Official results for Alpe Adria Orienteering Cup - long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Alpe Adria Orienteering Cup - long
Organiser: Slovenia
Date: 18 June 2017

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Christian WartbichlerASKÖ HenndorfAustria1:30:05
2Martin BinderAA-Team KärntenAustria1:30:24+0:19
3Erik Nilsson SimkovicsOLC WienerwaldAustria1:31:36+1:31
4Andraž HribarAA-Team SlovenijaSlovenia1:31:46+1:41
5Teodor YordanovAA-Team BayernBulgaria1:32:48+2:43
6Wolfgang SiegertWATAustria1:33:48+3:43
7Caraglio MicheleAA-Team LombardiaItaly1:33:55+3:50
8Franz GlanerWATAustria1:34:15+4:10
9Christian PfeiferAA-Team SteiermarkAustria1:34:16+4:11
10Florian KurzNaturfreunde WienAustria1:35:32+5:27
11Matija RazumAA-Team HrvatskaCroatia1:41:17+11:12
12Nicolas KastnerNaturfreunde WienAustria1:42:02+11:57
13Richard GremmelAA-Team BurgenlandAustria1:43:15+13:10
14Samuele TaitAA-Team Trentino-SüdtirolItaly1:43:45+13:40
15Franco Michele AA-Team VenetoItaly1:44:01+13:56
16Mark BogatajAA-Team SlovenijaSlovenia1:46:46+16:41
17Gaio  Aaron Team Trentino-SüdtirolItaly1:48:12+18:07
18Bertelle Michele AA-Team VenetoItaly1:48:14+18:09
19Luigi GiulianiAA-Team LombardiaItaly1:48:15+18:10
20Simon StanonikAA-Team SlovenijaSlovenia1:50:15+20:10
21Peter TušarAA-Team SlovenijaSlovenia1:50:27+20:22
22Stefan KubelkaAA-Team SteiermarkAustria1:50:42+20:37
23Jakob PauserHSV OL Wiener NeustadtAustria1:51:09+21:04
24Walter BettegaAA-Team Trentino-SüdtirolItaly1:53:20+23:15
25Mattia ScopelAA-Team VenetoItaly1:54:16+24:11
26Valtteri KolehmainenTeam BayernGermany1:55:50+25:45
27Lukas JanischowskyAA-Team BayernGermany1:58:27+28:22
28Oldrich JanecekNaturfreunde WienCzech Republic2:00:15+30:10
29Quirin LehnerAA-Team BayernGermany2:00:37+30:32
30Raus StefanoTeam Trentino-SüdtirolItaly2:02:51+32:46
31Felix MeizerAA-Team KärntenAustria2:04:47+34:42
32Canella GabrieleAA-Team Trentino-SüdtirolItaly2:06:41+36:36
33Thomas PolsterAA-Team KärntenAustria2:07:42+37:37
34Nicolo LivaAA-Team Friuli Venezia GiuliaItaly2:07:47+37:42
35Sebastian VetterTeam BayernGermany2:07:54+37:49
36Julian NürnbergerTeam BayernGermany2:11:40+41:35
37Gregor SturmTeam BayernGermany2:13:58+43:53
38Luka FiletinAA-Team HrvatskaCroatia2:22:45+52:40
39Davor CapetaAA-Team HrvatskaCroatia2:23:21+53:16
40Matthias PoellOLC WienerwaldAustria2:33:32+1:03:27
41Alessandro GiacchettoAA-Team Friuli Venezia GiuliaItaly2:37:54+1:07:49
42Fabian JanischowskyTeam BayernGermany2:46:49+1:16:44
43Nicola PilotoAA-Team Friuli Venezia GiuliaItaly2:56:28+1:26:23
44Christoph KörnerTeam BayernGermany2:58:29+1:28:24
Petar DelicAA-Team HrvatskaCroatiamispunched
Daniel JanischowskyTeam BayernGermanymispunched
Marco Della VedovaAA-Team LombardiaItalymispunched
Korbinian LehnerAA-Team BayernGermanymispunched
Mattia DebertolisAA-Team Trentino-SüdtirolItalymispunched
Michael SiemmeisterAA-Team SteiermarkAustriadid not finish
Tamas BogyaCS Unirea Alba IuliaRomaniadid not finish
Jaka PiltaverTeam SlovenijaSloveniadid not start
Ivan Boyadzhiev ml.Mariborski OKBulgariadid not start
Lorenzo BartulovichNo clubItalydid not start
Philipp SchielAA-Team SteiermarkAustriadid not start
Kin Kwan KwokHKAYPHong Kongdid not start

Women

32 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anna Nilsson SimkovicsOLC WienerwaldAustria1:05:59
2Anika GassnerNaturfreunde WienAustria1:06:14+0:15
3Carina PolzerAA-Team KärntenAustria1:07:38+1:39
4Marketa TesarovaAA-Team Friuli Venezia GiuliaCzech Republic1:09:40+3:41
4Anja ArbterNaturfreunde WienAustria1:09:40+3:41
6Mirja PavicAA-Team HrvatskaCroatia1:09:42+3:43
7Eleonora DonadiniAA-Team LombardiaItaly1:10:23+4:24
8Johanna TrummerAA-Team SteiermarkAustria1:12:03+6:04
9Nuša JeramAA-Team SlovenijaSlovenia1:19:19+13:20
10 Antonia ErhartAA-Team SteiermarkAustria1:20:18+14:19
11Francesca Taufer AA-Team Trentino-SüdtirolItaly1:20:55+14:56
12Rebeka VinczeAA-Team VasHungary1:21:49+15:50
13Dianora HerashchenkoAA-Team BayernUkraine1:22:36+16:37
14Martina PalumboAA-Team Trentino-SüdtirolItaly1:23:32+17:33
15Jerca BernikAA-Team SlovenijaSlovenia1:26:20+20:21
16Yana BogyaNSA-SIVEN Bulgaria1:29:19+23:20
17Clizia ZambiasiAA-Team Friuli Venezia GiuliaItaly1:29:27+23:28
18Ursula BinderAA-Team KärntenAustria1:29:28+23:29
19Alice Selem AA-Team VenetoItaly1:34:24+28:25
20Hannah KalcherAA-Team BurgenlandAustria1:36:35+30:36
21Jessica LucchettaAA-Team VenetoItaly1:37:00+31:01
22Iva ŠtambukAA-Team HrvatskaCroatia1:38:08+32:09
23Linda IndolaAA-Team BayernGermany1:40:49+34:50
24Anna SchöpsAA-Team BayernGermany1:46:36+40:37
25Monika RavnikarAA-Team SlovenijaSlovenia1:46:42+40:43
26Barbara PavlinicAA-Team SlovenijaSlovenia1:50:33+44:34
27Urša TomažinTeam SlovenijaSlovenia1:51:40+45:41
28Magdalena FasslAA-Team BurgenlandAustria1:53:05+47:06
29Valentina GramacciaAA-Team Friuli Venezia GiuliaItaly1:53:24+47:25
30Federica NegriAA-Team LombardiaItaly1:53:44+47:45
31Monika KovaljeskoOK KapelaCroatia2:09:31+1:03:32
32Barbara KmetecKamniški orientacijski klubSlovenia2:17:44+1:11:45
Vinka VukmanovicAA-Team HrvatskaCroatiadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org