International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring Middle

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring Middle
Organiser: Denmark
Date: 24 March 2018

Men elite WRE 1

7 500 m, 67 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Soren BobachOK Pan AarhusDenmark36:564:55
2Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland37:26+0:304:59
3Tim RobertsonKooveeNew Zealand37:32+0:365:00
4Jonas Vytautas GvildysIGTISALithuania37:53+0:575:03
5Magnus DewettOK SnabDenmark38:21+1:255:06
6Vetle Ruud BratenIFK GoteborgNorway38:35+1:395:08
7Bjoern CederbergTisvilde Hegn OKDenmark38:49+1:535:10
8Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinland38:52+1:565:10
9Anton KuukkaTampereen PyrintoFinland39:12+2:165:13
10Audun HeimdalNTNUINorway39:13+2:175:13
10Otto SimosasTampereen PyrintöFinland39:13+2:175:13
12Jere PajunenIFK Lidingo SOKFinland39:28+2:325:15
13Fredrik EdenIFK GoteborgSweden39:41+2:455:17
14Morten Jarvis WestergardIFK GoteborgNorway39:43+2:475:17
15Rasmus DjurhuusOK Pan AarhusDenmark40:01+3:055:20
16Andreas Hougaard BoesenOK RoskildeDenmark40:03+3:075:20
17Hector HainesIFK Lidingo SOKGreat Britain40:12+3:165:21
18Joonas AholaNAVIFinland40:20+3:245:22
18Emil Martin AhlbackOK Pan AarhusNorway40:20+3:245:22
20Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinland40:22+3:265:22
21Algirdas BartkeviciusOK DenselnLithuania40:23+3:275:23
22Arto TalvinenMS ParmaFinland40:48+3:525:26
23Andreas JanssonIK HakarpspojkarnaSweden41:15+4:195:30
24Jakob EdsenAarhus 1900 OrienteringDenmark41:17+4:215:30
25Eric BorjeskogSodertalje Nykvarn OFSweden41:18+4:225:30
25Olli Pekka KoistinenHiidenkiertajatFinland41:18+4:225:30
27Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva VoimaFinland41:25+4:295:31
28Severi KymalainenTampereen PyrintöFinland41:36+4:405:32
29Vegard Jarvis WestergardNTNUINorway41:38+4:425:33
30Haakon Raadal BjoerloNTNUINorway41:41+4:455:33
31Ville ParkkinenIkaalisten Nouseva VoimaFinland41:54+4:585:35
32Rasmus Roerholt TheisenNTNUINorway41:56+5:005:35
32Mikael FabritiusOK TrianFinland41:56+5:005:35
34Oskari LiukkonenHiidenkiertajatFinland42:08+5:125:37
34Lari PernuEspoon SuuntaFinland42:08+5:125:37
36Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland42:11+5:155:37
37Markus HederskogIK HakarpspojkarnaSweden42:12+5:165:37
38Otto SundOK TrianFinland42:22+5:265:38
39Martin AhlbergerGoteborg Majorna OKSweden42:28+5:325:39
40Topias AholaFinnish Orienteering FederationFinland42:31+5:355:40
41Andreas SoelbergIFK GoteborgNorway42:37+5:415:40
42Eskil SchoeningOK WestDenmark42:50+5:545:42
43Ollipekka HeikkilaHelsingin SuunnistajatFinland43:21+6:255:46
44Simon Thrane HansenSoelleroed OKDenmark43:24+6:285:47
45Mikko SalervoLynxFinland43:54+6:585:51
46Topi PenttinenOK TrianFinland43:58+7:025:51
47Topi HasuOK TrianFinland43:59+7:035:51
48Niklas IngwersenHorsens OKDenmark44:07+7:115:52
49Toby ScottOLV SteinbergNew Zealand44:26+7:305:55
50Stefan Frands PetersenAllerød OKDenmark44:58+8:025:59
50Elmeri JuuraPaimion RastiFinland44:58+8:025:59
52Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark45:01+8:056:00
53Markku EloAngelniemen AnkkuriFinland45:23+8:276:03
54Malthe GaarsdalFarum OKDenmark45:52+8:566:06
55Aske JepsenSoelleroed OKDenmark45:57+9:016:07
56Giacomo FrattariOK Pan AarhusItaly46:03+9:076:08
57Ats SonajalgHarju KEK RSKEstonia47:09+10:136:17
58Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland47:12+10:166:17
59Jere SipponenPaimion RastiFinland47:52+10:566:22
60Carl Emil Schoeier KovstedFarumTisvilde OKDenmark48:24+11:286:27
61Daniel BlomsterOK TrianFinland49:37+12:416:36
62Jonas Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark49:46+12:506:38
63Sami HamalainenMS ParmaFinland51:21+14:256:50
64Kristian VadHorsens OKDenmark52:19+15:236:58
65Kin Kwan KwokOrienteering Association of Hong KongHong Kong52:58+16:027:03
66Lasse GronOK Pan AarhusDenmark57:17+20:217:38
Tue LassenFaaborg OKDenmarkmispunched
Emil ØbroTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start
Arttu SyrjalainenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Marius Thrane OedumOK ØST BirkerødDenmarkdid not start

Women elite WRE

6 200 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmOK HTF HaderslevDenmark36:305:53
2Cecilie Friberg KlysnerFIF Hillerød OrienteringDenmark36:51+0:215:56
3Isia BassetIFK GoteborgFrance39:00+2:306:17
4Caroline GjotterupFaaborg OKDenmark40:18+3:486:30
5Emma KlingenbergFaaborg OKDenmark40:36+4:066:32
6Elin CarlssonOK Pan KristianstadSweden40:41+4:116:33
7Sanni KivelaAngelniemen AnkkuriFinland40:53+4:236:35
8Helena KarlssonIFK Lidingo SOKSweden40:59+4:296:36
9Miri Thrane OedumDanish Orienteering Federation DOFDenmark41:00+4:306:36
10Ausrine KutkaiteIFK Lidingo SOKLithuania41:54+5:246:45
11Marttiina JoensuuSK PohjantahtiFinland42:00+5:306:46
12Tuulia VibergMS ParmaFinland42:02+5:326:46
13Heini WennmanSK PohjantahtiFinland42:27+5:576:50
14Tilda JohanssonOK OrionSweden42:29+5:596:51
15Katerina ChromaNTNUICzech Republic42:45+6:156:53
16Gabija RazaityteIGTISALithuania43:15+6:456:58
17Line CederbergTisvilde Hegn OKDenmark43:44+7:147:03
18Lone Karin BrochmannBækkelagtes SKNorway43:45+7:157:03
19Kerstin UiboupinOK VoruEstonia43:52+7:227:04
20Niina HulkkonenIFK Lidingo SOKFinland44:17+7:477:08
21Vera MullerovaAmager OKCzech Republic44:51+8:217:14
22Camilla BevenseeOK Pan AarhusDenmark45:05+8:357:16
23Kristine FjellangerVaregg FleridrettNorway45:24+8:547:19
24Jannina GustafssonMS ParmaFinland45:35+9:057:21
25Paula StarkeUSV TU DresdenGermany45:45+9:157:22
26Susanna TervoIFK Lidingo SOKFinland45:51+9:217:23
27Nelly CarlssonOK Pan KristianstadSweden45:53+9:237:24
28Marjo LiikanenAnttolan UrheilijatFinland46:11+9:417:26
28Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland46:11+9:417:26
30Iida SavolainenKangasala SKFinland46:12+9:427:27
31Cecilie AndersenBOKGreat Britain46:15+9:457:27
32Matleena BostromIFK Lidingo SOKFinland46:31+10:017:30
33Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland46:32+10:027:30
34Sari NurmelaAnttolan UrheilijatFinland46:45+10:157:32
35Kirti RebaneSK Saue TammedEstonia46:47+10:177:32
36Laura HyyrylainenAnttolan UrheilijatFinland46:50+10:207:33
37Lea ReimeFarum OKDenmark47:11+10:417:36
38Kate MorrisonOK LinneNew Zealand48:29+11:597:49
39Sara Snogerup LinseLunds OKSweden49:23+12:537:57
40Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland49:27+12:577:58
41Annika BjorkOK LinneSweden49:43+13:138:01
42Noora HyyrynenKouvolan SuunnistajatFinland49:56+13:268:03
43Mette StubPI CopenhagenDenmark50:00+13:308:03
44Jenna PajunenAnttolan UrheilijatFinland50:10+13:408:05
45Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland50:20+13:508:07
46Pia OlssonSkaneslattens OLSweden50:33+14:038:09
47Mathilde KrachtTisvilde Hegn OKDenmark50:54+14:248:12
48Suvi YlikylaeRastikarhutFinland51:34+15:048:19
49Anne Mette SchmidtOK Pan AarhusDenmark51:48+15:188:21
50Piibe TammemaeSK100Estonia52:38+16:088:29
51Nina DoellgastMTK Bad HarzburgGermany52:59+16:298:32
52Miitu KorhonenKuopion SuunnistajatFinland53:58+17:288:42
53Triin AedmaeOK Pan AarhusEstonia55:03+18:338:52
54Sigrid RuulJOKAEstonia56:28+19:589:06
55Theresia MeissnerMTV SeesenGermany1:00:31+24:019:45
56Ellen MyrskogIK KronanFinland1:01:16+24:469:52
57Marte Hoff HagenNTNUINorway1:06:27+29:5710:43
58Hoi Yi LawBOKHong Kong1:16:56+40:2612:24
Tuija KuuselaRastikarhutFinlanddid not finish
Juliana McMillanNorth WestNew Zealanddid not start
Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Amanda Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start

Men elite WRE 2

7 175 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Andreas HallIFK Lidingo SOKFinland40:525:41
2Arvid NordIK HakarpspojkarnaSweden41:00+0:085:42
3Arvid VagIFK GoteborgSweden41:22+0:305:45
4Tapani MakinenTurun Metsankavijat Finland41:49+0:575:49
5Gustaf SparrevikIK HakarpspojkarnaSweden41:55+1:035:50
6Ulrik Astrup ArnesenHeming orienteringNorway42:25+1:335:54
7Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland42:33+1:415:55
8Henri KalveMS ParmaFinland44:34+3:426:12
9Linus BohmanMalungs OK SkogsmardarnaSweden44:45+3:536:14
10Benjamin EdlundHestra IFSweden45:56+5:046:24
11Jonathan RayOK 77Finland46:41+5:496:30
12Lauri SorsaHiidenkiertajatFinland47:02+6:106:33
13Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland47:39+6:476:38
14Eero Matti VainioMS ParmaFinland47:50+6:586:40
15Soren Skaarup LarsenOK ØST BirkerødDenmark48:21+7:296:44
16Teemu NiskanenLahden Suunnistajat 37Finland48:57+8:056:49
17Joni SolonenLahden Suunnistajat 37Finland49:57+9:056:57
18Joris HochstetterUSV JenaGermany50:43+9:517:04
19Perttu SorsaHiidenkiertajatFinland52:28+11:367:18
20Geir Myhr OienRingsaker OKNorway55:11+14:197:41
21Asger Skytte KirkegaardTisvilde Hegn OKDenmark55:27+14:357:43
22John KumlinIK YmerSweden58:13+17:218:06
23Leon KollenbachSC HelsaGermany58:32+17:408:09
24Johan Holkmann JacobsenOK ØST BirkerødDenmark1:05:11+24:199:05
25Jorgen FroydLarvik OKNorway1:05:21+24:299:06
26Wing Chung TamOrienteering Association of Hong KongHong Kong1:05:27+24:359:07
27Frederik E KroghOK ØST BirkerødDenmark1:09:14+28:229:38
28Raphael MakGoteborg Majorna OKHong Kong1:15:39+34:4710:32
29Wei Yong YueOrienteering Association of Hong KongHong Kong1:17:31+36:3910:48
Tero HeikkilaPaimion RastiFinlandmispunched
Mikkel Kaae NielsenSoelleroed OKDenmarkmispunched
Juha HyyrylainenAnttolan UrheilijatFinlandmispunched
Anders CarlssonIFK GoteborgSwedendid not start
Michael SorensenOK ØST BirkerødDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org