International Orienteering Federation

Official results for Sprint Schweizer Meisterschaften (SPM)

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint Schweizer Meisterschaften (SPM)
Organiser: Switzerland
Date: 24 June 2017

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Marina RosinkWomen (41)20:045:44

ADRENALIN SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Emine SezgünsayWomen (41)18:085:10

ANCO

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Baptiste RollierMen (60)15:593:53
29Monika RollierWomen (41)18:085:10
41Archibald SoguelMen (60)17:374:17

bussola ok

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Anina BrunnerWomen (41)16:094:36
22Rahela BrunnerWomen (41)17:144:55
27Samuel KellerMen (60)16:364:02

C.O. Aget Lugano

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Luca NembriniMen (60)19:364:46

Cambridge Sports Union

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Giacomo BarboneMen (60)18:244:29

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Loïc CapbernMen (60)15:393:49

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Arnaud PerrinMen (60)15:463:50

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Quentin RauturierMen (60)15:513:51

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Adrien DelenneMen (60)16:063:55

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Maxime RauturierMen (60)16:153:57

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Loïc MartyMen (60)16:444:04

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Corentin RouxMen (60)17:264:15

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Isia BassetWomen (41)15:574:33

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Lauriane BeauvisageWomen (41)16:244:41

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Emilie BackscheiderWomen (41)17:274:59

GOV

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Gioele MaddalenaMen (60)19:484:49

Istanbul OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Alen GavarMen (60)21:405:17

melbourne forest racers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Natasha KeyWomen (41)17:114:54

O-92 Piano di Magadino

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Elena RoosWomen (41)15:184:22

OL Amriswil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Luca ZinggMen (60)16:584:08

ol norska

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sabine HauswirthWomen (41)14:234:06
8Simon DubachMen (60)15:203:44
10Florian SchneiderMen (60)15:383:48
12Silje Ekroll JahrenWomen (41)16:194:39
18Antoaneta DyaksovaWomen (41)17:004:51

ol norska / OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Ueli WerrenMen (60)16:384:03

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sarina JenzerWomen (41)15:124:20

OL Regio Olten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Philipp von ArxMen (60)15:383:48

OL Regio Wil

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Daniel HubmannMen (60)14:153:28
4Martin HubmannMen (60)14:483:36

OL Zimmerberg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Julia GrossWomen (41)15:104:20
13Paula GrossWomen (41)16:204:40

OLC Kapreolo

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Thomas CurigerMen (60)15:133:42
19Sara LüscherWomen (41)17:044:52
27Lukas MeierMen (60)16:364:02

OLC Winterthur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Lisa SchubnellWomen (41)16:084:36

OLG Basel

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Hanna MüllerWomen (41)16:294:42
36Thomas HohlMen (60)17:034:09

OLG Basel/OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Laura RamsteinWomen (41)16:034:35

OLG Bern

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Regula HulligerWomen (41)18:335:18
34Laura DienerWomen (41)18:435:20
35Fabienne WengerWomen (41)19:265:33

OLG Bern / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Lukas DienerMen (60)15:543:52

OLG Bern / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Simon WengerMen (60)17:124:11

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Véronique RuppenthalWomen (41)18:375:19

OLG Cordoba

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Niklaus ReyMen (60)mispunched

OLG Goldau

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Isabelle FeerWomen (41)17:234:58
26Sven AschwandenMen (60)16:324:01
34Yves AschwandenMen (60)16:524:06

OLG Herzogenbuchsee

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Florian HowaldMen (60)15:053:40
28Katja GygaxWomen (41)17:485:05
40Severin HowaldMen (60)17:334:16

OLG Huttwil / ANCO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Thomas HodelMen (60)mispunched

OLG Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Andrea RoggoWomen (41)17:214:57

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Riccardo RancanMen (60)15:513:51

OLG Skandia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Remo RuchMen (60)15:413:49
42Christof RöthlisbergerMen (60)17:444:19

OLG Skandia / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Martina RuchWomen (41)15:174:22

OLG Stäfa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Andrea BrechbühlWomen (41)19:325:34

OLG Suhr

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Ismael RöthlisbergerMen (60)18:014:23

OLG Thun

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
49David GrossmannMen (60)19:034:38
55Lukas HoferMen (60)19:534:50

OLG Welsikon

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Sina TommerWomen (41)16:444:46
21Alain DenzlerMen (60)16:103:56
27Sven HellmüllerMen (60)16:364:02

OLK Argus

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Vanessa FrickerWomen (41)19:485:39
53Michael WildMen (60)19:384:47
Rasmus LuescherMen (60)mispunched

OLK Fricktal

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthias KyburzMen (60)14:083:26
7Lisa HolerWomen (41)15:354:27

OLK Rafzerfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Andreas RüedlingerMen (60)15:563:53

OLV Baselland

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Fabian HertnerMen (60)14:553:38
25Timon SchweizerMen (60)16:294:01
33Anders HolmbergMen (60)16:474:05
38Salome SchweizerWomen (41)19:465:38
47Mathias BirrerMen (60)18:424:33

OLV Baselland/Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Michael GranacherMen (60)19:344:46

OLV Hindelbank/ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Jonas EggerMen (60)15:223:44

OLV Hindelbank/ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Simone NiggliWomen (41)15:034:18

OLV Langenthal

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Salome WeberWomen (41)18:215:14
37Joël MorgenthalerMen (60)17:064:10
41Claudine WeberWomen (41)22:336:26

OLV Zug

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Sandrine MüllerWomen (41)17:134:55
46Joel BornerMen (60)18:264:29

Onkaparinga Hills Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Ben RattrayMen (60)19:234:43

Orientation Team Besançon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Vincent CoupatMen (60)16:213:59

Orientation Team Besançon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Cécile FoltzerWomen (41)17:465:04

Rand Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Michele BothaWomen (41)19:365:36

Rasti-Lukko

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Tomas SnellmanMen (60)18:544:36

ROC / South Afrika

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Nicholas MulderMen (60)20:174:56

SCOM Mendrisio

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Tobia PezzatiMen (60)16:274:00
26Eleonora DonadiniWomen (41)17:345:01

thurgorienta

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Martina SeiterleWomen (41)16:444:46
32Elias GemperliMen (60)16:454:05

TSG Bad König

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Cedric GuthierMen (60)18:104:25

Turun Metsänkävijät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Yannick MichielsMen (60)14:473:36

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org