International Orienteering Federation

Official results for World Masters Ski Orienteering Championships 2019, middle 2

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2019
Organisers: Alvsby IF OK / Bergnasets AIK / Bodens BK OS / Gammelstads IF / I19 IF / OK Renen / Pitea IF Orienteringsklubb / Sweden
Date: 21 March 2019 - 24 March 2019

LongMiddle 1Middle 2

W35

4 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Marie OhlssonNo club membershipSweden24:275:41
2Niina JaakoLansi Rajan RastiFinland28:50+4:236:42
3Marie FredIF FemmanFinland30:07+5:407:00
4Ingela HagfalkDomnarvets GoIFSweden35:35+11:088:16
5Olga ZileStiga OKLatvia38:33+14:068:57
6Julia BolshakovaLegendaRussian Federation38:46+14:199:00

M35

6 070 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Staffan TunisIF FemmanFinland31:395:12
2Nikolay MalyshevSaint PetersburgRussian Federation32:36+0:575:22
3Nikolai RozhinLegendaRussian Federation34:20+2:415:39
4Henrik PerssonUmea OKSweden36:10+4:315:57
5Martin AkerlundSkelleftea OKSweden36:39+5:006:02
6Sergey KutsNo club membershipRussian Federation40:43+9:046:42
7Samuel SuomalainenLeppavaaran SisuFinland47:13+15:347:46
8Vladimir MalyshevNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation53:55+22:168:52
David HechlAustrian Orienteering FederationAustriadid not start
Bernd KohlschmidtSV Robotron DresdenGermanydid not start

W40

4 040 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sara ForsgrenOK NolaskogsarnaSweden21:175:16
2Kaisa LaitinenYlikiimingin NuijamiehetFinland22:55+1:385:40
3Ingela RydesaeterRehns BKSweden24:02+2:455:56
4Virpi KomulainenRasti JyryFinland24:42+3:256:06
5Yulia SemenovaMoscowRussian Federation26:33+5:166:34
6Asta JanuskevicieneOK FORTUNALithuania28:18+7:017:00
7Daria NiggliSkiO SwissFrance40:56+19:3910:07

M40

5 740 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Tomas LofgrenStora Tuna OKSweden29:545:12
2Tero MyllymakiVetelin UrheilijatFinland31:38+1:445:30
3Anders HaugeAsker SkiklubbNorway31:49+1:555:32
4Christian HohlNorwegian Orienteering FederationSwitzerland32:35+2:415:40
5Aleksandrs ZilisStiga OKLatvia34:12+4:185:57
6Patrik SvedbergGavle OKSweden34:40+4:466:02
7Denis GolovinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation34:53+4:596:04
8Jon LindmarkCentrum OKSweden35:09+5:156:07
9Sergey GrushinGulfstreamRussian Federation35:53+5:596:15
10Andreas LundholmUmea OKSweden36:10+6:166:18
11Marko VapaFinnish Orienteering FederationFinland36:31+6:376:21
12Conny NilimaaIFK KirunaSweden36:45+6:516:24
13Stefan SjolundSkogsloparnaSweden36:56+7:026:26
14Dmitrijs AndrejevsStiga OKLatvia37:55+8:016:36
15Harri MaattaLansi Rajan RastiFinland40:12+10:187:00
16Saku AsikainenHiisirastiFinland42:15+12:217:21
17Ruslans MikulovsStiga OKLatvia43:48+13:547:37
18Tuomas PussilaSuunta 2000Finland48:08+18:148:23
Markus RonkainenKoskelankylan RientoFinlandmispunched
Roman HorynaCzech Orienteering FederationCzech Republicdid not start

W45

3 850 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Erica JohanssonFaltjagarnas IFSweden22:225:48
2Maria OlssonVansbro OKSweden27:33+5:117:09
3Aiste TraubieneOK FORTUNALithuania28:06+5:447:17
4Lubova PavlukovaStiga OKLatvia28:52+6:307:29
5Helena Polaskova MenardNantes Atlantique OrientationCzech Republic30:33+8:117:56
6Maria Krafft HelgessonHestra IFSweden32:33+10:118:27
7Satu PaalanenIPRFinland33:03+10:418:35
8Stina BridgemanRochester Orienteering ClubUnited States34:03+11:418:50
9Tatiana KalenderogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey36:39+14:179:31
10Erica HaallHJS Vansbro OKSweden38:11+15:499:55
11Malin BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States50:15+27:5313:03
Christina JosefssonSkogsloparnaSwedendid not start

M45

5 720 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Mikael LindmarkSkelleftea OKSweden29:535:13
2Magnus LindmarkIFK KirunaSweden29:55+0:025:13
3Mika HakkinenHiiltomiehetFinland31:00+1:075:25
4Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation31:51+1:585:34
5Ilpo ViippolaSuunta 2000Finland32:01+2:085:35
6Peter FredricsonIFK Mora OKSweden32:52+2:595:44
7Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland33:24+3:315:50
8Alexey ZdeblovskiiSaint PetersburgRussian Federation33:43+3:505:53
9Maxim ZhurkinForest SportRussian Federation35:13+5:206:09
10Kai KamilaSuunta JurvaFinland36:10+6:176:19
11Magnus EliassonDomnarvets GoIFSweden36:49+6:566:26
12Jonas HalldalSkogsloparnaSweden39:16+9:236:51
13Viktors LescovsStiga OKLatvia40:42+10:497:06
14Dmitriy TimofeevRamtruckRussian Federation40:45+10:527:07
15Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation40:49+10:567:08
16Peter RydesaterRehns BKSweden45:24+15:317:56
17Jens LuckePost SV DresdenGermany45:49+15:568:00
18Sven BuchholzMTK Bad HarzburgGermany45:59+16:068:02
19Bjoern HeinemannSV Robotron DresdenGermany49:25+19:328:38
20Jyri MyllymakiVetelin UrheilijatFinland56:01+26:089:47
21Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain56:54+27:019:56
22Paul McDonaldNo club membershipAustralia1:53:50+1:23:5719:54
Istvan SebestyenCS Stiinta Electro Sistem Baia MareRomaniamispunched
Donald McCarthyAerla IFGreat Britainmispunched
Kirill KudriavtsevLegendaRussian Federationdid not start
Janne NaatanenSundsvalls OKSwedendid not start
Janne SkarnerLeksands OKSwedendid not start

W50

3 490 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sirra ToivonenEpilan EsaFinland22:146:22
2Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland24:11+1:576:55
3Ulla SilventoinenSaloisten ReipasFinland24:32+2:187:01
4Charlotte LindkvistIK Jarl RattvikSweden25:51+3:377:24
5Laima KlauzaNo club membershipLatvia25:59+3:457:26
6Pia LindholmSundsvalls OKSweden26:04+3:507:28
7Ingrit KalaVarska OK PekoEstonia28:23+6:098:07
8Maarit OikarinenOunasvaaran HiihtoseuraFinland28:34+6:208:11
9Franziska MuellerOLG GalgenenSwitzerland29:24+7:108:25
10Susanne SoderholmStrangnas Malmby OLSweden31:32+9:189:02
11Sibylle Boos BraunOLV LuzernSwitzerland33:27+11:139:35
12Mirka OikkonenOunasvaaran HiihtoseuraFinland33:45+11:319:40
13Heidi KorpelaKamilaSuunta JurvaFinland37:20+15:0610:41
14Elisabet ElmertoftNorbergs OKSweden38:10+15:5610:56
15Lea PirttilaOunasvaaran HiihtoseuraFinland41:59+19:4512:01

M50

4 300 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Antti VirtanenTarpian SuuntaFinland20:364:47
2Jonny HansenIL BUL TromsoeSweden21:35+0:595:01
3Andreas M EdvardsenAsker SkiklubbNorway21:42+1:065:02
4Lars LystadNydalens SKNorway23:02+2:265:21
5Thomas PerssonAtvidabergs IFSweden24:44+4:085:45
6Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republic24:51+4:155:46
7Henrik JohnssonIFK Mora OKSweden24:56+4:205:47
8Niklas RonnbackAtvidabergs IFSweden25:04+4:285:49
9Sven PerssonArsunda IFSweden26:02+5:266:03
10Mats LuspaIFK KirunaSweden27:28+6:526:23
11Oleg MelnikovSaint PetersburgRussian Federation27:33+6:576:24
12Tomas PerssonSkelleftea OKSweden27:56+7:206:29
13Jyrki TuokkoRastivarsatFinland28:34+7:586:38
14Jurg NiggliSkiO SwissSwitzerland29:06+8:306:46
15Regimantas JanuskeviciusOK FORTUNALithuania30:09+9:337:00
16Anders LindholmSundsvalls OKSweden31:06+10:307:13
17Torgny NaslundSkogsloparnaSweden31:31+10:557:19
18Dancho HristovSKI Club Hemus TroyanBulgaria31:36+11:007:20
19Ralf WittiberSkiclub BonnGermany32:06+11:307:27
20Evgeny ChernenkoAkFARussian Federation32:37+12:017:35
21Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation32:54+12:187:39
22Rolf BruhwilerOLG ThunSwitzerland34:10+13:347:56
23Carl FeyRochester Orienteering ClubUnited States40:14+19:389:21
24Urban StaahlSundbybergs IKSweden41:49+21:139:43
25Matthias BoosOLV LuzernSwitzerland44:31+23:5510:21
26Conny ErikssonIFK Mora OKSweden1:00:07+39:3113:58
Juha KiljunenLahden Suunnistajat 37Finlandmispunched
Thomas EkstromMS ParmaFinlandmispunched
Agnar RenolenWing OKNorwaymispunched
Per Johan JosefssonSkogsloparnaSwedendid not start
Ondrej HasekNo club membershipCzech Republicdid not start

W55

3 030 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Oksana MartyanovaNizhniy NovgorodRussian Federation19:386:28
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKSweden19:39+0:016:29
3Carina SandbergSaterbygdens OKSweden20:24+0:466:43
4Arja LotvonenLaitasaaren VetoFinland20:34+0:566:47
5Paivi LassilaRasTiimiFinland23:54+4:167:53
6Tuija KatajamakiKauhavan WisaFinland25:00+5:228:15
7Marita VaeaeraelaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland25:11+5:338:18
8Olga MinaevaRussian Orienteering FederationRussian Federation25:59+6:218:34
9Saija LaurilaEpilan EsaFinland26:38+7:008:47
10Heidi BergmanOunasvaaran HiihtoseuraFinland32:31+12:5310:43
Anna NieminenOK NipanSwedendid not start

M55

4 040 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Seppo MakinenSuunta 2000Finland18:224:32
2Kimmo MaeaettaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland19:17+0:554:46
3Juha KoskinenKeuruun KisailijatFinland20:19+1:575:01
4Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland21:27+3:055:18
5Igor ZvontsovBelarus Orienteering FederationBelarus21:45+3:235:23
6Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland23:05+4:435:42
7Velu SipolaSuunta 2000Finland23:36+5:145:50
8Anatoly ShigaevMoscowRussian Federation23:57+5:355:55
9Reto MuellerOLG GalgenenSwitzerland24:03+5:415:57
10Antti LassilaKuortaneen KuntoFinland24:11+5:495:59
11Peter NordstromTaby OKSweden25:58+7:366:25
12Per SandbergSaterbygdens OKSweden26:00+7:386:26
13Pekka NiemensivuKankaanpaan SuunnistajatFinland26:35+8:136:34
14Gottfried ScheiklOC FuerstenfeldAustria26:53+8:316:39
15Magnus AasaOK KullingshofSweden30:05+11:437:26
16Thomas NorstromSkelleftea OKSweden30:23+12:017:31
17Hansruedi HaenySwiss OrienteeringSwitzerland30:30+12:087:32
18Lars HelgessonHestra IFSweden31:26+13:047:46
19Per EdenhamnLanna IFSweden31:43+13:217:51
20Guenter KradischnigOLC GrazAustria34:39+16:178:34
21Roger WestinSK GransenSweden34:43+16:218:35
22Andras CsucsCSM VSK Csikszereda Miercurea CiucRomania43:21+24:5910:43
23Elin ShabanskiPlovdiv PlovdivBulgaria43:48+25:2610:50
Kalevi MakipaaEpilan EsaFinlandmispunched
Par NorenVannas OKSwedenmispunched
Nikolajs GrigorjevsStiga OKLatviamispunched
Robert OstlundSaterbygdens OKSwedenmispunched
Per OgrenBergnasets AIKSwedenmispunched
Henning BrunsDeutscher Turner BundGermanydid not start
Arto VilppolaSuunta 2000Finlanddid not start
Bjorn AlbinssonIFK Mora OKSwedendid not start

W60

2 810 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anne Pelto HuikkoEpilan EsaFinland21:047:29
2Kirsi KihlstromRasti E4Finland21:16+0:127:34
3Helena SoinilaTeuvan RivakkaFinland22:24+1:207:58
4Elisabeth FriesUmea OKSweden23:17+2:138:17
5Siiri PoopuuJOKAEstonia23:28+2:248:21
6Saima VaertonOK Polva KobrasEstonia27:47+6:439:53
7Berit TunisIF FemmanFinland28:52+7:4810:16
8Kristina HagfalkOK HallenSweden29:24+8:2010:27
9Karin LugsteinerOrienteering Innsbruck ImstAustria29:35+8:3110:31
10Natalia MikhoninaRus veteranRussian Federation30:52+9:4810:59
Ylva Grape AnderssonDalaportens OLSwedendid not start

M60

3 850 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Pasi MartikainenKeuruun KisailijatFinland22:175:47
2Heikki PeltonenIPRFinland23:42+1:256:09
3Tapio MannilaEpilan EsaFinland24:23+2:066:20
4Per Olof SjostromVasteras SOKSweden24:28+2:116:21
5Pekka ValkonenSavon SuuntaFinland24:54+2:376:28
6Bengt TunisIF FemmanFinland25:37+3:206:39
7Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland25:56+3:396:44
8Juris KokinsMeridians OKLatvia26:40+4:236:55
9Edmunds ZvaigzneSKIOLatvia27:21+5:047:06
10Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden28:44+6:277:27
11Josef ZapletalNaturfreunde WienAustria29:11+6:547:34
12Markku LaineMantsalan UrheilijatFinland29:36+7:197:41
12Andrei FershalovRus veteranRussian Federation29:36+7:197:41
14Tomas AnderssonOK TorSweden30:56+8:398:02
15Jurii BorodulinRus veteranRussian Federation32:10+9:538:21
16Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland33:26+11:098:41
17Henry BarskOvertornea IFSweden34:42+12:259:00
18Vjaceslavs DedelisStiga OKLatvia37:06+14:499:38
19Harijs LacarsSKIOLatvia38:30+16:1310:00
20Eero O NiemiSkogsloparnaSweden43:02+20:4511:10
21Jon Herman UlvensoenNorwegian Orienteering FederationNorway52:09+29:5213:32
21Hans Georg GratzerOrienteering Innsbruck ImstAustria52:09+29:5213:32
Ulf HylanderNykopings OKSwedenmispunched
Ulf ErikssonStora Tuna OKSwedenmispunched

W65

2 560 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Renate TroesseSV TU IlmenauGermany26:4610:27
2Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland28:14+1:2811:01
3Bodil FredIF FemmanFinland32:36+5:5012:44
4Marja SuomalainenLeppavaaran SisuFinland37:41+10:5514:43
5Terry Myers ConeyNew England Orienteering ClubUnited States55:27+28:4121:39
6Candice RainesEmpire Orienteering ClubUnited States1:10:15+43:2927:26
Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinlandmispunched

M65

3 490 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Seppo OllikainenJuvan UrheilijatFinland23:036:36
2Kauno MourujarviKuopion SuunnistajatFinland24:44+1:417:05
3Seppo KeltamakiJoutsenon KullervoFinland24:50+1:477:06
4Lars SjolanderHarnosands OKSweden25:05+2:027:11
5Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland25:59+2:567:26
6Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland26:04+3:017:28
7Tore WatterdalTonsberg og omegn OLNorway28:16+5:138:05
8Jukka UrpalainenMiekkion VilkasFinland29:00+5:578:18
9Janola KarlssonOK NjudungSweden29:38+6:358:29
10Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland30:59+7:568:52
11Gunnar MunkteliusSurahammars SOKSweden31:35+8:329:02
12Clas FriesUmea OKSweden32:28+9:259:18
13Stanislav LesnikovRus veteranRussian Federation32:52+9:499:25
14Ulf CarnbyTaby OKSweden33:06+10:039:29
15Aake GustafssonBergnasets AIKSweden33:11+10:089:30
16Lars Peter JohnssonSelanger SOKSweden34:21+11:189:50
17Hans YlipaaSeskaro IFSweden34:54+11:5110:00
18Lutz TroesseSV TU IlmenauGermany36:48+13:4510:32
19Alfred MuellerOLG ThunSwitzerland49:55+26:5214:18
Aims ConeyNew England Orienteering ClubUnited Statesmispunched
Markku LeinonenPihkaniskatFinlandmispunched
Johnny FranssonAerla IFSwedenmispunched
Thayer RainesEmpire Orienteering ClubUnited Statesmispunched
Anders ThomassonUlricehamns OKSwedendid not start
Esko UddSOC AsikkalaFinlanddid not start

W70

2 320 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Arja PulkkinenJoutsenon KullervoFinland20:008:37
2Anne BrearleyUWC ADRIATIC ORIENTEERING CLUBItaly20:23+0:238:47
3Tatiana SvistunRus veteranRussian Federation24:34+4:3410:35
4Sirpa TarkiainenSuunta SepotFinland32:39+12:3914:04
5Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly35:28+15:2815:17
Anna BlomgrenTullinge SKSwedenmispunched
Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OKSwedenmispunched
Galina VershininaRus veteranRussian Federationmispunched

M70

3 030 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Taisto KemppainenVaalan KarhuFinland19:206:22
2Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinland21:32+2:127:06
3Olle AdolfssonLerums SOKSweden21:51+2:317:12
4Tapani KestiKuortaneen KuntoFinland22:44+3:247:30
5Paavo InkinenRasti JyryFinland23:06+3:467:37
5Ossi LakkalaKuopion SuunnistajatFinland23:06+3:467:37
7Magnus Saverosnilivara ISSweden23:07+3:477:37
8Pekka KanstePerameren RastiFinland23:16+3:567:40
9Keijo LakkinenSuunta SepotFinland24:01+4:417:55
10Pertti AhtiainenKalevan rastiFinland25:16+5:568:20
11Heikki NurminenIPRFinland25:53+6:338:32
12Unto VirkkulaNivalan UrheilijatFinland25:54+6:348:32
13Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland26:51+7:318:51
14Leif CarlssonSkarpnacks OLSweden30:05+10:459:55
15Olle DalhaggOvertornea IFSweden33:40+14:2011:06
16Severi HalkosaariNivalan SuunnistajatFinland34:10+14:5011:16
17Ken Walker SrOrienteering USAUnited States35:26+16:0611:41
18LarsAke SjokvistVarend GNSweden50:06+30:4616:32
Aulis HahtolaRasti KurikkaFinlandmispunched
Lauri MustonenAlatornion PirkatFinlanddid not start
Paavo NikkariLahden Suunnistajat 37Finlanddid not start
Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinlanddid not start
Risto OrpanaSOC AsikkalaFinlanddid not start

W75

2 320 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClubUnited States21:169:10

M75

2 810 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland24:128:36
2Elis AbergStorviks IFSweden25:16+1:048:59
3Taisto VoutilainenIPRFinland28:27+4:1510:07
4Markku TunturiValkeakosken HakaFinland30:24+6:1210:49
5Unto KanervaRasti JyryFinland31:14+7:0211:06
6Mauri SuorajarviSK PohjantahtiFinland36:30+12:1812:59
7Rolf JakobssonAlfta Osa OKSweden51:15+27:0318:14
8Voitto RepoRaja Karjalan SuunnistajatFinland1:05:38+41:2623:21
Marcus EkstromKauhavan WisaFinlandmispunched
Jorma VeijovaaraSK PohjantahtiFinlanddid not start

M80

2 320 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Veijo TahvanainenLahden Suunnistajat 37Finland17:137:25
2Toivo RyyppoJoutsenon KullervoFinland22:04+4:519:30
3Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland24:49+7:3610:41
4Sten EricsonOK BrantenSweden27:24+10:1111:48
5Rolf HeinemannSV Robotron DresdenGermany29:40+12:2712:47
6Tapani HakkinenIPRFinland32:29+15:1614:00
7Hans BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States54:35+37:2223:31
8Karl-Erik NyströmSeskaro IFSweden1:08:38+51:2529:35
Jaakko AlalahtiONMKYFinlanddid not start
Veikko SuutariJoutsenon KullervoFinlanddid not start

M90

2 320 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Kyosti JappinenIisuFinland41:0817:43

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org