International Orienteering Federation

Official results for World Masters Ski Orienteering Championships 2019, middle 2

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2019
Organisers: Alvsby IF OK / Bergnasets AIK / Bodens BK OS / Gammelstads IF / I19 IF / OK Renen / Pitea IF Orienteringsklubb / Sweden
Date: 21 March 2019 - 24 March 2019

LongMiddle 1Middle 2

Aerla IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Donald McCarthyM45 (73)mispunched
Johnny FranssonM65 (67)mispunched

AkFA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Evgeny ChernenkoM50 (87)32:37+12:017:35

Alatornion Pirkat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lauri MustonenM70 (58)did not start

Alfta Osa OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Rolf JakobssonM75 (26)51:15+27:0318:14

Arsunda IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sven PerssonM50 (87)26:02+5:266:03

Asker Skiklubb

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Andreas M EdvardsenM50 (87)21:42+1:065:02
3Anders HaugeM40 (55)31:49+1:555:32

Atvidabergs IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Thomas PerssonM50 (87)24:44+4:085:45
8Niklas RonnbackM50 (87)25:04+4:285:49

Austrian Orienteering Federation

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
David HechlM35 (25)did not start

Belarus Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Igor ZvontsovM55 (82)21:45+3:235:23

Bergnasets AIK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Aake GustafssonM65 (67)33:11+10:089:30
Per OgrenM55 (82)mispunched

Centrum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Jon LindmarkM40 (55)35:09+5:156:07

CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Istvan SebestyenM45 (73)mispunched

CSM VSK Csikszereda Miercurea Ciuc

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Andras CsucsM55 (82)43:21+24:5910:43

Czech Orienteering Federation

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Roman HorynaM40 (55)did not start

Dalaportens OL

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ylva Grape AnderssonW60 (29)did not start

Deutscher Turner Bund

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Henning BrunsM55 (82)did not start

Domnarvets GoIF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ingela HagfalkW35 (18)35:35+11:088:16
11Magnus EliassonM45 (73)36:49+6:566:26

Empire Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Candice RainesW65 (21)1:10:15+43:2927:26
Thayer RainesM65 (67)mispunched

Epilan Esa

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anne Pelto HuikkoW60 (29)21:047:29
1Sirra ToivonenW50 (45)22:146:22
2Johanna PerkkalainenW50 (45)24:11+1:576:55
3Tapio MannilaM60 (71)24:23+2:066:20
9Saija LaurilaW55 (29)26:38+7:008:47
Kalevi MakipaaM55 (82)mispunched

Faltjagarnas IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Erica JohanssonW45 (33)22:225:48

Finnish Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Marko VapaM40 (55)36:31+6:376:21

Forest Sport

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Maxim ZhurkinM45 (73)35:13+5:206:09

Gavle OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Patrik SvedbergM40 (55)34:40+4:466:02

Gulfstream

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sergey GrushinM40 (55)35:53+5:596:15

Hameenlinnan Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Olavi ErkkilaM80 (24)24:49+7:3610:41
10Jarmo VainioM65 (67)30:59+7:568:52

Harnosands OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lars SjolanderM65 (67)25:05+2:027:11

Haukiputaan Heitto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Mauno HanhelaM70 (58)21:32+2:127:06

Hestra IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Maria Krafft HelgessonW45 (33)32:33+10:118:27
18Lars HelgessonM55 (82)31:26+13:047:46

Hiiltomiehet

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Mika HakkinenM45 (73)31:00+1:075:25

Hiisirasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Saku AsikainenM40 (55)42:15+12:217:21

HJS Vansbro OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Erica HaallW45 (33)38:11+15:499:55

IF Femman

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Staffan TunisM35 (25)31:395:12
3Bodil FredW65 (21)32:36+5:5012:44
3Marie FredW35 (18)30:07+5:407:00
6Bengt TunisM60 (71)25:37+3:206:39
7Berit TunisW60 (29)28:52+7:4810:16

IFK Kiruna

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Magnus LindmarkM45 (73)29:55+0:025:13
10Mats LuspaM50 (87)27:28+6:526:23
12Conny NilimaaM40 (55)36:45+6:516:24

IFK Mora OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Peter FredricsonM45 (73)32:52+2:595:44
7Henrik JohnssonM50 (87)24:56+4:205:47
26Conny ErikssonM50 (87)1:00:07+39:3113:58
Bjorn AlbinssonM55 (82)did not start

Iisu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kyosti JappinenM90 (3)41:0817:43

IK Jarl Rattvik

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Charlotte LindkvistW50 (45)25:51+3:377:24

IL BUL Tromsoe

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jonny HansenM50 (87)21:35+0:595:01

IPR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Heikki PeltonenM60 (71)23:42+1:256:09
3Taisto VoutilainenM75 (26)28:27+4:1510:07
6Tapani HakkinenM80 (24)32:29+15:1614:00
7Satu PaalanenW45 (33)33:03+10:418:35
11Heikki NurminenM70 (58)25:53+6:338:32

ISTANBUL ORIENTEERING SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Tatiana KalenderogluW45 (33)36:39+14:179:31

JOKA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Siiri PoopuuW60 (29)23:28+2:248:21

Joutsenon Kullervo

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Arja PulkkinenW70 (24)20:008:37
2Toivo RyyppoM80 (24)22:04+4:519:30
3Seppo KeltamakiM65 (67)24:50+1:477:06
5Markku PietikainenM65 (67)25:59+2:567:26
7Pekka PulkkinenM60 (71)25:56+3:396:44
Veikko SuutariM80 (24)did not start

Juvan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Seppo OllikainenM65 (67)23:036:36

Kalevan rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Pertti AhtiainenM70 (58)25:16+5:568:20

Kankaanpaan Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Pekka NiemensivuM55 (82)26:35+8:136:34
16Esa JuuraM60 (71)33:26+11:098:41
Maarit JuuraW65 (21)mispunched

Kauhavan Wisa

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Tuija KatajamakiW55 (29)25:00+5:228:15
Marcus EkstromM75 (26)mispunched

Kaustisen Pohjan Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Eero KattilakoskiM70 (58)26:51+7:318:51

Keuruun Kisailijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Pasi MartikainenM60 (71)22:175:47
3Juha KoskinenM55 (82)20:19+1:575:01

Koskelankylan Riento

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Markus RonkainenM40 (55)mispunched

Kuopion Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kauno MourujarviM65 (67)24:44+1:417:05
5Ossi LakkalaM70 (58)23:06+3:467:37

Kuortaneen Kunto

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Tapani KestiM70 (58)22:44+3:247:30
6Asko SippolaM55 (82)23:05+4:435:42
10Antti LassilaM55 (82)24:11+5:495:59

Lahden Suunnistajat 37

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Veijo TahvanainenM80 (24)17:137:25
1Jukka LuukkoM75 (26)24:128:36
Juha KiljunenM50 (87)mispunched
Paavo NikkariM70 (58)did not start

Laitasaaren Veto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Arja LotvonenW55 (29)20:34+0:566:47

Lanna IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Per EdenhamnM55 (82)31:43+13:217:51

Lansi Rajan Rasti

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Niina JaakoW35 (18)28:50+4:236:42
15Harri MaattaM40 (55)40:12+10:187:00

Legenda

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Nikolai RozhinM35 (25)34:20+2:415:39
6Julia BolshakovaW35 (18)38:46+14:199:00
21Alexey ZhestovskyM50 (87)32:54+12:187:39
Kirill KudriavtsevM45 (73)did not start

Leksands OK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Janne SkarnerM45 (73)did not start

Leppavaaran Sisu

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Marja SuomalainenW65 (21)37:41+10:5514:43
7Samuel SuomalainenM35 (25)47:13+15:347:46

Lerums SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Olle AdolfssonM70 (58)21:51+2:317:12

Mantsalan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Markku LaineM60 (71)29:36+7:197:41

Meridians OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Juris KokinsM60 (71)26:40+4:236:55

Miekkion Vilkas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Jukka UrpalainenM65 (67)29:00+5:578:18

Moscow

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Yulia SemenovaW40 (21)26:33+5:166:34
8Anatoly ShigaevM55 (82)23:57+5:355:55

MS Parma

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Thomas EkstromM50 (87)mispunched

MTK Bad Harzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Sven BuchholzM45 (73)45:59+16:068:02

Nantes Atlantique Orientation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Helena Polaskova MenardW45 (33)30:33+8:117:56

Naturfreunde Wien

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Josef ZapletalM60 (71)29:11+6:547:34

New England Orienteering Club

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Terry Myers ConeyW65 (21)55:27+28:4121:39
7Hans BengtssonM80 (24)54:35+37:2223:31
11Malin BengtssonW45 (33)50:15+27:5313:03
Aims ConeyM65 (67)mispunched

nilivara IS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Magnus SaverosM70 (58)23:07+3:477:37

Nivalan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Severi HalkosaariM70 (58)34:10+14:5011:16

Nivalan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Unto VirkkulaM70 (58)25:54+6:348:32

Nizhni Novgorod SDYUSHOR12

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Denis GolovinM40 (55)34:53+4:596:04
8Vladimir MalyshevM35 (25)53:55+22:168:52

Nizhniy Novgorod

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Oksana MartyanovaW55 (29)19:386:28

No club membership

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Marie OhlssonW35 (18)24:275:41
5Laima KlauzaW50 (45)25:59+3:457:26
6Sergey KutsM35 (25)40:43+9:046:42
22Paul McDonaldM45 (73)1:53:50+1:23:5719:54
Ondrej HasekM50 (87)did not start

Norbergs OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Elisabet ElmertoftW50 (45)38:10+15:5610:56

Norwegian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Christian HohlM40 (55)32:35+2:415:40
21Jon Herman UlvensoenM60 (71)52:09+29:5213:32

Nydalens SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lars LystadM50 (87)23:02+2:265:21

Nykopings OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ulf HylanderM60 (71)mispunched

OC Fuerstenfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Gottfried ScheiklM55 (82)26:53+8:316:39

OK Branten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sten EricsonM80 (24)27:24+10:1111:48

OK FORTUNA

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Aiste TraubieneW45 (33)28:06+5:447:17
6Asta JanuskevicieneW40 (21)28:18+7:017:00
15Regimantas JanuskeviciusM50 (87)30:09+9:337:00

OK Hallen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Kristina HagfalkW60 (29)29:24+8:2010:27

OK Kullingshof

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Magnus AasaM55 (82)30:05+11:437:26

OK Nipan

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anna NieminenW55 (29)did not start

OK Njudung

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Janola KarlssonM65 (67)29:38+6:358:29

OK Nolaskogsarna

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sara ForsgrenW40 (21)21:175:16
10Per MagnussonM60 (71)28:44+6:277:27

OK Polva Kobras

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Saima VaertonW60 (29)27:47+6:439:53

OK Tor

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Tomas AnderssonM60 (71)30:56+8:398:02

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Guenter KradischnigM55 (82)34:39+16:178:34

OLG Galgenen

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Reto MuellerM55 (82)24:03+5:415:57
9Franziska MuellerW50 (45)29:24+7:108:25

OLG Thun

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Alfred MuellerM65 (67)49:55+26:5214:18
22Rolf BruhwilerM50 (87)34:10+13:347:56

OLV Luzern

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Sibylle Boos BraunW50 (45)33:27+11:139:35
25Matthias BoosM50 (87)44:31+23:5510:21

ONMKY

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jaakko AlalahtiM80 (24)did not start

Orienteering Innsbruck Imst

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Karin LugsteinerW60 (29)29:35+8:3110:31
21Hans Georg GratzerM60 (71)52:09+29:5213:32

Orienteering USA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Ken Walker SrM70 (58)35:26+16:0611:41

Ounasvaaran Hiihtoseura

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kimmo MaeaettaeM55 (82)19:17+0:554:46
7Marita VaeaeraelaeW55 (29)25:11+5:338:18
8Maarit OikarinenW50 (45)28:34+6:208:11
10Heidi BergmanW55 (29)32:31+12:5310:43
12Mirka OikkonenW50 (45)33:45+11:319:40
15Lea PirttilaW50 (45)41:59+19:4512:01

Overtornea IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Olle DalhaggM70 (58)33:40+14:2011:06
17Henry BarskM60 (71)34:42+12:259:00

Perameren Rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Pekka KansteM70 (58)23:16+3:567:40

Pihkaniskat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Markku LeinonenM65 (67)mispunched

Plovdiv Plovdiv

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Elin ShabanskiM55 (82)43:48+25:2610:50

Polisportiva Besanese Asd

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Licia KalcichW70 (24)35:28+15:2815:17

Post SV Dresden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Jens LuckeM45 (73)45:49+15:568:00

Raja Karjalan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Voitto RepoM75 (26)1:05:38+41:2623:21

Ramtruck

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Dmitriy TimofeevM45 (73)40:45+10:527:07
15Alexey GorbachevM45 (73)40:49+10:567:08

Rasti E4

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kirsi KihlstromW60 (29)21:16+0:127:34

Rasti Jyry

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Virpi KomulainenW40 (21)24:42+3:256:06
5Paavo InkinenM70 (58)23:06+3:467:37
5Unto KanervaM75 (26)31:14+7:0211:06

Rasti Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Aulis HahtolaM70 (58)mispunched

RasTiimi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Paivi LassilaW55 (29)23:54+4:167:53

Rastivarsat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Jyrki TuokkoM50 (87)28:34+7:586:38

Rehns BK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ingela RydesaeterW40 (21)24:02+2:455:56
16Peter RydesaterM45 (73)45:24+15:317:56

Rochester Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Stina BridgemanW45 (33)34:03+11:418:50
23Carl FeyM50 (87)40:14+19:389:21

Rocky Mountain Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sharon CrawfordW75 (3)21:169:10

Rus veteran

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tatiana SvistunW70 (24)24:34+4:3410:35
10Natalia MikhoninaW60 (29)30:52+9:4810:59
12Andrei FershalovM60 (71)29:36+7:197:41
13Stanislav LesnikovM65 (67)32:52+9:499:25
15Jurii BorodulinM60 (71)32:10+9:538:21
Galina VershininaW70 (24)mispunched

Russian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Olga MinaevaW55 (29)25:59+6:218:34

Saint Petersburg

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Nikolay MalyshevM35 (25)32:36+0:575:22
4Ilya GusevM45 (73)31:51+1:585:34
8Alexey ZdeblovskiiM45 (73)33:43+3:505:53
11Oleg MelnikovM50 (87)27:33+6:576:24

Saloisten Reipas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ulla SilventoinenW50 (45)24:32+2:187:01

Saterbygdens OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Carina SandbergW55 (29)20:24+0:466:43
12Per SandbergM55 (82)26:00+7:386:26
Robert OstlundM55 (82)mispunched

Savon Suunta

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Pekka ValkonenM60 (71)24:54+2:376:28

Selanger SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Lars Peter JohnssonM65 (67)34:21+11:189:50

Seskaro IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Karl-Erik NyströmM80 (24)1:08:38+51:2529:35
17Hans YlipaaM65 (67)34:54+11:5110:00

SK Gransen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Roger WestinM55 (82)34:43+16:218:35

SK Pohjantahti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Mauri SuorajarviM75 (26)36:30+12:1812:59
Jorma VeijovaaraM75 (26)did not start

Skarpnacks OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Leif CarlssonM70 (58)30:05+10:459:55

Skelleftea OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Mikael LindmarkM45 (73)29:535:13
5Martin AkerlundM35 (25)36:39+5:006:02
12Tomas PerssonM50 (87)27:56+7:206:29
16Thomas NorstromM55 (82)30:23+12:017:31

SKI Club Hemus Troyan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Dancho HristovM50 (87)31:36+11:007:20

Skiclub Bonn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Ralf WittiberM50 (87)32:06+11:307:27

SKIO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Edmunds ZvaigzneM60 (71)27:21+5:047:06
19Harijs LacarsM60 (71)38:30+16:1310:00

SkiO Swiss

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Daria NiggliW40 (21)40:56+19:3910:07
14Jurg NiggliM50 (87)29:06+8:306:46

Skogsloparna

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Jonas HalldalM45 (73)39:16+9:236:51
13Stefan SjolundM40 (55)36:56+7:026:26
17Torgny NaslundM50 (87)31:31+10:557:19
20Eero O NiemiM60 (71)43:02+20:4511:10
Per Johan JosefssonM50 (87)did not start
Christina JosefssonW45 (33)did not start

SOC Asikkala

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Heikki SaarinenM65 (67)26:04+3:017:28
Teuvo LehtinenM70 (58)did not start
Esko UddM65 (67)did not start
Risto OrpanaM70 (58)did not start

South Yorkshire Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Nick BarrableM45 (73)56:54+27:019:56

Stiga OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lubova PavlukovaW45 (33)28:52+6:307:29
5Aleksandrs ZilisM40 (55)34:12+4:185:57
5Olga ZileW35 (18)38:33+14:068:57
13Viktors LescovsM45 (73)40:42+10:497:06
14Dmitrijs AndrejevsM40 (55)37:55+8:016:36
17Ruslans MikulovsM40 (55)43:48+13:547:37
18Vjaceslavs DedelisM60 (71)37:06+14:499:38
Nikolajs GrigorjevsM55 (82)mispunched

Stora Tuna OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tomas LofgrenM40 (55)29:545:12
2Ingrid AlexanderssonW55 (29)19:39+0:016:29
Ulf ErikssonM60 (71)mispunched

Storviks IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elis AbergM75 (26)25:16+1:048:59

Strangnas Malmby OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Susanne SoderholmW50 (45)31:32+9:189:02

Sundbybergs IK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Urban StaahlM50 (87)41:49+21:139:43

Sundsvalls OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Pia LindholmW50 (45)26:04+3:507:28
16Anders LindholmM50 (87)31:06+10:307:13
Ingrid Wiklander NylanderW70 (24)mispunched
Janne NaatanenM45 (73)did not start

Surahammars SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Gunnar MunkteliusM65 (67)31:35+8:329:02

Suunta 2000

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Seppo MakinenM55 (82)18:224:32
5Ilpo ViippolaM45 (73)32:01+2:085:35
7Velu SipolaM55 (82)23:36+5:145:50
18Tuomas PussilaM40 (55)48:08+18:148:23
Arto VilppolaM55 (82)did not start

Suunta Jurva

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Kai KamilaM45 (73)36:10+6:176:19
13Heidi KorpelaKamilaW50 (45)37:20+15:0610:41

Suunta Jyvaskyla

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Vesa KlemettinenM45 (73)33:24+3:315:50

Suunta Sepot

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sirpa TarkiainenW70 (24)32:39+12:3914:04
9Keijo LakkinenM70 (58)24:01+4:417:55

SV Robotron Dresden

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Rolf HeinemannM80 (24)29:40+12:2712:47
19Bjoern HeinemannM45 (73)49:25+19:328:38
Bernd KohlschmidtM35 (25)did not start

SV TU Ilmenau

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Renate TroesseW65 (21)26:4610:27
18Lutz TroesseM65 (67)36:48+13:4510:32

Swiss Orienteering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Hansruedi HaenyM55 (82)30:30+12:087:32

Taby OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Peter NordstromM55 (82)25:58+7:366:25
14Ulf CarnbyM65 (67)33:06+10:039:29

Tampereen Pyrinto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tuire NiemiW65 (21)28:14+1:2811:01

Tarpian Suunta

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Antti VirtanenM50 (87)20:364:47
4Olli SavikkoM55 (82)21:27+3:055:18

Teuvan Rivakka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Helena SoinilaW60 (29)22:24+1:207:58

TJ Slovan Praha Zdravotnik

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Vit PospisilM50 (87)24:51+4:155:46

Tonsberg og omegn OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Tore WatterdalM65 (67)28:16+5:138:05

Tullinge SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anna BlomgrenW70 (24)mispunched

Ulricehamns OK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anders ThomassonM65 (67)did not start

Umea OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Henrik PerssonM35 (25)36:10+4:315:57
4Elisabeth FriesW60 (29)23:17+2:138:17
10Andreas LundholmM40 (55)36:10+6:166:18
12Clas FriesM65 (67)32:28+9:259:18

UWC ADRIATIC ORIENTEERING CLUB

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Anne BrearleyW70 (24)20:23+0:238:47

Vaalan Karhu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Taisto KemppainenM70 (58)19:206:22

Valkeakosken Haka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Markku TunturiM75 (26)30:24+6:1210:49

Vannas OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Par NorenM55 (82)mispunched

Vansbro OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Maria OlssonW45 (33)27:33+5:117:09

Varend GN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18LarsAke SjokvistM70 (58)50:06+30:4616:32

Varska OK Peko

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Ingrit KalaW50 (45)28:23+6:098:07

Vasteras SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Per Olof SjostromM60 (71)24:28+2:116:21

Vetelin Urheilijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tero MyllymakiM40 (55)31:38+1:445:30
20Jyri MyllymakiM45 (73)56:01+26:089:47

Wing OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Agnar RenolenM50 (87)mispunched

Ylikiimingin Nuijamiehet

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kaisa LaitinenW40 (21)22:55+1:385:40

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org