
5Bernd KohlschmidtM35 (25)1:27:15+15:355:31
17Bjoern HeinemannM45 (73)1:20:25+25:437:16

SV TU Ilmenau

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Renate TroesseW65 (21)59:04+10:3810:47
8Lutz TroesseM65 (67)55:43+10:327:39

Swiss Orienteering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Hansruedi HaenyM55 (82)1:13:45+26:328:34

Taby OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Peter NordstromM55 (82)1:13:34+26:218:33
Ulf CarnbyM65 (67)mispunched

Tampereen Pyrinto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Tuire NiemiW65 (21)1:01:14+12:4811:11

Tarpian Suunta

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Antti VirtanenM50 (87)45:214:46
10Olli SavikkoM55 (82)1:04:59+17:467:33

Teuvan Rivakka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Helena SoinilaW60 (29)42:45+2:477:20

TJ Slovan Praha Zdravotnik

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Vit PospisilM50 (87)53:37+8:165:38

Tonsberg og omegn OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Tore WatterdalM65 (67)1:01:55+16:448:31

Tullinge SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Anna BlomgrenW70 (24)55:33+16:3711:44

Ulricehamns OK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Anders ThomassonM65 (67)did not start

Umea OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Henrik PerssonM35 (25)1:25:30+13:505:25
5Andreas LundholmM40 (55)1:08:31+10:115:46

UWC ADRIATIC ORIENTEERING CLUB

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Anne BrearleyW70 (24)1:13:12+34:1615:28

Vaalan Karhu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Taisto KemppainenM70 (58)33:38+0:595:46

Valkeakosken Haka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Markku TunturiM75 (26)1:00:43+19:2611:05

Vannas OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Par NorenM55 (82)1:00:39+13:267:03

Vansbro OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Maria OlssonW45 (33)1:52:42+57:4013:06

Varend GN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15LarsAke SjokvistM70 (58)1:19:48+47:0913:42

Varska OK Peko

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Ingrit KalaW50 (45)52:54+9:007:16

Vasteras SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Per Olof SjostromM60 (71)53:13+5:096:39

Vetelin Urheilijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Tero MyllymakiM40 (55)1:05:50+7:305:32
23Jyri MyllymakiM45 (73)1:52:58+58:1610:13

Wing OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Agnar RenolenM50 (87)1:03:01+17:406:38

Ylikiimingin Nuijamiehet

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Kaisa LaitinenW40 (21)59:336:16

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org