International Orienteering Federation

Official results for Ski-O Tour, sOT 5

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Ski-O Tour
Organisers: Austria / Orienteering Innsbruck Imst / SSV Dornbirn Schoren / Switzerland
Date: 7 January 2017 - 14 January 2017

SOT 1SOT 2SOT 2 (overall)SOT 3SOT 3 (overall)SOT 4SOT 4 (overall)SOT 5SOT 5 (overall)SOT 6SOT 6 (overall)

Alfta Osa OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Erik RostMen (135)49:494:36
2Tove AlexanderssonWomen (109)51:47+0:315:22
8Bente RostWomen (109)1:03:03+11:476:33

Austrian Orienteering Federation

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Tobias KuglerMen (135)1:12:14+22:256:41
20Johann KuglerMen (135)1:14:31+24:426:53
22Roland FesselhoferMen (135)1:16:14+26:257:03
24Stephan VargaMen (135)1:19:50+30:017:23
Adrian WickertMen (135)did not start

Bottnaryds IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Peter ArnessonMen (135)52:50+3:014:53

Bulgarian Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Antoniya GrigorovaWomen (109)1:01:10+9:546:21
7Stanimir BelomazhevMen (135)53:06+3:174:55
10Andreya DyaksovaWomen (109)1:08:42+17:267:08
13Evangelina DyaksovaWomen (109)1:17:19+26:038:01
14Kalina NedyalkovaWomen (109)1:19:30+28:148:15

Deutscher Turner Bund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Bernd KohlschmidtMen (135)1:07:33+17:446:15

Ermak

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sergei SkokovMen (135)did not start

Estonian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Doris KudreWomen (109)1:11:16+20:007:24

Green Mountain OC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Kestrel OwensMen (135)1:33:45+43:568:40

IFK Mora OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Andrey LamovMen (135)50:20+0:314:39
8Linus RappMen (135)54:46+4:575:04
15Carl MagnussonMen (135)1:01:38+11:495:42
Hanna ErikssonWomen (109)mispunched
Magdalena OlssonWomen (109)did not start

Ilves OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Georg Caius KutsarMen (135)59:46+9:575:32
Rimmo RoomMen (135)did not start

Khabarovsk krai

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Anastasiia KravchenkoWomen (109)55:39+4:235:46

Krasnoyarsk

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Andrey GrigorievMen (135)52:47+2:584:53

Latvian Orienteering Federation

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Raivo KivlenieksMen (135)did not start

Naturfreunde Sollenau

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Martin FuernkranzMen (135)did not start

OK Tranan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Erik JohanssonMen (135)58:35+8:465:25

Ok Vargen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Emma BergstroemWomen (109)1:01:07+9:516:20

OLG Chur

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Veronique RuppenthalWomen (109)did not start

OLG Zürich

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Tobias LutzMen (135)did not start

OLV Luzern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Noel BoosMen (135)did not finish

OLV Uslar

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Anke von GazaWomen (109)1:35:33+44:179:55

Orienteering USA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Adrian OwensMen (135)1:14:58+25:096:56

Rakvere OK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Kaisa RoobaWomen (109)did not start

Russian Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Mariya KechkinaWomen (109)51:165:19
3Alena TrapeznikovaWomen (109)53:29+2:135:33
3Eduard KhrennikovMen (135)51:04+1:154:43
4Tatyana OborinaWomen (109)53:43+2:275:34
9Sergey GorlanovMen (135)55:35+5:465:08

Ski-O Swiss

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Natalja NiggliWomen (109)not competing
Jurg NiggliMen (135)not competing
Iris BolligerWomen (109)did not start

Skizunft Wiesbaden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Silke Heyser EbbeckeWomen (109)1:40:11+48:5510:24

Slovak Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Martina BialekovaWomen (109)1:27:01+35:459:02
18Jakub DekretMen (135)1:10:18+20:296:30

Sundsvalls OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Martin HammarbergMen (135)52:47+2:584:53

SV Wissenschaft Quedlinburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Sebastian GrossMen (135)1:17:30+27:417:10

Swiss Orienteering

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Laura DienerWomen (109)1:12:12+20:567:30
12Sandro TruttmannMen (135)59:09+9:205:28
13Andrin KappenbergerMen (135)59:40+9:515:31
16Lars BeglingerMen (135)1:05:18+15:296:02
Christian SpoerryMen (135)not competing
Riina JordiWomen (109)did not start
Sven AschwandenMen (135)did not start
Gion SchnyderMen (135)did not start

Uzana

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Eva SimeonovaWomen (109)1:26:40+35:249:00
25Dobromir DobrevMen (135)1:25:47+35:587:56

Varska OK Peko

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Daisy KudreWomen (109)1:03:09+11:536:33
10Mattis JaamaMen (135)55:54+6:055:10

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org