International Orienteering Federation

Official results for North American Orienteering Championships - Long

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long
Organisers: Canada / Yukon Orienteering Association
Date: 18 August 2018

CAN

57 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Michael SvobodaM19-20E (7)1:10:227:54
2Emily KempW21E (30)1:25:23+3:119:35
2Emma WaddingtonW19-20E (5)1:17:04+8:3811:20
2Brittany PanW17-18E (3)1:53:23+14:2918:53
3Leif BlakeM19-20E (7)1:19:32+9:108:56
4Eric KempM21E (48)1:26:50+16:347:10
4David BakkerM19-20E (7)1:19:56+9:348:58
4Thomas LindaleM17-18E (8)1:27:28+27:2512:51
5Rachel MayW19-20E (5)1:45:11+36:4515:28
5Evan GibbardM17-18E (8)1:42:02+41:5915:00
6Louise OramW21E (30)1:41:27+19:1511:23
7Damian KonotopetzM21E (48)1:34:27+24:117:48
7Tori OwenW21E (30)1:45:05+22:5311:48
7Teodor MlynczykM19-20E (7)2:08:54+58:3214:28
7Andrew HeronM17-18E (8)1:48:18+48:1515:55
8Adam WoodsM21E (48)1:34:39+24:237:49
8Pia BlakeW21E (30)1:46:08+23:5611:55
9Kendra MurrayW21E (30)1:47:46+25:3412:06
9David SvobodaM17-18E (8)2:11:41+1:11:3819:21
10Colin AbbottM21E (48)1:38:16+28:008:07
10Emma SherwoodW21E (30)1:53:47+31:3512:47
10Leo DenotkineM17-18E (8)2:14:54+1:14:5119:50
12Carol WalkerW21E (30)1:56:03+33:5113:02
14Brian MayM21E (48)1:42:27+32:118:28
14Jennifer MackeiganW21E (30)2:02:43+40:3113:47
15Graeme RennieM21E (48)1:44:16+34:008:37
15Finley BrandrethW21E (30)2:05:06+42:5414:03
17Laura TeutschW21E (30)2:10:17+48:0514:38
18Alexander BergstromM21E (48)1:49:40+39:249:03
18Pam JamesW21E (30)2:15:50+53:3815:15
19Robert GrahamM21E (48)1:53:12+42:569:21
19Emily RossW21E (30)2:17:52+55:4015:29
21Lada KralovaW21E (30)2:24:47+1:02:3516:16
22Jennifer AndersonW21E (30)2:25:35+1:03:2316:21
23Francis FalardeauM21E (48)2:01:35+51:1910:02
23Angela ForseilleW21E (30)2:29:29+1:07:1716:47
26Lee HawkingsM21E (48)2:05:14+54:5810:20
26Erica LayW21E (30)2:45:40+1:23:2818:36
29Caelan Pangman McLeanM21E (48)2:13:20+1:03:0411:01
30Jon TorranceM21E (48)2:16:33+1:06:1711:17
31Ian CollingsM21E (48)2:18:16+1:08:0011:25
33Nathan Detroit-BarrettM21E (48)2:38:20+1:28:0413:05
34Ian SaariM21E (48)2:39:56+1:29:4013:13
36Sergio Fernandez LozadaM21E (48)2:42:22+1:32:0613:25
38Ben SmithM21E (48)2:47:37+1:37:2113:51
40Adrian LowM21E (48)2:53:22+1:43:0614:19
Kelly EgilsonM21E (48)disqualified
Alex TeutschM21E (48)disqualified
Vitali TulchinskiM21E (48)disqualified
Alexander CorbettM21E (48)mispunched
Scott SheldrakeM21E (48)mispunched
Jan Erik NaessM21E (48)did not finish
Safder RazaM21E (48)did not finish
Maria BaitoiuW21E (30)did not finish
Molly KempW21E (30)did not finish
Tomas GrahamM19-20E (7)did not finish
Isak FranssonM17-18E (8)did not finish
Trevor BrayM21E (48)did not start
Milla TarnopolskyW17-18E (3)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org