International Orienteering Federation

Official results for FIF Pinseweekend Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: FIF Pinseweekend Sprint
Organisers: Denmark / FIF Hilleroed Orientering
Date: 3 June 2017

W20

2 575 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Josefine LindOK GormDenmark18:097:02
2Ida OebroTisvilde Hegn OKDenmark18:33+0:247:12
3Lise TermansenOK HTF HaderslevDenmark18:51+0:427:19
4Caroline FinderupOK Pan AarhusDenmark18:57+0:487:21
5Agnes KrachtTisvilde Hegn OKDenmark19:10+1:017:26
6Nikoline SplittorffFIF Hilleroed OrienteringDenmark20:09+2:007:49
7Annika SimonsenFIF Hilleroed OrienteringDenmark20:25+2:167:55
8Lotte Jauhojarvi MarkussenOK Pan AarhusDenmark20:39+2:308:01
9Astrid MaagSollerod OKDenmark21:07+2:588:12
10Sara Lysemose PoulsenSilkeborg OKDenmark22:19+4:108:40
11Tine DalgaardKolding OKDenmark23:09+5:008:59
12Birka Oehlenschlaeger NielsenSilkeborg OKDenmark23:16+5:079:02
13Celine Hinge KrogsgaardSilkeborg OKDenmark24:18+6:099:26
14Sara BrinchFIF Hilleroed OrienteringDenmark24:35+6:269:32
15Charlotte ThallingerFIF Hilleroed OrienteringSwitzerland24:49+6:409:38
16Karoline Saxtorph SchulzBallerup OKDenmark26:28+8:1910:16
Alberte Loft ThyssenHorsens OKDenmarkmispunched
Line CederbergTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start

W21

2 575 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmOK HTF HaderslevDenmark15:296:00
2Cecilie Friberg KlysnerFIF Hilleroed OrienteringDenmark17:03+1:346:37
3Emma KlingenbergFaaborg OKDenmark17:05+1:366:38
4Caroline GjotterupFaaborg OKDenmark18:48+3:197:18
5Amanda Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark18:57+3:287:21
6Pia OcvirkOK JapeticCroatia20:23+4:547:54
7Lea ReimeFarum OKDenmark20:33+5:047:58
7Elizabete BlumentaleLatvian Orienteering FederationLatvia20:33+5:047:58
9Line SoederlundFarum OKDenmark21:11+5:428:13
10Alicia FribergCE COLIVENCSpain21:59+6:308:32
11Mette StubPI CopenhagenDenmark22:29+7:008:43
12Karin KarlssonHalmstad OKSweden25:41+10:129:58
13Michaela KolistanikovaAUOCSlovakia29:24+13:5511:25
14Isabella Maria EngbergAberdeen University Orienteering ClubDenmark30:04+14:3511:40
Miri Thrane OedumOK Oest BirkeroedDenmarkdid not start
Ida BobachOK Pan AarhusDenmarkdid not start

M20

2 900 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Andreas Bock BjoernsenOK Pan AarhusDenmark17:246:00
2Carl Emil Schoeier KovstedFarumTisvilde OKDenmark17:54+0:306:10
3Malthe PoulsenFIF Hilleroed OrienteringDenmark18:00+0:366:12
4Mikkel LyskjaerFarum OKDenmark18:06+0:426:14
5Lasse Fugmann ThamdrupAlleroed OKDenmark18:10+0:466:15
6Mikkel Holm NielsenOK Pan AarhusDenmark18:18+0:546:18
7Laurits Bidstrup MollerSilkeborg OKDenmark18:19+0:556:18
8Malte Kjaer HemmingsenFIF Hilleroed OrienteringDenmark18:21+0:576:19
9Rune OstergaardSollerod OKDenmark18:40+1:166:26
10Mads SkaugOK Pan AarhusDenmark18:57+1:336:32
11Marko Birk NielsenAalborg OKDenmark19:12+1:486:37
12Mikkel Lau PetersenAlleroed OKDenmark19:16+1:526:38
13Rasmus Moeller JessOK RoskildeDenmark19:23+1:596:41
14Julius MolsenSollerod OKDenmark19:26+2:026:42
15Emil Olander LorenzAlleroed OKDenmark19:33+2:096:44
16Andreas Duc JorgensenTisvilde Hegn OKDenmark19:35+2:116:45
17Bjarke Egholm RudeSilkeborg OKDenmark19:53+2:296:51
18Christian MoellerAalborg OKDenmark19:55+2:316:52
19Jeppe Kejser Dahl JensenOK Pan AarhusDenmark20:02+2:386:54
20Jakob Schoeier KovstedFarumTisvilde OKDenmark20:03+2:396:54
21Johan Halkjaer DupontOK Pan AarhusDenmark20:19+2:557:00
22Lasse Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark20:29+3:057:03
23Lasse August HelwegAlleroed OKDenmark21:04+3:407:15
24Asger KirkegaardTisvilde Hegn OKDenmark21:46+4:227:30
25Mikkel MeldgaardAlleroed OKDenmark23:03+5:397:56
26Frederik E KroghOK Oest BirkeroedDenmark27:39+10:159:32
Soren Eg StaugaardKolding OKDenmarkmispunched
Rasmus Dronningvej NielsenSollerod OKDenmarkmispunched
Andreas Bagger HagnerSilkeborg OKDenmarkdid not start

M21

2 900 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Tue LassenFaaborg OKDenmark15:245:18
2Soeren SchwartzFIF Hilleroed OrienteringDenmark16:03+0:395:32
3Jakob EdsenAarhus 1900 OrienteringDenmark16:17+0:535:36
4Rasmus Thrane HansenSollerod OKDenmark16:21+0:575:38
5Endijs TitomersLatvian Orienteering FederationLatvia16:28+1:045:40
6Thor NoerskovOK Oest BirkeroedDenmark16:31+1:075:41
7Magnus DewettOK SnabDenmark16:51+1:275:48
8Emil OebroTisvilde Hegn OKDenmark16:53+1:295:49
9Rasmus SoesFarum OKDenmark17:22+1:585:59
10Rasmus DjurhuusOK Pan AarhusDenmark17:42+2:186:06
11Soren Skaarup LarsenOK Oest BirkeroedDenmark18:03+2:396:13
12Henrik Rindom KnudsenOK MelfarDenmark18:22+2:586:20
13Troels ChristiansenSollerod OKDenmark18:29+3:056:22
14Niklas IngwersenHorsens OKDenmark18:51+3:276:30
15Matthew SchepisiSouth London OrienteersAustralia19:02+3:386:33
16Jonas Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark19:26+4:026:42
17Nils Wallentin TaerkHalmstad OKSweden24:28+9:048:26
Soeren MaarupKolding OKDenmarkmispunched
Malthe GaarsdalFarum OKDenmarkdid not start
Lasse GronOK Pan AarhusDenmarkdid not start
Andreas Hougaard BoesenOK RoskildeDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org