International Orienteering Federation

Official results for ANDALUCIA O MEETING

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: ANDALUCIA O MEETING
Organisers: Spain / SUNO
Date: 3 March 2018

Men

89 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Daniel HUBMANNSWISS O TEAMSwitzerland14:42
2Matthias KYBURZSWISS O TEAMSwitzerland14:53+0:11
3Antonio MARTÍNEZ PÉREZAlicante COLIVENCSpain15:07+0:25
4Yannick MICHIELSTURUN METSANKAVIJATBelgium15:09+0:27
5Thomas CURIGERSWISS O TEAMSwitzerland15:13+0:31
6Robert MERLTURUN METSANKAVIJATAustria15:25+0:43
7Piotr PARFIANOWICZUNTS WARSZAWAPoland15:27+0:45
8Martin HUBMANNSWISS O TEAMSwitzerland15:28+0:46
9Andreas KYBURZSWISS O TEAMSwitzerland15:29+0:47
10Pascal BUCHSSWISS O TEAMSwitzerland15:43+1:01
11Jonas EGGERSWISS O TEAMSwitzerland15:44+1:02
12Florian HOWALDSWISS O TEAMSwitzerland15:45+1:03
13Christoph MEIERSWISS O TEAMSwitzerland15:49+1:07
14Tobia PEZZATISWISS O TEAMSwitzerland15:50+1:08
15Joey HADORNSWISS O TEAMSwitzerland15:56+1:14
16Otto KAARIOSUUNTA JYVASKYLAFinland16:04+1:22
17Sindre Østgulen DEISZNTNUINorway16:18+1:36
18Andrin BIERISWISS O TEAMSwitzerland16:23+1:41
19Timo SUTERSWISS O TEAMSwitzerland16:26+1:44
20Alessio TENANIPOLISPORTIVA G MASIItaly16:34+1:52
21Álvaro PRIETO DEL CAMPOMadrid MALARRUTASpain16:35+1:53
22Marc SERRALLONGA ARQUÉSBarcelona CAT-OSpain16:37+1:55
23Noah ZBINDENSWISS O TEAMSwitzerland16:38+1:56
24Vít HORCICKATSM HANACzech Republic16:46+2:04
25Rasmus RØRHOLT THEISENNTNUINorway16:47+2:05
26Toni-Antti VIITASAARIKOKKOLAN SUUNNISTAJATFinland16:48+2:06
27Dzmitry KRUKOVNEMIGA NORDBelarus16:49+2:07
28Aleksi SORSATAMPEREEN PYRINTOFinland16:49+2:07
29Luis NOGUEIRA DE LA MUELAMálaga COMASpain16:51+2:09
29Håvard HAGANYDALENS SKNorway16:51+2:09
31Samu HEISKAVEHKALAHDEN VEIKOTFinland16:53+2:11
32Ats SONAJALGHARJU KEK RSKEstonia16:54+2:12
33Luis SÁNCHEZ SERRANOAlicante VILLENA-OSpain17:02+2:20
34Vasili STRALTSOUKAMVOL SKBelarus17:06+2:24
35Lari PERNUESPOON SUUNTAFinland17:08+2:26
36Sven HELLMÜLLERSWISS O TEAMSwitzerland17:11+2:29
37Malthe GAARSDALNTNUIDenmark17:14+2:32
38Jonas Klausen ESPEDALNTNUINorway17:15+2:33
39Topi HASUOK TRIANFinland17:21+2:39
40Esa HUTTUNENTURUN METSANKAVIJATFinland17:24+2:42
40Uldis UPITISTURUN METSANKAVIJATLatvia17:24+2:42
42Gleb TIKHONOVTURUN METSANKAVIJATRussian Federation17:32+2:50
43Marco SEPPIAGOROSSOItaly17:35+2:53
44Álvaro BENAVENTE PARAMadrid MALARRUTASpain17:42+3:00
44Martins SIRMAISTURUN METSANKAVIJATLatvia17:42+3:00
46Petja PÖYHÖNENRASTIKARHUTFinland17:46+3:04
46Ville SAIKKOLAPPEEN RIENTOFinland17:46+3:04
48CARLOS RAICO LANDA SÁNCHEZVeletaSpain17:59+3:17
49Timmo TAMMEMÄESK100Estonia18:00+3:18
50Håvard Mo VAADALNTNUINorway18:05+3:23
51Emil SEVELIUSOK TRIANFinland18:18+3:36
52Lauri POHJOLASUUNTA JYVASKYLAFinland18:23+3:41
53Arttu LINDQVISTKOUVOLAN SUUNNISTAJATFinland18:24+3:42
54João BERNARDINOFPO-COCPortugal18:28+3:46
55Marcello LAMBERTINIPOLISPORTIVA G MASIItaly18:29+3:47
56Aapo AALTIOKUOPION SUUNNISTAJATFinland18:31+3:49
57Ihar LYCHKOUKAMVOL SKBelarus18:37+3:55
58Reimo LIIVSK SAUE TAMMEDEstonia18:41+3:59
58Lauri TAMMEMÄESK100Estonia18:41+3:59
60Enrico MANNOCCIPOLISPORTIVA G MASIItaly18:42+4:00
60Raúl FERRA MURCIAMurcia LORCA-OSpain18:42+4:00
62Lauri KOIVUMÄKIKOKKOLAN SUUNNISTAJATFinland18:45+4:03
63Tommi HAKULISK UUSIFinland18:48+4:06
64Artem PANCHENKOIFK MORA OKUkraine18:54+4:12
65Viktor ANTONSSONEKSJÖ SOKSweden18:57+4:15
65Kin Kwan KWOKHKAYPHong Kong18:57+4:15
67Pauli LEINONENSUUNTA JYVASKYLAFinland18:59+4:17
68Arto NIIRANENKUOPION SUUNNISTAJATFinland19:04+4:22
69Paride GRAVAORIENTEERING DOLOMITIItaly19:17+4:35
70Samuele CURZIOPOLISPORTIVA G MASIItaly19:21+4:39
71Jaan TARMAKSK100Estonia19:25+4:43
72Olav Milian Schm GRANNTNUIGermany19:27+4:45
73Jakob Kalvig SKOGANNTNUINorway19:31+4:49
74Erik GUSTAFSSONNTNUISweden19:41+4:59
75Marko TÖLLISUUNTA JYVASKYLAFinland19:43+5:01
76Javier RUIZ DE LA HERRÁN PIDALMálaga COMASpain20:04+5:22
77Konsta SIPILÄINENSUUNTA JYVASKYLAFinland20:13+5:31
78Sergio MÉRIDA SANCHÍSAlicante UNIVERSIDAD_ALICANTESpain20:21+5:39
79Aliaksei PILIPCHUKKAMVOL SKBelarus20:44+6:02
80Adrian OPHEIMNTNUINorway21:26+6:44
81Peter URANNTNUINorway21:54+7:12
82Mikhail GORYACHEVSK FOTONRussian Federation22:08+7:26
83Wei Yong YUEHKOLHong Kong22:22+7:40
84Jan BIRNSTOCKOK LEIPZIGGermany22:31+7:49
85Anders Felde OLAUSSENNTNUINorway22:32+7:50
86Silvan ULLMANNSWISS O TEAMSwitzerland23:20+8:38
87Sergey ROGALEVICHNEMIGA NORDBelarus24:41+9:59
88José Fernando GÓMEZ RUEDABUCARAMANGA ORIENTACIÓN CLUBColombia26:59+12:17
Baptiste ROLLIERSWISS O TEAMSwitzerlanddisqualified

Women

48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Elena ROOSSWISS O TEAMSwitzerland14:02
2Simona AEBERSOLDSWISS O TEAMSwitzerland14:27+0:25
3Veera KLEMETTINENSUUNTA JYVASKYLAFinland14:33+0:31
3Judith WYDERSWISS O TEAMSwitzerland14:33+0:31
5Anna HAATAJASK POHJANTAHTIFinland14:35+0:33
6Julia GROSSSWISS O TEAMSwitzerland14:39+0:37
7Valérie AEBISCHERSWISS O TEAMSwitzerland14:40+0:38
8Sarina JENZERSWISS O TEAMSwitzerland14:46+0:44
9Paula GROSSSWISS O TEAMSwitzerland14:49+0:47
10Kristina YAKUBKINALILLOMARKA OLBelarus14:50+0:48
11Tereza JANO҆ÍKOVÁTSM HANACzech Republic14:52+0:50
12Svetlana MIRONOVAFINLAND KOOVEERussian Federation14:53+0:51
13Lisa HOLERSWISS O TEAMSwitzerland15:02+1:00
14Lotta KARHOLATAMPEREEN PYRINTOFinland15:10+1:08
15Hanna MÜLLERSWISS O TEAMSwitzerland15:21+1:19
16Inka NURMINENJAMSAN RETKI VEIKOTFinland15:23+1:21
17Sofie BACHMANNSWISS O TEAMSwitzerland15:35+1:33
18Katja VON SCHOULTZOK TRIANFinland15:45+1:43
18Kerstin UIBOUPINOK VORUEstonia15:45+1:43
20Ingrid LUNDANESNTNUINorway16:05+2:03
21Zuzanna KUBICKAUNTS WARSZAWAPoland16:08+2:06
22Mikaela KARJALAINENJAMSAN RETKI VEIKOTFinland16:11+2:09
23Kirstin MAXWELLROXBURGH REIVERSGreat Britain16:24+2:22
24Viola ZAGONELUS PRIMIERO ASDItaly16:27+2:25
25Anna MOILANENKUOPION SUUNNISTAJATFinland16:37+2:35
26Suvi YLIKYLÄRASTIKARHUTFinland16:40+2:38
27Hilla PITKÄNENJAMSAN RETKI VEIKOTFinland16:59+2:57
27Triin JÄÄDMAAOK VORUEstonia16:59+2:57
29Mia TAINIJAMSAN RETKI VEIKOTFinland17:00+2:58
30Olha PANCHENKOIFK MORA OKUkraine17:10+3:08
31Marta GUIJO ALONSOCáceres VIA_PLATASpain17:13+3:11
32Beatriz CUNHA SANGUINOCPOCPortugal17:14+3:12
33Sanna YLIKYLÄRASTIKARHUTFinland17:21+3:19
34Karen Oline KOLSTADNTNUINorway17:27+3:25
35Maiki MAALBERGOK VORUEstonia17:29+3:27
36Veronika CHERNIKKAMVOL SKBelarus17:33+3:31
37Marcia MÜRNERSWISS O TEAMSwitzerland17:42+3:40
38Martina RUCHSWISS O TEAMSwitzerland17:52+3:50
39Juliaana NÄSIKUOPION SUUNNISTAJATFinland18:07+4:05
40Laura JOONASKUOPION SUUNNISTAJATEstonia18:48+4:46
41Heini RINTANENTAMPEREEN PYRINTOFinland18:56+4:54
42Michela GUIZZARDICUS BOLOGNAItaly18:59+4:57
43Natallia SHAKHMETAVAKAMVOL SKBelarus19:34+5:32
44Galyna PETRENKOSLAVUTICHUkraine19:42+5:40
45Janika PUIKKONENSUUNTA JYVASKYLAFinland19:46+5:44
46Pinja YLIKANGASKOKKOLAN SUUNNISTAJATFinland19:47+5:45
46Jara GRACIA ZAFRAZaragoza IBON ZARAGOZASpain19:47+5:45
48Ina TSITOVAKAMVOL SKBelarus21:58+7:56

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org