International Orienteering Federation

Official results for North American Orienteering Championships - Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organisers: Canada / Yukon Orienteering Association
Date: 21 August 2018

M21E

3 000 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Timo SildEST12:594:19
2Damian KonotopetzCAN13:00+0:014:20
3Gregory AhlswedeUSA13:46+0:474:35
4Jonas Falck WeberDEN14:08+1:094:42
5Andreas Hougaard BoesenDEN14:10+1:114:43
6Anton SalmenkylaUSA14:12+1:134:44
7Graeme RennieCAN14:15+1:164:45
8Eric KempCAN14:58+1:594:59
9Nick BarrableGBR15:01+2:025:00
10Will EngerUSA15:33+2:345:11
11Christof RöthlisbergerSUI15:46+2:475:15
12Lasse Falck WeberDEN15:48+2:495:16
13Ian SaariCAN16:08+3:095:22
14Peteris LedinsUSA16:19+3:205:26
15Martin PeatNZL16:48+3:495:36
16Chun Ho LiHKG16:49+3:505:36
17Tsz Wai YuHKG17:04+4:055:41
18Robert GrahamCAN17:07+4:085:42
19Caelan Pangman McLeanCAN17:11+4:125:43
19Wyatt RileyUSA17:11+4:125:43
21Adam WoodsCAN17:12+4:135:44
22Greg FlynnNZL17:18+4:195:46
22Jeffrey TeutschCAN17:18+4:195:46
24Eric BoneUSA17:22+4:235:47
25Lee HawkingsCAN17:50+4:515:56
26Ben SmithCAN17:54+4:555:58
27Ian SmithUSA18:05+5:066:01
28Chi Kin ManHKG18:08+5:096:02
29Gatis DzerveLAT18:10+5:116:03
30Alexander BergstromCAN18:14+5:156:04
31Forest PearsonCAN18:38+5:396:12
32Francis FalardeauCAN18:41+5:426:13
33Nathan Detroit-BarrettCAN18:59+6:006:19
34Alexander CorbettCAN19:41+6:426:33
35Erin SchirmUSA19:46+6:476:35
36Kelly EgilsonCAN19:57+6:586:39
37Adrian LowCAN19:59+7:006:39
38Trevor BrayCAN20:33+7:346:51
39Jon TorranceCAN20:42+7:436:54
40Joshua WileyUSA21:36+8:377:12
41Sergio Fernandez LozadaCAN21:52+8:537:17
42Thomas GraupnerCAN22:43+9:447:34
43Videlin AleksievUSA23:49+10:507:56
44Daniel Antonio PereiraHKG24:21+11:228:07
45Man Long ChowHKG25:38+12:398:32
46Dieter WolfSUI26:50+13:518:56
47Scott SheldrakeCAN27:33+14:349:11
48Reid HowardCAN28:43+15:449:34
49Wilf HollowayGER34:01+21:0211:20
Ian CollingsCANmispunched
Michael LaraiaUSAmispunched
Alex TeutschCANdid not finish

W21E

2 500 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tori BorishUSA14:275:46
2Anna SheldonAUS14:50+0:235:56
3Emily KempCAN14:56+0:295:58
4Louise OramCAN15:36+1:096:14
5Cho Yu LamHKG15:55+1:286:22
6Annika BjörkSWE16:06+1:396:26
7Tori OwenCAN16:13+1:466:29
8Carol WalkerCAN16:30+2:036:36
9Agnese DzerveLAT16:34+2:076:37
10Emma SherwoodCAN16:37+2:106:38
11Erica LayCAN16:41+2:146:40
12Sarah-Jane BarrableGBR16:50+2:236:44
13Molly KempCAN17:05+2:386:50
14Nicola PeatNZL17:22+2:556:56
15Emily RossCAN17:28+3:016:59
16Laura TeutschCAN17:29+3:026:59
17Alison CampbellUSA17:34+3:077:01
18Lada KralovaCAN18:05+3:387:14
19Finley BrandrethCAN18:12+3:457:16
20Pam JamesCAN18:23+3:567:21
21Jennifer MackeiganCAN18:31+4:047:24
22Angela ForseilleCAN18:33+4:067:25
23Kendra MurrayCAN20:28+6:018:11
24Anna Shafer-SkeltonUSA20:49+6:228:19
25Rachel CaulfieldCAN21:07+6:408:26
26Jennifer AndersonCAN22:03+7:368:49
27Kate KnappCAN22:34+8:079:01
28Ka Ki LeungHKG22:50+8:239:08
29Anne WilkinsonUSA23:04+8:379:13
30Maria BaitoiuCAN23:13+8:469:17
31Kelsey BresemanUSA23:14+8:479:17
32Sze Wing YeeHKG28:10+13:4311:16
Rachel HeronCANmispunched
Sari NurmelaFINmispunched
Grete SchönebeckGERdid not finish

M20

3 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jan Erik NaessCAN14:434:54
2Michael SvobodaCAN15:43+1:005:14
3Leif BlakeCAN16:02+1:195:20
4David BakkerCAN16:25+1:425:28
5Peter ZakrevskiUSA16:35+1:525:31
6Thomas LaraiaUSA16:53+2:105:37
7Kai MihataUSA17:16+2:335:45
8Tomas GrahamCAN19:22+4:396:27
9Teodor MlynczykCAN21:05+6:227:01

W20

2 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tyra ChristophersonUSA15:336:13
2Siri ChristophersonUSA16:08+0:356:27
3Emma WaddingtonCAN16:40+1:076:40
4Rachel MayCAN17:12+1:396:52
5Julia DoubsonUSA17:44+2:117:05

M18

3 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riccardo CasanovaGER13:424:34
2Anthony RileyUSA18:19+4:376:06
3Isak FranssonCAN21:01+7:197:00
4David SvobodaCAN22:09+8:277:23
5Evan GibbardCAN22:14+8:327:24
6Thomas LindaleCAN22:48+9:067:36
7Leo DenotkineCAN23:49+10:077:56
9Andrew HeronCAN24:03+10:218:01
10Nathan CollinsworthUSA24:21+10:398:07
11Zachary KuderUSA37:07+23:2512:22

W18

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Diana AleksievaUSA21:028:24
2Oriana RileyUSA21:49+0:478:43
3Anna CampbellUSA29:02+8:0011:36

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org