International Orienteering Federation

Official results for Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Austria
Date: 4 June 2017

Men

9 300 m, 69 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Krystof BogarCzech Republic22:592:28
2Vojtech LudvikCzech Republic23:57+0:582:34
3Simon BraendliSwitzerland24:36+1:372:38
4Anton FoliforovRussian Federation24:46+1:472:39
5Baptiste FuchsFrance24:48+1:492:39
6Jussi LaurilaFinland24:54+1:552:40
7Luca DallavalleItaly25:04+2:052:41
8Marcus JanssonSweden25:11+2:122:42
9Thibaud GuelennocFrance25:14+2:152:42
10Rasmus SoegaardDenmark25:18+2:192:43
11Pekka NiemiFinland25:19+2:202:43
12Ruslan GritsanRussian Federation25:27+2:282:44
13Yoann GardeFrance25:32+2:332:44
14Anders BlomsterFinland25:35+2:362:45
15Jiri HradilCzech Republic25:44+2:452:46
16Kare KaskinenFinland26:00+3:012:47
17Vojtech StranskyCzech Republic26:05+3:062:48
18Bernhard SchachingerAustria26:14+3:152:49
19Valeriy GluhovRussian Federation26:21+3:222:49
20Riccardo RossettoItaly26:23+3:242:50
21Rasmus Folino NielsenDenmark26:29+3:302:50
22Kevin HaselsbergerAustria26:36+3:372:51
23Oskar SandbergSweden26:38+3:392:51
23Joao FerreiraPortugal26:38+3:392:51
25Martin SevcikCzech Republic26:48+3:492:52
26Linus Karlsson MoodSweden26:55+3:562:53
27Tobias BreitschaedelAustria26:57+3:582:53
28Grigory MedvedevRussian Federation27:04+4:052:54
29Florian PinsardFrance27:05+4:062:54
30Adrian JaeggiSwitzerland27:22+4:232:56
31Petras AndrasiunasLithuania27:27+4:282:57
32Margus HallikEstonia27:45+4:462:59
32Davide MachadoPortugal27:45+4:462:59
34Leonid TsvetkovRussian Federation27:48+4:492:59
34Miska TervalaFinland27:48+4:492:59
36Jacques Schmidt MorgenrothFrance27:54+4:552:59
36David Tarres VillegasSpain27:54+4:552:59
36Laszlo RozsaHungary27:54+4:552:59
39Marcus WadellSweden28:17+5:183:02
40David Toll ClosSpain28:24+5:253:03
41Angel Garcia GarciaSpain28:34+5:353:04
42Jan SvobodaCzech Republic28:43+5:443:05
43Artem StryzhakUkraine28:50+5:513:06
44Christof HaingartnerAustria29:08+6:093:07
45Luis BarreiroPortugal29:24+6:253:09
45Donatas MickusLithuania29:24+6:253:09
47Ivan PanovRussian Federation29:25+6:263:09
48Petrus HanhijarviFinland29:29+6:303:10
49Daniel MarquesPortugal29:35+6:363:10
50Andreas RiefAustria29:51+6:523:12
51Mark HusterGermany30:11+7:123:14 Download route in GPX format
52Julius JuodisiusLithuania30:12+7:133:14
53Hendrik HessGermany30:56+7:573:19
54Filip BergstromSweden31:04+8:053:20
55Edgars KruminsLatvia31:06+8:073:20
56Piero TurraItaly31:21+8:223:22
57Yuriy RaskoUkraine32:30+9:313:29
58Iztok VidovicSlovenia33:12+10:133:34
59Dante OstiItaly33:59+11:003:39
60Gregor RajSlovenia34:39+11:403:43
61Matej PistorSlovenia35:01+12:023:45
62Thomas KlimoAustria35:15+12:163:47
Marko DudicSloveniadisqualified
Edgars BriconoksLatviadisqualified
Cedric BeillFrancedisqualified
Blaz MarotSloveniamispunched
Regimantas KavaliauskasLithuaniamispunched
Jonas MaiselisLithuaniamispunched
Lauri MalsroosEstoniamispunched

Women

8 500 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emily BenhamGreat Britain25:543:02
2Martina TichovskaCzech Republic26:13+0:193:05
3Antonia HagaFinland26:23+0:293:06
4Gaelle BarletFrance26:35+0:413:07
5Ruska SaarelaFinland26:36+0:423:07
6Hana GardeFrance27:13+1:193:12
7Ursina JaeggiSwitzerland27:50+1:563:16
8Algirda ZaliauskaiteLithuania28:17+2:233:19
9Svetlana PoverinaRussian Federation28:19+2:253:19
10Maja RothweilerSwitzerland28:26+2:323:20
11Camilla SoegaardDenmark28:35+2:413:21
12Ingrid StengardFinland29:05+3:113:25
13Katerina NovakovaCzech Republic29:10+3:163:25
14Anke DannowskiGermany29:15+3:213:26
15Anastasiya SvirRussian Federation29:16+3:223:26
16Marie BrezinovaCzech Republic29:18+3:243:26
17Marina ReinerAustria29:30+3:363:28
18Caecilie ChristoffersenDenmark29:38+3:443:29
19Michaela GigonAustria29:43+3:493:29
20Anna FuzyHungary30:04+4:103:32
21Anastasiya TrifilenkovaRussian Federation30:19+4:253:34
22Karolina Mickeviciute JuodisieneLithuania30:33+4:393:35
23Mona LindrothFinland31:18+5:243:40
24Ana Filipa SilvaPortugal32:23+6:293:48
25Nadia LarssonSweden33:28+7:343:56
26Lou DenaixFrance33:48+7:543:58
27Marie HrdinovaCzech Republic34:50+8:564:05
28Karin GustafssonSweden34:55+9:014:06
29Caroline Ryge CarlsenDenmark35:34+9:404:11
30Julia KorhonenFinland36:39+10:454:18
31Noemi BenkeHungary37:40+11:464:25
32Viktoria MyaldzinaRussian Federation39:46+13:524:40
33Julia RitterAustria40:05+14:114:42
34Maria PrasolovaRussian Federation43:53+17:595:09
Sonja ZinklAustriadisqualified
Gabriele AndrasiunieneLithuaniadisqualified
Clare DallimoreGreat Britaindisqualified
Marika HaraFinlanddisqualified
Olga ShipilovaVinogradovaRussian Federationmispunched
Petja BalazicSloveniadid not finish
Stipanka StankovaCzech Republicdid not start
Renata PaulickovaCzech Republicdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org