International Orienteering Federation

Official results for World Masters Ski Orienteering Championships 2019, long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2019
Organisers: Alvsby IF OK / Bergnasets AIK / Bodens BK OS / Gammelstads IF / I19 IF / OK Renen / Pitea IF Orienteringsklubb / Sweden
Date: 21 March 2019 - 24 March 2019

LongMiddle 1Middle 2

W35

4 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Marie OhlssonNo club membershipSweden29:186:48
2Niina JaakoLansi Rajan RastiFinland31:52+2:347:24
3Marie FredIF FemmanFinland35:29+6:118:15
4Julia BolshakovaLegendaRussian Federation39:39+10:219:13
5Ingela HagfalkDomnarvets GoIFSweden41:06+11:489:33
6Olga ZileStiga OKLatvia43:10+13:5210:02

M35

6 070 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Staffan TunisIF FemmanFinland33:315:31
2Nikolai RozhinLegendaRussian Federation34:36+1:055:42
3Nikolay MalyshevSaint PetersburgRussian Federation34:37+1:065:42
4Henrik PerssonUmea OKSweden36:07+2:365:57
5Samuel SuomalainenLeppavaaran SisuFinland37:00+3:296:05
6Sergey KutsNo club membershipRussian Federation38:17+4:466:18
7Vladimir MalyshevNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation49:40+16:098:10
8David HechlAystriaAustria49:56+16:258:13
Martin AkerlundSkelleftea OKSwedenmispunched
Bernd KohlschmidtSV Robotron DresdenGermanydid not start

W40

4 040 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Ingela RydesaeterRehns BKSweden29:517:23
2Kaisa LaitinenYlikiimingin NuijamiehetFinland30:10+0:197:28
3Sara ForsgrenOK NolaskogsarnaSweden31:23+1:327:46
4Yulia SemenovaMoscowRussian Federation32:37+2:468:04
5Virpi KomulainenRasti JyryFinland32:49+2:588:07
6Asta JanuskevicieneOK FORTUNALithuania36:51+7:009:07
7Daria NiggliSkiO SwissFrance47:22+17:3111:43

M40

5 740 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Tomas LofgrenStora Tuna OKSweden31:095:25
2Christian HohlNorwegian Orienteering FederationSwitzerland32:54+1:455:43
3Patrik SvedbergGavle OKSweden34:25+3:165:59
4Andreas LundholmUmea OKSweden34:52+3:436:04
5Tero MyllymakiVetelin UrheilijatFinland34:59+3:506:05
6Denis GolovinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation35:21+4:126:09
7Anders HaugeAsker SkiklubbNorway35:55+4:466:15
8Conny NilimaaIFK KirunaSweden36:08+4:596:17
9Stefan SjolundSkogsloparnaSweden36:11+5:026:18
10Aleksandrs ZilisStiga OKLatvia36:55+5:466:25
11Jon LindmarkCentrum OKSweden37:09+6:006:28
12Sergey GrushinGulfstreamRussian Federation37:55+6:466:36
13Saku AsikainenHiisirastiFinland38:06+6:576:38
14Dmitrijs AndrejevsStiga OKLatvia38:11+7:026:39
15Ruslans MikulovsStiga OKLatvia38:20+7:116:40
16Harri MaattaLansi Rajan RastiFinland39:52+8:436:56
17Marko VapaFinnish Orienteering FederationFinland42:53+11:447:28
18Tuomas PussilaSuunta 2000Finland52:24+21:159:07
Markus RonkainenKoskelankylan RientoFinlandmispunched
Roman HorynaCzech Orienteering FederationCzech Republicdid not start

W45

3 850 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Erica JohanssonFaltjagarnas IFSweden26:056:46
2Maria OlssonVansbro OKSweden29:51+3:467:45
3Satu PaalanenIPRFinland31:36+5:318:12
4Lubova PavlukovaStiga OKLatvia32:05+6:008:20
5Aiste TraubieneOK FORTUNALithuania32:27+6:228:25
6Maria Krafft HelgessonHestra IFSweden36:21+10:169:26
7Tatiana KalenderogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey39:08+13:0310:09
8Helena Polaskova MenardNantes Atlantique OrientationCzech Republic39:59+13:5410:23
9Stina BridgemanRochester Orienteering ClubUnited States41:25+15:2010:45
10Erica HaallHJS Vansbro OKSweden45:01+18:5611:41
11Malin BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States55:46+29:4114:29
Christina JosefssonSkogsloparnaSwedendid not start

M45

5 720 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Magnus LindmarkIFK KirunaSweden29:465:12
2Mikael LindmarkSkelleftea OKSweden30:01+0:155:14
3Alexey ZdeblovskiiSaint PetersburgRussian Federation30:42+0:565:22
4Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland31:03+1:175:25
5Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation32:10+2:245:37
6Ilpo ViippolaSuunta 2000Finland32:16+2:305:38
7Kai KamilaSuunta JurvaFinland32:49+3:035:44
8Peter FredricsonIFK Mora OKSweden33:01+3:155:46
9Maxim ZhurkinForest SportRussian Federation33:08+3:225:47
10Magnus EliassonDomnarvets GoIFSweden36:00+6:146:17
11Peter RydesaterRehns BKSweden36:02+6:166:17
12Jonas HalldalSkogsloparnaSweden37:38+7:526:34
13Viktors LescovsStiga OKLatvia37:48+8:026:36
14Bjoern HeinemannSV Robotron DresdenGermany41:08+11:227:11
15Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation42:11+12:257:22
16Jens LuckePost SV DresdenGermany42:52+13:067:29
17Sven BuchholzMTK Bad HarzburgGermany43:12+13:267:33
18Istvan SebestyenCS Stiinta Electro Sistem Baia MareRomania44:40+14:547:48
19Janne SkarnerLeksands OKSweden46:30+16:448:07
20Jyri MyllymakiVetelin UrheilijatFinland52:59+23:139:15
21Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain53:51+24:059:24
Mika HakkinenHiiltomiehetFinlandmispunched
Paul McDonaldNo club membershipAustraliamispunched
Dmitriy TimofeevRamtruckRussian Federationmispunched
Janne NaatanenSundsvalls OKSwedendid not start
Donald McCarthyAerla IFGreat Britaindid not start
Kirill KudriavtsevLegendaRussian Federationdid not start

W50

3 490 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Sirra ToivonenEpilan EsaFinland25:527:24
2Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland26:25+0:337:34
3Ulla SilventoinenSaloisten ReipasFinland27:24+1:327:51
4Mirka OikkonenOunasvaaran HiihtoseuraFinland28:23+2:318:07
5Maarit OikarinenOunasvaaran HiihtoseuraFinland28:31+2:398:10
6Laima KlauzaNo club membershipLatvia28:48+2:568:15
7Franziska MuellerOLG GalgenenSwitzerland32:34+6:429:19
8Charlotte LindkvistIK Jarl RattvikSweden33:55+8:039:43
9Sibylle Boos BraunOLV LuzernSwitzerland34:17+8:259:49
10Ingrit KalaVarska OK PekoEstonia35:54+10:0210:17
11Pia LindholmSundsvalls OKSweden36:41+10:4910:30
12Heidi KorpelaKamilaSuunta JurvaFinland37:37+11:4510:46
13Susanne SoderholmStrangnas Malmby OLSweden38:30+12:3811:01
14Elisabet ElmertoftNorbergs OKSweden39:19+13:2711:15
15Lea PirttilaOunasvaaran HiihtoseuraFinland41:07+15:1511:46

M50

4 300 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Andreas M EdvardsenAsker SkiklubbNorway25:425:58
2Antti VirtanenTarpian SuuntaFinland25:50+0:086:00
3Jonny HansenIL BUL TromsoeSweden27:45+2:036:27
4Henrik JohnssonIFK Mora OKSweden28:09+2:276:32
5Lars LystadNydalens SKNorway28:27+2:456:36
6Juha KiljunenLahden Suunnistajat 37Finland28:28+2:466:37
7Thomas PerssonAtvidabergs IFSweden29:22+3:406:49
8Niklas RonnbackAtvidabergs IFSweden29:30+3:486:51
9Mats LuspaIFK KirunaSweden30:42+5:007:08
10Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republic31:04+5:227:13
11Sven PerssonArsunda IFSweden31:25+5:437:18
12Jyrki TuokkoRastivarsatFinland31:30+5:487:19
13Jurg NiggliSkiO SwissSwitzerland31:48+6:067:23
14Regimantas JanuskeviciusOK FORTUNALithuania31:53+6:117:24
15Tomas PerssonSkelleftea OKSweden33:31+7:497:47
16Agnar RenolenWing OKNorway33:45+8:037:50
17Thomas EkstromMS ParmaFinland34:23+8:417:59
18Torgny NaslundSkogsloparnaSweden35:12+9:308:11
19Anders LindholmSundsvalls OKSweden35:28+9:468:14
20Rolf BruhwilerOLG ThunSwitzerland35:40+9:588:17
21Dancho HristovSKI Club Hemus TroyanBulgaria36:19+10:378:26 Download route in GPX format
22Evgeny ChernenkoAkFARussian Federation36:20+10:388:26
23Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation37:51+12:098:48
24Ralf WittiberSkiclub BonnGermany38:09+12:278:52
25Carl FeyRochester Orienteering ClubUnited States41:02+15:209:32
26Matthias BoosOLV LuzernSwitzerland43:50+18:0810:11
27Urban StaahlSundbybergs IKSweden49:07+23:2511:25
28Conny ErikssonIFK Mora OKSweden1:07:43+42:0115:44
Oleg MelnikovSaint PetersburgRussian Federationmispunched
Ondrej HasekNo club membershipCzech Republicdid not start
Per Johan JosefssonSkogsloparnaSwedendid not start

W55

3 030 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKSweden25:308:24
2Carina SandbergSaterbygdens OKSweden25:43+0:138:29
3Arja LotvonenLaitasaaren VetoFinland25:54+0:248:32
4Olga MinaevaRussian Orienteering FederationRussian Federation26:44+1:148:49
5Paivi LassilaRasTiimiFinland27:24+1:549:02
6Tuija KatajamakiKauhavan WisaFinland27:31+2:019:04
7Oksana MartyanovaNizhniy NovgorodRussian Federation27:39+2:099:07
8Saija LaurilaEpilan EsaFinland30:58+5:2810:13
9Marita VaeaeraelaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland31:49+6:1910:30
Heidi BergmanOunasvaaran HiihtoseuraFinlandmispunched
Anna NieminenOK NipanSwedendid not start

M55

4 040 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Seppo MakinenSuunta 2000Finland24:476:08
2Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland25:12+0:256:14
3Juha KoskinenKeuruun KisailijatFinland25:25+0:386:17
4Kimmo MaeaettaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland26:30+1:436:33
5Igor ZvontsovBelarus Orienteering FederationBelarus27:27+2:406:47
6Antti LassilaKuortaneen KuntoFinland29:02+4:157:11
7Reto MuellerOLG GalgenenSwitzerland29:33+4:467:18
8Velu SipolaSuunta 2000Finland29:53+5:067:23
9Kalevi MakipaaEpilan EsaFinland30:29+5:427:32
10Par NorenVannas OKSweden30:30+5:437:32
11Per OgrenBergnasets AIKSweden30:50+6:037:37
12Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland32:15+7:287:58
13Per SandbergSaterbygdens OKSweden32:23+7:368:00
14Nikolajs GrigorjevsStiga OKLatvia33:12+8:258:13
15Gottfried ScheiklOC FuerstenfeldAustria33:31+8:448:17
16Anatoly ShigaevMoscowRussian Federation33:36+8:498:19
17Pekka NiemensivuKankaanpaan SuunnistajatFinland34:57+10:108:39
18Thomas NorstromSkelleftea OKSweden35:04+10:178:40
19Peter NordstromTaby OKSweden36:47+12:009:06
20Hansruedi HaenySwiss OrienteeringSwitzerland37:24+12:379:15
21Per EdenhamnLanna IFSweden37:47+13:009:21
22Lars HelgessonHestra IFSweden38:19+13:329:29
23Roger WestinSK GransenSweden38:55+14:089:37
24Andras CsucsCSM VSK Csikszereda Miercurea CiucRomania43:39+18:5210:48
25Guenter KradischnigOLC GrazAustria46:37+21:5011:32
26Elin ShabanskiPlovdiv PlovdivBulgaria53:59+29:1213:21
27Robert OstlundSaterbygdens OKSweden57:19+32:3214:11
Magnus AasaOK KullingshofSwedenmispunched
Bjorn AlbinssonIFK Mora OKSwedendid not start
Arto VilppolaSuunta 2000Finlanddid not start
Henning BrunsDeutscher Turner BundGermanydid not start

W60

2 810 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Anne Pelto HuikkoEpilan EsaFinland23:248:19
2Kirsi KihlstromRasti E4Finland25:38+2:149:07
3Saima VaertonOK Polva KobrasEstonia27:57+4:339:56
4Elisabeth FriesUmea OKSweden30:48+7:2410:57
5Berit TunisIF FemmanFinland32:33+9:0911:35
6Helena SoinilaTeuvan RivakkaFinland32:50+9:2611:41
7Kristina HagfalkOK HallenSweden34:11+10:4712:09
8Karin LugsteinerOrienteering Innsbruck ImstAustria36:56+13:3213:08
9Siiri PoopuuJOKAEstonia38:07+14:4313:33
Natalia MikhoninaRus veteranRussian Federationmispunched
Ylva Grape AnderssonDalaportens OLSwedendid not start

M60

3 850 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Heikki PeltonenIPRFinland23:526:11
2Per Olof SjostromVasteras SOKSweden25:54+2:026:43
3Ulf HylanderNykopings OKSweden26:27+2:356:52
4Pasi MartikainenKeuruun KisailijatFinland27:14+3:227:04
5Tapio MannilaEpilan EsaFinland27:18+3:267:05
6Ulf ErikssonStora Tuna OKSweden27:36+3:447:10
7Pekka ValkonenSavon SuuntaFinland27:38+3:467:10
8Bengt TunisIF FemmanFinland27:46+3:547:12
9Markku LaineMantsalan UrheilijatFinland27:58+4:067:15 Download route in GPX format
10Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland28:38+4:467:26
11Juris KokinsMeridians OKLatvia28:50+4:587:29
12Edmunds ZvaigzneSKIOLatvia29:46+5:547:43
13Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden30:05+6:137:48
14Henry BarskOvertornea IFSweden31:52+8:008:16
15Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland31:59+8:078:18
16Tomas AnderssonOK TorSweden34:09+10:178:52
17Harijs LacarsSKIOLatvia34:41+10:499:00
18Andrei FershalovRus veteranRussian Federation35:44+11:529:16
19Vjaceslavs DedelisStiga OKLatvia38:10+14:189:54
20Eero O NiemiSkogsloparnaSweden38:45+14:5310:03
21Hans Georg GratzerOrienteering Innsbruck ImstAustria48:29+24:3712:35
22Jon Herman UlvensoenNorwegian Orienteering FederationNorway50:53+27:0113:12
Josef ZapletalNaturfreunde WienAustriamispunched
Jurii BorodulinRus veteranRussian Federationmispunched

W65

2 560 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Bodil FredIF FemmanFinland23:319:11
2Renate TroesseSV TU IlmenauGermany27:03+3:3210:33
3Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland28:20+4:4911:04
4Marja SuomalainenLeppavaaran SisuFinland30:23+6:5211:52
5Terry Myers ConeyNew England Orienteering ClubUnited States40:32+17:0115:50
6Candice RainesEmpire Orienteering ClubUnited States54:34+31:0321:18
Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinlandmispunched

M65

3 490 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Seppo OllikainenJuvan UrheilijatFinland24:467:05
2Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland26:02+1:167:27
3Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland26:19+1:337:32
4Kauno MourujarviKuopion SuunnistajatFinland26:24+1:387:33
5Seppo KeltamakiJoutsenon KullervoFinland26:56+2:107:43
6Janola KarlssonOK NjudungSweden27:22+2:367:50
7Lars SjolanderHarnosands OKSweden27:45+2:597:57
8Stanislav LesnikovRus veteranRussian Federation28:13+3:278:05
9Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland28:36+3:508:11
10Tore WatterdalTonsberg og omegn OLNorway29:15+4:298:22
11Jukka UrpalainenMiekkion VilkasFinland30:14+5:288:39
12Gunnar MunkteliusSurahammars SOKSweden30:23+5:378:42
13Markku LeinonenPihkaniskatFinland31:08+6:228:55
14Lars Peter JohnssonSelanger SOKSweden33:11+8:259:30
15Aake GustafssonBergnasets AIKSweden33:44+8:589:39
16Lutz TroesseSV TU IlmenauGermany33:53+9:079:42
17Aims ConeyNew England Orienteering ClubUnited States37:01+12:1510:36
18Hans YlipaaSeskaro IFSweden40:11+15:2511:30
19Alfred MuellerOLG ThunSwitzerland46:49+22:0313:24
20Johnny FranssonAerla IFSweden47:00+22:1413:28
21Thayer RainesEmpire Orienteering ClubUnited States1:14:10+49:2421:15
Clas FriesUmea OKSwedenmispunched
Ulf CarnbyTaby OKSwedenmispunched
Esko UddSOC AsikkalaFinlanddid not start
Anders ThomassonUlricehamns OKSwedendid not start

W70

2 320 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Arja PulkkinenJoutsenon KullervoFinland24:2410:31
2Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OKSweden27:22+2:5811:47
3Anne BrearleyUWC ADRIATIC ORIENTEERING CLUBItaly27:48+3:2411:58
4Sirpa TarkiainenSuunta SepotFinland28:09+3:4512:08
5Galina VershininaRus veteranRussian Federation29:19+4:5512:38
6Anna BlomgrenTullinge SKSweden32:52+8:2814:10
7Tatiana SvistunRus veteranRussian Federation34:13+9:4914:44
8Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly51:00+26:3621:58

M70

3 030 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Taisto KemppainenVaalan KarhuFinland22:297:25
2Pertti AhtiainenKalevan rastiFinland24:25+1:568:03
3Pekka KanstePerameren RastiFinland26:05+3:368:36
4Olle AdolfssonLerums SOKSweden26:10+3:418:38
5Tapani KestiKuortaneen KuntoFinland26:52+4:238:52
6Ossi LakkalaKuopion SuunnistajatFinland27:12+4:438:58
7Aulis HahtolaRasti KurikkaFinland27:58+5:299:13
8Magnus Saverosnilivara ISSweden30:03+7:349:55
9Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland30:35+8:0610:05
10Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland31:13+8:4410:18
11Unto VirkkulaNivalan UrheilijatFinland34:24+11:5511:21
12Severi HalkosaariNivalan SuunnistajatFinland34:58+12:2911:32
13Ken Walker SrOrienteering USAUnited States35:43+13:1411:47
14Keijo LakkinenSuunta SepotFinland35:59+13:3011:52
15Leif CarlssonSkarpnacks OLSweden37:09+14:4012:15
16Olle DalhaggOvertornea IFSweden38:29+16:0012:42
17LarsAke SjokvistVarend GNSweden41:08+18:3913:34
Heikki NurminenIPRFinlandmispunched
Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinlandmispunched
Paavo InkinenRasti JyryFinlandmispunched
Risto OrpanaSOC AsikkalaFinlanddid not start
Paavo NikkariLahden Suunnistajat 37Finlanddid not start
Lauri MustonenAlatornion PirkatFinlanddid not start

W75

2 320 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClubUnited States28:2212:13

M75

2 810 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Taisto VoutilainenIPRFinland31:1311:06
2Jorma VeijovaaraSK PohjantahtiFinland32:40+1:2711:37
3Markku TunturiValkeakosken HakaFinland32:46+1:3311:39
4Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland33:12+1:5911:48
5Unto KanervaRasti JyryFinland33:14+2:0111:49
6Mauri SuorajarviSK PohjantahtiFinland38:51+7:3813:49
7Rolf JakobssonAlfta Osa OKSweden40:25+9:1214:22
8Elis AbergStorviks IFSweden40:48+9:3514:31
9Voitto RepoRaja Karjalan SuunnistajatFinland50:24+19:1117:56
Marcus EkstromKauhavan WisaFinlandmispunched

M80

2 320 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Toivo RyyppoJoutsenon KullervoFinland22:529:51
2Veijo TahvanainenLahden Suunnistajat 37Finland23:59+1:0710:20
3Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland26:43+3:5111:30
4Rolf HeinemannSV Robotron DresdenGermany39:10+16:1816:52
5Tapani HakkinenIPRFinland49:38+26:4621:23
6Hans BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States1:17:15+54:2333:17
7Karl-Erik NyströmSeskaro IFSweden1:56:19+1:33:2750:08
Sten EricsonOK BrantenSwedenmispunched
Veikko SuutariJoutsenon KullervoFinlanddid not start
Jaakko AlalahtiONMKYFinlanddid not start

M90

2 320 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Kyosti JappinenIisuFinland46:4420:08

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org