International Orienteering Federation

Official overall results for Ski-O Tour

Event informationShow result list by classPrint

Name: Ski-O Tour
Organisers: Austria / Orienteering Innsbruck Imst / SSV Dornbirn Schoren / Switzerland
Date: 7 January 2017 - 14 January 2017

SOT 1SOT 2SOT 2 (overall)SOT 3SOT 3 (overall)SOT 4SOT 4 (overall)SOT 5SOT 5 (overall)SOT 6SOT 6 (overall)

Alfta Osa OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Tove AlexanderssonWomen (109)3:18:57
2Erik RostMen (135)3:24:37+2:07
Bente RostWomen (109)did not finish

Austrian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Tobias KuglerMen (135)did not finish
Anna Nilsson SimkovicsWomen (109)did not finish

Bottnaryds IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Peter ArnessonMen (135)3:34:04+11:34

Bulgarian Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Stanimir BelomazhevMen (135)3:26:02+3:32
6Antoniya GrigorovaWomen (109)3:47:29+28:32
9Andreya DyaksovaWomen (109)4:23:25+1:04:28
11Evangelina DyaksovaWomen (109)5:24:16+2:05:19
12Kalina NedyalkovaWomen (109)5:37:57+2:19:00

Deutscher Turner Bund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Bernd KohlschmidtMen (135)did not finish

Ermak

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Sergei SkokovMen (135)did not finish

Estonian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Doris KudreWomen (109)4:32:05+1:13:08

Green Mountain OC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Kestrel OwensMen (135)6:13:22+2:50:52

IFK Mora OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Andrey LamovMen (135)3:27:24+4:54
9Linus RappMen (135)3:39:48+17:18
13Carl MagnussonMen (135)4:14:58+52:28
Hanna ErikssonWomen (109)did not finish
Magdalena OlssonWomen (109)did not finish

Ilves OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
12Georg Caius KutsarMen (135)4:11:19+48:49
Rimmo RoomMen (135)did not finish

Khabarovsk krai

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Anastasiia KravchenkoWomen (109)3:30:28+11:31

Krasnoyarsk

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Andrey GrigorievMen (135)3:32:08+9:38

Latvian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Raivo KivlenieksMen (135)did not finish

OK Tranan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Erik JohanssonMen (135)3:59:54+37:24

Ok Vargen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Emma BergstroemWomen (109)3:59:25+40:28

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Veronique RuppenthalWomen (109)did not finish

OLG Zürich

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Tobias LutzMen (135)did not finish

OLV Luzern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Noel BoosMen (135)did not finish

OLV Uslar

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Anke von GazaWomen (109)did not finish

Orienteering USA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Adrian OwensMen (135)5:09:36+1:47:06

Rakvere OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Kaisa RoobaWomen (109)did not finish

Russian Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Eduard KhrennikovMen (135)3:22:30
2Mariya KechkinaWomen (109)3:19:15+0:18
3Alena TrapeznikovaWomen (109)3:21:37+2:40
5Tatyana OborinaWomen (109)3:30:37+11:40
8Sergey GorlanovMen (135)3:36:48+14:18

Ski-O Swiss

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Jurg NiggliMen (135)did not finish
Iris BolligerWomen (109)did not finish
Natalja NiggliWomen (109)did not finish

Skizunft Wiesbaden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Silke Heyser EbbeckeWomen (109)did not finish

Slovak Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Jakub DekretMen (135)did not finish
Martina BialekovaWomen (109)did not finish

Sundsvalls OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Martin HammarbergMen (135)3:28:30+6:00

SV Schmalkalden 04

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Resi RathmannWomen (109)did not finish

SV Wissenschaft Quedlinburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Sebastian GrossMen (135)did not finish

Swiss Orienteering

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Sven AschwandenMen (135)did not finish
Lars BeglingerMen (135)did not finish
Andrin KappenbergerMen (135)did not finish
Gion SchnyderMen (135)did not finish
Christian SpoerryMen (135)did not finish
Sandro TruttmannMen (135)did not finish
Laura DienerWomen (109)did not finish
Riina JordiWomen (109)did not finish

Uzana

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Dobromir DobrevMen (135)did not finish
Eva SimeonovaWomen (109)did not finish

Varska OK Peko

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Daisy KudreWomen (109)4:05:57+47:00
10Mattis JaamaMen (135)3:45:35+23:05

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org