International Orienteering Federation

Official results for World Masters Ski Orienteering Championships 2019, middle 1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2019
Organisers: Alvsby IF OK / Bergnasets AIK / Bodens BK OS / Gammelstads IF / I19 IF / OK Renen / Pitea IF Orienteringsklubb / Sweden
Date: 21 March 2019 - 24 March 2019

LongMiddle 1Middle 2

W35

5 560 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Marie OhlssonNo club membershipSweden29:185:16
2Niina JaakoLansi Rajan RastiFinland31:52+2:345:43
3Marie FredIF FemmanFinland35:29+6:116:22
4Julia BolshakovaLegendaRussian Federation39:39+10:217:07
5Ingela HagfalkDomnarvets GoIFSweden41:06+11:487:23
6Olga ZileStiga OKLatvia43:10+13:527:45

M35

7 220 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Staffan TunisIF FemmanFinland33:314:38
2Nikolai RozhinLegendaRussian Federation34:36+1:054:47
3Nikolay MalyshevSaint PetersburgRussian Federation34:37+1:064:47
4Henrik PerssonUmea OKSweden36:07+2:365:00
5Samuel SuomalainenLeppavaaran SisuFinland37:00+3:295:07
6Sergey KutsNo club membershipRussian Federation38:17+4:465:18
7Vladimir MalyshevNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation49:40+16:096:52
8David HechlAystriaAustria49:56+16:256:54
Martin AkerlundSkelleftea OKSwedenmispunched
Bernd KohlschmidtSV Robotron DresdenGermanydid not start

W40

5 520 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Ingela RydesaeterRehns BKSweden29:515:24
2Kaisa LaitinenYlikiimingin NuijamiehetFinland30:10+0:195:27
3Sara ForsgrenOK NolaskogsarnaSweden31:23+1:325:41
4Yulia SemenovaMoscowRussian Federation32:37+2:465:54
5Virpi KomulainenRasti JyryFinland32:49+2:585:56
6Asta JanuskevicieneOK FORTUNALithuania36:51+7:006:40
7Daria NiggliSkiO SwissFrance47:22+17:318:34

M40

7 000 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Tomas LofgrenStora Tuna OKSweden31:094:27
2Christian HohlNorwegian Orienteering FederationSwitzerland32:54+1:454:42
3Patrik SvedbergGavle OKSweden34:25+3:164:55
4Andreas LundholmUmea OKSweden34:52+3:434:58
5Tero MyllymakiVetelin UrheilijatFinland34:59+3:504:59
6Denis GolovinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation35:21+4:125:03
7Anders HaugeAsker SkiklubbNorway35:55+4:465:07
8Conny NilimaaIFK KirunaSweden36:08+4:595:09
9Stefan SjolundSkogsloparnaSweden36:11+5:025:10
10Aleksandrs ZilisStiga OKLatvia36:55+5:465:16
11Jon LindmarkCentrum OKSweden37:09+6:005:18
12Sergey GrushinGulfstreamRussian Federation37:55+6:465:25
13Saku AsikainenHiisirastiFinland38:06+6:575:26
14Dmitrijs AndrejevsStiga OKLatvia38:11+7:025:27
15Ruslans MikulovsStiga OKLatvia38:20+7:115:28
16Harri MaattaLansi Rajan RastiFinland39:52+8:435:41
17Marko VapaFinnish Orienteering FederationFinland42:53+11:446:07
18Tuomas PussilaSuunta 2000Finland52:24+21:157:29
Markus RonkainenKoskelankylan RientoFinlandmispunched
Roman HorynaCzech Orienteering FederationCzech Republicdid not start

W45

4 920 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Erica JohanssonFaltjagarnas IFSweden26:055:18
2Maria OlssonVansbro OKSweden29:51+3:466:04
3Satu PaalanenIPRFinland31:36+5:316:25
4Lubova PavlukovaStiga OKLatvia32:05+6:006:31
5Aiste TraubieneOK FORTUNALithuania32:27+6:226:35
6Maria Krafft HelgessonHestra IFSweden36:21+10:167:23
7Tatiana KalenderogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey39:08+13:037:57
8Helena Polaskova MenardNantes Atlantique OrientationCzech Republic39:59+13:548:07
9Stina BridgemanRochester Orienteering ClubUnited States41:25+15:208:25
10Erica HaallHJS Vansbro OKSweden45:01+18:569:08
11Malin BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States55:46+29:4111:20
Christina JosefssonSkogsloparnaSwedendid not start

M45

6 400 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Magnus LindmarkIFK KirunaSweden29:464:39
2Mikael LindmarkSkelleftea OKSweden30:01+0:154:41
3Alexey ZdeblovskiiSaint PetersburgRussian Federation30:42+0:564:47
4Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland31:03+1:174:51
5Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation32:10+2:245:01
6Ilpo ViippolaSuunta 2000Finland32:16+2:305:02
7Kai KamilaSuunta JurvaFinland32:49+3:035:07
8Peter FredricsonIFK Mora OKSweden33:01+3:155:09
9Maxim ZhurkinForest SportRussian Federation33:08+3:225:10
10Magnus EliassonDomnarvets GoIFSweden36:00+6:145:37
11Peter RydesaterRehns BKSweden36:02+6:165:37
12Jonas HalldalSkogsloparnaSweden37:38+7:525:52
13Viktors LescovsStiga OKLatvia37:48+8:025:54
14Bjoern HeinemannSV Robotron DresdenGermany41:08+11:226:25
15Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation42:11+12:256:35
16Jens LuckePost SV DresdenGermany42:52+13:066:41
17Sven BuchholzMTK Bad HarzburgGermany43:12+13:266:45
18Istvan SebestyenCS Stiinta Electro Sistem Baia MareRomania44:40+14:546:58
19Janne SkarnerLeksands OKSweden46:30+16:447:15
20Jyri MyllymakiVetelin UrheilijatFinland52:59+23:138:16
21Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain53:51+24:058:24
Mika HakkinenHiiltomiehetFinlandmispunched
Paul McDonaldNo club membershipAustraliamispunched
Dmitriy TimofeevRamtruckRussian Federationmispunched
Janne NaatanenSundsvalls OKSwedendid not start
Donald McCarthyAerla IFGreat Britaindid not start
Kirill KudriavtsevLegendaRussian Federationdid not start

W50

4 490 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sirra ToivonenEpilan EsaFinland25:525:45
2Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland26:25+0:335:53
3Ulla SilventoinenSaloisten ReipasFinland27:24+1:326:06
4Mirka OikkonenOunasvaaran HiihtoseuraFinland28:23+2:316:19
5Maarit OikarinenOunasvaaran HiihtoseuraFinland28:31+2:396:21
6Laima KlauzaNo club membershipLatvia28:48+2:566:24
7Franziska MuellerOLG GalgenenSwitzerland32:34+6:427:15
8Charlotte LindkvistIK Jarl RattvikSweden33:55+8:037:33
9Sibylle Boos BraunOLV LuzernSwitzerland34:17+8:257:38
10Ingrit KalaVarska OK PekoEstonia35:54+10:027:59
11Pia LindholmSundsvalls OKSweden36:41+10:498:10
12Heidi KorpelaKamilaSuunta JurvaFinland37:37+11:458:22
13Susanne SoderholmStrangnas Malmby OLSweden38:30+12:388:34
14Elisabet ElmertoftNorbergs OKSweden39:19+13:278:45
15Lea PirttilaOunasvaaran HiihtoseuraFinland41:07+15:159:09

M50

5 560 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Andreas M EdvardsenAsker SkiklubbNorway25:424:37
2Antti VirtanenTarpian SuuntaFinland25:50+0:084:38
3Jonny HansenIL BUL TromsoeSweden27:45+2:034:59
4Henrik JohnssonIFK Mora OKSweden28:09+2:275:03
5Lars LystadNydalens SKNorway28:27+2:455:07
6Juha KiljunenLahden Suunnistajat 37Finland28:28+2:465:07
7Thomas PerssonAtvidabergs IFSweden29:22+3:405:16
8Niklas RonnbackAtvidabergs IFSweden29:30+3:485:18
9Mats LuspaIFK KirunaSweden30:42+5:005:31
10Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republic31:04+5:225:35
11Sven PerssonArsunda IFSweden31:25+5:435:39
12Jyrki TuokkoRastivarsatFinland31:30+5:485:39
13Jurg NiggliSkiO SwissSwitzerland31:48+6:065:43
14Regimantas JanuskeviciusOK FORTUNALithuania31:53+6:115:44
15Tomas PerssonSkelleftea OKSweden33:31+7:496:01
16Agnar RenolenWing OKNorway33:45+8:036:04
17Thomas EkstromMS ParmaFinland34:23+8:416:11
18Torgny NaslundSkogsloparnaSweden35:12+9:306:19
19Anders LindholmSundsvalls OKSweden35:28+9:466:22
20Rolf BruhwilerOLG ThunSwitzerland35:40+9:586:24
21Dancho HristovSKI Club Hemus TroyanBulgaria36:19+10:376:31
22Evgeny ChernenkoAkFARussian Federation36:20+10:386:32
23Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation37:51+12:096:48
24Ralf WittiberSkiclub BonnGermany38:09+12:276:51
25Carl FeyRochester Orienteering ClubUnited States41:02+15:207:22
26Matthias BoosOLV LuzernSwitzerland43:50+18:087:53
27Urban StaahlSundbybergs IKSweden49:07+23:258:50
28Conny ErikssonIFK Mora OKSweden1:07:43+42:0112:10
Oleg MelnikovSaint PetersburgRussian Federationmispunched
Ondrej HasekNo club membershipCzech Republicdid not start
Per Johan JosefssonSkogsloparnaSwedendid not start

W55

4 210 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKSweden25:306:03
2Carina SandbergSaterbygdens OKSweden25:43+0:136:06
3Arja LotvonenLaitasaaren VetoFinland25:54+0:246:09
4Olga MinaevaRussian Orienteering FederationRussian Federation26:44+1:146:20
5Paivi LassilaRasTiimiFinland27:24+1:546:30
6Tuija KatajamakiKauhavan WisaFinland27:31+2:016:32
7Oksana MartyanovaNizhniy NovgorodRussian Federation27:39+2:096:34
8Saija LaurilaEpilan EsaFinland30:58+5:287:21
9Marita VaeaeraelaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland31:49+6:197:33
Heidi BergmanOunasvaaran HiihtoseuraFinlandmispunched
Anna NieminenOK NipanSwedendid not start

M55

5 520 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Seppo MakinenSuunta 2000Finland24:474:29
2Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland25:12+0:254:33
3Juha KoskinenKeuruun KisailijatFinland25:25+0:384:36
4Kimmo MaeaettaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland26:30+1:434:48
5Igor ZvontsovBelarus Orienteering FederationBelarus27:27+2:404:58
6Antti LassilaKuortaneen KuntoFinland29:02+4:155:15
7Reto MuellerOLG GalgenenSwitzerland29:33+4:465:21
8Velu SipolaSuunta 2000Finland29:53+5:065:24
9Kalevi MakipaaEpilan EsaFinland30:29+5:425:31
10Par NorenVannas OKSweden30:30+5:435:31
11Per OgrenBergnasets AIKSweden30:50+6:035:35
12Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland32:15+7:285:50
13Per SandbergSaterbygdens OKSweden32:23+7:365:51
14Nikolajs GrigorjevsStiga OKLatvia33:12+8:256:00
15Gottfried ScheiklOC FuerstenfeldAustria33:31+8:446:04
16Anatoly ShigaevMoscowRussian Federation33:36+8:496:05
17Pekka NiemensivuKankaanpaan SuunnistajatFinland34:57+10:106:19
18Thomas NorstromSkelleftea OKSweden35:04+10:176:21
19Peter NordstromTaby OKSweden36:47+12:006:39
20Hansruedi HaenySwiss OrienteeringSwitzerland37:24+12:376:46
21Per EdenhamnLanna IFSweden37:47+13:006:50
22Lars HelgessonHestra IFSweden38:19+13:326:56
23Roger WestinSK GransenSweden38:55+14:087:03
24Andras CsucsCSM VSK Csikszereda Miercurea CiucRomania43:39+18:527:54
25Guenter KradischnigOLC GrazAustria46:37+21:508:26
26Elin ShabanskiPlovdiv PlovdivBulgaria53:59+29:129:46
27Robert OstlundSaterbygdens OKSweden57:19+32:3210:23
Magnus AasaOK KullingshofSwedenmispunched
Bjorn AlbinssonIFK Mora OKSwedendid not start
Arto VilppolaSuunta 2000Finlanddid not start
Henning BrunsDeutscher Turner BundGermanydid not start

W60

3 810 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anne Pelto HuikkoEpilan EsaFinland23:246:08
2Kirsi KihlstromRasti E4Finland25:38+2:146:43
3Saima VaertonOK Polva KobrasEstonia27:57+4:337:20
4Elisabeth FriesUmea OKSweden30:48+7:248:05
5Berit TunisIF FemmanFinland32:33+9:098:32
6Helena SoinilaTeuvan RivakkaFinland32:50+9:268:37
7Kristina HagfalkOK HallenSweden34:11+10:478:58
8Karin LugsteinerOrienteering Innsbruck ImstAustria36:56+13:329:41
9Siiri PoopuuJOKAEstonia38:07+14:4310:00
Natalia MikhoninaRus veteranRussian Federationmispunched
Ylva Grape AnderssonDalaportens OLSwedendid not start

M60

4 920 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Heikki PeltonenIPRFinland23:524:51
2Per Olof SjostromVasteras SOKSweden25:54+2:025:15
3Ulf HylanderNykopings OKSweden26:27+2:355:22
4Pasi MartikainenKeuruun KisailijatFinland27:14+3:225:32
5Tapio MannilaEpilan EsaFinland27:18+3:265:32
6Ulf ErikssonStora Tuna OKSweden27:36+3:445:36
7Pekka ValkonenSavon SuuntaFinland27:38+3:465:36
8Bengt TunisIF FemmanFinland27:46+3:545:38
9Markku LaineMantsalan UrheilijatFinland27:58+4:065:41
10Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland28:38+4:465:49
11Juris KokinsMeridians OKLatvia28:50+4:585:51
12Edmunds ZvaigzneSKIOLatvia29:46+5:546:03
13Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden30:05+6:136:06
14Henry BarskOvertornea IFSweden31:52+8:006:28
15Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland31:59+8:076:30
16Tomas AnderssonOK TorSweden34:09+10:176:56
17Harijs LacarsSKIOLatvia34:41+10:497:02
18Andrei FershalovRus veteranRussian Federation35:44+11:527:15
19Vjaceslavs DedelisStiga OKLatvia38:10+14:187:45
20Eero O NiemiSkogsloparnaSweden38:45+14:537:52
21Hans Georg GratzerOrienteering Innsbruck ImstAustria48:29+24:379:51
22Jon Herman UlvensoenNorwegian Orienteering FederationNorway50:53+27:0110:20
Josef ZapletalNaturfreunde WienAustriamispunched
Jurii BorodulinRus veteranRussian Federationmispunched

W65

3 290 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Bodil FredIF FemmanFinland23:317:08
2Renate TroesseSV TU IlmenauGermany27:03+3:328:13
3Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland28:20+4:498:36
4Marja SuomalainenLeppavaaran SisuFinland30:23+6:529:14
5Terry Myers ConeyNew England Orienteering ClubUnited States40:32+17:0112:19
6Candice RainesEmpire Orienteering ClubUnited States54:34+31:0316:35
Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinlandmispunched

M65

4 490 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Seppo OllikainenJuvan UrheilijatFinland24:465:30
2Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland26:02+1:165:47
3Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland26:19+1:335:51
4Kauno MourujarviKuopion SuunnistajatFinland26:24+1:385:52
5Seppo KeltamakiJoutsenon KullervoFinland26:56+2:105:59
6Janola KarlssonOK NjudungSweden27:22+2:366:05
7Lars SjolanderHarnosands OKSweden27:45+2:596:10
8Stanislav LesnikovRus veteranRussian Federation28:13+3:276:17
9Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland28:36+3:506:22
10Tore WatterdalTonsberg og omegn OLNorway29:15+4:296:30
11Jukka UrpalainenMiekkion VilkasFinland30:14+5:286:44
12Gunnar MunkteliusSurahammars SOKSweden30:23+5:376:46
13Markku LeinonenPihkaniskatFinland31:08+6:226:56
14Lars Peter JohnssonSelanger SOKSweden33:11+8:257:23
15Aake GustafssonBergnasets AIKSweden33:44+8:587:30
16Lutz TroesseSV TU IlmenauGermany33:53+9:077:32
17Aims ConeyNew England Orienteering ClubUnited States37:01+12:158:14
18Hans YlipaaSeskaro IFSweden40:11+15:258:56
19Alfred MuellerOLG ThunSwitzerland46:49+22:0310:25
20Johnny FranssonAerla IFSweden47:00+22:1410:28
21Thayer RainesEmpire Orienteering ClubUnited States1:14:10+49:2416:31
Clas FriesUmea OKSwedenmispunched
Ulf CarnbyTaby OKSwedenmispunched
Esko UddSOC AsikkalaFinlanddid not start
Anders ThomassonUlricehamns OKSwedendid not start

W70

3 290 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Arja PulkkinenJoutsenon KullervoFinland24:247:24
2Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OKSweden27:22+2:588:19
3Anne BrearleyUWC ADRIATIC ORIENTEERING CLUBItaly27:48+3:248:26
4Sirpa TarkiainenSuunta SepotFinland28:09+3:458:33
5Galina VershininaRus veteranRussian Federation29:19+4:558:54
6Anna BlomgrenTullinge SKSweden32:52+8:289:59
7Tatiana SvistunRus veteranRussian Federation34:13+9:4910:24
8Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly51:00+26:3615:30

M70

4 210 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Taisto KemppainenVaalan KarhuFinland22:295:20
2Pertti AhtiainenKalevan rastiFinland24:25+1:565:47
3Pekka KanstePerameren RastiFinland26:05+3:366:11
4Olle AdolfssonLerums SOKSweden26:10+3:416:12
5Tapani KestiKuortaneen KuntoFinland26:52+4:236:22
6Ossi LakkalaKuopion SuunnistajatFinland27:12+4:436:27
7Aulis HahtolaRasti KurikkaFinland27:58+5:296:38
8Magnus Saverosnilivara ISSweden30:03+7:347:08
9Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland30:35+8:067:15
10Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland31:13+8:447:24
11Unto VirkkulaNivalan UrheilijatFinland34:24+11:558:10
12Severi HalkosaariNivalan SuunnistajatFinland34:58+12:298:18
13Ken Walker SrOrienteering USAUnited States35:43+13:148:29
14Keijo LakkinenSuunta SepotFinland35:59+13:308:32
15Leif CarlssonSkarpnacks OLSweden37:09+14:408:49
16Olle DalhaggOvertornea IFSweden38:29+16:009:08
17LarsAke SjokvistVarend GNSweden41:08+18:399:46
Heikki NurminenIPRFinlandmispunched
Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinlandmispunched
Paavo InkinenRasti JyryFinlandmispunched
Risto OrpanaSOC AsikkalaFinlanddid not start
Paavo NikkariLahden Suunnistajat 37Finlanddid not start
Lauri MustonenAlatornion PirkatFinlanddid not start

W75

3 290 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClubUnited States28:228:37

M75

3 810 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Taisto VoutilainenIPRFinland31:138:11
2Jorma VeijovaaraSK PohjantahtiFinland32:40+1:278:34
3Markku TunturiValkeakosken HakaFinland32:46+1:338:36
4Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland33:12+1:598:42
5Unto KanervaRasti JyryFinland33:14+2:018:43
6Mauri SuorajarviSK PohjantahtiFinland38:51+7:3810:11
7Rolf JakobssonAlfta Osa OKSweden40:25+9:1210:36
8Elis AbergStorviks IFSweden40:48+9:3510:42
9Voitto RepoRaja Karjalan SuunnistajatFinland50:24+19:1113:13
Marcus EkstromKauhavan WisaFinlandmispunched

M80

3 290 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Toivo RyyppoJoutsenon KullervoFinland22:526:57
2Veijo TahvanainenLahden Suunnistajat 37Finland23:59+1:077:17
3Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland26:43+3:518:07
4Rolf HeinemannSV Robotron DresdenGermany39:10+16:1811:54
5Tapani HakkinenIPRFinland49:38+26:4615:05
6Hans BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States1:17:15+54:2323:28
7Karl-Erik NyströmSeskaro IFSweden1:56:19+1:33:2735:21
Sten EricsonOK BrantenSwedenmispunched
Veikko SuutariJoutsenon KullervoFinlanddid not start
Jaakko AlalahtiONMKYFinlanddid not start

M90

3 290 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Kyosti JappinenIisuFinland46:4414:12

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org