International Orienteering Federation

Official results for Orienteering World Cup Round 1 - Sprint Qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organisers: Finland / Hiidenkiertajat
Date: 25 May 2017

Australia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
71Krystal NeumannWomen (112)15:21+2:134:47
78Henry McNultyMen (119)13:31+1:223:39
85Aislinn PrendergastWomen (112)15:57+2:494:59
87Bryan RusselKeelyMen (119)13:49+1:403:44
106Kerrin RattrayMen (119)14:41+2:323:58
108Matthew SchepisiMen (119)15:08+2:594:05

Austria

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Ursula KadanWomen (112)13:48+0:404:18
26Matthias ReinerMen (119)12:51+0:423:28
48Robert MerlMen (119)13:03+0:543:31
51Gernot KerschbaumerMen (119)13:09+1:003:33
55Laura RamsteinWomen (112)14:42+1:344:35
68Matthias GroellMen (119)13:24+1:153:37
77Carina PolzerWomen (112)15:27+2:194:49
85Anika GassnerWomen (112)15:57+2:494:59
95Anja ArbterWomen (112)16:11+3:035:03
96Mathias PeterMen (119)14:06+1:573:48

Belgium

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Yannick MichielsMen (119)12:11+0:023:17
107Desmond FranssenMen (119)14:57+2:484:02

Canada

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Emily KempWomen (112)13:59+0:514:22
104Emma WaddingtonWomen (112)17:23+4:155:25

Czech Republic

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Vojtech KralMen (119)12:21+0:123:20
25Jan PetrzelaMen (119)12:50+0:413:28
40Adela IndrakovaWomen (112)14:15+1:074:27
48Tereza JanosikovaWomen (112)14:26+1:184:30
54Milos NykodymMen (119)13:10+1:013:33
56Vendula HorcickovaWomen (112)14:48+1:404:37
56Jana KnapovaWomen (112)14:48+1:404:37
74Jonas HubacekMen (119)13:28+1:193:38
77Tomas KubelkaMen (119)13:30+1:213:38
80Marek MinarMen (119)13:34+1:253:40
81Katerina ChromaWomen (112)15:44+2:364:55
91Pavel KubatMen (119)13:56+1:473:45
91Denisa KosovaWomen (112)16:04+2:565:01
94Magdalena TuzilovaWomen (112)16:10+3:025:03
95Jan SedivyMen (119)14:03+1:543:47
97Barbora HruskovaWomen (112)16:16+3:085:05

Denmark

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Maja AlmWomen (112)13:084:06
12Ida BobachWomen (112)13:36+0:284:15
18Andreas Hougaard BoesenMen (119)12:42+0:333:25
20Tue LassenMen (119)12:44+0:353:26
21Jakob EdsenMen (119)12:46+0:373:27
39Amanda Falck WeberWomen (112)14:13+1:054:26
42Cecilie Friberg KlysnerWomen (112)14:17+1:094:27
44Caroline GjotterupWomen (112)14:18+1:104:28
60Soeren SchwartzMen (119)13:15+1:063:34
66Magnus DewettMen (119)13:20+1:113:36
78Miri Thrane OedumWomen (112)15:29+2:214:50
87Bjoern CederbergMen (119)13:49+1:403:44

Estonia

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Kenny KivikasMen (119)12:59+0:503:30
47Annika RihmaWomen (112)14:24+1:164:30
54Sander VaherMen (119)13:10+1:013:33
57Timo SildMen (119)13:13+1:043:34
66Marianne HaugWomen (112)15:08+2:004:43
67Liis JohansonWomen (112)15:09+2:014:44
82Evely KaasikuWomen (112)15:45+2:374:55
83Kerstin UiboupinWomen (112)15:52+2:444:57
89Lauri SildMen (119)13:51+1:423:44
90Kristo HeinmannMen (119)13:54+1:453:45
99Margret ZimmermannWomen (112)16:18+3:105:05
Tonis LaugesaarMen (119)disqualified

Finland

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Venla HarjuWomen (112)13:31+0:234:13
11Sari AnttonenWomen (112)13:34+0:264:14
18Marika TeiniWomen (112)13:45+0:374:17
19Merja RantanenWomen (112)13:48+0:404:18
28Sofia HaajanenWomen (112)14:02+0:544:23
28Aleksi NiemiMen (119)12:52+0:433:28
30Otto SimosasMen (119)12:53+0:443:28
32Kirsi NurmiWomen (112)14:04+0:564:23
42Olli OjanahoMen (119)13:01+0:523:31
42Miia NiittynenWomen (112)14:17+1:094:27
45Einari HeinaroMen (119)13:02+0:533:31
57Fredric PortinMen (119)13:13+1:043:34
60Saila KinniWomen (112)14:56+1:484:40
63Miika KirmulaMen (119)13:17+1:083:35
71Elias KuukkaMen (119)13:25+1:163:37
97Olli Markus TaivainenMen (119)14:08+1:593:49

France

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Frederic TranchandMen (119)12:28+0:193:22
30Thierry GueorgiouMen (119)12:53+0:443:28
45Vincent CoupatMen (119)13:02+0:533:31
45Lucas BassetMen (119)13:02+0:533:31
46Isia BassetWomen (112)14:22+1:144:29
58Amelie ChataingWomen (112)14:50+1:424:38
60Adrien DelenneMen (119)13:15+1:063:34
68Lauriane BeauvisageWomen (112)15:11+2:034:44
82Quentin RauturierMen (119)13:36+1:273:40
84Loic MartyMen (119)13:47+1:383:43
89Chloe HaberkornWomen (112)16:00+2:525:00
94Nicolas RioMen (119)13:59+1:503:46
Maelle BeauvirWomen (112)disqualified

Germany

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Susen LoeschWomen (112)14:33+1:254:32
63Felix SpaethMen (119)13:17+1:083:35
80Paula StarkeWomen (112)15:37+2:294:52
85Anna ReinhardtWomen (112)15:57+2:494:59
91Arntraut GoetschWomen (112)16:04+2:565:01
97Patricia NiekeWomen (112)16:16+3:085:05
100Bjarne FriedrichsMen (119)14:18+2:093:51
102Christiane TrösseWomen (112)16:43+3:355:13
103Matthias KretzschmarMen (119)14:28+2:193:54
Marvin GoerickeMen (119)disqualified

Great Britain

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Tessa StrainWomen (112)13:44+0:364:17
15Charlotte WardWomen (112)13:44+0:364:17
21Catherine TaylorWomen (112)13:49+0:414:19
21Hollie OrrWomen (112)13:49+0:414:19
26Megan Carter DaviesWomen (112)14:00+0:524:22
33Chris SmithardMen (119)12:55+0:463:29
36Jonathan CrickmoreMen (119)12:58+0:493:30
49Peter HodkinsonMen (119)13:07+0:583:32
67Ralph StreetMen (119)13:22+1:133:36
79Jessica TullieWomen (112)15:34+2:264:51
81Peter BrayMen (119)13:35+1:263:40
93Alan CherryMen (119)13:58+1:493:46

Hong Kong

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
100Ka Ki LeungWomen (112)16:27+3:195:08
105Hau Wah Brenda ChanWomen (112)17:26+4:185:26
107Ka Man LeungWomen (112)19:27+6:196:04
109Sze Wing YeeWomen (112)21:24+8:166:41
109Kin Wai LeeMen (119)15:40+3:314:14
111Ka Ching LamMen (119)16:37+4:284:29
112Man Long ChowMen (119)17:00+4:514:35
Wing Chung TamMen (119)disqualified
Tsz Wai YuMen (119)disqualified

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Fanni GyurkoWomen (112)15:05+1:574:42

Israel

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
104Nitsan YasurMen (119)14:30+2:213:55
110Asaf AvnerMen (119)15:55+3:464:18

Italy

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Riccardo ScaletMen (119)13:10+1:013:33
63Carlotta ScaletWomen (112)15:03+1:554:42
86Alessio TenaniMen (119)13:48+1:393:43
Sebastian InderstMen (119)disqualified

Japan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
105Hinako InageWomen (112)17:26+4:185:26
108Maika MoriyaWomen (112)20:46+7:386:29
Hirokazu OsakiMen (119)disqualified

Latvia

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Sandra GrosbergaWomen (112)14:11+1:034:25
51Rudolfs ZernisMen (119)13:09+1:003:33
71Arturs PaulinsMen (119)13:25+1:163:37
75Inga DambeWomen (112)15:24+2:164:48
83Andris KivlenieksMen (119)13:43+1:343:42
88Irita PukiteWomen (112)15:58+2:504:59
99Andris JubelisMen (119)14:15+2:063:51
103Laura LeibomaWomen (112)16:55+3:475:17
Laura VikeWomen (112)did not start

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
75Gabija RazaityteWomen (112)15:24+2:164:48

New Zealand

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Tim RobertsonMen (119)12:40+0:313:25
54Laura RobertsonWomen (112)14:41+1:334:35
74Kate MorrisonWomen (112)15:22+2:144:48

Norway

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Silje Ekroll JahrenWomen (112)13:32+0:244:13
12Håkon Jarvis WestergardMen (119)12:35+0:263:24
14Nikoline Ekeberg SchjerveWomen (112)13:41+0:334:16
14Gaute Hallan SteiwerMen (119)12:39+0:303:25
15Olav LundanesMen (119)12:40+0:313:25
15Ida Marie Næss BjørgulWomen (112)13:44+0:364:17
19Eskil KinnebergMen (119)12:43+0:343:26
39Øystein Kvaal ØsterbøMen (119)12:59+0:503:30
40Ingjerd MyhreWomen (112)14:15+1:074:27
41Jon Aukrust OsmoenMen (119)13:00+0:513:30
42Magne DaehliMen (119)13:01+0:523:31
51Anine AhlsandWomen (112)14:35+1:274:33
52Andrine BenjaminsenWomen (112)14:36+1:284:33
68Ulf Forseth IndgaardMen (119)13:24+1:153:37
71Emma JohanssonWomen (112)15:21+2:134:47
93Marianne AndersenWomen (112)16:06+2:585:01
97Jo Forseth IndgaardMen (119)14:08+1:593:49

Poland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Aleksandra HornikWomen (112)13:40+0:324:16
28Bartosz PawlakMen (119)12:52+0:433:28
34Piotr ParfianowiczMen (119)12:56+0:473:29
59Wojciech KowalskiMen (119)13:14+1:053:34
63Michal OlejnikMen (119)13:17+1:083:35
69Weronika CychWomen (112)15:15+2:074:45
Ewa GwozdzWomen (112)did not start

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Roman CiobanuMen (119)disqualified

Russian Federation

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Anastasia RudnayaWomen (112)13:18+0:104:09
23Andrey KhramovMen (119)12:48+0:393:27
28Svetlana MironovaWomen (112)14:02+0:544:23
34Tatyana RiabkinaWomen (112)14:06+0:584:24
34Natalia GemperleWomen (112)14:06+0:584:24
38Galina VinogradovaWomen (112)14:12+1:044:26
51Leonid NovikovMen (119)13:09+1:003:33
61Natalia EfimovaWomen (112)15:00+1:524:41
64Yulia NovikovaWomen (112)15:05+1:574:42
71Dmitrii NakonechnyiMen (119)13:25+1:163:37
84Gleb TikhonovMen (119)13:47+1:383:43
92Valentin NovikovMen (119)13:57+1:483:46
101Dmitry TsvetkovMen (119)14:23+2:143:53
Irina NybergWomen (112)disqualified

Spain

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Andreu BlanesMen (119)12:30+0:213:22
36Antonio Martinez PerezMen (119)12:58+0:493:30
68Eduardo Gil MarcosMen (119)13:24+1:153:37
70Anna Serrallonga ArquesWomen (112)15:19+2:114:47
Violeta Feliciano SanjuanWomen (112)disqualified

Sweden

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Helena JanssonWomen (112)13:084:06
1Martin RegbornMen (119)12:093:17
4Lina StrandWomen (112)13:14+0:064:08
5Tove AlexanderssonWomen (112)13:15+0:074:08
5Jonas LeanderssonMen (119)12:27+0:183:21
12Gustav BergmanMen (119)12:35+0:263:24
15Albin RidefeltMen (119)12:40+0:313:25
21Oskar SjöbergMen (119)12:46+0:373:27
23Karolin OhlssonWomen (112)13:58+0:504:21
24Lilian ForsgrenWomen (112)13:59+0:514:22
27Josefin TjernlundWomen (112)14:01+0:534:22
31Alva OlssonWomen (112)14:03+0:554:23
32Emil SvenskMen (119)12:54+0:453:29
35Johan RunessonMen (119)12:57+0:483:30
45Sara HagstromWomen (112)14:20+1:124:28
49Emma JohanssonWomen (112)14:32+1:244:32
79William LindMen (119)13:33+1:243:39

Switzerland

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sabine HauswirthWomen (112)13:084:06
3Daniel HubmannMen (119)12:19+0:103:19
6Martin HubmannMen (119)12:28+0:193:22
8Elena RoosWomen (112)13:30+0:224:13
9Fabian HertnerMen (119)12:32+0:233:23
10Matthias KyburzMen (119)12:33+0:243:23
11Florian HowaldMen (119)12:34+0:253:23
23Christoph MeierMen (119)12:48+0:393:27
28Julia GrossWomen (112)14:02+0:544:23
33Martina RuchWomen (112)14:05+0:574:24
34Sarina JenzerWomen (112)14:06+0:584:24
42Florian SchneiderMen (119)13:01+0:523:31
53Lisa HolerWomen (112)14:40+1:324:35
58Hanna MullerWomen (112)14:50+1:424:38
60Jonas EggerMen (119)13:15+1:063:34
62Paula GrossWomen (112)15:02+1:544:41
74Riccardo RancanMen (119)13:28+1:193:38

Ukraine

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Nadiya VolynskaWomen (112)13:22+0:144:10
26Ruslan GlibovMen (119)12:51+0:423:28
36Pavlo UshkvarokMen (119)12:58+0:493:30
50Oleksandr KratovMen (119)13:08+0:593:32
71Kateryna DzemaWomen (112)15:21+2:134:47
76Artem PanchenkoMen (119)13:29+1:203:38
84Olga SlutaWomen (112)15:54+2:464:58
90Olena PitirimovaWomen (112)16:01+2:535:00
96Olena FedorovaWomen (112)16:13+3:055:04
101Viktoriia SukharevskaWomen (112)16:28+3:205:08
105Denys ShcherbakovMen (119)14:37+2:283:57

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
102Gregory AhlswedeMen (119)14:27+2:183:54

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org