Official results for Middle

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle
Organiser: Estonia
Date: 6 July 2017

Australia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Simon UppillMen40:16+7:046:39
42Matthew CraneMen41:49+8:376:54
52Belinda LawfordWomen57:14+24:4011:15
54Bridget AndersonWomen58:50+26:1611:34

Austria

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Robert MerlMen37:31+4:196:12
21Gernot KerschbaumerMen37:32+4:206:12
27Laura RamsteinWomen43:45+11:118:36
39Anja ArbterWomen48:49+16:159:36

Azerbajan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
77Suleyman AliyevMen1:59:12+1:26:0019:42

Belarus

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Anastasia DenisovaWomen47:14+14:409:17
36Aleksei AlekseyonokMen40:24+7:126:40
47Andrey SalinMen43:13+10:017:08
51Tatsiana ZhuravlevaWomen56:31+23:5711:07

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
66Clement DemeuseMen56:05+22:539:16

Brazil

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Franciely De Siqueira ChilesWomen51:21+18:4710:06
51Sidnaldo SousaMen45:53+12:417:35
62Elaine LenzWomen1:23:05+50:3116:21
71Cleber VidalMen1:03:37+30:2510:30

Bulgaria

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Ivan SirakovMen38:25+5:136:20
46Iliana IlievaWomen51:46+19:1210:11
49Ivaylo KamenarovMen44:28+11:167:20

Canada

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Emily KempWomen37:32+4:587:23
45Damian KonotopetzMen42:19+9:076:59
59Eric KempMen50:32+17:208:21

China

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Yan WangWomen1:31:27+58:5318:00
73PengYuan PengMen1:13:27+40:1512:08

Chinese Taipei

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Kuan Yu LinMendisqualified
Chu Hsien WangWomenmispunched

Croatia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Matija RazumMen48:46+15:348:03
55Mirja PavicWomen59:00+26:2611:36

Cyprus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Stella EfstathiouWomenmispunched

Czech Republic

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Vendula HorcickovaWomen38:20+5:467:32
12Vojtech KralMen35:36+2:245:53
15Jan SedivyMen36:06+2:545:58
22Jan PetrzelaMen37:40+4:286:13
49Denisa KosovaWomen54:05+21:3110:38

Denmark

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Thor NoerskovMen36:45+3:336:04
23Soeren SchwartzMen37:50+4:386:15
28Cecilie Friberg KlysnerWomen43:55+11:218:38
40Miri Thrane OedumWomen48:51+16:179:36
Caroline GjotterupWomenmispunched

Egypt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Mohamed RawyMendisqualified

Estonia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Timo SildMen35:31+2:195:52
13Lauri SildMen35:39+2:275:53
16Evely KaasikuWomen40:28+7:547:57
25Marianne HaugWomen43:41+11:078:35
31Laura JoonasWomen46:30+13:569:09
44Sander VaherMen42:17+9:056:59

Finland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Venla HarjuWomen36:44+4:107:13
9Marika TeiniWomen38:24+5:507:33
11Sari AnttonenWomen38:46+6:127:37
25Olli Markus TaivainenMen38:25+5:136:20
27Olli OjanahoMen38:46+5:346:24
32Fredric PortinMen40:03+6:516:37

France

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Thierry GueorgiouMen33:125:29
14Lucas BassetMen35:42+2:305:54
17Isia BassetWomen40:38+8:047:59
29Amelie ChataingWomen44:13+11:398:42
35Frederic TranchandMen40:21+7:096:40
36Lauriane BeauvisageWomen47:37+15:039:22

Germany

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Susen LoeschWomen41:44+9:108:12
48Bjarne FriedrichsMen43:24+10:127:10
Arntraut GoetschWomenmispunched

Great Britain

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Jessica TullieWomen39:39+7:057:48
18Jo ShepherdWomen40:46+8:128:01
31Peter HodkinsonMen39:53+6:416:35
32Hollie OrrWomen46:33+13:599:09
37Ralph StreetMen40:25+7:136:40
58William GardnerMen50:14+17:028:18

Hong Kong

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Cho Yu LamWomen1:23:34+51:0016:27
72Tsz Wai YuMen1:05:49+32:3710:52

Hungary

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Luca SzuromiWomen47:13+14:399:17
38Mate BaumholczerMen40:48+7:366:44
48Regina BertotiWomen52:46+20:1210:23
53Aron BakoMen48:15+15:037:58

Ireland

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Conor ShortMen54:13+21:018:57
65Niall McCarthyMen55:24+22:129:09

Israel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Nitsan YasurMen51:13+18:018:27

Italy

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Carlotta ScaletWomen50:49+18:1510:00
53Anna CaglioWomen57:26+24:5211:18
57Riccardo ScaletMen50:13+17:018:18

Japan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Saho MiyakawaWomen1:08:38+36:0413:30
64Yuta TanikawaMen55:12+22:009:07
70Mutsuki MatsushitaMen1:03:00+29:4810:24

Korea

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
65Yoon sun ChaWomen1:39:54+1:07:2019:39
76Geun Hee HongMen1:49:54+1:16:4218:09

Korea, Democratic Peoples Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
74KyongSa RiMen1:19:09+45:5713:04

Latvia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Inga DambeWomen38:46+6:127:37
24Martins SirmaisMen38:10+4:586:18
26Sandra GrosbergaWomen43:42+11:088:36
28Andris JubelisMen38:49+5:376:24

Lithuania

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Jonas Vytautas GvildysMen39:16+6:046:29
33Gabija RazaityteWomen46:37+14:039:10
38Sandra PauzaiteWomen48:20+15:469:30
43Vilius AleliunasMen42:08+8:566:57

Moldavia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Vasili FomiciovMen48:38+15:268:02
56Galina RibediucWomen59:42+27:0811:45

Netherlands

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
75Mark HeikoopMen1:29:28+56:1614:47

New Zealand

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Lizzie InghamWomen41:52+9:188:14
39Nick HannMen41:11+7:596:48
41Gene BeveridgeMen41:40+8:286:53
50Laura RobertsonWomen54:26+21:5210:42
52Ross MorrisonMen46:11+12:597:38

Norway

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Marianne AndersenWomen34:44+2:106:50
8Eskil KinnebergMen34:46+1:345:44
9Magne DaehliMen34:53+1:415:45
23Ingjerd MyhreWomen41:57+9:238:15
37Andrine BenjaminsenWomen47:59+15:259:26
Olav LundanesMenmispunched

Poland

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Hanna WisniewskaWomen42:33+9:598:22
29Bartosz PawlakMen38:55+5:436:25
40Wojciech KowalskiMen41:24+8:126:50

Portugal

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Filipa RodriguesWomen1:02:29+29:5512:17
69Joao Mega FigueiredoMen1:02:27+29:1510:19

Romania

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
59Andra Cecilia AnghelWomen1:02:54+30:2012:22
61Alexandru BlejdeaMen51:32+18:208:31

Russia

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Svetlana MironovaWomen36:57+4:237:16
7Natalia GemperleWomen38:16+5:427:31
19Valentin NovikovMen37:15+4:036:09
20Natalia EfimovaWomen41:22+8:488:08
Dmitry TsvetkovMendisqualified

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Nikola BilicMen53:29+20:178:50

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Michal KrajcikMen44:53+11:417:25

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Andraz HribarMendisqualified

South Africa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
67Michael CroneMen57:23+24:119:29

Spain

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Andreu BlanesMen40:13+7:016:38
43Anna Serrallonga ArquesWomen49:53+17:199:49
46Antonio Martinez PerezMen42:49+9:377:04
47Ona Rafols PerramonWomen52:12+19:3810:16

Sweden

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tove AlexanderssonWomen32:346:24
4Johan RunessonMen33:58+0:465:36
6Gustav BergmanMen34:00+0:485:37
6Helena JanssonWomen37:34+5:007:23
13Lina StrandWomen38:49+6:157:38
18Albin RidefeltMen37:11+3:596:08
19Emma JohanssonWomen41:01+8:278:04

Switzerland

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Fabian HertnerMen33:37+0:255:33
5Daniel HubmannMen33:59+0:475:37
7Florian HowaldMen34:30+1:185:42
10Matthias KyburzMen35:06+1:545:48
14Sabine HauswirthWomen38:57+6:237:40
30Lisa HolerWomen44:31+11:578:45
41Martina RuchWomen49:25+16:519:43

Turkey

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Orhan KutluMen50:01+16:498:16
61Emine SezgunsayWomen1:14:20+41:4614:37

Ukraine

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Oleksandr KratovMen33:42+0:305:34
10Nadiya VolynskaWomen38:30+5:567:34
17Ruslan GlibovMen37:00+3:486:06
42Olha PanchenkoWomen49:33+16:599:45

United States

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
58Alison CampbellWomen1:02:38+30:0412:19
68Morten JorgensenMen57:59+24:479:35

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Siven Active Sport
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!