International Orienteering Federation

Official results for FinnSpring

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: FinnSpring
Organiser: Finland
Date: 23 April 2017

Angelniemen Ankkuri

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Emily KempWomen 21 Elite1:18:19+1:116:41
9Kaisa LylynperäWomen 21 Elite B1:18:06+11:188:34
10Miika KirmulaMen 21 Elite1:37:41+8:595:40
13Markku EloMen 21 Elite B1:34:00+9:186:37
19Sanni KiveläWomen 21 Elite1:24:10+7:027:11
31Sanna KauppilaWomen 21 Elite1:30:10+13:027:42

Anttolan Urheilijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Jenna PajunenWomen 21 Elite B1:19:26+12:388:43
30Juha HyyryläinenMen 21 Elite B1:39:57+15:157:02
Henna-Riikka HaikonenWomen 21 Elitedid not start

Espoon Akilles

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Petrus HanhijärviMen 21 Elite B1:43:48+19:067:18

Espoon Suunta

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Aleksi SorsaMen 21 Elite1:45:13+16:316:07
42Vladislav MalyshevMen 21 Elite1:48:13+19:316:17
50Rinat GabitovMen 21 Elite B1:53:44+29:028:00
Anssi VesantoMen 21 Elite Bdid not finish

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Jo Forseth IndgaardMen 21 Elite1:46:52+18:106:12

Helsingin Suunnistajat

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Veli KangasMen 21 Elite B1:28:35+3:536:14
6Anniina SuhonenWomen 21 Elite B1:15:54+9:068:20
9Einari HeinaroMen 21 Elite1:37:20+8:385:39
11Luukas ValtonenMen 21 Elite B1:33:37+8:556:35
14Elina LammiWomen 21 Elite B1:20:06+13:188:48
18Johanna KiiskiWomen 21 Elite B1:27:41+20:539:38
26Tommi OksanenMen 21 Elite B1:38:58+14:166:58
28Ville LampinenMen 21 Elite B1:39:31+14:497:00
30Pihla OtsamoWomen 21 Elite1:28:19+11:117:32
40Milla MattilaWomen 21 Elite1:40:17+23:098:34
44Arttu SyrjäläinenMen 21 Elite1:48:43+20:016:19
44Tiina HaarlaaWomen 21 Elite1:45:43+28:359:02
48Tommaso ScaletMen 21 Elite B1:51:07+26:257:49
55Artur KulaginMen 21 Elite B2:15:21+50:399:31

Hiidenkiertäjät

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Valentin NovikovMen 21 Elite1:36:49+8:075:37
7Mikko PatanaMen 21 Elite B1:31:08+6:266:25
20Leonid NovikovMen 21 Elite1:41:10+12:285:52
20Eemeli SuominenMen 21 Elite B1:36:56+12:146:49
21Jenny PatanaWomen 21 Elite1:24:31+7:237:13
22Julia NovikovaWomen 21 Elite1:24:59+7:517:15
28Oskari LiukkonenMen 21 Elite1:44:16+15:346:03
31Otto LoukkalahtiMen 21 Elite B1:40:28+15:467:04
34Annika RihmaWomen 21 Elite1:31:00+13:527:46
53Tonis LaugesaarMen 21 Elite1:52:43+24:016:33
54Olli-Pekka KoistinenMen 21 Elite1:56:05+27:236:44
Tomi NärväMen 21 Elitedisqualified

Hiisirasti

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Sergei DetkovMen 21 Elite B1:33:38+8:566:35
14Andrei HramovMen 21 Elite1:39:04+10:225:45
17Dmitry NakonechnyiMen 21 Elite1:39:55+11:135:48
19Igor PopovMen 21 Elite B1:36:39+11:576:48
25Natalia EfimovaWomen 21 Elite1:26:10+9:027:21

IF Femman

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Julia JärveläinenWomen 21 Elite B1:12:33+5:457:58
4Victoria HöstmanWomen 21 Elite B1:13:56+7:088:07
Jonas JernMen 21 Elite Bdid not start

IFK Göteborg

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Anna NärhiWomen 21 Elite1:20:40+3:326:53
14Kirsi NurmiWomen 21 Elite1:21:51+4:436:59
33Emmi JokelaWomen 21 Elite1:30:37+13:297:44

IFK Lidingö SOK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jere PajunenMen 21 Elitedid not start

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Eetu SavolainenMen 21 Elite1:36:10+7:285:35

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Dmitry TsvetkovMen 21 Elite1:39:18+10:365:46

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Aleksi KarppinenMen 21 Elite1:44:32+15:506:04

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Mikko KnuuttilaMen 21 Elite1:45:45+17:036:08

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Ville ParkkinenMen 21 Elite B1:31:45+7:036:27

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Tuomas KotroMen 21 Elite B1:35:09+10:276:42

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Juha LuomaMen 21 Elite B1:38:10+13:286:54

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Sergey GorokhovMen 21 Elite B1:39:13+14:316:59

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Konsta VanhanenMen 21 Elite B1:41:07+16:257:07

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Juho YlinenMen 21 Elite B1:47:17+22:357:33

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Jooseppi KalliokoskiMen 21 Elite B1:51:49+27:077:52

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Tero LinnainmaaMen 21 Elite Bdid not finish

Ikaalisten Nouseva-Voima

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Juho-Veikko HytönenMen 21 Elite Bdid not start

Ikaalisten Nouseva-Voima

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Vesa TaanilaMen 21 Elite Bdid not start

Jämsän Retki-Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Merja RantanenWomen 21 Elite1:17:51+0:436:39

Kalevan Rasti

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Lauri NenonenMen 21 Elite B1:30:31+5:496:22
7Silja KauppinenWomen 21 Elite B1:16:53+10:058:26
7Aaro AsikainenMen 21 Elite1:36:59+8:175:38
11Hannu AirilaMen 21 Elite1:37:55+9:135:41
18Roope KoskinenMen 21 Elite B1:35:42+11:006:44
36Paula Iso-MarkkuWomen 21 Elite1:32:06+14:587:52
47Santeri SilvennoinenMen 21 Elite1:50:13+21:316:24
51Markus RäsänenMen 21 Elite1:51:38+22:566:29
Luc SandevoirMen 21 Elite Bdisqualified

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Santeri SainioMen 21 Elite1:56:09+27:276:45

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Anna KotkajuuriWomen 21 Elite1:45:03+27:558:58

Kangasala SK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Outi HytönenWomen 21 Elitedid not start

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Jaakko IstolahtiMen 21 Elite B1:34:44+10:026:40

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Tuomo IstolahtiMen 21 Elite Bdid not finish

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Netta RajamäkiWomen 21 Elite B1:18:19+11:318:36

Keuruun Kisailijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sari AnttonenWomen 21 Elite1:19:44+2:366:48

Kokkolan Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Roosa HämäläinenWomen 21 Elite B1:14:41+7:538:12
47Toni-Antti ViitasaariMen 21 Elite B1:50:46+26:047:48

Koovee

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Miia NiittynenWomen 21 Elite1:17:086:35
8Timo SildMen 21 Elite1:37:10+8:285:38
23Johanna HulkkonenWomen 21 Elite1:25:07+7:597:16
26Joni HirvikallioMen 21 Elite1:43:37+14:556:01
26Karoliina UkskoskiWomen 21 Elite1:26:14+9:067:22
35Ulrika UotilaWomen 21 Elite1:32:02+14:547:51
38Topi AnjalaMen 21 Elite1:46:57+18:156:13
46Raul FerraMen 21 Elite B1:50:28+25:467:46
Oleksandr KratovMen 21 Elitedid not start
Jarno ParkkinenMen 21 Elite Bdid not start

Kouvolan Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Jukka TaniMen 21 Elite B1:39:34+14:527:00
35Miika LaineMen 21 Elite B1:42:17+17:357:12
Noora HyyrynenWomen 21 Elite Bdid not finish

Kuopion Suunnistajat

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Anna MoilanenWomen 21 Elite B1:23:13+16:259:08
23Aapo AaltioMen 21 Elite B1:37:43+13:016:52
44Antto-Iiro SuhonenMen 21 Elite B1:47:02+22:207:32
45Miitu KorhonenWomen 21 Elite1:48:57+31:499:18

Kymin Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Aino VäyrynenWomen 21 Elite1:41:17+24:098:39

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Aleksi AnttolainenMen 21 Elite1:38:12+9:305:42

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lotta KirvesmiesWomen 21 Elitedid not finish

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Matias SankariMen 21 Elite B1:36:57+12:156:49

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Valtteri RantalaMen 21 Elite B1:57:31+32:498:16

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Joni SolonenMen 21 Elite B2:00:26+35:448:28

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Teemu NiskanenMen 21 Elite Bdid not finish

Lapuan Virkiä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Ari-Pekka JoensuuMen 21 Elite B1:44:43+20:017:22

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Aapo LeskinenMen 21 Elite1:44:31+15:496:04

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Antti-Pekka LeskinenMen 21 Elite1:47:25+18:436:14

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Niklas SaramäkiMen 21 Elite1:49:49+21:076:23

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Janne MänkärläMen 21 Elitedisqualified

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Karoliina SundbergWomen 21 Elite1:21:20+4:126:57

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Sara KarvonenWomen 21 Elite1:34:32+17:248:04

Malungs OK Skogsmårdarna

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Johan BäckmanMen 21 Elite1:43:14+14:326:00

MS Parma

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Anastasia RudnayaWomen 21 Elite1:18:45+1:376:43
15Maija SianojaWomen 21 Elite1:21:59+4:517:00
17Tuulia VibergWomen 21 Elite1:22:27+5:197:02
18Sami HämäläinenMen 21 Elite1:40:25+11:435:50
21Arto TalvinenMen 21 Elite1:41:43+13:015:54
29Tiia MiettinenWomen 21 Elite1:28:12+11:047:32
43Akseli RuoholaMen 21 Elite1:48:23+19:416:18
Eero HeinonenMen 21 Elite Bdid not start

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Olli-Markus TaivainenMen 21 Elite1:35:15+6:335:32

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Joonas AholaMen 21 Elite Bdid not finish

Navi

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Topias AholaMen 21 Elite Bdid not start

Navi

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jeremias LipsanenMen 21 Elite Bdid not start

Nord West

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Dmitrii PoliakovMen 21 Elite1:46:19+17:376:10
43Antonina NaydionovaWomen 21 Elite1:45:26+28:189:00

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Yngve SkogstadMen 21 Elite B1:24:425:57

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Torkil SolstadMen 21 Elite B1:42:48+18:067:14

OK Raseborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Erik HaajanenMen 21 Elite B1:38:16+13:346:55

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Otto SimosasMen 21 Elite1:41:10+12:285:52

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Tobias HenrikssonMen 21 Elite1:45:17+16:356:07

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Jörgen WickholmMen 21 Elite1:45:31+16:496:08

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Mikael FabritiusMen 21 Elite1:49:46+21:046:22

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Topi PenttinenMen 21 Elite1:52:29+23:476:32

OK Trian

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Mikko SalervoMen 21 Elitedid not start

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Otto SundMen 21 Elite B1:33:33+8:516:35

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Topi HasuMen 21 Elite B1:44:42+20:007:22

OK Trian

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Simo HasuMen 21 Elite Bdid not start

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Ina WesterlundWomen 21 Elite1:27:43+10:357:29

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Caj SnickarsMen 21 Elite B1:45:33+20:517:25

Paimion Rasti

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Olav LundanesMen 21 Elite1:28:425:09
2Fredric PortinMen 21 Elite1:30:44+2:025:16
3Frederic TranchandMen 21 Elite1:32:49+4:075:23
22Mikko HuhtinenMen 21 Elite1:41:47+13:055:55
24Saara NorrgrannWomen 21 Elite1:26:04+8:567:21
27Emma SilvennoinenWomen 21 Elite1:27:15+10:077:27
37Eveliina HirvonenWomen 21 Elite1:32:18+15:107:53
Toni HartvikMen 21 Elite Bdid not finish
Ida Marie Næss BjørgulWomen 21 Elitedid not start

Pargas IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Yvonne GunellWomen 21 Elite1:30:11+13:037:42

Pellon Ponsi

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sami-Petteri JuopperiMen 21 Elite Bdid not start

Rajamäen Rykmentti

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Piia Latva-KiskolaWomen 21 Elite B1:20:55+14:078:53
27Miika SuominenMen 21 Elite1:44:09+15:276:03
41Sander VaherMen 21 Elite1:48:07+19:256:17
Vili NiemiMen 21 Elite Bdid not start

Rastikarhut

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Elli PeltomäkiWomen 21 Elite B1:06:487:20
11Suvi YlikyläWomen 21 Elite B1:18:41+11:538:38
15Laura JakobssonWomen 21 Elite B1:20:51+14:038:53
39Tuija KuuselaWomen 21 Elite1:35:13+18:058:08
Petja PöyhönenMen 21 Elite Bdisqualified
Sanna YlikyläWomen 21 Elite Bdid not start

Rasti-Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Suvi HeittolaWomen 21 Elite B1:17:01+10:138:27

Rastivarsat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Milla LohikainenWomen 21 Elite B1:19:00+12:128:40
49Denis GrishmanMen 21 Elite1:51:07+22:256:27

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Marika TeiniWomen 21 Elite1:18:44+1:366:43

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Sofia HaajanenWomen 21 Elite1:19:06+1:586:45

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Marttiina JoensuuWomen 21 Elite1:23:05+5:577:06

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Anna HaatajaWomen 21 Elite1:24:25+7:177:12

Suunta Jyväskylä

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Otto KaarioMen 21 Elite B1:40:43+16:017:05
33Lauri PohjolaMen 21 Elite B1:40:56+16:147:06
37Pauli LeinonenMen 21 Elite B1:43:28+18:467:17
43Anton SulkulaMen 21 Elite B1:46:02+21:207:28

Sweden

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Niina HulkkonenWomen 21 Elite Bdid not start

Tampereen Pyrintö

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Saila KinniWomen 21 Elite1:17:24+0:166:36
5Anssi HuostilaMen 21 Elite B1:30:29+5:476:22
7Venla HarjuWomen 21 Elite1:18:52+1:446:44
10Lotta KarholaWomen 21 Elite1:20:00+2:526:50
13Elias KuukkaMen 21 Elite1:38:39+9:575:44
14Antti SaikkoMen 21 Elite B1:34:36+9:546:39
16Sonja KyröläWomen 21 Elite1:22:20+5:127:02
23Aleksi NiemiMen 21 Elite1:41:49+13:075:55
48Anton KuukkaMen 21 Elite1:50:58+22:166:27

Turun Metsänkävijät

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Antti ParjanneMen 21 Elite B1:27:07+2:256:08
22Esa HuttunenMen 21 Elite B1:37:23+12:416:51
31Jussi SunaMen 21 Elite1:44:49+16:076:05

Vaajakosken Terä

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Lauri OikarinenMen 21 Elite B1:28:13+3:316:12
9Ilari SulkulaMen 21 Elite B1:32:54+8:126:32
16Toni SaariMen 21 Elite1:39:48+11:065:48
40Juha SorvistoMen 21 Elite1:47:33+18:516:15
50Aki SaariMen 21 Elite1:51:36+22:546:29
53Will CritchleyMen 21 Elite B1:59:00+34:188:22
Tuukka JurvakainenMen 21 Elite Bdid not finish
Samuel HeinonenMen 21 Elite Bdid not start

Vaasan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Anu TuomistoWomen 21 Elite1:20:14+3:066:51

Valkeakosken Haka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Timo SaarinenMen 21 Elite B1:35:39+10:576:44

Vehkalahden Veikot

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Elina KilpeläinenWomen 21 Elite B1:12:40+5:527:59
24Andris JubelisMen 21 Elite1:42:09+13:275:56
38Eero InkeriMen 21 Elite B1:43:42+19:007:18
52Lari TakanenMen 21 Elite B1:57:40+32:588:17
Samu HeiskaMen 21 Elite Bdid not finish
Sari NurmelaWomen 21 Elitedid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Gran Canaria O-Meeting 2019
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org