International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring Long
Organiser: Denmark
Date: 25 March 2018

Men elite WRE 1

19 625 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland1:43:115:15
2Soren BobachOK Pan AarhusDenmark1:46:40+3:295:26
3Fredrik EdenIFK GoteborgSweden1:48:25+5:145:31
4Sami HamalainenMS ParmaFinland1:48:27+5:165:31
5Vetle Ruud BratenIFK GoteborgNorway1:49:04+5:535:33
6Jere PajunenIFK Lidingo SOKFinland1:49:12+6:015:33
7Anton KuukkaTampereen PyrintoFinland1:49:21+6:105:34
8Audun HeimdalNTNUINorway1:49:39+6:285:35
9Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinland1:49:45+6:345:35
10Topi PenttinenOK TrianFinland1:50:08+6:575:36
11Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland1:50:37+7:265:38
12Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva VoimaFinland1:51:04+7:535:39
13Tim RobertsonKooveeNew Zealand1:51:19+8:085:40
14Emil Martin AhlbackOK Pan AarhusNorway1:51:37+8:265:41
15Andreas JanssonIK HakarpspojkarnaSweden1:52:11+9:005:42
16Hector HainesIFK Lidingo SOKGreat Britain1:52:22+9:115:43
17Algirdas BartkeviciusOK DenselnLithuania1:52:23+9:125:43
18Mikael FabritiusOK TrianFinland1:52:29+9:185:43
19Bjoern CederbergTisvilde Hegn OKDenmark1:52:34+9:235:44
20Morten Jarvis WestergardIFK GoteborgNorway1:52:37+9:265:44
21Otto SimosasTampereen PyrintöFinland1:53:27+10:165:46
22Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland1:53:28+10:175:46
23Haakon Raadal BjoerloNTNUINorway1:54:14+11:035:49
24Olli Pekka KoistinenHiidenkiertajatFinland1:55:10+11:595:52
25Rasmus Roerholt TheisenNTNUINorway1:55:13+12:025:52
26Eric BorjeskogSodertalje Nykvarn OFSweden1:55:40+12:295:53
27Arvid VagIFK GoteborgSweden1:57:15+14:045:58
28Eskil SchoeningOK WestDenmark1:59:05+15:546:04
29Ville ParkkinenIkaalisten Nouseva VoimaFinland2:00:10+16:596:07
30Oskari LiukkonenHiidenkiertajatFinland2:00:48+17:376:09
31Joonas AholaNAVIFinland2:00:56+17:456:09
32Otto SundOK TrianFinland2:01:42+18:316:12
33Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark2:02:53+19:426:15
34Toby ScottOLV SteinbergNew Zealand2:03:09+19:586:16
35Markus HederskogIK HakarpspojkarnaSweden2:03:31+20:206:17
36Gustaf SparrevikIK HakarpspojkarnaSweden2:03:35+20:246:17
37Ats SonajalgEstonian Orienteering Federation EOLEstonia2:04:19+21:086:20
38Niklas IngwersenHorsens OKDenmark2:07:52+24:416:30
39Giacomo FrattariOK Pan AarhusItaly2:07:57+24:466:31
40Lari PernuEspoon SuuntaFinland2:09:39+26:286:36
41Daniel BlomsterOK TrianFinland2:13:24+30:136:47
42Jonas Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark2:16:06+32:556:56
43Stefan Frands PetersenAllerød OKDenmark2:21:25+38:147:12
44Kristian VadHorsens OKDenmark2:31:58+48:477:44
45Wing Chung TamOrienteering Association of Hong KongHong Kong2:54:57+1:11:468:54
Teemu NiskanenLahden Suunnistajat 37Finlandmispunched
Aske JepsenSoelleroed OKDenmarkmispunched
Elmeri JuuraPaimion RastiFinlandmispunched
Ollipekka HeikkilaHelsingin SuunnistajatFinlandmispunched
Topi HasuOK TrianFinlandmispunched
Markku EloAngelniemen AnkkuriFinlandmispunched
Topias AholaFinnish Orienteering FederationFinlandmispunched
Rasmus DjurhuusOK Pan AarhusDenmarkmispunched
Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinlandmispunched
Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not finish
Mikko SalervoLynxFinlanddid not finish
Magnus DewettOK SnabDenmarkdid not finish
Arto TalvinenMS ParmaFinlanddid not finish
Andreas SoelbergIFK GoteborgNorwaydid not finish
Simon Thrane HansenSoelleroed OKDenmarkdid not start
Severi KymalainenTampereen PyrintöFinlanddid not start
Jorgen FroydLarvik OKNorwaydid not start
Malthe GaarsdalFarum OKDenmarkdid not start
Emil ØbroTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start
Arttu SyrjalainenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Marius Thrane OedumOK Oest BirkeroedDenmarkdid not start
Fredrik BakkmanIFK GoteborgSwedendid not start
Jonas Vytautas GvildysIGTISALithuaniadid not start
Tue LassenFaaborg OKDenmarkdid not start

Women elite WRE

13 800 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Cecilie Friberg KlysnerFIF Hillerød OrienteringDenmark1:28:176:23
2Emma KlingenbergFaaborg OKDenmark1:29:25+1:086:28
3Sanni KivelaAngelniemen AnkkuriFinland1:30:17+2:006:32
4Isia BassetIFK GoteborgFrance1:30:20+2:036:32
5Tuulia VibergMS ParmaFinland1:31:10+2:536:36
6Gabija RazaityteIGTISALithuania1:32:43+4:266:43
7Miri Thrane ØdumOK ØST BirkerødDenmark1:35:11+6:546:53
8Caroline GjotterupFaaborg OKDenmark1:36:04+7:476:57
9Elin CarlssonOK Pan KristianstadSweden1:36:51+8:347:01
10Cecilie AndersenBOKGreat Britain1:37:15+8:587:02
11Helena KarlssonIFK Lidingo SOKSweden1:37:47+9:307:05
12Heini WennmanSK PohjantahtiFinland1:38:00+9:437:06
13Suvi YlikylaeRastikarhutFinland1:38:11+9:547:06
14Kerstin UiboupinOK VoruEstonia1:38:42+10:257:09
15Sari NurmelaAnttolan UrheilijatFinland1:38:48+10:317:09
16Tilda JohanssonOK OrionSweden1:39:50+11:337:14
17Marttiina JoensuuSK PohjantahtiFinland1:40:03+11:467:15
18Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland1:41:57+13:407:23
19Line CederbergTisvilde Hegn OKDenmark1:42:46+14:297:26
20Niina HulkkonenIFK Lidingo SOKFinland1:43:34+15:177:30
21Nelly CarlssonOK Pan KristianstadSweden1:43:52+15:357:31
22Susanna TervoIFK Lidingo SOKFinland1:44:40+16:237:35
23Kirti RebaneSK Saue TammedEstonia1:44:49+16:327:35
24Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland1:45:04+16:477:36
25Marjo LiikanenAnttolan UrheilijatFinland1:45:18+17:017:37
26Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland1:47:54+19:377:49
27Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinland1:50:58+22:418:02
28Kate MorrisonOK LinneNew Zealand1:51:00+22:438:02
29Matleena BostromIFK Lidingo SOKFinland1:51:14+22:578:03
30Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland1:51:32+23:158:04
31Tuija KuuselaRastikarhutFinland1:51:39+23:228:05
32Noora HyyrynenKouvolan SuunnistajatFinland1:52:03+23:468:07
33Laura HyyrylainenAnttolan UrheilijatFinland1:52:30+24:138:09
34Iida SavolainenKangasala SKFinland1:53:28+25:118:13
35Vera MullerovaAmager OKCzech Republic1:54:13+25:568:16
36Annika BjorkOK LinneSweden1:56:56+28:398:28
37Ellen MyrskogIK KronanFinland1:58:34+30:178:35
38Jenna PajunenAnttolan UrheilijatFinland1:58:40+30:238:35
39Miitu KorhonenKuopion SuunnistajatFinland2:03:30+35:138:56
40Piibe TammemaeSK100Estonia2:03:36+35:198:57
41Theresia MeissnerMTV SeesenGermany2:05:35+37:189:06
42Nina DoellgastMTK Bad HarzburgGermany2:08:56+40:399:20
43Sigrid RuulJOKAEstonia2:16:25+48:089:53
Anne Mette SchmidtOK Pan AarhusDenmarkmispunched
Mathilde KrachtTisvilde Hegn OKDenmarkmispunched
Marte Hoff HagenNTNUINorwaymispunched
Paula StarkeUSV TU DresdenGermanymispunched
Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Jannina GustafssonMS ParmaFinlanddid not start
Katerina ChromaNTNUICzech Republicdid not start
Amanda Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start
Maja AlmOK HTF HaderslevDenmarkdid not start

Men elite WRE 2

18 525 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Andreas HallIFK Lidingo SOKFinland1:49:325:54
2Ulrik Astrup ArnesenHeming orienteringNorway1:52:18+2:466:03
3Juha HyyrylainenAnttolan UrheilijatFinland1:52:29+2:576:04
4Arvid NordIK HakarpspojkarnaSweden1:54:18+4:466:10
5Henri KalveMS ParmaFinland2:01:04+11:326:32
6Benjamin EdlundHestra IFSweden2:03:54+14:226:41
7Perttu SorsaHiidenkiertajatFinland2:08:35+19:036:56
8John KumlinIK YmerSweden2:17:17+27:457:24
9Jonathan RayOK 77Finland2:17:29+27:577:25
10Mikkel Kaae NielsenSøllerød OKDenmark2:19:07+29:357:30
11Joni SolonenLahden Suunnistajat 37Finland2:26:16+36:447:53
12Leon KollenbachSC HelsaGermany2:44:32+55:008:52
Lauri SorsaHiidenkiertajatFinlandmispunched
Frederik E KroghOK ØST BirkerødDenmarkmispunched
Eero Matti VainioMS ParmaFinlandmispunched
Joris HochstetterUSV JenaGermanydid not finish
Anders CarlssonIFK GoteborgSwedendid not start
Michael SorensenOK Oest BirkeroedDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos