International Orienteering Federation

Official results for Middle

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Middle
Organisers: Canada / Yukon Orienteering Association
Date: 19 August 2018

M21E

4 500 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Timo SildEST31:246:58
2Anton SalmenkylaUSA37:05+5:418:14
3Gregory AhlswedeUSA40:03+8:398:54
4Andreas Hougaard BoesenDEN40:10+8:468:55
5Eric KempCAN41:36+10:129:14
6Christof RöthlisbergerSUI42:06+10:429:21
7Robert GrahamCAN42:43+11:199:29
8Brian MayCAN43:28+12:049:39
9Graeme RennieCAN43:39+12:159:42
10Jonas Falck WeberDEN43:41+12:179:42
11Eric BoneUSA44:17+12:539:50
12Lasse Falck WeberDEN45:11+13:4710:02
13Michael LaraiaUSA45:12+13:4810:02
14Jan Erik NaessCAN45:23+13:5910:05
15Damian KonotopetzCAN46:09+14:4510:15
16Nick BarrableGBR47:34+16:1010:34
17Forest PearsonCAN48:35+17:1110:47
18Morten JørgensenUSA49:19+17:5510:57
19Colin AbbottCAN49:26+18:0210:59
20Ian SmithUSA50:04+18:4011:07
21Alexander BergstromCAN50:22+18:5811:11
22Lee HawkingsCAN51:04+19:4011:20
23Gatis DzerveLAT53:23+21:5911:51
24Peteris LedinsUSA53:52+22:2811:58
25Wyatt RileyUSA53:53+22:2911:58
26Jourdan HarveyUSA54:02+22:3812:00
27Ian MooreUSA55:17+23:5312:17
28Chi Kin ManHKG55:23+23:5912:18
29Martin PeatNZL55:25+24:0112:18
30Chun Ho LiHKG56:23+24:5912:31
31Adam WoodsCAN57:18+25:5412:44
32Mark PriorUSA58:22+26:5812:58
33Greg FlynnNZL59:46+28:2213:16
34Tsz Wai YuHKG59:50+28:2613:17
35Francis FalardeauCAN1:01:29+30:0513:39
36Erin SchirmUSA1:03:54+32:3014:12
37Jon TorranceCAN1:05:10+33:4614:28
38Will EngerUSA1:05:58+34:3414:39
39Caelan Pangman McLeanCAN1:06:42+35:1814:49
40Nathan Detroit-BarrettCAN1:07:22+35:5814:58
41Videlin AleksievUSA1:09:38+38:1415:28
42Ben SmithCAN1:12:26+41:0216:05
43Sergio Fernandez LozadaCAN1:12:56+41:3216:12
44Dieter WolfSUI1:13:21+41:5716:18
45Ian SaariCAN1:18:25+47:0117:25
46Ross BurnettCAN1:19:36+48:1217:41
47Man Long ChowHKG1:20:27+49:0317:52
48Alexander CorbettCAN1:24:17+52:5318:43
49Kelly EgilsonCAN1:31:54+1:00:3020:25
50Thomas GraupnerCAN1:32:43+1:01:1920:36
51Daniel Antonio PereiraHKG1:37:18+1:05:5421:37
52Ian CollingsCAN1:46:33+1:15:0923:40
53Scott SheldrakeCAN1:57:32+1:26:0826:07
Bart JarmulaCANdid not start
Alex TeutschCANdid not start
Vitali TulchinskiCANdid not start
Joshua WileyUSAdid not start

W21E

3 900 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alison CrockerUSA42:2710:53
2Kendra MurrayCAN44:44+2:1711:28
3Annika BjörkSWE44:46+2:1911:28
4Louise OramCAN45:36+3:0911:41
5Anna SheldonAUS46:13+3:4611:51
6Tori BorishUSA49:40+7:1312:44
7Sari NurmelaFIN49:47+7:2012:45
8Carol WalkerCAN52:00+9:3313:20
9Pia BlakeCAN53:53+11:2613:48
10Emily KempCAN54:48+12:2114:03
11Agnese DzerveLAT55:46+13:1914:17
12Finley BrandrethCAN56:03+13:3614:22
13Jennifer MackeiganCAN1:00:15+17:4815:26
14Emma SherwoodCAN1:00:20+17:5315:28
15Nicola PeatNZL1:01:35+19:0815:47
16Angela ForseilleCAN1:01:50+19:2315:51
17Magali RobertCAN1:03:15+20:4816:13
18Anna Shafer-SkeltonUSA1:04:25+21:5816:31
19Alison CampbellUSA1:05:17+22:5016:44
20Emily RossCAN1:07:16+24:4917:14
21Sarah-Jane BarrableGBR1:09:08+26:4117:43
22Molly KempCAN1:09:57+27:3017:56
23Erica LayCAN1:12:35+30:0818:36
24Ka Ki LeungHKG1:17:59+35:3219:59
25Pam JamesCAN1:19:54+37:2720:29
26Kelsey BresemanUSA1:21:30+39:0320:53
27Laura TeutschCAN1:21:42+39:1520:56
28Lada KralovaCAN1:21:52+39:2520:59
29Tori OwenCAN1:26:41+44:1422:13
30Celia HarveyUSA1:31:15+48:4823:23
31Jennifer AndersonCAN1:33:07+50:4023:52
32Kate KnappCAN1:33:42+51:1524:01
33Meghan RanceCAN1:49:30+1:07:0328:04
34Rachel CaulfieldCAN1:52:30+1:10:0328:50
35Anne WilkinsonUSA1:58:23+1:15:5630:21
36Sze Wing YeeHKG1:58:32+1:16:0530:23
Maria BaitoiuCANdid not start

M20E

4 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leif BlakeCAN41:569:19
2Michael SvobodaCAN43:05+1:099:34
3Thomas LaraiaUSA48:15+6:1910:43
4Peter ZakrevskiUSA49:29+7:3310:59
5David BakkerCAN55:10+13:1412:15
6Tomas GrahamCAN1:15:40+33:4416:48
7Kai MihataUSA1:53:20+1:11:2425:11

W20E

3 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emma WaddingtonCAN40:4310:26
2Tyra ChristophersonUSA46:40+5:5711:57
3Julia DoubsonUSA53:06+12:2313:36
4Siri ChristophersonUSA53:52+13:0913:48
5Rachel MayCAN57:21+16:3814:42

M18E

3 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riccardo CasanovaGER37:009:29
2Anthony RileyUSA49:26+12:2612:40
3Isak FranssonCAN1:01:11+24:1115:41
4David SvobodaCAN1:08:40+31:4017:36
5Evan GibbardCAN1:13:14+36:1418:46
7Leo DenotkineCAN1:25:32+48:3221:55
8Thomas LindaleCAN1:28:12+51:1222:36
9Nathan CollinsworthUSA1:33:40+56:4024:01
10Andrew HeronCAN1:59:15+1:22:1530:34

W18E

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jessica ColleranUSA1:50:1536:45
2Oriana RileyUSA1:52:29+2:1437:29
3Diana AleksievaUSA1:53:52+3:3737:57

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org