International Orienteering Federation

Official results for Cerkno Cup / South East European Championships - sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Cerkno Cup / South East European Championships - sprint
Organiser: Slovenia
Date: 25 August 2018

Men

63 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tim RobertsonKooveeNew Zealand13:46
2Jonathan CrickmoreEdinburgh University OCGreat Britain14:26+0:40
3Ivan SirakovTeam BulgariaBulgaria14:31+0:45
4Roman CiobanuTeam RomaniaRomania15:29+1:43
5Toby ScottOLV SteinbergNew Zealand15:40+1:54
6Matt OgdénNorth West OCNew Zealand16:02+2:16
7Vasilii FomiciovTeam MoldovaMoldova, Republic of16:03+2:17
8Peter TušarTeam SloveniaSlovenia16:04+2:18
9Gene BeveridgeNorth West OCNew Zealand16:08+2:22
10Thomas WilsonEdinburgh University OCGreat Britain16:19+2:33
11Mantas MartinkusOK JavonisLithuania16:19+2:33
12Anatolii FomiciovTeam MoldovaMoldova, Republic of16:23+2:37
13Simion SuciuTeam RomaniaRomania16:23+2:37
14Stefan  BilićTeam SerbiaSerbia16:27+2:41
15Leonas MockunasHellas orienteringLithuania16:29+2:43
16Teodor YordanovTeam BulgariaBulgaria16:29+2:43
17Dimitar ZhelyazkovTeam BulgariaBulgaria16:31+2:45
18Peter DivinTabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary16:36+2:50
19Matija RazumTeam CroatiaCroatia16:38+2:52
20Sergiu FalaTeam MoldovaMoldova, Republic of16:45+2:59
21Apostol AtanasovTeam BulgariaBulgaria16:55+3:09
22Rafael DobnikOLC Union ViktringAustria16:57+3:11
23Karol GaliczBKS Wataha WarszawaPoland17:04+3:18
24Thibaut DerenneBelgian Big Fat GuysBelgium17:17+3:31
25Daniel BarkaszTeam RomaniaRomania17:18+3:32
26Zdenek SabatkaOK Slavia Hradec KraloveCzech Republic17:42+3:56
27Andrei GoloveiCS GALATAMoldova, Republic of17:45+3:59
28Ivan FomiciovTeam MoldovaMoldova, Republic of17:48+4:02
29Simon StanonikTeam SloveniaSlovenia17:49+4:03
30Richard PurkisEdinburgh University OCGreat Britain17:50+4:04
31Stefan KubelkaLeibnitzer AC -OrienteeringAustria18:06+4:20
32Mikko LaaksoHelsingin SuunnistajatFinland18:08+4:22
33Mihai Andrei TintarCSU CraiovaRomania18:09+4:23
34Joris HochstetterUSV JenaGermany18:09+4:23
35Maxim SimakovBRIGHTNETRussian Federation18:10+4:24
36Mark PurkisEdinburgh University OCGreat Britain18:14+4:28
37Lukas JanischowskyOLG RegensburgGermany18:15+4:29
38Jan DovčTeam SloveniaSlovenia18:15+4:29
39Kin Kwan KwokOrienteering Association of Hong KongHong Kong18:17+4:31
40Julian NürnbergerOLG RegensburgGermany18:18+4:32
41Andraž HribarTeam SloveniaSlovenia18:32+4:46
42Felix HartliebLeibnitzer AC -OrienteeringAustria18:47+5:01
43Mattia FerrariTeam ItalyItaly18:59+5:13
44Željko  ĆorićTeam SerbiaSerbia19:01+5:15
45Igor PosticaTeam MoldovaMoldova, Republic of19:09+5:23
46Calum McleodEdinburgh University OCGreat Britain19:12+5:26
47Andrew LindsayEdinburgh University OCGreat Britain19:17+5:31
48Blaž PetrovičTeam SloveniaSlovenia19:21+5:35
49Gilles De NeyerBelgian Big Fat GuysBelgium19:26+5:40
50Nikolay DimitrovBROWN TEAM BGBulgaria20:06+6:20
51Ionut PatrasTeam RomaniaRomania20:06+6:20
52Quentin De NeyerBelgian Big Fat GuysBelgium20:47+7:01
53Kaspars ČerjaksOK KapaLatvia20:48+7:02
54Davor ČapetaTeam CroatiaCroatia21:42+7:56
55Slobodan IvkovićTeam SerbiaSerbia22:05+8:19
56Aleksandar  TaleskiTeam MacedoniaMacedonia, the Former Yugoslav Republic of22:52+9:06
57Fabian JanischowskyOLG RegensburgGermany23:35+9:49
58Andreas GroteOLC SKOG FRIBOURGSwitzerland24:40+10:54
59Dirk DeubelNaturfreunde WienAustria25:43+11:57
60Gheorghe FalaCOS Dinamo-OLDMoldova, Republic of26:22+12:36
61Yane  DraginovTeam MacedoniaMacedonia, the Former Yugoslav Republic of35:26+21:40
Lobel HorvatTeam CroatiaCroatiamispunched
Alistair MassonEdinburgh University OCGreat Britainmispunched
Luka IvkovićTeam CroatiaCroatiadid not start
Luca FainiORIENTEERING COMOItalydid not start
Baptiste FuchsTeam Elite MTBOFrancedid not start
Ivaylo KamenarovBulgariaBulgariadid not start

Women

28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Laura RobertsonRajamäen Rykmentti New Zealand14:31
2Iliana IlievaTeam BulgariaBulgaria14:40+0:09
3Kristina IvanovaTeam BulgariaBulgaria14:59+0:28
4Eszter MantuanoTabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary15:02+0:31
5Ildikó SzerencsiSzegedi Vasutas SEHungary15:29+0:58
6Andra AnghelTeam RomaniaRomania15:40+1:09
7Antoaneta DyaksovaTeam BulgariaBulgaria15:51+1:20
8Nuša JeramTeam SloveniaSlovenia16:03+1:32
9Zlata MalyshevaNORD WESTRussian Federation16:19+1:48
10Imogene ScottAuckland Orienteering ClubNew Zealand16:25+1:54
11Greta KnarstonCounties ManukauNew Zealand16:34+2:03
12Jula McMillanNorth West Orienteering ClubNew Zealand16:38+2:07
13Tajda BogatajTeam SloveniaSlovenia16:39+2:08
14Liliana GotsevaTeam BulgariaBulgaria17:08+2:37
15Meri  ChkripeskaTeam MacedoniaMacedonia, the Former Yugoslav Republic of17:35+3:04
16Mojca FlerinTeam SloveniaSlovenia18:22+3:51
17Liesbeth Van De VeldeOmegaBelgium18:46+4:15
18Aada ForsmanOK 77Finland19:23+4:52
19Tessa RamsdenRed Kiwi Orienteering ClubNew Zealand19:41+5:10
20Iulia NaghibinaTeam MoldovaMoldova, Republic of23:20+8:49
21Natalia BondarencoTeam MoldovaMoldova, Republic of25:37+11:06
22Annamaria RadulyTeam RomaniaRomania26:09+11:38
Ajda  FlaškerTeam SloveniaSloveniamispunched
Slađana  PeraćTeam SerbiaSerbiamispunched
Dragana  DokmanovićTeam SerbiaSerbiamispunched
Galina RîbediucTeam MoldovaMoldova, Republic ofmispunched
Sarah RighettiDrongOGreat Britainmispunched
Alicia FribergIF HagenSpainmispunched
Nola JandrečićTeam CroatiaCroatiadid not start
Anastasia IsacovaTeam MoldovaMoldova, Republic ofdid not start
Marija  ĆosićTeam SerbiaSerbiadid not start
Martina JircakovaAmager OrienteringsklubCzech Republicdid not start
Gaëlle BarletTeam Elite MTBOFrancedid not start
Petra DittrichovaAmager OrienteringsklubCzech Republicdid not start
Vera MullerovaAmager OrienteringsklubCzech Republicdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org