Official results for Sprint Qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organiser: Latvia
Date: 27 August 2017

Australia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
21Henry McNultyMEN HEAT C13:12+0:393:28B
30Aislinn PrendergastWOMEN HEAT C15:19+2:364:38B

Austria

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Ursula KadanWOMEN HEAT C13:04+0:213:57A
11Gernot KerschbaumerMEN HEAT A12:24+0:333:21A
17Robert MerlMEN HEAT B12:53+0:403:23B
18Matthias GroellMEN HEAT B12:59+0:463:25B
22Anna Nilsson SimkovicsWOMEN HEAT A14:58+1:234:24B
22Laura RamsteinWOMEN HEAT B14:57+1:574:23B
26Anja ArbterWOMEN HEAT B15:34+2:344:34B
27Anika GassnerWOMEN HEAT C14:53+2:104:30B
29Mathias PeterMEN HEAT A13:08+1:173:32B
35Xander BergerMEN HEAT C14:34+2:013:50B

Belarus

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
8Kristina YakubkinaWOMEN HEAT A14:07+0:324:09A
24Aleksei AlekseyonokMEN HEAT A12:51+1:003:28B
29Dmitry KrapivkoMEN HEAT B13:58+1:453:40B
33Vasili StraltsouMEN HEAT C14:08+1:353:43B

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Yannick MichielsMEN HEAT C12:42+0:093:20A

Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Milos NykodymMEN HEAT A11:57+0:063:13A
5Vojtech KralMEN HEAT C12:45+0:123:21A
9Jan PetrzelaMEN HEAT B12:34+0:213:18A
14Jana KnapovaWOMEN HEAT C13:30+0:474:05A
16Vendula HorcickovaWOMEN HEAT B14:05+1:054:08B
16Tomas KubelkaMEN HEAT A12:32+0:413:23B
18Denisa KosovaWOMEN HEAT A14:50+1:154:21B
20Adela IndrakovaWOMEN HEAT C14:06+1:234:16B
21Marek MinarMEN HEAT B13:09+0:563:27B
24Jan SedivyMEN HEAT C13:27+0:543:32B
25Barbora HruskovaWOMEN HEAT A15:21+1:464:30B
32Jonas HubacekMEN HEAT C14:01+1:283:41B

Denmark

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Amanda Falck WeberWOMEN HEAT B14:02+1:024:07A
28Magnus DewettMEN HEAT C13:44+1:113:36B
30Emil OebroMEN HEAT A13:17+1:263:35B
34Stefan Frands PetersenMEN HEAT C14:22+1:493:46B
34Niklas IngwersenMEN HEAT B14:12+1:593:44B
Marius Thrane OedumMEN HEAT Adid not startB

Estonia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Timo SildMEN HEAT B12:26+0:133:16A
9Kenny KivikasMEN HEAT C12:55+0:223:23A
15Evely KaasikuWOMEN HEAT C13:37+0:544:07A
19Sander VaherMEN HEAT A12:34+0:433:23B
21Annika RihmaWOMEN HEAT B14:35+1:354:17B
24Kerstin UiboupinWOMEN HEAT A15:16+1:414:29B
25Marianne HaugWOMEN HEAT C14:36+1:534:25B
25Margret ZimmermannWOMEN HEAT B15:16+2:164:29B
26Ats SonajalgMEN HEAT A12:54+1:033:29B
26Kristo HeinmannMEN HEAT C13:36+1:033:34B
32Sergei RjabyshkinMEN HEAT B14:01+1:483:41B
Laura JoonasWOMEN HEAT Adid not startB

Finland

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Olli OjanahoMEN HEAT B12:23+0:103:15A
5Kirsi NurmiWOMEN HEAT C13:12+0:294:00A
5Merja RantanenWOMEN HEAT A13:53+0:184:05A
6Venla HarjuWOMEN HEAT B13:17+0:173:54A
8Jesse LaukkarinenMEN HEAT B12:32+0:193:17A
9Anna HaatajaWOMEN HEAT A14:09+0:344:09A
10Marten B BostromMEN HEAT A12:14+0:233:18A
11Sari AnttonenWOMEN HEAT A14:22+0:474:13A
13Marika TeiniWOMEN HEAT C13:29+0:464:05A
14Sofia HaajanenWOMEN HEAT B14:00+1:004:07A
15Elias KuukkaMEN HEAT C13:03+0:303:26A
17Aleksi NiemiMEN HEAT C13:05+0:323:26B
18Saila KinniWOMEN HEAT C13:46+1:034:10B
20Otto SimosasMEN HEAT C13:09+0:363:27B
23Fredric PortinMEN HEAT B13:11+0:583:28B
25Einari HeinaroMEN HEAT A12:52+1:013:28B

France

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Frederic TranchandMEN HEAT B12:133:12A
11Adrien DelenneMEN HEAT A12:24+0:333:21A
13Loic CapbernMEN HEAT C13:01+0:283:25A
14Maelle BeauvirWOMEN HEAT A14:32+0:574:16A
15Lucas BassetMEN HEAT A12:29+0:383:22A
19Isia BassetWOMEN HEAT C14:03+1:204:15B
19Vincent CoupatMEN HEAT B13:00+0:473:25B
23Maxime RauturierMEN HEAT C13:16+0:433:29B
23Loic MartyMEN HEAT A12:47+0:563:27B
24Cecile FoltzerWOMEN HEAT C14:34+1:514:24B
25Arnaud PerrinMEN HEAT B13:18+1:053:30B
28Chloe HaberkornWOMEN HEAT B15:39+2:394:36B

Germany

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Susen LoeschWOMEN HEAT B13:31+0:313:58A
23Arntraut GoetschWOMEN HEAT A15:04+1:294:25B
24Patricia NiekeWOMEN HEAT B15:13+2:134:28B
25Marvin GoerickeMEN HEAT C13:28+0:553:32B
29Paula StarkeWOMEN HEAT C15:11+2:284:36B
30Felix SpaethMEN HEAT B13:59+1:463:40B
31Christoph PrunscheMEN HEAT A13:20+1:293:36B
31Moritz DoellgastMEN HEAT C13:58+1:253:40B
36Cedric GuthierMEN HEAT A14:34+2:433:56B
38Markus GraetschMEN HEAT B16:39+4:264:22B

Great Britain

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Chris SmithardMEN HEAT B12:23+0:103:15A
6Charlotte WardWOMEN HEAT C13:13+0:304:00A
10Catherine TaylorWOMEN HEAT B13:33+0:333:59A
12Hollie OrrWOMEN HEAT A14:28+0:534:15A
16Kirstin MaxwellWOMEN HEAT C13:44+1:014:09B
19Jo ShepherdWOMEN HEAT A14:51+1:164:22B
20William GardnerMEN HEAT A12:36+0:453:24B
27Hector HainesMEN HEAT C13:38+1:053:35B

Hong Kong

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
30Wai Lan Iris LuiWOMEN HEAT B17:09+4:095:02B
37Brian PoonMEN HEAT B16:11+3:584:15B
38Chi Kin ManMEN HEAT C16:51+4:184:26B
Charmaine Kai Wi FungWOMEN HEAT AmispunchedB

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
33Niall McCarthyMEN HEAT A13:41+1:503:41B

Israel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Nitsan YasurMEN HEAT B13:24+1:113:31B

Italy

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Riccardo ScaletMEN HEAT C13:03+0:303:26A
18Carlotta ScaletWOMEN HEAT B14:16+1:164:11B
28Alessio TenaniMEN HEAT A13:03+1:123:31B
29Mattia DebertolisMEN HEAT C13:46+1:133:37B
33Sebastian InderstMEN HEAT B14:09+1:563:43B
Lia PatscheiderWOMEN HEAT Adid not startB

Japan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
36Hirokazu OsakiMEN HEAT B14:19+2:063:46B
37Wataru TeragauchiMEN HEAT A15:27+3:364:10B
37Shoji OhtaMEN HEAT C15:55+3:224:11B

Latvia

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Irita PukiteWOMEN HEAT B13:44+0:444:02A
13Andris KivlenieksMEN HEAT A12:25+0:343:21A
13Andris JubelisMEN HEAT B12:41+0:283:20A
15Inga DambeWOMEN HEAT A14:40+1:054:18A
16Sandra GrosbergaWOMEN HEAT B14:05+1:054:08B
16Arturs PaulinsMEN HEAT A12:32+0:413:23B
17Laura LeibomaWOMEN HEAT C13:45+1:024:10B
19Rudolfs ZernisMEN HEAT C13:07+0:343:27B
21Laura VikeWOMEN HEAT C14:22+1:394:21B
22Artjoms RekunenkoMEN HEAT C13:13+0:403:28B
27Elizabete BlumentaleWOMEN HEAT A17:05+3:305:01B
27Martins SirmaisMEN HEAT B13:28+1:153:32B

Lithuania

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Algirdas BartkeviciusMEN HEAT B12:27+0:143:16A
7Jonas Vytautas GvildysMEN HEAT C12:51+0:183:22A
12Tekle Emilija GvildyteWOMEN HEAT C13:25+0:424:03A
16Gabija RazaityteWOMEN HEAT A14:44+1:094:20B
26Sandra PauzaiteWOMEN HEAT A15:37+2:024:35B
27Indre ValaiteWOMEN HEAT B15:35+2:354:35B
31Kaste RutkauskaiteWOMEN HEAT C16:07+3:244:53B
32Mindaugas NakvosasMEN HEAT A13:36+1:453:40B
35Henrikas PauzasMEN HEAT B14:16+2:033:45B

New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Tim RobertsonMEN HEAT A11:57+0:063:13A

Norway

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Sigrid AlexandersenWOMEN HEAT C12:433:51A
2Jon Aukrust OsmoenMEN HEAT C12:39+0:063:19A
3Silje Ekroll JahrenWOMEN HEAT A13:48+0:134:03A
7Eskil KinnebergMEN HEAT A12:10+0:193:17A
7Oystein Kvaal OsterboMEN HEAT B12:28+0:153:16A
8Andrine BenjaminsenWOMEN HEAT B13:28+0:283:57A
10Nikoline Ekeberg SchjerveWOMEN HEAT C13:21+0:384:02A
12Olav LundanesMEN HEAT B12:40+0:273:20A
12Gaute Hallan SteiwerMEN HEAT C13:00+0:273:25A
14Hakon Jarvis WestergardMEN HEAT C13:02+0:293:25A
19Lone Karin BrochmannWOMEN HEAT B14:26+1:264:14B
21Emma JohanssonWOMEN HEAT A14:55+1:204:23B
21Magne DaehliMEN HEAT A12:39+0:483:25B
27Eirik Kamstrup HovindMEN HEAT A12:57+1:063:30B
Paul SirumMEN HEAT Bdid not startB

Poland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Aleksandra HornikWOMEN HEAT A13:353:59A
6Piotr ParfianowiczMEN HEAT C12:48+0:153:22A
8Rafal PodzinskiMEN HEAT A12:11+0:203:17A
20Hanna WisniewskaWOMEN HEAT B14:33+1:334:16B
21Weronika CychWOMEN HEAT C14:22+1:394:21B
22Michal OlejnikMEN HEAT B13:10+0:573:27B

Russian Federation

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Tatyana RiabkinaWOMEN HEAT B13:003:49A
2Anastasia RudnayaWOMEN HEAT B13:03+0:033:50A
4Svetlana MironovaWOMEN HEAT B13:10+0:103:52A
4Galina VinogradovaWOMEN HEAT A13:52+0:174:04A
6Anna DvorianskaiaWOMEN HEAT A13:59+0:244:06A
7Natalia GemperleWOMEN HEAT C13:15+0:324:00A
13Dmitrii PoliakovMEN HEAT A12:25+0:343:21A
17Sergey DobryninMEN HEAT C13:05+0:323:26B
18Dmitrii NakonechnyiMEN HEAT A12:33+0:423:23B
20Inna SomovaWOMEN HEAT A14:53+1:184:22B
20Artem PopovMEN HEAT B13:03+0:503:26B
24Dmitry TsvetkovMEN HEAT B13:15+1:023:29B
26Yulia NovikovaWOMEN HEAT C14:47+2:044:28B
30Nikita StepanovMEN HEAT C13:52+1:193:38B

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
34Michal KrajcikMEN HEAT A13:47+1:563:43B

Spain

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
23Maria PrietoWOMEN HEAT C14:29+1:464:23B
28Luis NogueiraMEN HEAT B13:37+1:243:35B
29Marta Guijo AlonsoWOMEN HEAT B17:00+4:005:00B
35Alvaro PrietoMEN HEAT A13:48+1:573:43B
36Raul FerraMEN HEAT C15:04+2:313:57B

Sweden

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Martin RegbornMEN HEAT C12:333:18A
2Karolin OhlssonWOMEN HEAT C13:00+0:173:56A
2Tove AlexanderssonWOMEN HEAT A13:41+0:064:01A
2Gustav BergmanMEN HEAT A11:52+0:013:12A
5Helena BergmanWOMEN HEAT B13:12+0:123:52A
7Sara HagstromWOMEN HEAT B13:24+0:243:56A
9Lilian ForsgrenWOMEN HEAT C13:20+0:374:02A
9Jerker LysellMEN HEAT A12:13+0:223:18A
10Josefin TjernlundWOMEN HEAT A14:15+0:404:11A
10Johan RunessonMEN HEAT B12:35+0:223:18A
10Albin RidefeltMEN HEAT C12:57+0:243:24A
11Emma JohanssonWOMEN HEAT C13:24+0:414:03A
11Emil SvenskMEN HEAT B12:37+0:243:19A
16Alva OlssonWOMEN HEAT A14:44+1:094:20B
16Jonas LeanderssonMEN HEAT B12:51+0:383:22B
22William LindMEN HEAT A12:43+0:523:26B
Lisa RisbyWOMEN HEAT BmispunchedB

Switzerland

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Matthias KyburzMEN HEAT A11:513:12A
3Sabine HauswirthWOMEN HEAT B13:06+0:063:51A
3Elena RoosWOMEN HEAT C13:04+0:213:57A
3Daniel HubmannMEN HEAT C12:41+0:083:20A
5Christoph MeierMEN HEAT A12:01+0:103:14A
5Jonas EggerMEN HEAT A12:01+0:103:14A
5Florian HowaldMEN HEAT B12:27+0:143:16A
7Julia GrossWOMEN HEAT A14:01+0:264:07A
8Martina RuchWOMEN HEAT C13:19+0:364:02A
8Fabian HertnerMEN HEAT C12:52+0:193:23A
11Sarina JenzerWOMEN HEAT B13:35+0:353:59A
11Thomas CurigerMEN HEAT C12:58+0:253:24A
13Lisa HolerWOMEN HEAT B13:48+0:484:03A
13Anina BrunnerWOMEN HEAT A14:29+0:544:15A
14Andreas KyburzMEN HEAT B12:42+0:293:20A
15Florian SchneiderMEN HEAT B12:49+0:363:22A

Ukraine

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
23Olena PitirimovaWOMEN HEAT B15:12+2:124:28B
28Olena FedorovaWOMEN HEAT C15:09+2:264:35B
30Serhiy BabychMEN HEAT B13:59+1:463:40B

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org