International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring Sprint
Organiser: Denmark
Date: 23 March 2018

Men elite WRE

80 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Soren BobachOK Pan AarhusDenmark13:27
2Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinland13:33+0:06
3Eric BorjeskogSodertalje Nykvarn OFSweden13:53+0:26
4Audun HeimdalNTNUINorway14:05+0:38
5Andreas Hougaard BoesenOK RoskildeDenmark14:07+0:40
6Otto SimosasTampereen PyrintöFinland14:11+0:44
7Tim RobertsonKooveeNew Zealand14:13+0:46
8Emil AhlbackFossum IFNorway14:16+0:49
9Vetle Ruud BratenIFK GoteborgNorway14:18+0:51
10Magnus DewettOK SnabDenmark14:21+0:54
11Topias AholaFinnish Orienteering FederationFinland14:22+0:55
11Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland14:22+0:55
13Arto TalvinenMS ParmaFinland14:24+0:57
14Severi KymalainenTampereen PyrintöFinland14:28+1:01
15Ville ParkkinenIkaalisten Nouseva VoimaFinland14:33+1:06
16Sami HamalainenMS ParmaFinland14:38+1:11
17Jonas Vytautas GvildysIGTISALithuania14:39+1:12
18Ats SonajalgHarju KEK RSKEstonia14:44+1:17
18Tue LassenFaaborg OKDenmark14:44+1:17
20Haakon Raadal BjoerloNTNUINorway14:51+1:24
21Lari PernuEspoon SuuntaFinland14:54+1:27
22Ulrik Astrup ArnesenHeming orienteringNorway14:55+1:28
23Otto SundOK TrianFinland14:58+1:31
24Olli Pekka KoistinenHiidenkiertajatFinland15:02+1:35
25Rasmus Roerholt TheisenNTNUINorway15:03+1:36
26Oskari LiukkonenHiidenkiertajatFinland15:05+1:38
27Emil ØbroTisvilde Hegn OKDenmark15:06+1:39
28Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland15:07+1:40
29Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland15:13+1:46
30Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinland15:14+1:47
30Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland15:14+1:47
32Topi HasuOK TrianFinland15:15+1:48
33Joonas AholaNAVIFinland15:20+1:53
34Markus Kjarner SembVaregg FleridrettNorway15:21+1:54
34Malthe GaarsdalFarum OKDenmark15:21+1:54
36Gustaf SparrevikIK HakarpspojkarnaSweden15:22+1:55
37Vegard Jarvis WestergardNTNUINorway15:23+1:56
38Henri KalveMS ParmaFinland15:24+1:57
39Daniel BlomsterOK TrianFinland15:29+2:02
40Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva VoimaFinland15:32+2:05
41Topi PenttinenOK TrianFinland15:33+2:06
42Algirdas BartkeviciusOK DenselnLithuania15:34+2:07
43Stefan Frands PetersenAllerød OKDenmark15:35+2:08
44Jakob EdsenAarhus 1900 OrienteringDenmark15:36+2:09
45Oskar RoenVaregg FleridrettNorway15:37+2:10
46Ollipekka HeikkilaHelsingin SuunnistajatFinland15:38+2:11
46Linus BohmanMalungs OK SkogsmardarnaSweden15:38+2:11
48Toby ScottOLV SteinbergNew Zealand15:44+2:17
49Aske JepsenSøllerød OKDenmark15:50+2:23
50Andreas SoelbergIFK GoteborgNorway15:51+2:24
51Arvid NordIK HakarpspojkarnaSweden15:53+2:26
52Rasmus DjurhuusOK Pan AarhusDenmark15:54+2:27
53Juha HyyrylainenAnttolan UrheilijatFinland15:56+2:29
54Jere SipponenPaimion RastiFinland15:58+2:31
55Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland16:02+2:35
55Arvid VagIFK GoteborgSweden16:02+2:35
57Elmeri JuuraPaimion RastiFinland16:05+2:38
58Teemu NiskanenLahden Suunnistajat 37Finland16:08+2:41
59Mikkel Kaae NielsenSøllerød OKDenmark16:11+2:44
60Joni SolonenLahden Suunnistajat 37Finland16:16+2:49
61Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark16:27+3:00
62Anton KuukkaTampereen PyrintoFinland16:28+3:01
63Markku EloAngelniemen AnkkuriFinland16:36+3:09
64Joris HochstetterUSV JenaGermany16:43+3:16
65Marko LoukkalahtiHiidenkiertajatFinland16:49+3:22
66Perttu SorsaHiidenkiertajatFinland16:59+3:32
67Lauri SorsaHiidenkiertajatFinland17:04+3:37
68Mads K LarsenFIF Hilleroed OrienteringDenmark17:16+3:49
69Wing Chung TamOrienteering Association of Hong KongHong Kong17:28+4:01
70Niklas IngwersenHorsens OKDenmark17:40+4:13
71Kin Kwan KwokOrienteering Association of Hong KongHong Kong18:03+4:36
72Vyacheslav MukhidinovVaregg FleridrettNorway18:17+4:50
73Wei Yong YueOrienteering Association of Hong KongHong Kong19:56+6:29
74Raphael MakGoteborg Majorna OKHong Kong19:57+6:30
75Jorgen FroydLarvik OKNorway21:32+8:05
76Frederik Hirsborg PedersenKoege OKDenmark22:09+8:42
77Frederik E KroghOK Oest BirkeroedDenmark22:11+8:44
78Christian OlsenAmager OKDenmark22:50+9:23
79Arttu SyrjalainenHelsingin SuunnistajatFinland38:30+25:03
Fredrik EdenIFK GoteborgSwedenmispunched
Jonas Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start
Soren Skaarup LarsenOK Oest BirkeroedDenmarkdid not start

Women elite WRE

48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Maja AlmOK HTF HaderslevDenmark14:30
2Cecilie Friberg KlysnerFIF Hillerød OrienteringDenmark14:56+0:26
3Niina HulkkonenIFK Lidingo SOKFinland15:38+1:08
4Isia BassetIFK GoteborgFrance15:42+1:12
5Gabija RazaityteIGTISALithuania15:54+1:24
6Kristine FjellangerVaregg FleridrettNorway15:59+1:29
6Tuulia VibergMS ParmaFinland15:59+1:29
8Jannina GustafssonMS ParmaFinland16:05+1:35
9Elin CarlssonOK Pan KristianstadSweden16:15+1:45
10Caroline GjotterupFaaborg OKDenmark16:18+1:48
11Emma KlingenbergFaaborg OKDenmark16:25+1:55
12Cecilie AndersenBOKGreat Britain16:33+2:03
13Katerina ChromaCzech Orienteering FederationCzech Republic16:39+2:09
14Tilda JohanssonOK OrionSweden16:40+2:10
15Kerstin UiboupinOK VoruEstonia16:42+2:12
16Sanni KivelaAngelniemen AnkkuriFinland16:44+2:14
17Ausrine KutkaiteIFK Lidingo SOKLithuania16:46+2:16
18Suvi YlikylaeRastikarhutFinland16:48+2:18
19Helena KarlssonIFK Lidingo SOKSweden16:50+2:20
20Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinland16:52+2:22
21Camilla BevenseeOK Pan AarhusDenmark16:58+2:28
21Matleena BostromIFK Lidingo SOKFinland16:58+2:28
23Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland17:13+2:43
24Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland17:15+2:45
25Paula StarkeUSV TU DresdenGermany17:16+2:46
26Sari NurmelaAnttolan UrheilijatFinland17:20+2:50
27Kate MorrisonOK LinneNew Zealand17:27+2:57
28Marjo LiikanenAnttolan UrheilijatFinland17:31+3:01
29Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland17:47+3:17
30Iida SavolainenKangasala SKFinland17:49+3:19
31Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland17:50+3:20
32Nelly CarlssonOK Pan KristianstadSweden17:55+3:25
33Susanna TervoIFK Lidingo SOKFinland17:56+3:26
34Miitu KorhonenKuopion SuunnistajatFinland18:18+3:48
34Kirti RebaneSK Saue TammedEstonia18:18+3:48
36Noora HyyrynenKouvolan SuunnistajatFinland18:24+3:54
37Piibe TammemaeSK100Estonia18:38+4:08
38Juliana McMillanNorth WestNew Zealand18:41+4:11
39Annika BjorkOK LinneSweden18:42+4:12
40Laura HyyrylainenAnttolan UrheilijatFinland19:14+4:44
40Tuija KuuselaRastikarhutFinland19:14+4:44
42Sigrid RuulJOKAEstonia19:17+4:47
43Mathilde KrachtTisvilde Hegn OKDenmark19:36+5:06
44Hoi Yi LawBOKHong Kong20:20+5:50
45Marte Hoff HagenNTNUINorway20:51+6:21
46Theresia MeissnerMTV SeesenGermany21:02+6:32
Vera MullerovaAmager OKCzech Republicmispunched
Lone Karin BrochmannBækkelagets SKNorwaymispunched
Jenna PajunenAnttolan UrheilijatFinlanddid not start
Lea ReimeFarum OKDenmarkdid not start
Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Heini WennmanSK PohjantahtiFinlanddid not start
Amanda Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org