International Orienteering Federation

Official results for Norgescup sprint

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norgescup sprint
Organisers: Byasen IL / Norway
Date: 22 September 2017

Classes: Show all | H 21 | D 21 | D 17-18 | D 19-20 | H 17-18 | H 19-20 | D 16 | H 16

Men

3 030 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway13:16
2Øystein Kvaal ØsterbøBækkelagets SKNorway13:29+0:13
3Trond Einar Moen PedersliOL TrollelgNorway13:33+0:17
4Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway13:35+0:19
5Karl FremstadBækkelagets SKNorway13:44+0:28
6Gaute FriestadKristiansand OKNorway13:47+0:31
7Carl Petter LyngenFrol ILNorway13:50+0:34
7Emil AhlbäckFossum IFNorway13:50+0:34
9Anders VisterNydalens SKNorway13:52+0:36
9Dag BlandkjennKristiansand OKNorway13:52+0:36
11Anders NordbergNydalens SKNorway13:56+0:40
12Sindre JohannessenFreidigNorway14:03+0:47
13Håvard HagaNydalens SKNorway14:04+0:48
14Olai Stensland LillevoldNTNUINorway14:06+0:50
14Andreas SølbergOL TrollelgNorway14:06+0:50
16Elias T. MølnvikNTNUINorway14:11+0:55
17Martin VisterFrol ILNorway14:14+0:58
18Mattis HoltFreidigNorway14:18+1:02
18Paul SirumFrol ILNorway14:18+1:02
18Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway14:18+1:02
21Matias Hodne HanischKristiansand OKNorway14:23+1:07
22Øyvind WiggenByåsen ILNorway14:28+1:12
23Anders Felde OlaussenNTNUINorway14:34+1:18
24Malthe GaarsdalNTNUIDenmark14:46+1:30
25Håvard IrgensKristiansand OKNorway14:51+1:35
26Ove BaardsgaardOL TrollelgNorway14:54+1:38
27Håkon Fruseth ChristiansenNTNUINorway15:01+1:45
28Sigur HeggedalNydalens SKNorway15:02+1:46
29Morten JørgensenKristiansand OKNorway15:13+1:57
30Vegard Blomseth JohnsenNTNUINorway15:16+2:00
31Sindre Østgulen DeiszNTNUINorway15:19+2:03
32Simen Eid NielsenNTNUINorway15:20+2:04
33Oskar StørmerFossum IFNorway15:55+2:39
34Vyacheslav MukhidinovVaregg FleridrettUkraine15:58+2:42
35Vetle ChristiansenBækkelagets SKNorway16:00+2:44
36Steinar KollerudLillomarka OLNorway16:22+3:06
37Erik GustafssonNTNUISweden16:31+3:15
38Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway16:39+3:23
39Ola KeiseråsIL LeikNorway16:41+3:25
40Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorway17:52+4:36
41Raphael MakMetropolitan Orienteering ClubHong Kong China18:23+5:07
Håvard MyhreBækkelagets SKNorwaydisqualified
Stian SundsvikFrol ILNorwaydisqualified
Bjørn LundanesNTNUINorwaydisqualified
Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World