International Orienteering Federation

Official results for North American Orienteering Championships - Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long
Organisers: Canada / Yukon Orienteering Association
Date: 18 August 2018

M21E

12 100 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Timo SildEST1:10:165:48
2Nick BarrableGBR1:22:32+12:166:49
3Morten JørgensenUSA1:25:19+15:037:03
4Eric KempCAN1:26:50+16:347:10
5Gregory AhlswedeUSA1:29:49+19:337:25
6Jonas Falck WeberDEN1:32:11+21:557:37
7Damian KonotopetzCAN1:34:27+24:117:48
8Adam WoodsCAN1:34:39+24:237:49
9Anton SalmenkylaUSA1:37:26+27:108:03
10Colin AbbottCAN1:38:16+28:008:07
11Eric BoneUSA1:38:56+28:408:10
12Michael LaraiaUSA1:41:47+31:318:24
13Will EngerUSA1:42:11+31:558:26
14Brian MayCAN1:42:27+32:118:28
15Graeme RennieCAN1:44:16+34:008:37
16Jourdan HarveyUSA1:44:57+34:418:40
17Peteris LedinsUSA1:46:04+35:488:45
18Alexander BergstromCAN1:49:40+39:249:03
19Robert GrahamCAN1:53:12+42:569:21
21Tsz Wai YuHKG1:59:01+48:459:50
22Ian MooreUSA2:00:34+50:189:57
23Francis FalardeauCAN2:01:35+51:1910:02
24Lasse Falck WeberDEN2:03:49+53:3310:13
25Wyatt RileyUSA2:04:18+54:0210:16
26Lee HawkingsCAN2:05:14+54:5810:20
27Mark PriorUSA2:06:39+56:2310:28
28Ian SmithUSA2:11:00+1:00:4410:49
29Caelan Pangman McLeanCAN2:13:20+1:03:0411:01
30Jon TorranceCAN2:16:33+1:06:1711:17
31Ian CollingsCAN2:18:16+1:08:0011:25
32Chi Kin ManHKG2:30:56+1:20:4012:28
33Nathan Detroit-BarrettCAN2:38:20+1:28:0413:05
34Ian SaariCAN2:39:56+1:29:4013:13
35Videlin AleksievUSA2:41:35+1:31:1913:21
36Sergio Fernandez LozadaCAN2:42:22+1:32:0613:25
36Christof RöthlisbergerSUI2:42:22+1:32:0613:25
38Ben SmithCAN2:47:37+1:37:2113:51
39Man Long ChowHKG2:51:02+1:40:4614:08
40Adrian LowCAN2:53:22+1:43:0614:19
41Joshua WileyUSA2:55:33+1:45:1714:30
Kelly EgilsonCANdisqualified
Chun Ho LiHKGdisqualified
Daniel Antonio PereiraHKGdisqualified
Alex TeutschCANdisqualified
Vitali TulchinskiCANdisqualified
Dieter WolfSUIdisqualified
Alexander CorbettCANmispunched
Scott SheldrakeCANmispunched
Jan Erik NaessCANdid not finish
Safder RazaCANdid not finish
Trevor BrayCANdid not start
Sergei FedorovUSAdid not start

W21E

8 900 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alison CrockerUSA1:22:129:14
2Emily KempCAN1:25:23+3:119:35
3Sari NurmelaFIN1:27:31+5:199:50
4Agnese DzerveLAT1:33:14+11:0210:28
5Anna SheldonAUS1:39:17+17:0511:09
6Louise OramCAN1:41:27+19:1511:23
7Tori OwenCAN1:45:05+22:5311:48
8Pia BlakeCAN1:46:08+23:5611:55
9Kendra MurrayCAN1:47:46+25:3412:06
10Emma SherwoodCAN1:53:47+31:3512:47
11Alison CampbellUSA1:54:20+32:0812:50
12Carol WalkerCAN1:56:03+33:5113:02
13Annika BjörkSWE2:02:34+40:2213:46
14Jennifer MackeiganCAN2:02:43+40:3113:47
15Finley BrandrethCAN2:05:06+42:5414:03
16Tori BorishUSA2:07:53+45:4114:22
17Laura TeutschCAN2:10:17+48:0514:38
18Pam JamesCAN2:15:50+53:3815:15
19Emily RossCAN2:17:52+55:4015:29
20Sarah-Jane BarrableGBR2:20:06+57:5415:44
21Lada KralovaCAN2:24:47+1:02:3516:16
22Jennifer AndersonCAN2:25:35+1:03:2316:21
23Angela ForseilleCAN2:29:29+1:07:1716:47
24Cho Yu LamHKG2:35:15+1:13:0317:26
25Ka Ki LeungHKG2:36:50+1:14:3817:37
26Erica LayCAN2:45:40+1:23:2818:36
27Sze Wing YeeHKG2:47:06+1:24:5418:46
28Anne WilkinsonUSA2:52:27+1:30:1519:22
Kelsey BresemanUSAdisqualified
Celia HarveyUSAdisqualified
Maria BaitoiuCANdid not finish
Molly KempCANdid not finish
Andreas Hougaard BoesenDENdid not start

M19-20E

8 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael SvobodaCAN1:10:227:54
2Thomas LaraiaUSA1:17:53+7:318:45
3Leif BlakeCAN1:19:32+9:108:56
4David BakkerCAN1:19:56+9:348:58
5Peter ZakrevskiUSA1:29:02+18:4010:00
6Kai MihataUSA1:30:01+19:3910:06
7Teodor MlynczykCAN2:08:54+58:3214:28
Tomas GrahamCANdid not finish

W19-20E

6 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Siri ChristophersonUSA1:08:2610:03
2Emma WaddingtonCAN1:17:04+8:3811:20
3Tyra ChristophersonUSA1:22:22+13:5612:06
4Julia DoubsonUSA1:41:01+32:3514:51
5Rachel MayCAN1:45:11+36:4515:28

M17-18E

6 800 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anthony RileyUSA1:00:038:49
2Riccardo CasanovaGER1:12:44+12:4110:41
4Thomas LindaleCAN1:27:28+27:2512:51
5Evan GibbardCAN1:42:02+41:5915:00
7Andrew HeronCAN1:48:18+48:1515:55
8Zachary KuderUSA1:52:29+52:2616:32
9David SvobodaCAN2:11:41+1:11:3819:21
10Leo DenotkineCAN2:14:54+1:14:5119:50
Isak FranssonCANdid not finish

W17-18E

6 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jessica ColleranUSA1:38:5416:29
2Brittany PanCAN1:53:23+14:2918:53
Oriana RileyUSAdisqualified
Milla TarnopolskyCANdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org