International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring Middle

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Danish Spring Middle
Organiser: Denmark
Date: 24 March 2018

Aarhus 1900 Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Jakob EdsenMen elite WRE 1 (67)41:17+4:215:30

Allerød OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Stefan Frands PetersenMen elite WRE 1 (67)44:58+8:025:59

Amager OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Vera MullerovaWomen elite WRE (58)44:51+8:217:14

Angelniemen Ankkuri

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Sanni KivelaWomen elite WRE (58)40:53+4:236:35
40Sanna KauppilaWomen elite WRE (58)49:27+12:577:58
53Markku EloMen elite WRE 1 (67)45:23+8:276:03

Anttolan Urheilijat

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Marjo LiikanenWomen elite WRE (58)46:11+9:417:26
34Sari NurmelaWomen elite WRE (58)46:45+10:157:32
36Laura HyyrylainenWomen elite WRE (58)46:50+10:207:33
44Jenna PajunenWomen elite WRE (58)50:10+13:408:05
Juha HyyrylainenMen elite WRE 2 (32)mispunched

Bækkelagtes SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Lone Karin BrochmannWomen elite WRE (58)43:45+7:157:03

BOK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Cecilie AndersenWomen elite WRE (58)46:15+9:457:27
58Hoi Yi LawWomen elite WRE (58)1:16:56+40:2612:24

Danish Orienteering Federation DOF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Miri Thrane OedumWomen elite WRE (58)41:00+4:306:36

Espoon Suunta

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Alvar PalmenMen elite WRE 2 (32)47:39+6:476:38
34Lari PernuMen elite WRE 1 (67)42:08+5:125:37

Faaborg OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Caroline GjotterupWomen elite WRE (58)40:18+3:486:30
5Emma KlingenbergWomen elite WRE (58)40:36+4:066:32
Tue LassenMen elite WRE 1 (67)mispunched

Farum OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Lea ReimeWomen elite WRE (58)47:11+10:417:36
54Malthe GaarsdalMen elite WRE 1 (67)45:52+8:566:06

FarumTisvilde OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Carl Emil Schoeier KovstedMen elite WRE 1 (67)48:24+11:286:27

FIF Hillerød Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Cecilie Friberg KlysnerWomen elite WRE (58)36:51+0:215:56

Finnish Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Topias AholaMen elite WRE 1 (67)42:31+5:355:40

Goteborg Majorna OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Raphael MakMen elite WRE 2 (32)1:15:39+34:4710:32
39Martin AhlbergerMen elite WRE 1 (67)42:28+5:325:39

Harju KEK RSK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Ats SonajalgMen elite WRE 1 (67)47:09+10:136:17

Helsingin Suunnistajat

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Pihla OtsamoWomen elite WRE (58)46:11+9:417:26
33Milla MattilaWomen elite WRE (58)46:32+10:027:30
36Veli KangasMen elite WRE 1 (67)42:11+5:155:37
43Ollipekka HeikkilaMen elite WRE 1 (67)43:21+6:255:46
58Luukas ValtonenMen elite WRE 1 (67)47:12+10:166:17
Anniina SuhonenWomen elite WRE (58)did not start
Elina LammiWomen elite WRE (58)did not start
Arttu SyrjalainenMen elite WRE 1 (67)did not start

Heming orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Ulrik Astrup ArnesenMen elite WRE 2 (32)42:25+1:335:54

Hestra IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Benjamin EdlundMen elite WRE 2 (32)45:56+5:046:24

Hiidenkiertajat

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Lauri SorsaMen elite WRE 2 (32)47:02+6:106:33
19Perttu SorsaMen elite WRE 2 (32)52:28+11:367:18
25Olli Pekka KoistinenMen elite WRE 1 (67)41:18+4:225:30
34Oskari LiukkonenMen elite WRE 1 (67)42:08+5:125:37

Horsens OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Niklas IngwersenMen elite WRE 1 (67)44:07+7:115:52
64Kristian VadMen elite WRE 1 (67)52:19+15:236:58

IFK Goteborg

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Arvid VagMen elite WRE 2 (32)41:22+0:305:45
3Isia BassetWomen elite WRE (58)39:00+2:306:17
6Vetle Ruud BratenMen elite WRE 1 (67)38:35+1:395:08
13Fredrik EdenMen elite WRE 1 (67)39:41+2:455:17
14Morten Jarvis WestergardMen elite WRE 1 (67)39:43+2:475:17
41Andreas SoelbergMen elite WRE 1 (67)42:37+5:415:40
Anders CarlssonMen elite WRE 2 (32)did not start

IFK Lidingo SOK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Andreas HallMen elite WRE 2 (32)40:525:41
8Helena KarlssonWomen elite WRE (58)40:59+4:296:36
10Ausrine KutkaiteWomen elite WRE (58)41:54+5:246:45
12Jere PajunenMen elite WRE 1 (67)39:28+2:325:15
17Hector HainesMen elite WRE 1 (67)40:12+3:165:21
20Niina HulkkonenWomen elite WRE (58)44:17+7:477:08
26Susanna TervoWomen elite WRE (58)45:51+9:217:23
32Matleena BostromWomen elite WRE (58)46:31+10:017:30

IGTISA

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jonas Vytautas GvildysMen elite WRE 1 (67)37:53+0:575:03
16Gabija RazaityteWomen elite WRE (58)43:15+6:456:58

IK Hakarpspojkarna

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Arvid NordMen elite WRE 2 (32)41:00+0:085:42
5Gustaf SparrevikMen elite WRE 2 (32)41:55+1:035:50
23Andreas JanssonMen elite WRE 1 (67)41:15+4:195:30
37Markus HederskogMen elite WRE 1 (67)42:12+5:165:37

IK Kronan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Ellen MyrskogWomen elite WRE (58)1:01:16+24:469:52

IK Ymer

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22John KumlinMen elite WRE 2 (32)58:13+17:218:06

Ikaalisten Nouseva Voima

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Mikko KnuuttilaMen elite WRE 1 (67)41:25+4:295:31
31Ville ParkkinenMen elite WRE 1 (67)41:54+4:585:35

JOKA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Sigrid RuulWomen elite WRE (58)56:28+19:589:06

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Iida SavolainenWomen elite WRE (58)46:12+9:427:27

Koovee

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tim RobertsonMen elite WRE 1 (67)37:32+0:365:00

Kouvolan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Noora HyyrynenWomen elite WRE (58)49:56+13:268:03

Kuopion Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Anna MoilanenWomen elite WRE (58)50:20+13:508:07
52Miitu KorhonenWomen elite WRE (58)53:58+17:288:42

Lahden Suunnistajat 37

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Teemu NiskanenMen elite WRE 2 (32)48:57+8:056:49
17Joni SolonenMen elite WRE 2 (32)49:57+9:056:57

Larvik OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Jorgen FroydMen elite WRE 2 (32)1:05:21+24:299:06

Lunds OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Sara Snogerup LinseWomen elite WRE (58)49:23+12:537:57

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Mikko SalervoMen elite WRE 1 (67)43:54+6:585:51

Malungs OK Skogsmardarna

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Linus BohmanMen elite WRE 2 (32)44:45+3:536:14

MS Parma

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Henri KalveMen elite WRE 2 (32)44:34+3:426:12
12Tuulia VibergWomen elite WRE (58)42:02+5:326:46
14Eero Matti VainioMen elite WRE 2 (32)47:50+6:586:40
22Arto TalvinenMen elite WRE 1 (67)40:48+3:525:26
24Jannina GustafssonWomen elite WRE (58)45:35+9:057:21
63Sami HamalainenMen elite WRE 1 (67)51:21+14:256:50

MTK Bad Harzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Nina DoellgastWomen elite WRE (58)52:59+16:298:32

MTV Seesen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Theresia MeissnerWomen elite WRE (58)1:00:31+24:019:45

NAVI

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Joonas AholaMen elite WRE 1 (67)40:20+3:245:22

North West

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Juliana McMillanWomen elite WRE (58)did not start

NTNUI

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Audun HeimdalMen elite WRE 1 (67)39:13+2:175:13
15Katerina ChromaWomen elite WRE (58)42:45+6:156:53
29Vegard Jarvis WestergardMen elite WRE 1 (67)41:38+4:425:33
30Haakon Raadal BjoerloMen elite WRE 1 (67)41:41+4:455:33
32Rasmus Roerholt TheisenMen elite WRE 1 (67)41:56+5:005:35
57Marte Hoff HagenWomen elite WRE (58)1:06:27+29:5710:43

OK 77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Jonathan RayMen elite WRE 2 (32)46:41+5:496:30

OK Denseln

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Algirdas BartkeviciusMen elite WRE 1 (67)40:23+3:275:23

OK HTF Haderslev

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Maja AlmWomen elite WRE (58)36:305:53

OK Linne

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Kate MorrisonWomen elite WRE (58)48:29+11:597:49
41Annika BjorkWomen elite WRE (58)49:43+13:138:01

OK Orion

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Tilda JohanssonWomen elite WRE (58)42:29+5:596:51

OK ØST Birkerød

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Soren Skaarup LarsenMen elite WRE 2 (32)48:21+7:296:44
24Johan Holkmann JacobsenMen elite WRE 2 (32)1:05:11+24:199:05
27Frederik E KroghMen elite WRE 2 (32)1:09:14+28:229:38
Michael SorensenMen elite WRE 2 (32)did not start
Marius Thrane OedumMen elite WRE 1 (67)did not start

OK Pan Aarhus

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Soren BobachMen elite WRE 1 (67)36:564:55
15Rasmus DjurhuusMen elite WRE 1 (67)40:01+3:055:20
18Emil Martin AhlbackMen elite WRE 1 (67)40:20+3:245:22
22Camilla BevenseeWomen elite WRE (58)45:05+8:357:16
49Anne Mette SchmidtWomen elite WRE (58)51:48+15:188:21
53Triin AedmaeWomen elite WRE (58)55:03+18:338:52
56Giacomo FrattariMen elite WRE 1 (67)46:03+9:076:08
66Lasse GronMen elite WRE 1 (67)57:17+20:217:38

OK Pan Kristianstad

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Elin CarlssonWomen elite WRE (58)40:41+4:116:33
27Nelly CarlssonWomen elite WRE (58)45:53+9:237:24

OK Roskilde

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Andreas Hougaard BoesenMen elite WRE 1 (67)40:03+3:075:20

OK Snab

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Magnus DewettMen elite WRE 1 (67)38:21+1:255:06

OK Trian

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Mikael FabritiusMen elite WRE 1 (67)41:56+5:005:35
38Otto SundMen elite WRE 1 (67)42:22+5:265:38
46Topi PenttinenMen elite WRE 1 (67)43:58+7:025:51
47Topi HasuMen elite WRE 1 (67)43:59+7:035:51
61Daniel BlomsterMen elite WRE 1 (67)49:37+12:416:36

OK Voru

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Kerstin UiboupinWomen elite WRE (58)43:52+7:227:04

OK West

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Eskil SchoeningMen elite WRE 1 (67)42:50+5:545:42

OLV Steinberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Toby ScottMen elite WRE 1 (67)44:26+7:305:55

Orienteering Association of Hong Kong

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Wing Chung TamMen elite WRE 2 (32)1:05:27+24:359:07
29Wei Yong YueMen elite WRE 2 (32)1:17:31+36:3910:48
65Kin Kwan KwokMen elite WRE 1 (67)52:58+16:027:03

Paimion Rasti

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Elmeri JuuraMen elite WRE 1 (67)44:58+8:025:59
59Jere SipponenMen elite WRE 1 (67)47:52+10:566:22
Tero HeikkilaMen elite WRE 2 (32)mispunched

PI Copenhagen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Mette StubWomen elite WRE (58)50:00+13:308:03

Rastikarhut

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Suvi YlikylaeWomen elite WRE (58)51:34+15:048:19
Tuija KuuselaWomen elite WRE (58)did not finish

Ringsaker OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Geir Myhr OienMen elite WRE 2 (32)55:11+14:197:41

SC Helsa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Leon KollenbachMen elite WRE 2 (32)58:32+17:408:09

SK Pohjantahti

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Marttiina JoensuuWomen elite WRE (58)42:00+5:306:46
13Heini WennmanWomen elite WRE (58)42:27+5:576:50

SK Saue Tammed

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Kirti RebaneWomen elite WRE (58)46:47+10:177:32

SK100

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Piibe TammemaeWomen elite WRE (58)52:38+16:088:29

Skaneslattens OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Pia OlssonWomen elite WRE (58)50:33+14:038:09

Sodertalje Nykvarn OF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Eric BorjeskogMen elite WRE 1 (67)41:18+4:225:30

Soelleroed OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Simon Thrane HansenMen elite WRE 1 (67)43:24+6:285:47
55Aske JepsenMen elite WRE 1 (67)45:57+9:016:07
Mikkel Kaae NielsenMen elite WRE 2 (32)mispunched

Tampereen Pyrinto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Anton KuukkaMen elite WRE 1 (67)39:12+2:165:13

Tampereen Pyrintö

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elias KuukkaMen elite WRE 1 (67)37:26+0:304:59
8Aleksi NiemiMen elite WRE 1 (67)38:52+1:565:10
10Otto SimosasMen elite WRE 1 (67)39:13+2:175:13
20Aleksi SorsaMen elite WRE 1 (67)40:22+3:265:22
28Severi KymalainenMen elite WRE 1 (67)41:36+4:405:32

Tisvilde Hegn OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Bjoern CederbergMen elite WRE 1 (67)38:49+1:535:10
17Line CederbergWomen elite WRE (58)43:44+7:147:03
21Asger Skytte KirkegaardMen elite WRE 2 (32)55:27+14:357:43
47Mathilde KrachtWomen elite WRE (58)50:54+14:248:12
52Thomas Greve JensenMen elite WRE 1 (67)45:01+8:056:00
62Jonas Falck WeberMen elite WRE 1 (67)49:46+12:506:38
Emil ØbroMen elite WRE 1 (67)did not start
Amanda Falck WeberWomen elite WRE (58)did not start

Turun Metsankavijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Tapani MakinenMen elite WRE 2 (32)41:49+0:575:49

USV Jena

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Joris HochstetterMen elite WRE 2 (32)50:43+9:517:04

USV TU Dresden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Paula StarkeWomen elite WRE (58)45:45+9:157:22

Varegg Fleridrett

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Kristine FjellangerWomen elite WRE (58)45:24+8:547:19

Vehkalahden Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Samu HeiskaMen elite WRE 2 (32)42:33+1:415:55

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org