International Orienteering Federation

Official results for Norsk O-Festival

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Norsk O-Festival
Organisers: Freidig / Norway
Date: 24 June 2017

AIRE GB

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Victoria StevensD 21- Elite (35)1:24:12+25:1110:14

Asker Skiklubb

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Synne StrandD 17-18 Elite (60)43:078:19
3Sander ArntzenH 17-18 Elite (74)58:18+6:597:07
5Lotte Jauhojärvi MarkussenD 17-18 Elite (60)49:03+5:569:28
7Tilla Farnes HennumD 19-20 Elite (31)57:08+8:329:40
9Vegard GulbrandsenH 19-20 Elite (35)1:15:11+10:058:05
14Henrik Fredriksen AasH 17-18 Elite (74)1:03:27+12:087:45
18Margrethe WisløffD 19-20 Elite (31)1:08:54+20:1811:39
33Eivind Øfsthus GravirH 19-20 Elite (35)2:03:21+58:1513:16
34Per Clemet WisløffH 17-18 Elite (74)1:14:30+23:119:06
36Trygve MyhrH 17-18 Elite (74)1:15:09+23:509:11
49Axel HoveidH 17-18 Elite (74)1:22:11+30:5210:02

Askøy OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Tonje Aasheim NymarkD 19-20 Elite (31)1:15:41+27:0512:48

Ås-NMBU Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Håvard TveiteH 21- Elite (67)2:29:50+1:16:0313:02

Ås-NMBU Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Kaja Winsnes NordhagenD 21- Elite (35)1:18:52+19:519:35

Ås-NMBU Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Rannveig W. NordhagenD 19-20 Elite (31)1:05:46+17:1011:07

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Vetle ChristiansenH 21- Elite (67)1:43:05+29:188:58

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
53Thomas NipenH 21- Elite (67)1:47:07+33:209:19

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Mathias NipenH 21- Elite (67)1:47:52+34:059:23

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Marthe GløersenD 21- Elite (35)1:25:09+26:0810:21

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Louise OramD 21- Elite (35)1:25:32+26:3110:24

Bækkelagets SK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lone BrochmannD 21- Elite (35)did not start

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Anniken Eriksrud KarlsenD 19-20 Elite (31)1:06:26+17:5011:14

Bø OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Dag Steinar RagvinH 21- Elite (67)1:48:47+35:009:28

Bodø og Omegn IF Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Nora Marie Wedege IrgensD 17-18 Elite (60)1:02:38+19:3112:05

Bodø og Omegn IF Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Trygve KongsbakkH 17-18 Elite (74)1:18:46+27:279:37

Bodø og Omegn IF Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
71Marius Ekrem FinstadH 17-18 Elite (74)1:39:33+48:1412:10

Bodø og Omegn IF Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Håvard SolbakkenH 17-18 Elite (74)did not finish

Bodø og Omegn IF Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Espen Samuelsen SkiriH 19-20 Elite (35)1:34:53+29:4710:12

Byåsen IL

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ingeborg EideD 19-20 Elite (31)49:39+1:038:24
6Mari FastingD 21- Elite (35)1:08:36+9:358:20
10Emma ArnesenD 19-20 Elite (31)58:26+9:509:53
18Lene Berg HanssenD 17-18 Elite (60)56:25+13:1810:53
29Emilie Liabakk EriksenD 19-20 Elite (31)1:24:59+36:2314:22
30Ragnhild EideD 17-18 Elite (60)1:04:25+21:1812:26
46Marte Lien JohnsenD 17-18 Elite (60)1:16:08+33:0114:41
55Are LodgaardH 17-18 Elite (74)1:25:25+34:0610:26
57Andrine VikenD 17-18 Elite (60)1:27:12+44:0516:50
59Ola BergerH 21- Elite (67)1:55:48+42:0110:04
60Øyvind WiggenH 21- Elite (67)1:59:54+46:0710:26
Sigurd StenvikH 21- Elite (67)did not start
Brage JørumH 19-20 Elite (35)did not start

Eiker OL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ane DyrkornD 17-18 Elite (60)48:50+5:439:25
20Vegard MyklemyrH 19-20 Elite (35)1:33:13+28:0710:02
22Thea DyrkornD 17-18 Elite (60)59:19+16:1211:27
Lotte MyklemyrD 17-18 Elite (60)did not finish

Emblem IL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Kristian Nilsen SandnesH 19-20 Elite (35)1:09:14+4:087:27
4Ingrid LundanesD 19-20 Elite (31)52:58+4:228:57
6Erlend Nilsen SandnesH 19-20 Elite (35)1:11:59+6:537:44
20Ivar LundanesH 21- Elite (67)1:24:49+11:027:22
44Kjetil OkkenhaugH 21- Elite (67)1:38:32+24:458:34

Fana IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Hanne DaltveitD 17-18 Elite (60)1:32:50+49:4317:55

Fossum IF

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Victoria Hæstad BjørnstadD 17-18 Elite (60)44:56+1:498:40
6Pernille KatlaD 17-18 Elite (60)49:16+6:099:30
8Erling HjermstadH 17-18 Elite (74)1:00:40+9:217:24
9Ragnhild HjermstadD 21- Elite (35)1:12:16+13:158:47
14Einar MelsomH 17-18 Elite (74)1:03:27+12:087:45
19Øyvind HjermstadH 17-18 Elite (74)1:04:38+13:197:54
22Erik Hæstad BjørnstadH 17-18 Elite (74)1:05:34+14:158:00
23Styrk Hundseid KamsvågH 17-18 Elite (74)1:05:48+14:298:02
25Audun Rognerud BøeH 19-20 Elite (35)1:40:30+35:2410:49
29Emil StørmerH 17-18 Elite (74)1:10:59+19:408:40
29Emil AhlbäckH 21- Elite (67)1:28:26+14:397:41
34Simen BordalH 21- Elite (67)1:31:14+17:277:56
38Ingrid G. KvålsgardD 17-18 Elite (60)1:07:27+24:2013:01
44Peter GisholtH 17-18 Elite (74)1:18:43+27:249:37
45Oskar StørmerH 21- Elite (67)1:39:03+25:168:37
50Sigurd MelsomH 21- Elite (67)1:44:55+31:089:07
52Oscar Hæstad BjørnstadH 17-18 Elite (74)1:23:42+32:2310:13
58Tonje Rognerud BøeD 17-18 Elite (60)1:30:35+47:2817:29
72Martin Andresen SkotteH 17-18 Elite (74)1:45:02+53:4312:50
Martin Borge HeirH 19-20 Elite (35)did not start

Fredrikstad SK

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Marie OlaussenD 19-20 Elite (31)48:368:13
2Kamilla OlaussenD 21- Elite (35)1:00:36+1:357:22
3Emma JohanssonD 21- Elite (35)1:05:05+6:047:55
8Mia Mathisen BekhusD 17-18 Elite (60)49:50+6:439:37
8Herman Ryen MartinsenH 19-20 Elite (35)1:12:56+7:507:51
11Hans Petter MathisenH 21- Elite (67)1:20:54+7:077:02
18Håvard LucasenH 21- Elite (67)1:23:44+9:577:17
40Rikke Blakkestad IngesenD 17-18 Elite (60)1:09:02+25:5513:19
59Oliver Hagaseth MydskeH 17-18 Elite (74)1:27:13+35:5410:39

Freidig

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Malin SandstadD 19-20 Elite (31)50:33+1:578:33
4Oscar LyngenH 17-18 Elite (74)58:32+7:137:09
9Åshild KolstadD 19-20 Elite (31)57:55+9:199:47
10Kjetil MølnvikH 19-20 Elite (35)1:16:48+11:428:16
17Maria Ulseth SylteD 17-18 Elite (60)56:17+13:1010:51
18Oskar Spets StorhovH 17-18 Elite (74)1:04:07+12:487:50
25Mats EidsmoH 17-18 Elite (74)1:06:48+15:298:09
26Ole Wanvik HaugenH 19-20 Elite (35)1:41:57+36:5110:58
30Sindre JohannessenH 21- Elite (67)1:29:18+15:317:46
47Dina ReitanD 17-18 Elite (60)1:16:48+33:4114:49
53Kristian Fredrik LynumH 17-18 Elite (74)1:24:33+33:1410:20
63Mathias HermstadH 17-18 Elite (74)1:28:53+37:3410:51
Håvard EidsmoH 19-20 Elite (35)did not start

Frol IL

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Paul SirumH 21- Elite (67)1:13:476:25
2Yngve SkogstadH 21- Elite (67)1:16:35+2:486:39
12Mathilde RundhaugD 21- Elite (35)1:13:37+14:368:57
16Martin VisterH 21- Elite (67)1:23:16+9:297:14
19Carl Petter LyngenH 21- Elite (67)1:23:46+9:597:17
22Stian SundsvikH 21- Elite (67)1:25:52+12:057:28
23Jo Forseth IndgaardH 21- Elite (67)1:26:00+12:137:29
26Eirin Svanøe-HafstadD 21- Elite (35)1:27:01+28:0010:35
27Maren GrandeD 21- Elite (35)1:33:33+34:3211:22
36Andreas Svingheim MagerøyH 21- Elite (67)1:32:01+18:148:00
38Ulf Forseth IndgaardH 21- Elite (67)1:32:20+18:338:02
39Ragne MunkebyD 17-18 Elite (60)1:08:14+25:0713:10
42Jørgen FiskumH 21- Elite (67)1:37:26+23:398:28
49Håvard VassendenH 21- Elite (67)1:44:49+31:029:07

Gjø-Vard OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Kristine Haanes StrandlieD 17-18 Elite (60)1:04:24+21:1712:25

Gjø-Vard OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Agnethe HasliD 17-18 Elite (60)1:25:41+42:3416:32

Gjø-Vard OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Elias ØhmanH 17-18 Elite (74)1:25:45+34:2610:28

Halden SK

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Håkon Raadal BjørloH 19-20 Elite (35)1:05:067:00
3Eirik Kamstrup HovindH 21- Elite (67)1:16:40+2:536:40
11Karoline AuneD 17-18 Elite (60)52:51+9:4410:12
12Knut AasheimH 19-20 Elite (35)1:17:37+12:318:21
12Niels Christian HellerudH 17-18 Elite (74)1:02:40+11:217:39
12Hedda Raadal BjørloD 17-18 Elite (60)53:00+9:5310:13
15Emil WingstedtH 21- Elite (67)1:23:15+9:287:14
15Olav Milian Schmitt GranH 19-20 Elite (35)1:25:41+20:359:13
15Agnes LeoD 21- Elite (35)1:15:46+16:459:13
20Erlend BrendstuenH 17-18 Elite (74)1:04:49+13:307:55
37August Asheim BirkelandH 17-18 Elite (74)1:15:14+23:559:11
40Markus HolterH 21- Elite (67)1:33:45+19:588:09
41Espen FiskumH 21- Elite (67)1:34:17+20:308:12
53Hanna Lye MoumD 17-18 Elite (60)1:23:04+39:5716:02
Thomas Natvig ÅrstadH 21- Elite (67)disqualified
Peter NordbrødenH 19-20 Elite (35)did not finish
Vegard Jarvis WestergårdH 21- Elite (67)did not finish
Alexander Skaug YtterbølH 17-18 Elite (74)did not start
Idun Kristine Felde OlaussenD 17-18 Elite (60)did not start

Hamar OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Ivar Jevne ArnesenH 19-20 Elite (35)1:21:04+15:588:43
Anine LomeD 17-18 Elite (60)did not start

Haugesund IL Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Kristina VollD 17-18 Elite (60)58:36+15:2911:18

Haugesund IL Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Ingvild Paulsen VieD 19-20 Elite (31)1:10:54+22:1811:59

Haugesund IL Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
65Ruben KobbeltvedtH 17-18 Elite (74)1:31:50+40:3111:13

Hedrum OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Sindre R HoltH 17-18 Elite (74)1:06:25+15:068:07

Heming Orientering

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kasper FosserH 17-18 Elite (74)51:196:16
22Ulrik Astrup ArnesenH 19-20 Elite (35)1:34:47+29:4110:12
27Bjørn Anders FlågenH 17-18 Elite (74)1:10:17+18:588:35
35Petter Astrup ArnesenH 17-18 Elite (74)1:14:48+23:299:08
Sofie Skyttersæter IversenD 19-20 Elite (31)did not start

Hisøy OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Silje HaugeD 19-20 Elite (31)53:57+5:219:07

IFK Göteborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Marius Thrane ØdumH 21- Elite (67)1:25:25+11:387:26

IFK Lidingö SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Rasmus Palmqvist AslaksenH 21- Elite (67)1:32:19+18:328:02

IL BUL-Tromsø

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Tora IndregardD 17-18 Elite (60)1:06:50+23:4312:54

IL BUL-Tromsø

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ane-Marte Borg HanssenD 17-18 Elite (60)did not start

IL Gular

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Eli Fjellbirkeland JohannesenD 17-18 Elite (60)1:03:24+20:1712:14
39Eyvind Kjellevold MaldeH 17-18 Elite (74)1:16:36+25:179:21
Scott JuvikH 17-18 Elite (74)disqualified

IL Leik

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Jonas UnsgårdH 19-20 Elite (35)1:44:02+38:5611:11
57Ola KeiseråsH 21- Elite (67)1:51:54+38:079:44

IL Tyrving

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Torgeir NørbechH 21- Elite (67)1:16:46+2:596:40
12Anders TiltnesH 21- Elite (67)1:21:44+7:577:06
14Bjørn EkebergH 21- Elite (67)1:22:45+8:587:12
26Oda J SikkelandD 19-20 Elite (31)1:15:58+27:2212:51
Kristine FjeldboD 21- Elite (35)did not start

Kongsberg OL

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Marlin HaavengenD 17-18 Elite (60)49:35+6:289:34
10Helene EgerD 17-18 Elite (60)52:22+9:1510:06
15Aurora MoholthD 17-18 Elite (60)54:55+11:4810:36
17Tord StrandH 17-18 Elite (74)1:03:59+12:407:49
19Kjersti Tønnessen BergstølD 17-18 Elite (60)56:32+13:2510:54
23Anne Willkommen EikenD 19-20 Elite (31)1:12:25+23:4912:15
30Håkon LundH 17-18 Elite (74)1:12:17+20:588:50
43Henrik André LarsenH 17-18 Elite (74)1:18:42+27:239:37
44Kathinka RogstadD 17-18 Elite (60)1:16:01+32:5414:40
45Andrea VaneboD 17-18 Elite (60)1:16:06+32:5914:41
56Sarah WølloD 17-18 Elite (60)1:27:11+44:0416:49
69Sølve DrageH 17-18 Elite (74)1:36:50+45:3111:50
70Vegard Øverli BergH 17-18 Elite (74)1:38:26+47:0712:02
Idunn HaavengenD 19-20 Elite (31)did not finish
Rikke Hjelseth LarsenD 17-18 Elite (60)did not finish

Konnerud IL

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Audun HeimdalH 19-20 Elite (35)1:08:07+3:017:19
6Jørgen BaklidH 17-18 Elite (74)59:29+8:107:16
8Therese HaareD 21- Elite (35)1:11:31+12:308:42
8Maiken Økern HågårdD 19-20 Elite (31)57:12+8:369:40
9Aslak HeimdalH 17-18 Elite (74)1:01:18+9:597:29
48Thea Sildnes BaklidD 17-18 Elite (60)1:16:50+33:4314:49
55Annette Bjørnås KrogstieD 17-18 Elite (60)1:26:29+43:2216:41
60Joar GjerdahlH 17-18 Elite (74)1:27:14+35:5510:39

Kristiansand OK

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Marius PyttenH 19-20 Elite (35)1:07:03+1:577:13
2Sebastian DalandH 17-18 Elite (74)56:30+5:116:54
7Johannes Bakke AashamarH 19-20 Elite (35)1:12:19+7:137:47
7Marianne AndersenD 21- Elite (35)1:10:45+11:448:36
10Marius AurebekkH 17-18 Elite (74)1:01:24+10:057:30
13Dag BlandkjennH 21- Elite (67)1:21:47+8:007:07
18Vetle Elias LynnebakkenH 19-20 Elite (35)1:31:54+26:489:53
25Håvard IrgensH 21- Elite (67)1:26:18+12:317:30
26Gaute FriestadH 21- Elite (67)1:27:12+13:257:35
41Kristian PyttenH 17-18 Elite (74)1:18:28+27:099:35
Vegard DanielsenH 21- Elite (67)did not finish

Lardal OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Linn Hege RosoD 19-20 Elite (31)1:24:10+35:3414:14
30Astrid StyrvoldD 19-20 Elite (31)1:26:57+38:2114:42
31Audun Melby JacobsenH 17-18 Elite (74)1:13:21+22:028:58
Marit Melby JacobsenD 19-20 Elite (31)did not start

Larvik OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Tobias KristensenH 19-20 Elite (35)1:17:09+12:038:18
34Jens Didrik BergH 19-20 Elite (35)2:31:07+1:26:0116:15
61Jørgen FrøydH 21- Elite (67)2:03:55+50:0810:47

Lillehammer OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Ane Holm GrønengD 17-18 Elite (60)1:05:14+22:0712:35

Lillomarka OL

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Kristin BrekkeD 19-20 Elite (31)1:03:55+15:1910:48
14Maria Rørvik HaverD 17-18 Elite (60)54:47+11:4010:34
14Delphine PoirotD 21- Elite (35)1:15:12+16:119:08
17Ingvild C. FleisjeD 19-20 Elite (31)1:07:59+19:2311:30
26Jens Johan BrekkeH 17-18 Elite (74)1:08:57+17:388:25
34Emma Eithun PaulsenD 17-18 Elite (60)1:05:36+22:2912:39
38Elias Skjolden SørensenH 17-18 Elite (74)1:15:17+23:589:12
Eirik Høst FossgardH 17-18 Elite (74)did not start

Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Emilie Westli AndersenD 21- Elite (35)1:16:11+17:109:16

Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Evine Westli AndersenD 21- Elite (35)1:20:00+20:599:43

Malvik IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Sunniva MorganD 21- Elite (35)1:24:39+25:3810:17
67Ludvig Williams StrømsnesH 17-18 Elite (74)1:32:48+41:2911:20

Måren OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Linn Mei WaalerD 17-18 Elite (60)1:06:13+23:0612:46

Mo OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Eli KolstadD 17-18 Elite (60)1:09:28+26:2113:24

Mo OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Even-Johan KaspersenH 17-18 Elite (74)1:02:00+10:417:34

Mo OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Lars SolliH 19-20 Elite (35)1:30:52+25:469:46

Molde og Omegn IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
59Rikke Gjeitnes DahleD 17-18 Elite (60)1:31:03+47:5617:34

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Joonas AholaH 21- Elite (67)disqualified

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Topias AholaH 21- Elite (67)disqualified

Nord-Østerdal OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Jon Arve U EngebakkenH 21- Elite (67)2:12:58+59:1111:34

Notodden OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Robert FredriksenH 21- Elite (67)3:23:11+2:09:2417:41

NTNUI

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Maren Jansson HaverstadD 21- Elite (35)1:07:04+8:038:09
5Sigrid AlexandersenD 21- Elite (35)1:08:04+9:038:16
6Isak BergsetH 21- Elite (67)1:18:41+4:546:50
11Karen Oline KolstadD 21- Elite (35)1:13:32+14:318:56
11Vilde MalmeiD 19-20 Elite (31)1:03:41+15:0510:46
13Ingunn Egeberg VáriD 21- Elite (35)1:14:59+15:589:07
16Ingrid GulbrandsenD 21- Elite (35)1:16:04+17:039:15
17Olai Stensland LillevoldH 21- Elite (67)1:23:30+9:437:16
20Anine AhlsandD 21- Elite (35)1:21:30+22:299:54
24Simen Eid NielsenH 21- Elite (67)1:26:12+12:257:30
25Gunhild Rogne HallandD 21- Elite (35)1:25:48+26:4710:26
27Rasmus Rørholt TheisenH 21- Elite (67)1:28:11+14:247:40
28Ivar Aukrust OsmoenH 21- Elite (67)1:28:18+14:317:41
28Silje ArntzenD 21- Elite (35)1:33:43+34:4211:24
30Mali Gederaas KanstadD 21- Elite (35)1:36:20+37:1911:43
31Sverre Bang StøengH 19-20 Elite (35)1:53:18+48:1212:11
31Sindre Østgulen DeiszH 21- Elite (67)1:30:34+16:477:52
32Karoline Dahl FosbyD 21- Elite (35)1:44:27+45:2612:42
32Anders Felde OlaussenH 21- Elite (67)1:31:06+17:197:55
33Hedvig ÅstebølD 21- Elite (35)1:45:51+46:5012:52
33Jon Aukrust OsmoenH 21- Elite (67)1:31:12+17:257:56
34Camilla ÖhmanD 21- Elite (35)1:47:29+48:2813:04
35Marte Hoff HagenD 21- Elite (35)1:55:52+56:5114:05
43Vegard Blomseth JohnsenH 21- Elite (67)1:38:21+24:348:33
52Erik GustafssonH 21- Elite (67)1:45:46+31:599:12
55Jakob Kalvig SkoganH 21- Elite (67)1:48:32+34:459:26
58Håkon Fruseth ChristiansenH 21- Elite (67)1:52:54+39:079:49
Per Melander OftenH 21- Elite (67)did not finish
Harald KalagerH 21- Elite (67)did not start
Bjørn LundanesH 21- Elite (67)did not start

Nydalens SK

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anne M Hausken NordbergD 21- Elite (35)59:017:10
5Eirik Langedal BreivikH 19-20 Elite (35)1:11:03+5:577:38
5Elias JonssonH 17-18 Elite (74)58:52+7:337:11
7Lukas LilandH 17-18 Elite (74)59:37+8:187:17
7Alan CherryH 21- Elite (67)1:18:55+5:086:52
8Anders VisterH 21- Elite (67)1:19:44+5:576:56
9Håvard HagaH 21- Elite (67)1:19:50+6:036:56
10Marion HuberD 21- Elite (35)1:12:43+13:428:50
16Jørgen WulfsbergH 17-18 Elite (74)1:03:42+12:237:47
19Sander H. RogndokkenH 19-20 Elite (35)1:33:11+28:0510:01
31Ingvil AhlsandD 17-18 Elite (60)1:04:37+21:3012:28
43Frida Bakken UlsethD 17-18 Elite (60)1:15:37+32:3014:35
51Sverre Waaler KaasH 21- Elite (67)1:45:34+31:479:11
Sindre RønningH 21- Elite (67)did not finish
Henrik EijsinkH 21- Elite (67)did not start
Audun BerganH 17-18 Elite (74)did not start

Oddersjaa SSK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Einar EkelandH 17-18 Elite (74)1:05:06+13:477:57

OK Moss

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Aurora GjølsjøD 17-18 Elite (60)55:39+12:3210:44
23Johanne Bratland TjernshaugenD 17-18 Elite (60)1:00:32+17:2511:41
30Thomas TubbehaugenH 19-20 Elite (35)1:50:57+45:5111:56
51Selma KristiansenD 17-18 Elite (60)1:19:55+36:4815:25

OK Silsand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Sondre LorentsenH 19-20 Elite (35)1:39:03+33:5710:39

OL Tønsberg og omegn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Mathias GløersenH 19-20 Elite (35)1:22:41+17:358:54

OL Tønsberg og omegn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Øystein Fruseth ChristiansenH 19-20 Elite (35)1:33:44+28:3810:05

OL Trollelg

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Andreas SølbergH 21- Elite (67)1:20:30+6:437:00
12Anders HaugskottH 17-18 Elite (74)1:02:40+11:217:39
16Olav Andreas RemmenH 19-20 Elite (35)1:30:26+25:209:44
21Line SølbergD 19-20 Elite (31)1:10:31+21:5511:55
29Ellen Merethe Schjelderup SkarpsnoD 21- Elite (35)1:36:07+37:0611:41
35Ove BaardsgaardH 21- Elite (67)1:31:19+17:327:56
Hallvard Seim GrøvlenH 19-20 Elite (35)disqualified

Oppsal Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Lavran ThorstensenH 17-18 Elite (74)1:19:04+27:459:39
Ole Martin EdstrømH 19-20 Elite (35)did not finish

Oslostudentenes IK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Mikael OlaussonH 21- Elite (67)1:32:26+18:398:02

Østmarka OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Anna Cecilie LinløkkenD 17-18 Elite (60)1:02:49+19:4212:07

Østmarka OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Hans Kristian Stubban HygenH 17-18 Elite (74)1:28:23+37:0410:48

Østmarka OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
68Andreas RambergH 17-18 Elite (74)1:33:46+42:2711:27

Porsgrunn OL

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Hanne VassendD 17-18 Elite (60)54:43+11:3610:33
27Emilie WestinD 19-20 Elite (31)1:20:19+31:4313:35
32Camilla L. RosenvoldD 17-18 Elite (60)1:04:57+21:5012:32
42Anna MeenD 17-18 Elite (60)1:14:54+31:4714:27
47Håkon KornmoH 17-18 Elite (74)1:19:47+28:289:45
61Rasmus MathisenH 17-18 Elite (74)1:28:02+36:4310:45
64Alexander Repstad StoremyrH 17-18 Elite (74)1:31:22+40:0311:10

Raumar Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Vetle Ruud BråtenH 21- Elite (67)1:17:49+4:026:46
Hedda SkatvedtD 17-18 Elite (60)did not finish
Mathilde SønsterudbråtenD 17-18 Elite (60)did not start

Sandefjord OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Signe Bredholt JørgensenD 17-18 Elite (60)57:59+14:5211:11

Sandnes IL (Rogaland)

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Sunniva OmdalD 19-20 Elite (31)1:07:01+18:2511:20

Sandnes IL (Rogaland)

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Marie Line FurlandD 19-20 Elite (31)1:09:05+20:2911:41

Sandnes IL (Rogaland)

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Marthe SvihusD 19-20 Elite (31)1:10:26+21:5011:55

Sandnes IL (Rogaland)

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Hanna MalmeiD 19-20 Elite (31)1:14:32+25:5612:36

Sarpsborg OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Ingvild Ramtvedt NæssetD 19-20 Elite (31)56:57+8:219:38
37Marie HansenD 17-18 Elite (60)1:07:01+23:5412:56

Selbu OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Ingrid Wanvik KrogstadmoD 17-18 Elite (60)1:19:31+36:2415:21

Skien OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Skjalg NysæterH 17-18 Elite (74)1:26:51+35:3210:37

Stavanger Orienteringsklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Johan Christie ØrkeH 17-18 Elite (74)1:13:56+22:379:02

Steinkjer OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jørgen Rannem HalseH 17-18 Elite (74)did not finish

Stjørdals-Blink Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ane Nielsen SolbergD 17-18 Elite (60)48:18+5:119:19

Stjørdals-Blink Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
58Audun Wanvik HaugenH 17-18 Elite (74)1:27:05+35:4610:38

Sturla, IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Sturla FrydenlundH 19-20 Elite (35)1:55:57+50:5112:28

TIF Viking

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Knut KyrkjebøH 17-18 Elite (74)1:18:35+27:169:36

Tynset IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Ane Ingeborg KalbækkenD 17-18 Elite (60)1:03:49+20:4212:19

Tynset IF

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Guri SandvoldD 17-18 Elite (60)did not start

Tynset IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Erlend Kvittum NytrøenH 19-20 Elite (35)1:43:48+38:4211:10

Vang OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Heidi Therese WiestD 17-18 Elite (60)52:17+9:1010:05

Vang OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Jostein Svaland DaleH 17-18 Elite (74)1:10:50+19:318:39

Vang OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Eskil FrøislandH 17-18 Elite (74)1:13:33+22:148:59

Vang OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Even LindaasH 17-18 Elite (74)1:16:50+25:319:23

Vang OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Sverre NarumH 17-18 Elite (74)1:22:19+31:0010:03

Vang OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
73Njaal Ellegaard MelbyH 17-18 Elite (74)2:01:48+1:10:2914:53

Varegg Fleridrett

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Kårhild Husby NordstadD 19-20 Elite (31)1:04:39+16:0310:56
46Oskar RøenH 21- Elite (67)1:39:05+25:188:37
48Kristian RykkjeH 17-18 Elite (74)1:21:13+29:549:55
51Stian RykkjeH 17-18 Elite (74)1:23:37+32:1810:13
54Magnus GjerstadH 17-18 Elite (74)1:25:09+33:5010:24
66Mathias RosenlundH 17-18 Elite (74)1:31:58+40:3911:14
Markus Kjærner-SembH 19-20 Elite (35)did not start
Kristin LöfgrenD 21- Elite (35)did not start
Per Harald Havnen JohansenH 21- Elite (67)did not start

Vegårshei IL

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Synnøve BråtenD 21- Elite (35)did not start

Vegårshei IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Karine VestølD 19-20 Elite (31)disqualified

Vehkalahden Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Valtteri HeikkinenH 19-20 Elite (35)1:44:22+39:1611:14

Velledalen IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Pernille Ibsen LervågD 21- Elite (35)1:40:15+41:1412:11

Verdal OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Sigrid Vehus SkjerveD 17-18 Elite (60)1:02:59+19:5212:09
52Sofie HallemD 17-18 Elite (60)1:22:34+39:2715:56

Wing OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Lars Hol MoholdtH 21- Elite (67)1:44:22+30:359:04
49Anna RenolenD 17-18 Elite (60)1:17:46+34:3915:00

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Gran Canaria O-Meeting 2019
OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org