Official results for Portugal "O" Meeting 2018

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Portugal "O" Meeting 2018
Organisers: ADFA / Portugal
Date: 11 February 2018

ME

79 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Pascal Buchs[10006] ANCOSwitzerland1:22:29
2Philippe Adamski[10392] KRFrance1:22:57+0:28
3Håkon Raadal Bjørlo[10241] NTNUINorway1:25:33+3:04
4Fredrik Eden[10379] IFK GöteborgSweden1:26:11+3:42
5Jakob Enmark[10155] SNOSweden1:26:25+3:56
6Sergey Popov[10333] BMSTU OKRussian Federation1:26:30+4:01
7Kent Ohlsson[10155] SNOSweden1:27:36+5:07
8Ludvig Alund[10327] Malungs OKSweden1:28:09+5:40
9Tom Fellbaum[9982] MDOCGreat Britain1:28:12+5:43
9Tuomo Lahtinen[6874] LS-37Finland1:28:12+5:43
11Bojan Blumenstein[10216] Nydalens SKGermany1:28:50+6:21
12Arvid Vag[10379] IFK GöteborgSweden1:28:59+6:30
13Kuba Dragowski[9492] OK!Sport WarszawaPoland1:29:05+6:36
14Morten Jarvis Westergard[10379] IFK GöteborgNorway1:29:31+7:02
15Lari Pernu[10218] Espoon SuuntaFinland1:30:10+7:41
16Aleksei Asmolov[10406] OrientirRussian Federation1:30:32+8:03
17Oskar Sandberg[10327] Malungs OKSweden1:31:05+8:36
18Duncan Coombs[10004] Auld R.O.SocietyGreat Britain1:31:48+9:19
19Fehérvári Dániel[9549] SDSHungary1:32:27+9:58
20Rafael Miguel[007] Ori-EstarrejaPortugal1:33:54+11:25
21Karl Fremstad[9739] IL TyrvingNorway1:33:55+11:26
22Anssi Vesanto[10218] Espoon SuuntaFinland1:34:12+11:43
23Alvar Palmen[10218] Espoon SuuntaFinland1:34:23+11:54
24Luis Milvaques[2268] CorrecaminosSpain1:34:27+11:58
25João Mega Figueiredo[035] CN AlvitoPortugal1:34:57+12:28
26Miguel Silva[073] CMo FunchalPortugal1:37:42+15:13
27Linus Bohman[10327] Malungs OKSweden1:38:11+15:42
28Archibald Soguel[10006] ANCOSwitzerland1:39:42+17:13
29VAN DER OUDERAA[10140] FRSOBelgium1:40:22+17:53
30Gildo Silva[070] COCPortugal1:40:39+18:10
31Mattis Hallberg[10096] GMOKSweden1:41:15+18:46
32Jaka Piltaver[10120] SLO TeamSlovenia1:42:21+19:52
33João Novo[102] .COMPortugal1:43:14+20:45
34Anton Nilsson[10399] Järla OrientSweden1:44:00+21:31
35Svyatoslav Plis[10007] WoSRussian Federation1:44:11+21:42
36Vladislav Devyatov[10333] BMSTU OKRussian Federation1:44:19+21:50
37Julien Le Borgne[9252] coatarmorFrance1:44:57+22:28
38Duncan BirtwistleOO/Octavian DroobersGreat Britain1:45:06+22:37
39Diogo Miguel[007] Ori-EstarrejaPortugal1:45:55+23:26
40Peregi Dániel[10236] SPAHungary1:46:25+23:56
41Paul Fluckiger[10006] ANCOSwitzerland1:46:41+24:12
42Christian Kreis[10073] MostindianerSwitzerland1:48:18+25:49
43Guillaume Wyrsch[10006] ANCOSwitzerland1:48:52+26:23
44Korbinian Lange[9930] SV_MeatrachingGermany1:49:09+26:40
45Paulo Franco[070] COCPortugal1:49:59+27:30
46Morandini Viktor[10236] SPAHungary1:50:34+28:05
47Robson Rengifo[7293] ADAANBrazil1:51:37+29:08
48Rasmus Arfwedsson[10096] GMOKSweden1:52:37+30:08
49DRYGALSKI Tom[10140] FRSOBelgium1:53:25+30:56
50João Ferreira[168] CABPortugal1:54:34+32:05
51HOFMANS Benjamin[10140] FRSOBelgium1:54:35+32:06
52Jan Prochazka[9866] Praga PrahaCzech Republic1:55:26+32:57
53John Hartley[10047] Söders OrienteringGreat Britain1:56:55+34:26
54Nuno Evangelista[114] COAPortugal1:56:59+34:30
55Nelson Baroca[062] CA MadeiraPortugal2:01:17+38:48
56Friedmar Richter[10109] TUOLGermany2:01:51+39:22
57Luis Leite[052] GD4CPortugal2:05:32+43:03
58Xoel Chamorro[6482] AROMONSpain2:06:31+44:02
59Daniel Marques[070] COCPortugal2:07:36+45:07
60Filipe Dias[052] GD4CPortugal2:12:26+49:57
61Popov Evgeny[1511] Individual RUSRussian Federation2:16:52+54:23
62João Gomes[062] CA MadeiraPortugal2:19:49+57:20
63Miguel Nobrega[056] NaturaPortugal2:20:56+58:27
64Sander Rogndokken[10216] Nydalens SKNorway2:23:56+1:01:27
65Xavier Vieira[062] CA MadeiraPortugal2:26:16+1:03:47
65Paul Roothans[035] CN AlvitoPortugal2:26:16+1:03:47
67Angel Soto[052] GD4CSpain2:28:02+1:05:33
68Luis Barreiro[054] NADAPortugal2:33:22+1:10:53
69Vitali Tulchinski[9925] Ramblers O CCanada2:46:03+1:23:34
70Wolf Dieter Andreas[9951] ULU’S REISEWELTSwitzerland3:09:44+1:47:15
Adam Banakiewicz[9833] Nantes Atlantique OrPolandmispunched
David Stark[10073] MostindianerSwitzerlandmispunched
Ola Nyberg[10327] Malungs OKSwedendid not finish
Kristian Nilsen Sandnes[10241] NTNUINorwaydid not finish
Michael Imhof[10073] MostindianerSwitzerlanddid not finish
Diego Lázaro de Juan[5327] MaximusSpaindid not finish
Anders Hedberg[10096] GMOKSwedendid not finish
Severi Kymäläinen[10384] TPFinlanddid not finish
Rafael Ramos[007] Ori-EstarrejaPortugalnot competing
Matthias Poell*[10401] OLC WienerwaldAustriadid not start
Espen Jakobsen[9739] IL TyrvingNorwaydid not start
Álvaro Prieto[7697] MALARRUTASpaindid not start

WE

62 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Natalia Gemperle[10183] Alfta-ÖSA OKRussian Federation56:04
2Anastasia Rudnaya[10309] AS-MS ParmaRussian Federation56:59+0:55
3Marika Teini[10254] SK PohjantähtiFinland58:48+2:44
4Ingjerd Myhre[10379] IFK GöteborgNorway1:00:19+4:15
5Karolin Ohlsson[10399] Järla OrientSweden1:03:55+7:51
6Johanna Hulkkonen[7152] KooveeFinland1:05:09+9:05
7Hanna Wisniewska[7928] WKS Slask WroclawPoland1:05:14+9:10
8Annika Billstam[10129] OK LinnéSweden1:05:19+9:15
9Siri Ulvestad[10216] Nydalens SKNorway1:05:34+9:30
10Galina Vinogradova[10183] Alfta-ÖSA OKRussian Federation1:05:40+9:36
11Elin Mansson[10379] IFK GöteborgSweden1:06:08+10:04
12Amelie Chataing[10392] KRFrance1:06:12+10:08
13Megan Carter-Davies[10072] Rajamäen RykmenttiGreat Britain1:06:33+10:29
14Karoliina Ukskoski[7152] KooveeFinland1:07:10+11:06
15Amy Nymalm[1835] Individual FINFinland1:08:11+12:07
16Fanni Gyurko[10392] KRHungary1:08:36+12:32
17Irina Nyberg[10183] Alfta-ÖSA OKRussian Federation1:08:44+12:40
18Josefine Heikka[10183] Alfta-ÖSA OKSweden1:08:49+12:45
19Zsófia Sárközy[10398] MOMHungary1:08:56+12:52
20Venla Harju[10384] TPFinland1:09:25+13:21
21Irita Pukite[10320] Kapa OKLatvia1:09:50+13:46
22Tuulia Viberg[10309] AS-MS ParmaFinland1:09:59+13:55
23Laura Vike[7152] KooveeLatvia1:10:43+14:39
24Arntraut Götsch[10277] USV JenaGermany1:11:23+15:19
25Raquel Costa*[151] GafanhOriPortugal1:11:24+15:20
26Agata Stankiewicz[10388] OrientusPoland1:11:41+15:37
27Sanna Kauppila[10301] AngAFinland1:13:09+17:05
28Inga Kazlauskaite[10334] RoslagenLithuania1:13:40+17:36
29Bevza Tatiana[8438] Nord WestRussian Federation1:13:41+17:37
30Rebecka Heinrup[9908] TSKSweden1:13:43+17:39
31Milla Mattila[10027] Helsingin SuunnistajFinland1:14:03+17:59
32Galina Rybediuk[10305] HellasMoldova, Republic of1:15:19+19:15
33Emilie Westli Andersen[10056] Løten o-lagNorway1:15:48+19:44
34Joana Wälti[5247] Swiss O ToursSwitzerland1:16:13+20:09
35Mariana Moreira[094] CPOCPortugal1:16:25+20:21
36Emmi Jokela[10379] IFK GöteborgFinland1:17:23+21:19
37Anna Reinhardt[10109] TUOLGermany1:17:27+21:23
38Carolina Delgado[052] GD4CPortugal1:18:01+21:57
39Katarzyna Slusarczyk[9492] OK!Sport WarszawaPoland1:18:13+22:09
40Greet Oeyen[10198] HamokBelgium1:18:54+22:50
41Katja Gygax[10378] OLV BLSwitzerland1:18:58+22:54
42Chloe Haines[10004] Auld R.O.SocietyGreat Britain1:19:03+22:59
43Salla Laitinen[10380] PRFinland1:19:22+23:18
44Erika Uotila[7152] KooveeFinland1:19:24+23:20
45Anna Dahlgren-Rosén[10399] Järla OrientSweden1:20:31+24:27
46Rachel Engeler[10073] MostindianerSwitzerland1:23:12+27:08
47Inês Pinto[052] GD4CPortugal1:23:24+27:20
48Dominique Bucher[10399] Järla OrientSwitzerland1:24:34+28:30
49Tekle Emilija Gvildyte[9479] MedeinaLithuania1:24:40+28:36
50Bryony Harding[1816] Individual GBRGreat Britain1:24:47+28:43
51Morandini Hanga[10236] SPAHungary1:28:35+32:31
52Mantuano Eszter[10236] SPAHungary1:28:42+32:38
53Elina Karklina[10115] OK 'Az1muts'Latvia1:31:23+35:19
54Adelindina Lopes[070] COCPortugal1:34:34+38:30
55Jara Gracia[2201] IbónSpain1:40:08+44:04
56Elaine Lenz[7293] ADAANBrazil1:42:05+46:01
57Rosa Raquel Martín*[6168] ESCONDITE-TSpain1:43:34+47:30
58Liliana Oliveira[052] GD4CPortugal1:51:11+55:07
59Yiching Huang[1457] Individual TPEChinese Taipei2:01:23+1:05:19
60Peichi Chuang[9293] MOKChinese Taipei2:09:42+1:13:38
61Sónia Silva[139] GDEPortugal2:27:10+1:31:06
Sara Eskilsson[10183] Alfta-ÖSA OKSwedendid not finish
Alexandra Enlund[10368] IF FemmanFinlanddid not start
Ulrika Uotila[7152] KooveeFinlanddid not start

MSE

92 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Matthias Kyburz[10009] IL TyrvingSwitzerland1:12:24
2Daniel Hubmann[7152] KooveeSwitzerland1:14:17+1:53
3Timo Sild[7152] KooveeEstonia1:16:15+3:51
4Graham Gristwood[10392] KRGreat Britain1:16:59+4:35
5Wojciech Kowalski[9739] IL TyrvingPoland1:17:57+5:33
6William Lind[10327] Malungs OKSweden1:18:13+5:49
7Haakon Jarvis Westergard[10155] SNONorway1:18:55+6:31
8Elias Kuukka[10384] TPFinland1:18:59+6:35
9Ivan Sirakov[10042] OPOR Variant 5Bulgaria1:20:04+7:40
10Eduardo Gil[2223] TjalveSpain1:20:22+7:58
11Mikko Knuuttila[10386] IkNVFinland1:20:25+8:01
12Hannu Airila[10392] KRFinland1:20:57+8:33
13Joni Hirvikallio[7152] KooveeFinland1:21:14+8:50
14Bjørn Ekeberg[9739] IL TyrvingNorway1:21:27+9:03
15Alasdair McLeod[1816] Individual GBRGreat Britain1:21:44+9:20
16Aleksi Anttolainen[6874] LS-37Finland1:21:45+9:21
17Jan Prochazka[10392] KRCzech Republic1:21:50+9:26
18Jo Forseth Indgaard[10082] FrolNorway1:21:56+9:32
19Joonas Ahola[10173] NAVIFinland1:22:12+9:48
20Daniel Hajek[10327] Malungs OKCzech Republic1:22:49+10:25
21Arturs Paulins[10115] OK 'Az1muts'Latvia1:23:44+11:20
22Lauri Nenonen[10392] KRFinland1:23:56+11:32
23Nikita Stepanov[8438] Nord WestRussian Federation1:24:00+11:36
24Dmitrii Polyakov[8438] Nord WestRussian Federation1:24:48+12:24
25Ivar Lundanes[10155] SNONorway1:24:56+12:32
26Podzinski Rafal[10388] OrientusPoland1:24:58+12:34
27Topi Syrjäläinen[6550] HSFinland1:25:04+12:40
28Kiril Nikolov[10042] OPOR Variant 5Bulgaria1:25:14+12:50
29Davis Dislers[10155] SNOLatvia1:25:30+13:06
30Marc Serrallonga Arqués[5208] FCOCSpain1:25:32+13:08
31Topias Ahola[1835] Individual FINFinland1:25:42+13:18
32Tomas Kubeka[10347] OK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:25:44+13:20
32Michal Olejnik[7843] WKS Grunwald PoznaDPoland1:25:44+13:20
34BLOEMEN Tristan[10140] FRSOBelgium1:25:50+13:26
35Tiago Romão[073] CMo FunchalPortugal1:25:54+13:30
36Luis Nogueira[10410] KOKSpain1:25:55+13:31
37Pau Llorens[10358] CAT-OSpain1:26:03+13:39
38Håvard Haga[10216] Nydalens SKNorway1:26:07+13:43
39Aapo Leskinen[10059] LynxFinland1:27:16+14:52
40Antti-Pekka Leskinen[10059] LynxFinland1:27:34+15:10
41Santeri Silvennoinen[10392] KRFinland1:28:09+15:45
42Krisztián Liszka[6874] LS-37Hungary1:28:13+15:49
43Oskar Lundqvist[10327] Malungs OKSweden1:28:21+15:57
44Sander Vaher[10058] Rajamaen RykmenttiEstonia1:28:22+15:58
45Markus Räsänen[10392] KRFinland1:28:54+16:30
46Jens Rönnols[10399] Järla OrientSweden1:28:59+16:35
47Ville Parkkinen[10386] IkNVFinland1:29:03+16:39
48Vegard Jarvis Westergård[10241] NTNUINorway1:29:16+16:52
49Luca Zingg[10073] MostindianerSwitzerland1:29:23+16:59
50Matjaz Stanfel[10327] Malungs OKCroatia1:29:35+17:11
51Ben Mitchell[10072] Rajamäen RykmenttiGreat Britain1:30:02+17:38
52Dimitar Zhelyazkov[10042] OPOR Variant 5Bulgaria1:30:27+18:03
53DEMEUSE Clément[10140] FRSOBelgium1:30:34+18:10
54nitsan yasur[10208] JVOCIsrael1:30:47+18:23
55Desmond Franssen[10337] D-teamBelgium1:30:49+18:25
56Andreas Kyburz[10009] IL TyrvingSwitzerland1:30:50+18:26
57Leonas Mockunas[10305] HellasLithuania1:30:54+18:30
58Matiss Sliksjanis[10115] OK 'Az1muts'Latvia1:31:51+19:27
59Greg Ahlswede[9517] DVOAUnited States1:31:53+19:29
60ORHAN KUTLU*[10276] BOBESTurkey1:32:36+20:12
61Anssi Huostila[10384] TPFinland1:32:53+20:29
62Jonny Malley[9982] MDOCGreat Britain1:32:56+20:32
63Timon Schweizer[10378] OLV BLSwitzerland1:33:03+20:39
64Bakó Áron[10236] SPAHungary1:33:50+21:26
65Flavio Poltéra[10119] QuackSwitzerland1:34:08+21:44
66Kirill Komarov[10218] Espoon SuuntaRussian Federation1:34:36+22:12
67Everton Daniel Markus[10204] COSMBrazil1:34:52+22:28
68Filip Wadsten[10327] Malungs OKSweden1:35:42+23:18
69Eero Heinonen[10309] AS-MS ParmaFinland1:36:44+24:20
70Kaspar Hägler[10399] Järla OrientSwitzerland1:37:01+24:37
71Henrik Eijsink[10216] Nydalens SKNorway1:37:02+24:38
72Roope Koskinen[10392] KRFinland1:37:38+25:14
73Joël Morgenthaler[10340] OLG HerzogenbuchseeSwitzerland1:39:42+27:18
74Artjoms Rekunenko[10115] OK 'Az1muts'Latvia1:41:47+29:23
75Ollipekka Heikkilä[6550] HSFinland1:42:06+29:42
76Itay Manor[10239] HMOCIsrael1:43:14+30:50
77JOSEP MORLA VANRELL*[10265] ESP CORZOSpain1:44:04+31:40
78Mathias Birrer[10378] OLV BLSwitzerland1:44:20+31:56
79douglas da silva schmitz[10204] COSMBrazil1:48:04+35:40
80Maxim Simakov[1511] Individual RUSRussian Federation1:52:00+39:36
81Pekka Kuutti Veli[10295] AN-Espoon AkillesFinland2:04:03+51:39
82Rikard Borjessom[10327] Malungs OKSweden2:14:06+1:01:42
Noah Zbinden[10399] Järla OrientSwitzerlanddid not finish
Aaro Ruohola[10309] AS-MS ParmaFinlanddid not finish
Janne Mänkärlä[10059] LynxFinlanddid not finish
Vladislav Malyshev[10218] Espoon SuuntaRussian Federationdid not finish
Andreas Soelberg[10379] IFK GöteborgNorwaydid not finish
Eetu Savolainen[10386] IkNVFinlanddid not finish
Johan Högstrand[10379] IFK GöteborgSwedendid not finish
Torgeir Nørbech[9739] IL TyrvingNorwaydid not finish
Miika Kirmula[10392] KRFinlanddid not finish
Johan Runesson[10384] TPSwedendid not finish
Ivan Kuchmenko[10399] Järla OrientRussian Federationdid not start
Manuel Horta[10327] Malungs OKPortugaldid not start
Arvid Henriksson[10399] Järla OrientSwedendid not start
Mikhail Kuleshov[10218] Espoon SuuntaRussian Federationdid not start
Philipp Müller[10420] Post SV DresdenGermanydid not start
Olli Ojanaho[6550] HSFinlanddid not start
Oleksandr Kratov[7152] KooveeUkrainedid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org