Official results for Sprint Qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organiser: Estonia
Date: 30 June 2017

Australia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Henry McNultyMen C11:35+0:274:16A
8Krystal NeumannWomen C11:30+0:575:06A
15Natasha KeyWomen A13:04+1:575:43A
20Belinda LawfordWomen B13:31+2:085:52
21Simon UppillMen B11:30+0:574:12
24Brodie NankervisMen A12:30+1:294:30

Austria

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Ursula KadanWomen B11:48+0:255:07A
9Matthias ReinerMen A11:32+0:314:09A
13Laura RamsteinWomen A12:39+1:325:32A
14Robert MerlMen B11:09+0:364:05A
19Anna Nilsson SimkovicsWomen C12:37+2:045:36
19Matthias GroellMen C12:14+1:064:30

Azerbajan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
37Suleyman AliyevMen B17:37+7:046:27

Belarus

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Anastasia DenisovaWomen A11:46+0:395:09A
15Kristina YakubkinaWomen B12:51+1:285:35A
25Siarhei SalodkinMen C12:36+1:284:38
27Iryna LapitskayaWomen C15:00+4:276:40
32Dmitry KrapivkoMen B12:35+2:024:36
Aliaksandr FedaryshkinMen Amispunched

Belgium

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Yannick MichielsMen A11:013:58A
22Tomas HendrickxMen C12:22+1:144:33
27Pieter HendrickxMen B12:03+1:304:24

Brazil

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
28Sidnaldo SousaMen B12:04+1:314:25
30Elaine LenzWomen A19:49+8:428:41
31Leticia SaltoriWomen C16:23+5:507:16
32Franciely De Siqueira ChilesWomen B17:38+6:157:40
33Carlos Henrique Souza de AraujoMen A18:40+7:396:44
34Cleber VidalMen C15:05+3:575:33

Bulgaria

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Antoaneta DyaksovaWomen C12:11+1:385:24A
18Kristina IvanovaWomen B13:06+1:435:41
18Ivan SirakovMen B11:20+0:474:09
22Ivaylo KamenarovMen A12:18+1:174:26
30Dimitar ZhelyazkovMen C13:46+2:385:04
Liliana GotsevaWomen Amispunched

Canada

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
14Damian KonotopetzMen C11:53+0:454:23A
22Emma WaddingtonWomen B13:57+2:346:03
25Will CritchleyMen A12:39+1:384:34

Chile

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
Jorge Arriagada OlivosMen Cdid not start

China

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
21Shuangyan HaoWomen C12:57+2:245:45
23Yi OuyangWomen B14:08+2:456:08
26YongYu LIWomen A14:50+3:436:30
27Xiao TangMen A13:23+2:224:49
31Pingwei LiaoMen B12:28+1:554:33
YaoWen HUMen Cmispunched

Chinese Taipei

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
29Ting Hsuan WangWomen A16:42+5:357:19
30Chu Hsien WangWomen C16:17+5:447:14
35Kuan Yu LinMen C16:56+5:486:14
35Cheng Hsun LiuMen B14:47+4:145:24

Croatia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
23Mirja PavicWomen C13:18+2:455:54
33Matija RazumMen B12:40+2:074:38

Cyprus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
33Stella EfstathiouWomen B21:24+10:019:18

Czech Republic

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Jan PetrzelaMen C11:18+0:104:10A
6Jana KnapovaWomen B11:58+0:355:12A
8Tereza JanosikovaWomen A12:05+0:585:17A
9Milos NykodymMen B10:54+0:213:59A
11Adela IndrakovaWomen C11:41+1:085:11A
13Vojtech KralMen A11:38+0:374:11A

Denmark

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Cecilie Friberg KlysnerWomen C10:334:41A
1Maja AlmWomen A11:074:52A
3Tue LassenMen B10:43+0:103:55A
4Jakob EdsenMen C11:20+0:124:10A
8Caroline GjotterupWomen B12:15+0:525:19A
11Amanda Falck WeberWomen A12:30+1:235:28A

Egypt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
Mohamed RawyMen Amispunched

Estonia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Kenny KivikasMen A11:12+0:114:02A
8Raido MittMen B10:53+0:203:59A
10Evely KaasikuWomen A12:13+1:065:21A
11Liis JohansonWomen B12:36+1:135:28A
12Kristo HeinmannMen C11:49+0:414:21A
15Kerstin UiboupinWomen C12:11+1:385:24A

Finland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Aleksi NiemiMen B10:42+0:093:55A
5Venla HarjuWomen B11:54+0:315:10A
6Kirsi NurmiWomen A11:56+0:495:14A
10Marika TeiniWomen C11:37+1:045:09A
14Jesse LaukkarinenMen A11:40+0:394:12A
15Otto SimosasMen C11:58+0:504:24A

France

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Lucas BassetMen B10:44+0:113:55A
5Frederic TranchandMen C11:30+0:224:14A
8Adrien DelenneMen A11:29+0:284:08A
12Lauriane BeauvisageWomen B12:41+1:185:30A
14Isia BassetWomen C12:06+1:335:22A
24Chloe HaberkornWomen A14:15+3:086:15

Germany

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
17Felix SpaethMen A11:56+0:554:18
21Christiane TroesseWomen A13:56+2:496:06
21Paula StarkeWomen B13:36+2:135:54
30Marvin GoerickeMen B12:25+1:524:32

Great Britain

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Kristian JonesMen C11:15+0:074:09A
4Megan Carter DaviesWomen C11:04+0:314:55A
10Jo ShepherdWomen B12:24+1:015:23A
10Chris SmithardMen A11:35+0:344:10A
12Peter HodkinsonMen B11:04+0:314:03A
13Alice LeakeWomen A12:39+1:325:32A

Hong Kong

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Ka Ki LeungWomen C14:21+3:486:22
27Cho Yu LamWomen B15:12+3:496:36
28Hau Wah Brenda ChanWomen A15:14+4:076:40
31Tsz Wai YuMen C13:52+2:445:07
32Gerald YipMen A14:12+3:115:07
34Kin Wai LeeMen B13:44+3:115:01

Hungary

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Virag WeilerWomen A12:06+0:595:18A
17Levente TugyiMen B11:14+0:414:06
18Fanni GyurkoWomen C12:26+1:535:31
25Regina BertotiWomen B14:25+3:026:16
26Daniel FehervariMen C12:39+1:314:40
Aron BakoMen Amispunched

Ireland

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Nicolas SimoninMen A11:45+0:444:14A
23Eoin McCulloughMen B11:42+1:094:17
31Olivia BaxterWomen B16:00+4:376:57
33Josh OSullivan HourihanMen C14:07+2:595:12

Israel

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Nitsan YasurMen B11:56+1:234:22
28Asaf AvnerMen A13:30+2:294:52

Italy

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Carlotta ScaletWomen B12:17+0:545:20A
10Riccardo ScaletMen C11:42+0:344:19A
23Mattia DebertolisMen A12:21+1:204:27
24Anna CaglioWomen C13:29+2:565:59
25Alessio TenaniMen B11:46+1:134:18
Eleonora DonadiniWomen Amispunched

Japan

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
27Hirokazu OsakiMen C12:44+1:364:41
28Yoshie KatsuyamaWomen B15:24+4:016:41
28Azusa YanagawaWomen C15:05+4:326:42
31Mutsuki MatsushitaMen A13:51+2:505:00
Sayaka OnozawaWomen Amispunched
Kohei KamijimaMen Bmispunched

Korea

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
31Soon hee KimWomen A23:11+12:0410:10
32Yoon sun ChaWomen C17:36+7:037:49
34Cheol jin KangMen A20:44+9:437:29
36Sang soo KimMen C26:39+15:319:50
36Geun Hee HongMen B14:50+4:175:26

Korea, Democratic Peoples Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
KyongSa RiMen Amispunched

Latvia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
11Arturs PaulinsMen A11:36+0:354:11A
12Inga DambeWomen C11:45+1:125:13A
15Sandra GrosbergaWomen A13:04+1:575:43A
18Andris KivlenieksMen C12:12+1:044:30
18Davis DislersMen B11:20+0:474:09
24Irita PukiteWomen B14:16+2:536:12

Lithuania

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Jonas Vytautas GvildysMen A11:25+0:244:07A
7Vilius AleliunasMen B10:51+0:183:58A
14Tekle Emilija GvildyteWomen B12:49+1:265:34A
17Gabija RazaityteWomen C12:17+1:445:27
20Vesta AmbrazaiteWomen A13:31+2:245:55
20Algirdas BartkeviciusMen C12:15+1:074:31

Moldavia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
22Galina RibediucWomen C13:08+2:355:50
29Vasili FomiciovMen A13:32+2:314:53

New Zealand

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Lizzie InghamWomen C11:32+0:595:07A
13Laura RobertsonWomen B12:48+1:255:33A
13Tim RobertsonMen B11:08+0:354:04A
16Tommy HayesMen C12:03+0:554:26
18Imogene ScottWomen A13:15+2:085:48
20Ross MorrisonMen A12:09+1:084:23

Norway

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Silje Ekroll JahrenWomen B11:58+0:355:12A
6Gaute Hallan SteiwerMen A11:20+0:194:05A
7Nikoline Ekeberg SchjerveWomen C11:18+0:455:01A
9Oystein Kvaal OsterboMen C11:40+0:324:18A
12Ida Marie Naess BjoergulWomen A12:33+1:265:30A
15Hakon Jarvis WestergardMen B11:11+0:384:05A

Poland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
10Piotr ParfianowiczMen B10:56+0:234:00A
13Bartosz PawlakMen C11:52+0:444:22A
17Wojciech KowalskiMen A11:56+0:554:18
18Weronika CychWomen A13:15+2:085:48
25Ewa GwozdzWomen B14:25+3:026:16
Aleksandra HornikWomen Cdisqualified

Portugal

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
21Joao Mega FigueiredoMen C12:20+1:124:33
22Mariana MoreiraWomen A14:01+2:546:08
22Ricardo Esteves FerreiraMen B11:34+1:014:14
25Filipa RodriguesWomen C13:39+3:066:04
30Carolina DelgadoWomen B15:51+4:286:53

Romania

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
20Roman CiobanuMen B11:27+0:544:11
25Andra Cecilia AnghelWomen A14:46+3:396:28
29Alexandru BlejdeaMen C13:08+2:004:50

Russia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Galina VinogradovaWomen B11:234:56A
3Anastasia RudnayaWomen A11:39+0:325:06A
5Natalia GemperleWomen C11:12+0:394:58A
8Artem PopovMen C11:39+0:314:17A
11Dmitrii NakonechnyiMen B11:02+0:294:02A
16Andrey KhramovMen A11:46+0:454:14

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
24Nikola BilicMen C12:33+1:254:37

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
20Tomas MusinskyMen A12:09+1:084:23

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
32Andraz HribarMen C13:57+2:495:08

South Africa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Michael CroneMen B11:11+0:384:05A

Spain

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Andreu BlanesMen C11:30+0:224:14A
6Antonio Martinez PerezMen B10:50+0:173:58A
12Eduardo Gil MarcosMen A11:37+0:364:11A
13Violeta Feliciano SanjuanWomen C11:47+1:145:14A
16Ona Rafols PerramonWomen B12:57+1:345:37
17Maria PrietoWomen A13:13+2:065:47

Sweden

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Lina StrandWomen A11:38+0:315:06A
2Tove AlexanderssonWomen B11:27+0:044:58A
2Jonas LeanderssonMen A11:03+0:023:59A
3Karolin OhlssonWomen C10:56+0:234:51A
3Jerker LysellMen A11:05+0:044:00A
5Emil SvenskMen B10:45+0:123:56A
11Martin RegbornMen C11:43+0:354:19A

Switzerland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Daniel HubmannMen B10:333:51A
1Matthias KyburzMen C11:084:06A
2Elena RoosWomen C10:47+0:144:47A
4Julia GrossWomen B11:49+0:265:08A
4Martin HubmannMen A11:11+0:104:02A
7Sarina JenzerWomen A12:03+0:565:17A

Turkey

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
23Emine SezgunsayWomen A14:04+2:576:10
23Orhan KutluMen C12:31+1:234:37
24Ramazan BostanciMen B11:45+1:124:18
25Ahmet KacmazMen A12:39+1:384:34
29Dudu ErolWomen B15:31+4:086:44
29Dilek MatyarWomen C16:08+5:357:10

Ukraine

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Nadiya VolynskaWomen A11:51+0:445:11A
6Kateryna DzemaWomen C11:14+0:414:59A
16Olga SlutaWomen B12:57+1:345:37
17Artem PanchenkoMen A11:56+0:554:18
17Pavlo UshkvarokMen C12:06+0:584:27

United States

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
19Julia DoubsonWomen B13:20+1:575:47
20Tyra ChristophersonWomen C12:48+2:155:41
27Evalin BrautigamWomen A15:11+4:046:39
28Gregory AhlswedeMen C12:56+1:484:46
29Morten JorgensenMen A13:32+2:314:53
29Giacomo BarboneMen B12:23+1:504:32

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org