International Orienteering Federation

Official results for World MTBO Championships 2017, Junior World MTBO Championships 2017, World Cup 2017 Round 3 - Relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Relay
Organisers: Lithuania / MTBO RENGINIAI
Date: 23 August 2017

Team Men

17 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Czech Republic2:36:17
1. Vojtech Stransky54:21554:215
2. Vojtech Ludvik50:5611:45:172-3
3. Krystof Bogar51:0012:36:171-1
2Finland2:40:09
1. Andre Haga53:30253:302
2. Jussi Laurila51:4521:45:151-1
3. Pekka Niemi54:5452:40:092+1
3Russia2:40:11
1. Grigory Medvedev53:21153:211
2. Anton Foliforov52:2431:45:453+2
3. Ruslan Gritsan54:2632:40:1130
4France2:45:53
1. Yoann Garde54:25654:256
2. Cedric Beill56:5361:51:184-2
3. Baptiste Fuchs54:3542:45:5340
5Lithuania2:46:25
1. Regimantas Kavaliauskas54:08354:083
2. Sarunas Dmukauskas1:00:2791:54:358+5
3. Jonas Maiselis51:5022:46:255-3
6Denmark2:48:34
1. Thomas Steinthal56:46756:467
2. Rasmus Folino Nielsen54:3741:51:235-2
3. Rasmus Soegaard57:1172:48:346+1
7Austria2:53:10
1. Tobias Breitschaedel58:001058:0010
2. Andreas Waldmann57:1671:55:169-1
3. Kevin Haselsberger57:5482:53:107-2
8Italy2:54:47
1. Fabiano Bettega56:51956:519
2. Riccardo Rossetto57:4081:54:316-3
3. Luca Dallavalle1:00:1692:54:478+2
9Sweden2:59:05
1. Linus Karlsson Mood58:371158:3711
2. Marcus Jansson55:5551:54:327-4
3. Marcus Wadell1:04:33112:59:059+2
10Portugal3:05:50
1. Davide Machado54:12454:124
2. Daniel Marques1:07:54142:02:0610+6
3. Joao Ferreira1:03:44103:05:50100
11Switzerland3:06:52
1. Adrian Jaeggi56:47856:478
2. Ursina Jaeggi1:14:01162:10:4813+5
3. Simon Braendli56:0463:06:5211-2
12Spain3:15:25
1. David Tarres Villegas1:02:03121:02:0312
2. David Toll Clos1:07:29132:09:3211-1
3. Angel Garcia Garcia1:05:53123:15:2512+1
13Latvia3:20:39
1. Ugis Voicescuks1:11:05151:11:0515
2. Edgars Briconoks1:02:22112:13:27150
3. Edgars Krumins1:07:12133:20:3913-2
14Estonia3:21:04
1. Marek Karm1:08:32141:08:3214
2. Erik Aibast1:01:12102:09:4412-2
3. Maerten Henrik Pais1:11:20143:21:0414+2
15Ukraine3:30:46
1. Artem Stryzhak1:02:04131:02:0413
2. Renat Khasanshin1:10:30152:12:3414+1
3. Yuriy Rasko1:18:12153:30:4615+1
16Australia3:45:22
1. Glen Charlton1:19:41171:19:4117
2. Fergus Mackie1:04:44122:24:2516-1
3. Lucy Mackie1:20:57163:45:22160
Japanmispunched
1. Kazushige Hatori1:14:00161:14:0016
2. Kazushi Higuchi1:26:41172:40:4117+1
3. Hiro Ayanomispunchedmispunched

Team Women

13 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Finland2:31:18
1. Ingrid Stengard50:12250:122
2. Antonia Haga51:4021:41:521-1
3. Marika Hara49:2632:31:1810
2France2:34:36
1. Lou Denaix50:09150:091
2. Hana Garde52:0241:42:113+2
3. Gaelle Barlet52:2562:34:362-1
3Russia2:34:48
1. Anastasiya Svir57:55757:557
2. Svetlana Poverina50:0211:47:574-3
3. Olga ShipilovaVinogradova46:5112:34:483-1
4Austria2:34:50
1. Sonja Zinkl50:23350:233
2. Marina Reiner51:4331:42:062-1
3. Michaela Gigon52:4472:34:504+2
5Lithuania2:37:35
1. Gabriele Andrasiuniene52:24452:244
2. Karolina Mickeviciute Juodisiene55:3461:47:585+1
3. Algirda Zaliauskaite49:3742:37:3550
6Czech Republic2:38:50
1. Katerina Novakova52:44552:445
2. Marie Brezinova55:1851:48:026+1
3. Martina Tichovska50:4852:38:5060
7Denmark2:43:57
1. Nina Hoffmann58:14958:149
2. Caecilie Christoffersen56:3671:54:507-2
3. Camilla Soegaard49:0722:43:5770
8Sweden2:58:26
1. Nadia Larsson58:08858:088
2. Sara Forsgren56:4481:54:5280
3. Erica Olsson1:03:3482:58:2680
9Spain3:18:53
1. Monica Aguilera Viladomiu56:20656:206
2. Amparo Gil Brotons1:04:42102:01:029+3
3. Maria del Mar Delgado Gonzalez1:17:51113:18:5390
10Estonia3:27:23
1. Liisi Rist1:12:15111:12:1511
2. Ingrit Kala1:07:15112:19:3010-1
3. Eleri Hirv1:07:5393:27:23100
11USA3:35:49
1. Abra McNair1:10:44101:10:4410
2. Susan Grandjean1:10:05122:20:4911+1
3. Rachel Furman1:15:00103:35:49110
Japanmispunched
1. Naoko Kano1:15:22121:15:2212
2. Mihoko Mori1:29:00132:44:22120
3. Keiko Ayanomispunchedmispunched
Latviamispunched
1. Aiga Strazdinamispunchedmispunched
2. Dina Zobena59:009mispunched
3. Mara Knetadid not startmispunched

Team Men Junior

7 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Finland2:10:57
1. Jesper Lindahl45:43245:432
2. Teemu Kaksonen42:5611:28:391-1
3. Sakari Puolakanaho42:1812:10:5710
2Czech Republic2:19:01
1. Jan Hasek45:34145:341
2. Matyas Ludvik47:1631:32:502+1
3. Martin Kanta46:1132:19:0120
3France2:21:07
1. Jeremi Pourre48:53448:534
2. Anathael Dott46:1621:35:093-1
3. Samson Deriaz45:5822:21:0730
4Lithuania2:32:32
1. Ignas Ambrazas47:23347:233
2. Martynas Jurgaitis57:1571:44:385+2
3. Nojus Kalvaitis47:5442:32:324-1
5Russia2:34:48
1. Ivan Golubev51:19651:196
2. Andrey Prozorov51:5741:43:164-2
3. Yuri Balev51:3252:34:485+1
6Sweden2:40:25
1. Emil Arvidsson50:26550:265
2. Joakim Skarlen57:1461:47:406+1
3. Rikard Bergstrom52:4562:40:2560
Polandmispunched
1. Bartosz Nowakmispunchedmispunched
2. Bartosz Niebielski55:525mispunched
3. Jakub Jaroszekdid not startmispunched

Team Women Jurnior

6 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Finland2:19:32
1. Kaarina Nurminen44:01344:013
2. Jutta Nurminen52:0551:36:064+1
3. Saara YliHietanen43:2612:19:321-3
2Russia2:23:08
1. Alena Fedoseeva43:47243:472
2. Anna Semenova46:2631:30:131-1
3. Marina Oparina52:5552:23:082+1
3Czech Republic2:23:26
1. Veronika Grycova51:21451:214
2. Vilma Kralova43:4411:35:053-1
3. Veronika Kubinova48:2132:23:2630
4Lithuania2:24:44
1. Viktorija Michnovic39:52139:521
2. Egle Rubazeviciute53:5761:33:492+1
3. Austeja Kalvaityte50:5542:24:444+2
5Estonia3:13:41
1. Jonne Rooma57:45557:455
2. Doris Kudre48:2041:46:0550
3. Mari Linnus1:27:3663:13:4150
Francedisqualified
1. Mathilde Siposdisqualifieddisqualified
2. Mia Raichon45:312disqualified
3. Constance Devillers44:302disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org