International Orienteering Federation

Official results for World Masters Ski Orienteering Championships 2019, middle 1

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2019
Organisers: Alvsby IF OK / Bergnasets AIK / Bodens BK OS / Gammelstads IF / I19 IF / OK Renen / Pitea IF Orienteringsklubb / Sweden
Date: 21 March 2019 - 24 March 2019

LongMiddle 1Middle 2

Aerla IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Donald McCarthyM45 (73)mispunched
Johnny FranssonM65 (67)mispunched

AkFA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Evgeny ChernenkoM50 (87)32:37+12:015:51

Alatornion Pirkat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lauri MustonenM70 (58)did not start

Alfta Osa OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Rolf JakobssonM75 (26)51:15+27:0313:27

Arsunda IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sven PerssonM50 (87)26:02+5:264:40

Asker Skiklubb

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Andreas M EdvardsenM50 (87)21:42+1:063:54
3Anders HaugeM40 (55)31:49+1:554:32

Atvidabergs IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Thomas PerssonM50 (87)24:44+4:084:26
8Niklas RonnbackM50 (87)25:04+4:284:30

Austrian Orienteering Federation

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
David HechlM35 (25)did not start

Belarus Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Igor ZvontsovM55 (82)21:45+3:233:56

Bergnasets AIK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Aake GustafssonM65 (67)33:11+10:087:23
Per OgrenM55 (82)mispunched

Centrum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Jon LindmarkM40 (55)35:09+5:155:01

CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Istvan SebestyenM45 (73)mispunched

CSM VSK Csikszereda Miercurea Ciuc

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Andras CsucsM55 (82)43:21+24:597:51

Czech Orienteering Federation

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Roman HorynaM40 (55)did not start

Dalaportens OL

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ylva Grape AnderssonW60 (29)did not start

Deutscher Turner Bund

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Henning BrunsM55 (82)did not start

Domnarvets GoIF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ingela HagfalkW35 (18)35:35+11:086:23
11Magnus EliassonM45 (73)36:49+6:565:45

Empire Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Candice RainesW65 (21)1:10:15+43:2921:21
Thayer RainesM65 (67)mispunched

Epilan Esa

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anne Pelto HuikkoW60 (29)21:045:31
1Sirra ToivonenW50 (45)22:144:57
2Johanna PerkkalainenW50 (45)24:11+1:575:23
3Tapio MannilaM60 (71)24:23+2:064:57
9Saija LaurilaW55 (29)26:38+7:006:19
Kalevi MakipaaM55 (82)mispunched

Faltjagarnas IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Erica JohanssonW45 (33)22:224:32

Finnish Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Marko VapaM40 (55)36:31+6:375:13

Forest Sport

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Maxim ZhurkinM45 (73)35:13+5:205:30

Gavle OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Patrik SvedbergM40 (55)34:40+4:464:57

Gulfstream

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sergey GrushinM40 (55)35:53+5:595:07

Hameenlinnan Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Olavi ErkkilaM80 (24)24:49+7:367:32
10Jarmo VainioM65 (67)30:59+7:566:54

Harnosands OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lars SjolanderM65 (67)25:05+2:025:35

Haukiputaan Heitto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Mauno HanhelaM70 (58)21:32+2:125:06

Hestra IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Maria Krafft HelgessonW45 (33)32:33+10:116:36
18Lars HelgessonM55 (82)31:26+13:045:41

Hiiltomiehet

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Mika HakkinenM45 (73)31:00+1:074:50

Hiisirasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Saku AsikainenM40 (55)42:15+12:216:02

HJS Vansbro OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Erica HaallW45 (33)38:11+15:497:45

IF Femman

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Staffan TunisM35 (25)31:394:23
3Bodil FredW65 (21)32:36+5:509:54
3Marie FredW35 (18)30:07+5:405:25
6Bengt TunisM60 (71)25:37+3:205:12
7Berit TunisW60 (29)28:52+7:487:34

IFK Kiruna

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Magnus LindmarkM45 (73)29:55+0:024:40
10Mats LuspaM50 (87)27:28+6:524:56
12Conny NilimaaM40 (55)36:45+6:515:15

IFK Mora OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Peter FredricsonM45 (73)32:52+2:595:08
7Henrik JohnssonM50 (87)24:56+4:204:29
26Conny ErikssonM50 (87)1:00:07+39:3110:48
Bjorn AlbinssonM55 (82)did not start

Iisu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kyosti JappinenM90 (3)41:0812:30

IK Jarl Rattvik

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Charlotte LindkvistW50 (45)25:51+3:375:45

IL BUL Tromsoe

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jonny HansenM50 (87)21:35+0:593:52

IPR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Heikki PeltonenM60 (71)23:42+1:254:49
3Taisto VoutilainenM75 (26)28:27+4:157:28
6Tapani HakkinenM80 (24)32:29+15:169:52
7Satu PaalanenW45 (33)33:03+10:416:43
11Heikki NurminenM70 (58)25:53+6:336:08

ISTANBUL ORIENTEERING SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Tatiana KalenderogluW45 (33)36:39+14:177:26

JOKA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Siiri PoopuuW60 (29)23:28+2:246:09

Joutsenon Kullervo

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Arja PulkkinenW70 (24)20:006:04
2Toivo RyyppoM80 (24)22:04+4:516:42
3Seppo KeltamakiM65 (67)24:50+1:475:31
5Markku PietikainenM65 (67)25:59+2:565:47
7Pekka PulkkinenM60 (71)25:56+3:395:16
Veikko SuutariM80 (24)did not start

Juvan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Seppo OllikainenM65 (67)23:035:08

Kalevan rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Pertti AhtiainenM70 (58)25:16+5:566:00

Kankaanpaan Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Pekka NiemensivuM55 (82)26:35+8:134:48
16Esa JuuraM60 (71)33:26+11:096:47
Maarit JuuraW65 (21)mispunched

Kauhavan Wisa

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Tuija KatajamakiW55 (29)25:00+5:225:56
Marcus EkstromM75 (26)mispunched

Kaustisen Pohjan Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Eero KattilakoskiM70 (58)26:51+7:316:22

Keuruun Kisailijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Pasi MartikainenM60 (71)22:174:31
3Juha KoskinenM55 (82)20:19+1:573:40

Koskelankylan Riento

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Markus RonkainenM40 (55)mispunched

Kuopion Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kauno MourujarviM65 (67)24:44+1:415:30
5Ossi LakkalaM70 (58)23:06+3:465:29

Kuortaneen Kunto

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Tapani KestiM70 (58)22:44+3:245:23
6Asko SippolaM55 (82)23:05+4:434:10
10Antti LassilaM55 (82)24:11+5:494:22

Lahden Suunnistajat 37

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Veijo TahvanainenM80 (24)17:135:13
1Jukka LuukkoM75 (26)24:126:21
Juha KiljunenM50 (87)mispunched
Paavo NikkariM70 (58)did not start

Laitasaaren Veto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Arja LotvonenW55 (29)20:34+0:564:53

Lanna IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Per EdenhamnM55 (82)31:43+13:215:44

Lansi Rajan Rasti

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Niina JaakoW35 (18)28:50+4:235:11
15Harri MaattaM40 (55)40:12+10:185:44

Legenda

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Nikolai RozhinM35 (25)34:20+2:414:45
6Julia BolshakovaW35 (18)38:46+14:196:58
21Alexey ZhestovskyM50 (87)32:54+12:185:55
Kirill KudriavtsevM45 (73)did not start

Leksands OK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Janne SkarnerM45 (73)did not start

Leppavaaran Sisu

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Marja SuomalainenW65 (21)37:41+10:5511:27
7Samuel SuomalainenM35 (25)47:13+15:346:32

Lerums SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Olle AdolfssonM70 (58)21:51+2:315:11

Mantsalan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Markku LaineM60 (71)29:36+7:196:00

Meridians OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Juris KokinsM60 (71)26:40+4:235:25

Miekkion Vilkas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Jukka UrpalainenM65 (67)29:00+5:576:27

Moscow

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Yulia SemenovaW40 (21)26:33+5:164:48
8Anatoly ShigaevM55 (82)23:57+5:354:20

MS Parma

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Thomas EkstromM50 (87)mispunched

MTK Bad Harzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Sven BuchholzM45 (73)45:59+16:067:11

Nantes Atlantique Orientation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Helena Polaskova MenardW45 (33)30:33+8:116:12

Naturfreunde Wien

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Josef ZapletalM60 (71)29:11+6:545:55

New England Orienteering Club

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Terry Myers ConeyW65 (21)55:27+28:4116:51
7Hans BengtssonM80 (24)54:35+37:2216:35
11Malin BengtssonW45 (33)50:15+27:5310:12
Aims ConeyM65 (67)mispunched

nilivara IS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Magnus SaverosM70 (58)23:07+3:475:29

Nivalan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Severi HalkosaariM70 (58)34:10+14:508:06

Nivalan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Unto VirkkulaM70 (58)25:54+6:346:09

Nizhni Novgorod SDYUSHOR12

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Denis GolovinM40 (55)34:53+4:594:59
8Vladimir MalyshevM35 (25)53:55+22:167:28

Nizhniy Novgorod

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Oksana MartyanovaW55 (29)19:384:39

No club membership

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Marie OhlssonW35 (18)24:274:23
5Laima KlauzaW50 (45)25:59+3:455:47
6Sergey KutsM35 (25)40:43+9:045:38
22Paul McDonaldM45 (73)1:53:50+1:23:5717:47
Ondrej HasekM50 (87)did not start

Norbergs OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Elisabet ElmertoftW50 (45)38:10+15:568:30

Norwegian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Christian HohlM40 (55)32:35+2:414:39
21Jon Herman UlvensoenM60 (71)52:09+29:5210:35

Nydalens SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lars LystadM50 (87)23:02+2:264:08

Nykopings OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ulf HylanderM60 (71)mispunched

OC Fuerstenfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Gottfried ScheiklM55 (82)26:53+8:314:52

OK Branten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sten EricsonM80 (24)27:24+10:118:19

OK FORTUNA

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Aiste TraubieneW45 (33)28:06+5:445:42
6Asta JanuskevicieneW40 (21)28:18+7:015:07
15Regimantas JanuskeviciusM50 (87)30:09+9:335:25

OK Hallen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Kristina HagfalkW60 (29)29:24+8:207:42

OK Kullingshof

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Magnus AasaM55 (82)30:05+11:435:26

OK Nipan

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anna NieminenW55 (29)did not start

OK Njudung

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Janola KarlssonM65 (67)29:38+6:356:35

OK Nolaskogsarna

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sara ForsgrenW40 (21)21:173:51
10Per MagnussonM60 (71)28:44+6:275:50

OK Polva Kobras

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Saima VaertonW60 (29)27:47+6:437:17

OK Tor

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Tomas AnderssonM60 (71)30:56+8:396:17

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Guenter KradischnigM55 (82)34:39+16:176:16

OLG Galgenen

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Reto MuellerM55 (82)24:03+5:414:21
9Franziska MuellerW50 (45)29:24+7:106:32

OLG Thun

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Alfred MuellerM65 (67)49:55+26:5211:07
22Rolf BruhwilerM50 (87)34:10+13:346:08

OLV Luzern

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Sibylle Boos BraunW50 (45)33:27+11:137:26
25Matthias BoosM50 (87)44:31+23:558:00

ONMKY

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jaakko AlalahtiM80 (24)did not start

Orienteering Innsbruck Imst

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Karin LugsteinerW60 (29)29:35+8:317:45
21Hans Georg GratzerM60 (71)52:09+29:5210:35

Orienteering USA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Ken Walker SrM70 (58)35:26+16:068:24

Ounasvaaran Hiihtoseura

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kimmo MaeaettaeM55 (82)19:17+0:553:29
7Marita VaeaeraelaeW55 (29)25:11+5:335:58
8Maarit OikarinenW50 (45)28:34+6:206:21
10Heidi BergmanW55 (29)32:31+12:537:43
12Mirka OikkonenW50 (45)33:45+11:317:31
15Lea PirttilaW50 (45)41:59+19:459:21

Overtornea IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Olle DalhaggM70 (58)33:40+14:207:59
17Henry BarskM60 (71)34:42+12:257:03

Perameren Rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Pekka KansteM70 (58)23:16+3:565:31

Pihkaniskat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Markku LeinonenM65 (67)mispunched

Plovdiv Plovdiv

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Elin ShabanskiM55 (82)43:48+25:267:56

Polisportiva Besanese Asd

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Licia KalcichW70 (24)35:28+15:2810:46

Post SV Dresden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Jens LuckeM45 (73)45:49+15:567:09

Raja Karjalan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Voitto RepoM75 (26)1:05:38+41:2617:13

Ramtruck

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Dmitriy TimofeevM45 (73)40:45+10:526:22
15Alexey GorbachevM45 (73)40:49+10:566:22

Rasti E4

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kirsi KihlstromW60 (29)21:16+0:125:34

Rasti Jyry

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Virpi KomulainenW40 (21)24:42+3:254:28
5Paavo InkinenM70 (58)23:06+3:465:29
5Unto KanervaM75 (26)31:14+7:028:11

Rasti Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Aulis HahtolaM70 (58)mispunched

RasTiimi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Paivi LassilaW55 (29)23:54+4:165:40

Rastivarsat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Jyrki TuokkoM50 (87)28:34+7:585:08

Rehns BK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ingela RydesaeterW40 (21)24:02+2:454:21
16Peter RydesaterM45 (73)45:24+15:317:05

Rochester Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Stina BridgemanW45 (33)34:03+11:416:55
23Carl FeyM50 (87)40:14+19:387:14

Rocky Mountain Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sharon CrawfordW75 (3)21:166:27

Rus veteran

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tatiana SvistunW70 (24)24:34+4:347:28
10Natalia MikhoninaW60 (29)30:52+9:488:06
12Andrei FershalovM60 (71)29:36+7:196:00
13Stanislav LesnikovM65 (67)32:52+9:497:19
15Jurii BorodulinM60 (71)32:10+9:536:32
Galina VershininaW70 (24)mispunched

Russian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Olga MinaevaW55 (29)25:59+6:216:10

Saint Petersburg

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Nikolay MalyshevM35 (25)32:36+0:574:30
4Ilya GusevM45 (73)31:51+1:584:58
8Alexey ZdeblovskiiM45 (73)33:43+3:505:16
11Oleg MelnikovM50 (87)27:33+6:574:57

Saloisten Reipas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ulla SilventoinenW50 (45)24:32+2:185:27

Saterbygdens OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Carina SandbergW55 (29)20:24+0:464:50
12Per SandbergM55 (82)26:00+7:384:42
Robert OstlundM55 (82)mispunched

Savon Suunta

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Pekka ValkonenM60 (71)24:54+2:375:03

Selanger SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Lars Peter JohnssonM65 (67)34:21+11:187:39

Seskaro IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Karl-Erik NyströmM80 (24)1:08:38+51:2520:51
17Hans YlipaaM65 (67)34:54+11:517:46

SK Gransen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Roger WestinM55 (82)34:43+16:216:17

SK Pohjantahti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Mauri SuorajarviM75 (26)36:30+12:189:34
Jorma VeijovaaraM75 (26)did not start

Skarpnacks OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Leif CarlssonM70 (58)30:05+10:457:08

Skelleftea OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Mikael LindmarkM45 (73)29:534:40
5Martin AkerlundM35 (25)36:39+5:005:04
12Tomas PerssonM50 (87)27:56+7:205:01
16Thomas NorstromM55 (82)30:23+12:015:30

SKI Club Hemus Troyan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Dancho HristovM50 (87)31:36+11:005:41

Skiclub Bonn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Ralf WittiberM50 (87)32:06+11:305:46

SKIO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Edmunds ZvaigzneM60 (71)27:21+5:045:33
19Harijs LacarsM60 (71)38:30+16:137:49

SkiO Swiss

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Daria NiggliW40 (21)40:56+19:397:24
14Jurg NiggliM50 (87)29:06+8:305:14

Skogsloparna

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Jonas HalldalM45 (73)39:16+9:236:08
13Stefan SjolundM40 (55)36:56+7:025:16
17Torgny NaslundM50 (87)31:31+10:555:40
20Eero O NiemiM60 (71)43:02+20:458:44
Per Johan JosefssonM50 (87)did not start
Christina JosefssonW45 (33)did not start

SOC Asikkala

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Heikki SaarinenM65 (67)26:04+3:015:48
Teuvo LehtinenM70 (58)did not start
Esko UddM65 (67)did not start
Risto OrpanaM70 (58)did not start

South Yorkshire Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Nick BarrableM45 (73)56:54+27:018:53

Stiga OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lubova PavlukovaW45 (33)28:52+6:305:52
5Aleksandrs ZilisM40 (55)34:12+4:184:53
5Olga ZileW35 (18)38:33+14:066:56
13Viktors LescovsM45 (73)40:42+10:496:21
14Dmitrijs AndrejevsM40 (55)37:55+8:015:25
17Ruslans MikulovsM40 (55)43:48+13:546:15
18Vjaceslavs DedelisM60 (71)37:06+14:497:32
Nikolajs GrigorjevsM55 (82)mispunched

Stora Tuna OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tomas LofgrenM40 (55)29:544:16
2Ingrid AlexanderssonW55 (29)19:39+0:014:40
Ulf ErikssonM60 (71)mispunched

Storviks IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elis AbergM75 (26)25:16+1:046:37

Strangnas Malmby OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Susanne SoderholmW50 (45)31:32+9:187:01

Sundbybergs IK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Urban StaahlM50 (87)41:49+21:137:31

Sundsvalls OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Pia LindholmW50 (45)26:04+3:505:48
16Anders LindholmM50 (87)31:06+10:305:35
Ingrid Wiklander NylanderW70 (24)mispunched
Janne NaatanenM45 (73)did not start

Surahammars SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Gunnar MunkteliusM65 (67)31:35+8:327:02

Suunta 2000

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Seppo MakinenM55 (82)18:223:19
5Ilpo ViippolaM45 (73)32:01+2:085:00
7Velu SipolaM55 (82)23:36+5:144:16
18Tuomas PussilaM40 (55)48:08+18:146:52
Arto VilppolaM55 (82)did not start

Suunta Jurva

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Kai KamilaM45 (73)36:10+6:175:39
13Heidi KorpelaKamilaW50 (45)37:20+15:068:18

Suunta Jyvaskyla

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Vesa KlemettinenM45 (73)33:24+3:315:13

Suunta Sepot

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sirpa TarkiainenW70 (24)32:39+12:399:55
9Keijo LakkinenM70 (58)24:01+4:415:42

SV Robotron Dresden

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Rolf HeinemannM80 (24)29:40+12:279:01
19Bjoern HeinemannM45 (73)49:25+19:327:43
Bernd KohlschmidtM35 (25)did not start

SV TU Ilmenau

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Renate TroesseW65 (21)26:468:08
18Lutz TroesseM65 (67)36:48+13:458:11

Swiss Orienteering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Hansruedi HaenyM55 (82)30:30+12:085:31

Taby OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Peter NordstromM55 (82)25:58+7:364:42
14Ulf CarnbyM65 (67)33:06+10:037:22

Tampereen Pyrinto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tuire NiemiW65 (21)28:14+1:288:34

Tarpian Suunta

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Antti VirtanenM50 (87)20:363:42
4Olli SavikkoM55 (82)21:27+3:053:53

Teuvan Rivakka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Helena SoinilaW60 (29)22:24+1:205:52

TJ Slovan Praha Zdravotnik

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Vit PospisilM50 (87)24:51+4:154:28

Tonsberg og omegn OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Tore WatterdalM65 (67)28:16+5:136:17

Tullinge SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anna BlomgrenW70 (24)mispunched

Ulricehamns OK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anders ThomassonM65 (67)did not start

Umea OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Henrik PerssonM35 (25)36:10+4:315:00
4Elisabeth FriesW60 (29)23:17+2:136:06
10Andreas LundholmM40 (55)36:10+6:165:10
12Clas FriesM65 (67)32:28+9:257:13

UWC ADRIATIC ORIENTEERING CLUB

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Anne BrearleyW70 (24)20:23+0:236:11

Vaalan Karhu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Taisto KemppainenM70 (58)19:204:35

Valkeakosken Haka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Markku TunturiM75 (26)30:24+6:127:58

Vannas OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Par NorenM55 (82)mispunched

Vansbro OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Maria OlssonW45 (33)27:33+5:115:35

Varend GN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18LarsAke SjokvistM70 (58)50:06+30:4611:54

Varska OK Peko

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Ingrit KalaW50 (45)28:23+6:096:19

Vasteras SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Per Olof SjostromM60 (71)24:28+2:114:58

Vetelin Urheilijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tero MyllymakiM40 (55)31:38+1:444:31
20Jyri MyllymakiM45 (73)56:01+26:088:45

Wing OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Agnar RenolenM50 (87)mispunched

Ylikiimingin Nuijamiehet

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kaisa LaitinenW40 (21)22:55+1:384:09

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2019
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org