International Orienteering Federation

Official results for Cerkno Cup / South East European Championships - middle

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Cerkno Cup / South East European Championships - middle
Organiser: Slovenia
Date: 23 August 2018

Men

72 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jannis BonekNaturfreunde WienAustria41:25
2Ivan SirakovTeam BulgariaBulgaria42:23+0:58
3Toby ScottOLV SteinbergNew Zealand42:26+1:01
4Florian KurzNaturfreunde WienAustria42:56+1:31
5Gene BeveridgeNorth West OCNew Zealand44:08+2:43
6Jonathan CrickmoreEdinburgh University OCGreat Britain44:13+2:48
7Tim RobertsonKooveeNew Zealand44:40+3:15
8Anatolii FomiciovTeam MoldovaMoldova, Republic of45:00+3:35
9Mantas MartinkusOK JavonisLithuania46:04+4:39
10Teodor YordanovTeam BulgariaBulgaria46:24+4:59
11Mathias PeterOLC GrazAustria46:25+5:00
12Ivan FomiciovTeam MoldovaMoldova, Republic of47:10+5:45
13Alistair MassonEdinburgh University OCGreat Britain47:19+5:54
14Roman CiobanuTeam RomaniaRomania47:38+6:13
15Vasilii FomiciovTeam MoldovaMoldova, Republic of47:42+6:17
16Matija RazumTeam CroatiaCroatia48:28+7:03
17Peter TušarTeam SloveniaSlovenia48:53+7:28
18Bogya TamasCS Unirea Alba IuliaRomania49:00+7:35
19Felix HartliebLeibnitzer AC -OrienteeringAustria49:31+8:06
20Apostol AtanasovTeam BulgariaBulgaria49:40+8:15
21Stefan KubelkaLeibnitzer AC -OrienteeringAustria49:43+8:18
22Simon StanonikTeam SloveniaSlovenia50:10+8:45
23Leonas MockunasHellas orienteringLithuania50:28+9:03
24Nikolay DimitrovBROWN TEAM BGBulgaria50:34+9:09
25Andraž HribarTeam SloveniaSlovenia50:38+9:13
26Michaël Van BaelenOK ZlatovrvBelgium50:47+9:22
27Mark PurkisEdinburgh University OCGreat Britain51:10+9:45
28Jakob PauserHSV OL Wiener NeustadtAustria51:11+9:46
29Sergiu FalaTeam MoldovaMoldova, Republic of51:32+10:07
30Gilles De NeyerBelgian Big Fat GuysBelgium53:01+11:36
31Simion SuciuTeam RomaniaRomania54:12+12:47
32Daniel BarkaszTeam RomaniaRomania54:48+13:23
33Zdenek SabatkaOK Slavia Hradec KraloveCzech Republic54:59+13:34
34Peter DivinTabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary55:14+13:49
35Thibaut DerenneBelgian Big Fat GuysBelgium55:27+14:02
36Dimitar ZhelyazkovTeam BulgariaBulgaria56:00+14:35
37Thomas WilsonEdinburgh University OCGreat Britain56:04+14:39
38Rafael DobnikOLC Union ViktringAustria56:48+15:23
39Stefan  BilićTeam SerbiaSerbia57:37+16:12
40Jan DovčTeam SloveniaSlovenia57:52+16:27
41Joris HochstetterUSV JenaGermany58:04+16:39
42Žan Luka ŠumečkiTeam SloveniaSlovenia58:09+16:44
43Andrew LindsayEdinburgh University OCGreat Britain58:17+16:52
44Lachezar IlievHalden SKBulgaria58:25+17:00
45Željko  ĆorićTeam SerbiaSerbia58:36+17:11
46Kaspars ČerjaksOK KapaLatvia59:19+17:54
47Igor PosticaTeam MoldovaMoldova, Republic of59:58+18:33
48Blaž PetrovičTeam SloveniaSlovenia1:00:03+18:38
49Calum McleodEdinburgh University OCGreat Britain1:00:16+18:51
50Karol GaliczBKS Wataha WarszawaPoland1:00:19+18:54
51Quentin De NeyerBelgian Big Fat GuysBelgium1:00:29+19:04
52Mihai Andrei TintarCSU CraiovaRomania1:00:38+19:13
53Slobodan IvkovićTeam SerbiaSerbia1:00:42+19:17
54Ionut PatrasTeam RomaniaRomania1:01:03+19:38
55Maxim SimakovBRIGHTNETRussian Federation1:01:51+20:26
56Gediminas JanušisLabirintas OKLithuania1:03:16+21:51
57Kin Kwan KwokOrienteering Association of Hong KongHong Kong1:03:48+22:23
58Richard PurkisEdinburgh University OCGreat Britain1:04:01+22:36
59Gheorghe FalaCOS Dinamo-OLDMoldova, Republic of1:04:35+23:10
60Lukas JanischowskyOLG RegensburgGermany1:06:42+25:17
61Andreas GroteOLC SKOG FRIBOURGSwitzerland1:07:47+26:22
62Thomas PolsterHSV Spittal/DrauAustria1:08:26+27:01
63Davor ČapetaTeam CroatiaCroatia1:10:11+28:46
64Lobel HorvatTeam CroatiaCroatia1:17:33+36:08
65Fabian JanischowskyOLG RegensburgGermany1:20:48+39:23
66Dirk DeubelNaturfreunde WienAustria1:22:41+41:16
67Julian NürnbergerOLG RegensburgGermany1:25:05+43:40
68Josef PolsterHSV Spittal/DrauAustria1:32:34+51:09
69Yane  DraginovTeam MacedoniaMacedonia, the Former Yugoslav Republic of1:43:42+1:02:17
70Aleksandar  TaleskiTeam MacedoniaMacedonia, the Former Yugoslav Republic of1:54:03+1:12:38
Matt OgdénNorth West OCNew Zealandmispunched
Andrei GoloveiCS GALATAMoldova, Republic ofdid not finish
Luka IvkovićTeam CroatiaCroatiadid not start
Baptiste FuchsTeam Elite MTBOFrancedid not start
Mikko LaaksoHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Ivaylo KamenarovBulgariaBulgariadid not start

Women

32 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Galina RîbediucTeam MoldovaMoldova, Republic of38:23
2Iliana IlievaTeam BulgariaBulgaria39:11+0:48
3Zlata MalyshevaNORD WESTRussian Federation40:13+1:50
4Imogene ScottAuckland Orienteering ClubNew Zealand40:45+2:22
5Vera MullerovaAmager OrienteringsklubCzech Republic40:48+2:25
6Nuša JeramTeam SloveniaSlovenia41:16+2:53
7Kristina IvanovaTeam BulgariaBulgaria41:21+2:58
8Andra AnghelTeam RomaniaRomania41:36+3:13
9Ildikó SzerencsiSzegedi Vasutas SEHungary42:03+3:40
10Antoaneta DyaksovaTeam BulgariaBulgaria44:55+6:32
11Laura RobertsonRajamäen Rykmentti New Zealand45:24+7:01
12Greta KnarstonCounties ManukauNew Zealand45:44+7:21
13Tessa RamsdenRed Kiwi Orienteering ClubNew Zealand45:55+7:32
14Martina JircakovaAmager OrienteringsklubCzech Republic47:18+8:55
15Liliana GotsevaTeam BulgariaBulgaria47:34+9:11
16Mojca FlerinTeam SloveniaSlovenia48:21+9:58
17Meri  ChkripeskaTeam MacedoniaMacedonia, the Former Yugoslav Republic of48:53+10:30
18Liesbeth Van De VeldeOmegaBelgium50:10+11:47
19Slađana  PeraćTeam SerbiaSerbia51:15+12:52
20Alicia FribergIF HagenSpain51:26+13:03
21Petra DittrichovaAmager OrienteringsklubCzech Republic52:25+14:02
22Dragana  DokmanovićTeam SerbiaSerbia53:21+14:58
23Eszter MantuanoTabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHungary54:32+16:09
24Yana BogyaNSA-SIVENBulgaria55:09+16:46
25Ajda  FlaškerTeam SloveniaSlovenia55:45+17:22
26Annamaria RadulyTeam RomaniaRomania57:45+19:22
27Jula McMillanNorth West Orienteering ClubNew Zealand58:11+19:48
28Iulia NaghibinaTeam MoldovaMoldova, Republic of1:10:54+32:31
29Sarah RighettiDrongOGreat Britain1:14:25+36:02
30Nola JandrečićTeam CroatiaCroatia1:21:06+42:43
31Natalia BondarencoTeam MoldovaMoldova, Republic of1:36:03+57:40
32Anastasia IsacovaTeam MoldovaMoldova, Republic of2:42:28+2:04:05
Marija  ĆosićTeam SerbiaSerbiadid not start
Aada ForsmanOK 77Finlanddid not start
Gaëlle BarletTeam Elite MTBOFrancedid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos