International Orienteering Federation

Official results for Norgescup sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norgescup sprint
Organiser: Norway
Date: 19 August 2017

Men

3 800 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Håkon Jarvis WestergårdVaregg FleridrettNorway15:334:05
2Emil AhlbäckFossum IFNorway15:46+0:134:08
3Gaute FriestadKristiansand OKNorway16:01+0:284:12
4Håvard HagaNydalens SKNorway16:14+0:414:16
5Paul SirumFrol ILNorway16:22+0:494:18
6Øystein Kvaal ØsterbøBækkelagets SKNorway16:29+0:564:20
7Sindre Østgulen DeiszNTNUINorway16:40+1:074:23
8Eirik Kamstrup HovindHalden SKNorway16:49+1:164:25
9Dag BlandkjennKristiansand OKNorway17:00+1:274:28
10Andreas SølbergOL TrollelgNorway17:26+1:534:35
11Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway17:29+1:564:36
12Mattis HoltFreidigNorway17:42+2:094:39
13Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway17:44+2:114:40
13Alan CherryNydalens SKGreat Britain17:44+2:114:40
15Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorway19:38+4:055:10
16Øyvind WiggenByåsen ILNorway20:38+5:055:25
17Håvar Birkeland StormoenKristiansand OKNorway21:13+5:405:35
18Sjur HoviKristiansand OKNorway21:20+5:475:36
Emil JönssonIL TyrvingSwedendisqualified
Steinar KollerudLillomarka OLNorwaydisqualified
Espen Hultgreen WeltzienJärla OrienteringNorwaydisqualified
Magne KnudsenGneist, ILNorwaydid not start
Vegard Jarvis WestergårdVaregg FleridrettNorwaydid not start
Torgeir NørbechIL TyrvingNorwaydid not start
Jo Forseth IndgaardFrol ILNorwaydid not start

Women

3 340 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SKNorway15:534:45
2Anine AhlsandNTNUINorway16:40+0:474:59
3Maren Jansson HaverstadNTNUINorway17:08+1:155:07
4Lone BrochmannBækkelagets SKNorway17:28+1:355:13
5Anne M Hausken NordbergNydalens SKNorway17:39+1:465:17
6Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway17:59+2:065:23
7Ingjerd MyhreKongsberg OLNorway18:08+2:155:25
8Evine Westli AndersenLøten o-lagNorway18:11+2:185:26
9Lone MalmgrenGjø-Vard OLNorway18:23+2:305:30
10Siri KollerudLillomarka OLNorway18:55+3:025:39
11Karen Oline KolstadNTNUINorway19:01+3:085:41
12Ragnhild HjermstadFossum IFNorway19:10+3:175:44
13Christiane TrösseVaregg FleridrettGermany19:15+3:225:45
14Marthe GløersenBækkelagets SKNorway19:29+3:365:50
15Delphine PoirotLillomarka OLFrance19:38+3:455:52
16Mariell ArntzenGneist, ILNorway19:56+4:035:58
17Karoline SønsterudbråtenLillomarka OLNorway20:07+4:146:01
18Maren GrandeFrol ILNorway20:32+4:396:08
19Ingunn MartinsenVaregg FleridrettNorway21:53+6:006:33
Eirin Svanøe-HafstadFrol ILNorwaydisqualified
Kristine FjellangerNTNUINorwaydisqualified
Ingunn Egeberg VáriNTNUINorwaydisqualified
Ingeborg Ellegaard MelbyNTNUINorwaydid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org