International Orienteering Federation

Official results for Ski-O Tour, sOT 6

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Ski-O Tour
Organisers: Austria / Orienteering Innsbruck Imst / SSV Dornbirn Schoren / Switzerland
Date: 7 January 2017 - 14 January 2017

SOT 1SOT 2SOT 2 (overall)SOT 3SOT 3 (overall)SOT 4SOT 4 (overall)SOT 5SOT 5 (overall)SOT 6SOT 6 (overall)

Alfta Osa OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Erik RostMen (135)17:584:22
1Tove AlexanderssonWomen (109)19:124:40
4Bente RostWomen (109)20:305:00

Austrian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Anna Nilsson SimkovicsWomen (109)23:435:47
Tobias KuglerMen (135)not competing

Bottnaryds IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Peter ArnessonMen (135)18:094:25

Bulgarian Orienteering Federation

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Andreya DyaksovaWomen (109)23:155:40
13Antoniya GrigorovaWomen (109)24:215:56
14Kalina NedyalkovaWomen (109)30:307:26
17Evangelina DyaksovaWomen (109)31:207:38
Stanimir BelomazhevMen (135)did not start

Deutscher Turner Bund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Bernd KohlschmidtMen (135)22:085:23

Ermak

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sergei SkokovMen (135)did not start

Estonian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Doris KudreWomen (109)23:585:50

Green Mountain OC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Kestrel OwensMen (135)29:527:17

IFK Mora OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Linus RappMen (135)18:044:24
3Hanna ErikssonWomen (109)19:494:50
4Andrey LamovMen (135)18:074:25
13Carl MagnussonMen (135)20:355:01
Magdalena OlssonWomen (109)did not start

Ilves OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Georg Caius KutsarMen (135)21:055:08
Rimmo RoomMen (135)did not start

Khabarovsk krai

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Anastasiia KravchenkoWomen (109)20:415:02

Krasnoyarsk

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Andrey GrigorievMen (135)18:084:25

Latvian Orienteering Federation

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Raivo KivlenieksMen (135)did not start

OK Tranan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Erik JohanssonMen (135)19:104:40

Ok Vargen

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Emma BergstroemWomen (109)did not start

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Veronique RuppenthalWomen (109)not competing

OLG Zürich

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Tobias LutzMen (135)not competing

OLV Luzern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Noel BoosMen (135)not competing

OLV Uslar

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Anke von GazaWomen (109)31:037:34

Orienteering USA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Adrian OwensMen (135)27:516:47

Rakvere OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Kaisa RoobaWomen (109)not competing

Russian Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Sergey GorlanovMen (135)18:024:23
2Mariya KechkinaWomen (109)19:344:46
5Tatyana OborinaWomen (109)20:325:00
7Alena TrapeznikovaWomen (109)21:275:13
9Eduard KhrennikovMen (135)18:174:27

Ski-O Swiss

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jurg NiggliMen (135)not competing
Natalja NiggliWomen (109)not competing
Iris BolligerWomen (109)did not start

Skizunft Wiesbaden

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Silke Heyser EbbeckeWomen (109)did not start

Slovak Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Jakub DekretMen (135)22:085:23
18Martina BialekovaWomen (109)36:208:51

Sundsvalls OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Martin HammarbergMen (135)18:124:26

SV Schmalkalden 04

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Resi RathmannWomen (109)40:069:46

SV Wissenschaft Quedlinburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Sebastian GrossMen (135)1:06:3016:13

Swiss Orienteering

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Laura DienerWomen (109)23:105:39
10Sandro TruttmannMen (135)18:234:29
12Andrin KappenbergerMen (135)19:364:46
14Lars BeglingerMen (135)20:385:01
Gion SchnyderMen (135)did not finish
Christian SpoerryMen (135)not competing
Riina JordiWomen (109)not competing
Sven AschwandenMen (135)did not start

Uzana

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Eva SimeonovaWomen (109)30:597:33
19Dobromir DobrevMen (135)29:477:15

Varska OK Peko

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Mattis JaamaMen (135)18:094:25
8Daisy KudreWomen (109)21:505:19

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org