Official results for Sprint Final

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint Final
Organiser: Latvia
Date: 27 August 2017

Australia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Aislinn PrendergastWOMEN B17:52+3:157:46
44Henry McNultyMEN B16:00+3:006:24

Austria

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Robert MerlMEN B13:55+0:555:34
14Anna Nilsson SimkovicsWOMEN B15:32+0:556:45
16Ursula KadanWOMEN A16:39+1:176:24
19Matthias GroellMEN B14:30+1:305:48
22Gernot KerschbaumerMEN A16:09+1:015:58
23Mathias PeterMEN B14:43+1:435:53
23Laura RamsteinWOMEN B16:09+1:327:01
26Anika GassnerWOMEN B16:28+1:517:09
31Anja ArbterWOMEN B17:25+2:487:34
49Xander BergerMEN B16:36+3:366:38

Belarus

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Aleksei AlekseyonokMEN B14:21+1:215:44
30Dmitry KrapivkoMEN B15:04+2:046:01
38Kristina YakubkinaWOMEN A17:47+2:256:50
47Vasili StraltsouMEN B16:12+3:126:28

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Yannick MichielsMEN A15:36+0:285:46

Czech Republic

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Vojtech KralMEN A15:085:36
5Adela IndrakovaWOMEN B14:55+0:186:29
5Tomas KubelkaMEN B14:02+1:025:36
6Vendula HorcickovaWOMEN B15:09+0:326:35
12Jonas HubacekMEN B14:18+1:185:43
15Milos NykodymMEN A15:56+0:485:54
22Barbora HruskovaWOMEN B16:05+1:286:59
23Marek MinarMEN B14:43+1:435:53
30Jana KnapovaWOMEN A17:34+2:126:45
Jan PetrzelaMEN Amispunched

Denmark

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Magnus DewettMEN B14:28+1:285:47
27Amanda Falck WeberWOMEN A17:16+1:546:38
42Stefan Frands PetersenMEN B15:36+2:366:14
46Niklas IngwersenMEN B16:10+3:106:28
Emil OebroMEN Bmispunched

Estonia

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Annika RihmaWOMEN B14:42+0:056:23
11Kerstin UiboupinWOMEN B15:28+0:516:43
16Sander VaherMEN B14:25+1:255:46
21Marianne HaugWOMEN B16:04+1:276:59
25Margret ZimmermannWOMEN B16:27+1:507:09
27Kenny KivikasMEN A16:19+1:116:02
32Kristo HeinmannMEN B15:07+2:076:02
34Timo SildMEN A16:34+1:266:08
35Ats SonajalgMEN B15:11+2:116:04
44Evely KaasikuWOMEN A18:54+3:327:16

Finland

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Merja RantanenWOMEN A16:10+0:486:13
4Aleksi NiemiMEN B14:01+1:015:36
9Otto SimosasMEN B14:13+1:135:41
13Venla HarjuWOMEN A16:31+1:096:21
15Anna HaatajaWOMEN A16:36+1:146:23
17Marika TeiniWOMEN A16:40+1:186:24
20Sari AnttonenWOMEN A16:49+1:276:28
23Olli OjanahoMEN A16:10+1:025:59
26Sofia HaajanenWOMEN A17:07+1:456:35
26Einari HeinaroMEN B14:48+1:485:55
31Marten B BostromMEN A16:22+1:146:03
36Kirsi NurmiWOMEN A17:40+2:186:47
37Elias KuukkaMEN A16:43+1:356:11
39Jesse LaukkarinenMEN A16:47+1:396:12

France

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Isia BassetWOMEN B14:51+0:146:27
5Frederic TranchandMEN A15:28+0:205:43
8Maxime RauturierMEN B14:11+1:115:40
9Arnaud PerrinMEN B14:13+1:135:41
24Cecile FoltzerWOMEN B16:24+1:477:07
29Loic MartyMEN B14:59+1:595:59
30Chloe HaberkornWOMEN B17:08+2:317:26
32Lucas BassetMEN A16:29+1:216:06
33Loic CapbernMEN A16:32+1:246:07
38Vincent CoupatMEN B15:14+2:146:05
41Maelle BeauvirWOMEN A18:13+2:517:00
41Adrien DelenneMEN A16:55+1:476:15

Germany

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Felix SpaethMEN B14:17+1:175:42
15Marvin GoerickeMEN B14:22+1:225:44
18Arntraut GoetschWOMEN B15:44+1:076:50
19Patricia NiekeWOMEN B15:53+1:166:54
28Paula StarkeWOMEN B16:33+1:567:11
31Moritz DoellgastMEN B15:05+2:056:02
36Christoph PrunscheMEN B15:13+2:136:05
37Susen LoeschWOMEN A17:44+2:226:49
45Cedric GuthierMEN B16:04+3:046:25
46Markus GraetschMEN A19:53+4:457:21

Great Britain

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Catherine TaylorWOMEN A16:10+0:486:13
6William GardnerMEN B14:07+1:075:38
17Chris SmithardMEN A15:59+0:515:55
20Kirstin MaxwellWOMEN B16:01+1:246:57
26Jo ShepherdWOMEN B16:28+1:517:09
32Charlotte WardWOMEN A17:38+2:166:46
34Hollie OrrWOMEN A17:39+2:176:47
Hector HainesMEN Bdid not start

Hong Kong

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Wai Lan Iris LuiWOMEN B19:31+4:548:29
35Charmaine Kai Wi FungWOMEN B19:33+4:568:30
53Brian PoonMEN B18:14+5:147:17
54Chi Kin ManMEN B18:32+5:327:24

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Niall McCarthyMEN B15:13+2:136:05

Israel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Nitsan YasurMEN B14:58+1:585:59

Italy

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Carlotta ScaletWOMEN B15:43+1:066:50
25Riccardo ScaletMEN A16:16+1:086:01
32Alessio TenaniMEN B15:07+2:076:02
34Sebastian InderstMEN B15:08+2:086:03
Mattia DebertolisMEN Bmispunched

Japan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Hirokazu OsakiMEN B15:58+2:586:23
48Shoji OhtaMEN B16:13+3:136:29
50Wataru TeragauchiMEN B16:37+3:376:38

Latvia

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Laura LeibomaWOMEN B15:31+0:546:44
13Arturs PaulinsMEN B14:19+1:195:43
25Artjoms RekunenkoMEN B14:46+1:465:54
29Andris JubelisMEN A16:20+1:126:02
37Andris KivlenieksMEN A16:43+1:356:11
40Inga DambeWOMEN A17:59+2:376:55
43Irita PukiteWOMEN A18:42+3:207:11

Lithuania

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Gabija RazaityteWOMEN B15:18+0:416:39
19Jonas Vytautas GvildysMEN A16:04+0:565:57
25Algirdas BartkeviciusMEN A16:16+1:086:01
32Tekle Emilija GvildyteWOMEN A17:38+2:166:46
33Kaste RutkauskaiteWOMEN B19:11+4:348:20

New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Tim RobertsonMEN A15:37+0:295:47

Norway

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Emma JohanssonWOMEN B14:47+0:106:25
7Lone Karin BrochmannWOMEN B15:12+0:356:36
13Eskil KinnebergMEN A15:49+0:415:51
14Olav LundanesMEN A15:53+0:455:52
15Gaute Hallan SteiwerMEN A15:56+0:485:54
21Silje Ekroll JahrenWOMEN A16:55+1:336:30
21Eirik Kamstrup HovindMEN B14:38+1:385:51
23Sigrid AlexandersenWOMEN A16:58+1:366:31
30Andrine BenjaminsenWOMEN A17:34+2:126:45
42Nikoline Ekeberg SchjerveWOMEN A18:34+3:127:08
43Oystein Kvaal OsterboMEN A17:15+2:076:23
44Jon Aukrust OsmoenMEN A17:20+2:126:25
45Hakon Jarvis WestergardMEN A17:45+2:376:34

Poland

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Hanna WisniewskaWOMEN B15:39+1:026:48
24Piotr ParfianowiczMEN A16:14+1:066:00
27Michal OlejnikMEN B14:52+1:525:56
28Aleksandra HornikWOMEN A17:26+2:046:42
39Rafal PodzinskiMEN A16:47+1:396:12

Russian Federation

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Natalia GemperleWOMEN A16:01+0:396:09
2Artem PopovMEN B13:35+0:355:26
6Galina VinogradovaWOMEN A16:13+0:516:14
7Tatyana RiabkinaWOMEN A16:20+0:586:16
7Dmitrii NakonechnyiMEN B14:10+1:105:40
10Svetlana MironovaWOMEN A16:25+1:036:18
10Yulia NovikovaWOMEN B15:25+0:486:42
12Inna SomovaWOMEN B15:30+0:536:44
16Dmitry TsvetkovMEN B14:25+1:255:46
20Nikita StepanovMEN B14:32+1:325:48
22Sergey DobryninMEN B14:39+1:395:51
24Anna DvorianskaiaWOMEN A17:01+1:396:32
27Dmitrii PoliakovMEN A16:19+1:116:02
Anastasia RudnayaWOMEN Amispunched

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Michal KrajcikMEN B15:29+2:296:11

Spain

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Maria PrietoWOMEN B15:24+0:476:41
40Alvaro PrietoMEN B15:23+2:236:09
51Raul FerraMEN B17:19+4:196:55
52Luis NogueiraMEN B17:48+4:487:07
Marta Guijo AlonsoWOMEN Bdid not finish

Sweden

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tove AlexanderssonWOMEN A15:225:54
1Alva OlssonWOMEN B14:376:21
1Jonas LeanderssonMEN B13:005:12
2Jerker LysellMEN A15:13+0:055:38
4Martin RegbornMEN A15:26+0:185:42
6Gustav BergmanMEN A15:35+0:275:46
7Karolin OhlssonWOMEN A16:20+0:586:16
9Josefin TjernlundWOMEN A16:22+1:006:17
10Emil SvenskMEN A15:42+0:345:48
12Helena BergmanWOMEN A16:30+1:086:20
14Sara HagstromWOMEN A16:33+1:116:21
19Albin RidefeltMEN A16:04+0:565:57
21Lilian ForsgrenWOMEN A16:55+1:336:30
29Emma JohanssonWOMEN A17:33+2:116:45
34Johan RunessonMEN A16:34+1:266:08
Lisa RisbyWOMEN Bdid not start
William LindMEN Bdid not start

Switzerland

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sabine HauswirthWOMEN A16:04+0:426:10
3Matthias KyburzMEN A15:15+0:075:38
9Daniel HubmannMEN A15:39+0:315:47
11Julia GrossWOMEN A16:28+1:066:20
11Florian HowaldMEN A15:46+0:385:50
12Fabian HertnerMEN A15:48+0:405:51
18Martina RuchWOMEN A16:42+1:206:25
18Jonas EggerMEN A16:02+0:545:56
19Elena RoosWOMEN A16:48+1:266:27
19Andreas KyburzMEN A16:04+0:565:57
25Sarina JenzerWOMEN A17:03+1:416:33
30Florian SchneiderMEN A16:21+1:136:03
34Lisa HolerWOMEN A17:39+2:176:47
36Thomas CurigerMEN A16:39+1:316:09
39Anina BrunnerWOMEN A17:48+2:266:50
42Christoph MeierMEN A17:03+1:556:18

Ukraine

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Olena FedorovaWOMEN B15:37+1:006:47
29Olena PitirimovaWOMEN B16:34+1:577:12
39Serhiy BabychMEN B15:18+2:186:07

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!