International Orienteering Federation

Official results for Norsk O-Festival

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norsk O-Festival
Organisers: Freidig / Norway
Date: 23 June 2017

D 21- Elite

2 390 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Emma JohanssonFredrikstad SKNorway15:526:38
2Marion HuberNydalens SKNorway15:58+0:066:40
3Agnes LeoHalden SKSweden16:02+0:106:42
4Sigrid AlexandersenNTNUINorway16:19+0:276:49
5Kamilla OlaussenFredrikstad SKNorway16:26+0:346:52
6Lone BrochmannBækkelagets SKNorway16:36+0:446:56
7Maren Jansson HaverstadNTNUINorway16:42+0:506:59
8Marte NarumNydalens SKNorway16:55+1:037:04
9Anne M Hausken NordbergNydalens SKNorway17:06+1:147:09
10Iliana IlievaHalden SKBulgaria17:12+1:207:11
11Ragnhild HjermstadFossum IFNorway17:13+1:217:12
12Eirin Svanøe-HafstadFrol ILNorway17:22+1:307:15
13Lene Godager KaasBækkelagets SKNorway17:32+1:407:20
14Marthe GløersenBækkelagets SKNorway17:47+1:557:26
15Marianne AndersenKristiansand OKNorway17:50+1:587:27
16Ingunn Egeberg VáriNTNUINorway18:05+2:137:33
17Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway18:10+2:187:36
18Kine Hallan SteiwerHalden SKNorway18:16+2:247:38
19Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU OrienteringNorway18:22+2:307:41
20Ingrid GulbrandsenNTNUINorway18:26+2:347:42
21Louise OramBækkelagets SKCanada18:57+3:057:55
22Ida TiltnesIL TyrvingNorway18:59+3:077:56
23Evine Westli AndersenLøten o-lagNorway19:17+3:258:04
24Elen Katrine SkjerveFrol ILNorway19:53+4:018:19
25Victoria StevensAIRE GBGreat Britain19:55+4:038:20
26Karen Oline KolstadNTNUINorway20:09+4:178:25
27Lone MalmgrenGjø-Vard OLNorway20:11+4:198:26
28Guro TorpeFrol ILNorway20:12+4:208:27
29Camilla ÖhmanNTNUISweden20:24+4:328:32
30Mathilde RundhaugFrol ILNorway20:29+4:378:34
31Kari SvingheimLillehammer OKNorway20:56+5:048:45
32Gunhild Rogne HallandNTNUINorway21:13+5:218:52
33Live Bredholt JørgensenNTNUINorway21:14+5:228:53
34Ingvild Maalen-JohansenNTNUINorway21:22+5:308:56
35Hedvig ÅstebølNTNUINorway22:14+6:229:18
36Ingunn MartinsenVaregg FleridrettNorway22:20+6:289:20
37Silje ArntzenNTNUINorway22:38+6:469:28
38Anine AhlsandNTNUINorway22:45+6:539:31
39Pernille Ibsen LervågVelledalen ILNorway23:04+7:129:39
40Pauline Røstum BellingmoNTNUINorway23:42+7:509:54
41Karoline Dahl FosbyNTNUINorway23:43+7:519:55
42Mali Gederaas KanstadNTNUINorway23:57+8:0510:01
43Ellen Merethe Schjelderup SkarpsnoOL TrollelgNorway24:03+8:1110:03
43Synnøve BråtenVegårshei ILNorway24:03+8:1110:03
45Maren GrandeFrol ILNorway24:42+8:5010:20
46Heidi JensenNTNUINorway24:45+8:5310:21
47Mari Brøndbo DahlÅs-NMBU OrienteringNorway25:06+9:1410:30
48Marte Hoff HagenNTNUINorway26:03+10:1110:53
49Helene Lund-JohansenIL TyrvingNorway26:33+10:4111:06
50Ingrid Disch LøsetÅs-NMBU OrienteringNorway26:56+11:0411:16
51Marianne DæhliHalden SKNorway29:32+13:4012:21
Therese HaareKonnerud ILNorwaydisqualified
Julie StørmerFossum IFNorwaydisqualified
Karoline SønsterudbråtenLillomarka OLNorwaydid not start
Delphine PoirotLillomarka OLFrancedid not start
Kristin LöfgrenVaregg FleridrettSwedendid not start

H 21- Elite

2 630 m, 67 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway14:245:28
2Paul SirumFrol ILNorway14:31+0:075:31
3Vetle Ruud BråtenRaumar OrienteringNorway14:42+0:185:35
4Martin VisterFrol ILNorway14:43+0:195:35
5Jo Forseth IndgaardFrol ILNorway14:52+0:285:39
6Anders VisterNydalens SKNorway15:07+0:435:44
7Eirik Kamstrup HovindHalden SKNorway15:18+0:545:49
7Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway15:18+0:545:49
9Isak BergsetNTNUINorway15:19+0:555:49
10Håvard HagaNydalens SKNorway15:20+0:565:49
11Ivar Aukrust OsmoenNTNUINorway15:24+1:005:51
11Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway15:24+1:005:51
13Lars Sandstad SkjesetFrol ILNorway15:27+1:035:52
14Emil AhlbäckFossum IFNorway15:31+1:075:53
15Håvard LucasenFredrikstad SKNorway15:35+1:115:55
16Thomas Natvig ÅrstadHalden SKNorway15:36+1:125:55
17Torgeir NørbechIL TyrvingNorway15:37+1:135:56
17Carl Petter LyngenFrol ILNorway15:37+1:135:56
19Vegard Jarvis WestergårdHalden SKNorway15:45+1:215:59
20Andreas SølbergOL TrollelgNorway15:48+1:246:00
21Trond Einar Moen PedersliOL TrollelgNorway15:56+1:326:03
22Håvard IrgensKristiansand OKNorway15:57+1:336:03
23Ivar LundanesEmblem ILNorway16:00+1:366:05
24Stian SundsvikFrol ILNorway16:05+1:416:06
25Oskar StørmerFossum IFNorway16:07+1:436:07
26Topias AholaNaviFinland16:09+1:456:08
27Carl Godager KaasBækkelagets SKNorway16:11+1:476:09
28Andreas Svingheim MagerøyFrol ILNorway16:25+2:016:14
29Espen FiskumHalden SKNorway16:29+2:056:16
30Sindre RønningNydalens SKNorway16:36+2:126:18
31Anders Felde OlaussenNTNUINorway16:40+2:166:20
32Simen Eid NielsenNTNUINorway16:45+2:216:22
32Per Melander OftenNTNUINorway16:45+2:216:22
32Sindre Østgulen DeiszNTNUINorway16:45+2:216:22
32Gaute FriestadKristiansand OKNorway16:45+2:216:22
36Øyvind WiggenByåsen ILNorway16:54+2:306:25
37Oskar RøenVaregg FleridrettNorway17:08+2:446:30
38Vegard Blomseth JohnsenNTNUIDenmark17:21+2:576:35
38Ove BaardsgaardOL TrollelgNorway17:21+2:576:35
40Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway17:31+3:076:39
41Håkon Fruseth ChristiansenNTNUINorway17:37+3:136:41
42Vetle ChristiansenBækkelagets SKNorway17:40+3:166:43
43Mats NordbrødenHalden SKNorway17:43+3:196:44
44Lars Hol MoholdtWing OKNorway17:44+3:206:44
45Morten JørgensenKristiansand OKUnited States17:49+3:256:46
46Håvard VassendenFrol ILNorway17:57+3:336:49
46Øystein HaugFrol ILNorway17:57+3:336:49
48Mathias NipenBækkelagets SKNorway18:12+3:486:55
49Thomas NipenBækkelagets SKNorway18:14+3:506:55
50Kjetil OkkenhaugEmblem ILNorway18:16+3:526:56
51Simen BordalFossum IFNorway18:29+4:057:01
52Gunnar A FiskumIL TyrvingNorway18:30+4:067:02
53Sverre Waaler KaasNydalens SKNorway18:38+4:147:05
54Erik GustafssonNTNUISweden18:43+4:197:06
55Jørgen FiskumFrol ILNorway18:59+4:357:13
56Ola KeiseråsIL LeikNorway19:10+4:467:17
57Vegard DanielsenKristiansand OKNorway19:16+4:527:19
58Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway19:35+5:117:26
59Jon Arve U EngebakkenNord-Østerdal OKNorway20:45+6:217:53
60Olai Stensland LillevoldNTNUINorway22:28+8:048:32
61Jørgen FrøydLarvik OKNorway23:42+9:189:00
62Robert FredriksenNotodden OLNorway25:45+11:219:47
63Marius ØieLøten o-lagNorway31:05+16:4111:49
Sigurd MelsomFossum IFNorwaydisqualified
Henrik EijsinkNydalens SKNorwaydisqualified
Sindre JohannessenFreidigNorwaydisqualified
Dag BlandkjennKristiansand OKNorwaydisqualified
Joonas AholaNaviFinlanddid not start
Karl FremstadBækkelagets SKNorwaydid not start
Sigurd StenvikByåsen ILNorwaydid not start
Yngve SkogstadFrol ILNorwaydid not start
Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorwaydid not start
Bjørn LundanesNTNUINorwaydid not start
Øystein Kvaal ØsterbøBækkelagets SKNorwaydid not start

D 17-18 Elite

2 000 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Victoria Hæstad BjørnstadFossum IFNorway13:586:59
2Marlin HaavengenKongsberg OLNorway14:11+0:137:05
2Hedda Raadal BjørloHalden SKCzech Republic14:11+0:137:05
4Mia Mathisen BekhusFredrikstad SKAustralia14:19+0:217:09
5Ragnhild EideByåsen ILBulgaria14:25+0:277:12
6Synne StrandAsker SkiklubbNorway14:27+0:297:13
7Ingrid G. KvålsgardFossum IFBelgium14:30+0:327:15
8Lotte Jauhojärvi MarkussenAsker SkiklubbDenmark14:54+0:567:27
9Ane DyrkornEiker OLNorway14:56+0:587:28
10Thea Sildnes BaklidKonnerud ILNorway15:11+1:137:35
11Pernille KatlaFossum IFGreat Britain15:16+1:187:38
12Helene EgerKongsberg OLNorway15:35+1:377:47
13Signe Bredholt JørgensenSandefjord OKBrazil15:36+1:387:48
14Thea DyrkornEiker OLNorway15:38+1:407:49
15Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink OrienteringKorea, Democratic People's Republic of15:42+1:447:51
16Lene Berg HanssenByåsen ILChina15:52+1:547:56
17Aurora MoholthKongsberg OLSpain15:58+2:007:59
18Kjersti Tønnessen BergstølKongsberg OLNorway16:10+2:128:05
19Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OKNorway16:18+2:208:09
20Rikke Gjeitnes DahleMolde og Omegn IFSweden16:23+2:258:11
21Tora IndregardIL BUL-TromsøSweden16:30+2:328:15
22Hanne VassendPorsgrunn OLNorway16:31+2:338:15
23Heidi Therese WiestVang OLNorway16:34+2:368:17
24Johanne Bratland TjernshaugenOK MossRussian Federation16:39+2:418:19
25Vera MelkildFreidigFinland16:40+2:428:20
26Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SKNorway16:53+2:558:26
27Ane Holm GrønengLillehammer OKUnited States17:09+3:118:34
28Guri SandvoldTynset IFTurkey17:20+3:228:40
29Sigrid Vehus SkjerveVerdal OKAustralia17:25+3:278:42
30Karoline AuneHalden SKNorway17:37+3:398:48
31Maria Rørvik HaverLillomarka OLFinland17:43+3:458:51
32Maria Ulseth SylteFreidigSweden17:58+4:008:59
33Eli KolstadMo OKHong Kong17:59+4:018:59
34Kristine Haanes StrandlieGjø-Vard OLLatvia18:01+4:039:00
35Anna MeenPorsgrunn OLLatvia18:02+4:049:01
36Eli Fjellbirkeland JohannesenIL GularPortugal18:04+4:069:02
37Kristina VollHaugesund IL OrienteringGreat Britain18:06+4:089:03
38Aurora GjølsjøOK MossAustria18:12+4:149:06
39Agnethe HasliGjø-Vard OLItaly18:13+4:159:06
40Ane Ingeborg KalbækkenTynset IFFinland18:27+4:299:13
41Emma Eithun PaulsenLillomarka OLUkraine18:28+4:309:14
42Camilla L. RosenvoldPorsgrunn OLRussian Federation18:31+4:339:15
43Lotte MyklemyrEiker OLNorway18:44+4:469:22
44Marte Lien JohnsenByåsen ILBrazil18:47+4:499:23
45Ragne MunkebyFrol ILSlovakia19:07+5:099:33
46Andrea VaneboKongsberg OLNorway19:08+5:109:34
47Tonje Rognerud BøeFossum IFNorway19:13+5:159:36
48Linn Mei WaalerMåren OKAustria19:30+5:329:45
49Marie HansenSarpsborg OLSpain19:32+5:349:46
50Hanne DaltveitFana ILHungary19:33+5:359:46
51Nora Marie Wedege IrgensBodø og Omegn IF OrienteringAustralia19:36+5:389:48
52Ingvil AhlsandNydalens SKNorway19:54+5:569:57
53Ingrid Wanvik KrogstadmoSelbu OKNew Zealand20:21+6:2310:10
54Rikke Hjelseth LarsenKongsberg OLSwitzerland20:57+6:5910:28
55Dina ReitanFreidigGreat Britain21:06+7:0810:33
56Rønnaug Hansæl-NergaardKvikne ILBelgium22:25+8:2711:12
57Hanna Lye MoumHalden SKLithuania22:47+8:4911:23
58Anna RenolenWing OKFinland24:42+10:4412:21
59Andrine VikenByåsen ILHong Kong26:02+12:0413:01
60Sofie HallemVerdal OKSweden29:43+15:4514:51
61Sarah WølloKongsberg OLNorway30:14+16:1615:07
62Selma KristiansenOK MossRussian Federation59:16+45:1829:38
63Kathinka RogstadKongsberg OLNorway1:50:03+1:36:0555:01
Annette Bjørnås KrogstieKonnerud ILNorwaydisqualified
Frida Bakken UlsethNydalens SKSwedendisqualified
Hedda SkatvedtRaumar OrienteringGreat Britaindisqualified
Ane-Marte Borg HanssenIL BUL-TromsøSouth Africadid not start
Mathilde SønsterudbråtenRaumar OrienteringNetherlandsdid not start
Marie Bakken SørensenFreidigSwedendid not start
Idun Kristine Felde OlaussenHalden SKNorwaydid not start
Anine LomeHamar OKNorwaydid not start

D 19-20 Elite

2 170 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Ingeborg EideByåsen ILNorway14:206:36
2Ingrid LundanesEmblem ILNetherlands14:38+0:186:44
3Marie OlaussenFredrikstad SKNorway15:17+0:577:02
4Oda J SikkelandIL TyrvingNorway15:52+1:327:18
4Tilla Farnes HennumAsker SkiklubbNorway15:52+1:327:18
6Malin SandstadFreidigChina16:43+2:237:42
7Åshild KolstadFreidigBelarus16:44+2:247:42
8Maiken Økern HågårdKonnerud ILNorway16:48+2:287:44
9Anne Willkommen EikenKongsberg OLNorway16:55+2:357:47
10Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)Netherlands17:15+2:557:56
11Emma ArnesenByåsen ILCzech Republic17:44+3:248:10
12Silje HaugeHisøy OKNorway17:59+3:398:17
13Ingvild Paulsen VieHaugesund IL OrienteringHungary18:00+3:408:17
14Vilde MalmeiNTNUIItaly18:03+3:438:19
15Line SølbergOL TrollelgChina18:15+3:558:24
16Ingvild C. FleisjeLillomarka OLRussian Federation18:28+4:088:30
17Anniken Eriksrud KarlsenBækkelagets SKNorway18:35+4:158:33
18Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)Brazil18:39+4:198:35
19Margrethe WisløffAsker SkiklubbNorway18:40+4:208:36
20Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)Poland19:07+4:478:48
21Marit Melby JacobsenLardal OLNorway19:40+5:209:03
22Kristin BrekkeLillomarka OLNorway20:16+5:569:20
23Emilie WestinPorsgrunn OLLithuania20:34+6:149:28
24Karine VestølVegårshei ILSweden21:01+6:419:41
25Ingvild Ramtvedt NæssetSarpsborg OLCzech Republic21:17+6:579:48
26Marthe SvihusSandnes IL (Rogaland)Bulgaria21:22+7:029:50
27Kårhild Husby NordstadVaregg FleridrettHungary21:40+7:209:59
28Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU OrienteringAustria21:52+7:3210:04
29Emilie Liabakk EriksenByåsen ILCanada24:59+10:3911:30
30Benedicte PedersenSarpsborg OLBrazil28:24+14:0413:05
31Idunn HaavengenKongsberg OLNorway45:12+30:5220:49
Helena ÅsbergSarpsborg OLDenmarkdid not start
Tonje Aasheim NymarkAskøy OLNorwaydid not start
Sofie Skyttersæter IversenHeming OrienteringRussian Federationdid not start

H 17-18 Elite

2 280 m, 79 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Elias JonssonNydalens SKNorway12:415:33
2Sebastian DalandKristiansand OKNorway13:56+1:156:06
3Erling HjermstadFossum IFNorway14:08+1:276:11
3Oskar Spets StorhovFreidigNorway14:08+1:276:11
5Henrik Fredriksen AasAsker SkiklubbNorway14:20+1:396:17
6Sander ArntzenAsker SkiklubbNorway14:26+1:456:19
7Sindre R HoltHedrum OLCanada14:33+1:526:22
8Oscar LyngenFreidigCzech Republic14:45+2:046:28
9Marius AurebekkKristiansand OKGermany14:47+2:066:29
10Jørgen WulfsbergNydalens SKNorway14:50+2:096:30
11Anders HaugskottOL TrollelgHong Kong14:55+2:146:32
12Tord StrandKongsberg OLNorway14:57+2:166:33
13Aslak HeimdalKonnerud ILNorway15:14+2:336:40
14Håkon KornmoPorsgrunn OLSweden15:23+2:426:44
15Einar MelsomFossum IFNorway15:28+2:476:47
16Lukas LilandNydalens SKGreat Britain15:31+2:506:48
17Even-Johan KaspersenMo OKTurkey15:36+2:556:50
18Per Clemet WisløffAsker SkiklubbNorway15:40+2:596:52
18Jørgen BaklidKonnerud ILNorway15:40+2:596:52
20Øyvind HjermstadFossum IFAustria15:43+3:026:53
20Niels Christian HellerudHalden SKNorway15:43+3:026:53
22Mats EidsmoFreidigUnited States15:46+3:056:54
23Styrk Hundseid KamsvågFossum IFNorway15:51+3:106:57
24Erik Hæstad BjørnstadFossum IFNorway15:54+3:136:58
25Bjørn Anders FlågenHeming OrienteringCzech Republic16:02+3:217:01
26Eskil FrøislandVang OLNorway16:09+3:287:05
27Trygve MyhrAsker SkiklubbNorway16:10+3:297:05
27Einar EkelandOddersjaa SSKNorway16:10+3:297:05
29Magnus GjerstadVaregg FleridrettCanada16:14+3:337:07
30Håkon LundKongsberg OLDenmark16:20+3:397:09
31Skjalg NysæterSkien OKBulgaria16:35+3:547:16
32Kasper FosserHeming OrienteringNorway16:36+3:557:16
33Joar GjerdahlKonnerud ILNorway16:44+4:037:20
34Axel HoveidAsker SkiklubbNorway16:47+4:067:21
35Kristian Fredrik LynumFreidigSweden16:49+4:087:22
36Peter GisholtFossum IFSpain16:50+4:097:22
37Emil StørmerFossum IFBrazil17:11+4:307:32
38August Asheim BirkelandHalden SKPortugal17:18+4:377:35
39Trygve KongsbakkBodø og Omegn IF OrienteringAustralia17:19+4:387:35
40Jørgen Rannem HalseSteinkjer OKCanada17:21+4:407:36
41Even LindaasVang OLNorway17:25+4:447:38
42Eyvind Kjellevold MaldeIL GularSweden17:44+5:037:46
43Kristian PyttenKristiansand OKPoland17:49+5:087:48
44Mathias RosenlundVaregg FleridrettNorway17:58+5:177:52
45Jostein Svaland DaleVang OLNorway18:12+5:317:58
46Audun Wanvik HaugenStjørdals-Blink OrienteringNorway18:15+5:348:00
47Håvard SolbakkenBodø og Omegn IF OrienteringSpain18:24+5:438:04
48Jens Johan BrekkeLillomarka OLNorway18:44+6:038:12
49Erlend BrendstuenHalden SKNorway18:47+6:068:14
50Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OLEstonia19:13+6:328:25
51Knut KyrkjebøTIF VikingSpain19:16+6:358:27
51Njaal Ellegaard MelbyVang OLNorway19:16+6:358:27
53Vegard LøvliAsker SkiklubbCzech Republic19:17+6:368:27
54Mathias HermstadFreidigFinland19:33+6:528:34
55Stian RykkjeVaregg FleridrettSweden19:43+7:028:38
56Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OKNorway20:17+7:368:53
57Martin Andresen SkotteFossum IFGreat Britain20:18+7:378:54
58Scott JuvikIL GularSweden20:28+7:478:58
59Håvard Støen GussiåsMolde og Omegn IFFinland20:30+7:498:59
60Rasmus MathisenPorsgrunn OLUnited States20:37+7:569:02
61Oscar Hæstad BjørnstadFossum IFNorway20:46+8:059:06
62Sverre NarumVang OLNorway20:51+8:109:08
63Kristian RykkjeVaregg FleridrettAustralia21:09+8:289:16
64Vegard Øverli BergKongsberg OLLithuania21:26+8:459:24
65Alexander Skaug YtterbølHalden SKFrance21:32+8:519:26
66Johan Christie ØrkeStavanger OrienteringsklubbNew Zealand21:44+9:039:31
67Nikolai NordhaugKonnerud ILFinland21:54+9:139:36
68Sølve DrageKongsberg OLNorway22:05+9:249:41
69Marius Ekrem FinstadBodø og Omegn IF OrienteringIreland22:19+9:389:47
70Petter Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway22:47+10:069:59
71Audun Melby JacobsenLardal OLEstonia23:10+10:2910:09
72Ludvig Williams StrømsnesMalvik ILHungary23:26+10:4510:16
73Lavran ThorstensenOppsal OrienteringNorway24:05+11:2410:33
74Fredrik SveenVang OLNorway25:23+12:4211:07
75Ruben KobbeltvedtHaugesund IL OrienteringSweden26:54+14:1311:47
76Haakon JohannesenIndre Østfold OKAustralia29:06+16:2512:45
77Are LodgaardByåsen ILDenmark32:10+19:2914:06
78Oliver Hagaseth MydskeFredrikstad SKTurkey40:01+27:2017:33
Elias ØhmanGjø-Vard OLNorwaydisqualified
Henrik André LarsenKongsberg OLCzech Republicdid not start
Elias Skjolden SørensenLillomarka OLNorwaydid not start
Eirik Høst FossgardLillomarka OLNorwaydid not start
Audun BerganNydalens SKNorwaydid not start

H 19-20 Elite

2 410 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Eirik Langedal BreivikNydalens SKFrance13:275:34
2Audun HeimdalKonnerud ILNorway13:29+0:025:35
3Herman Ryen MartinsenFredrikstad SKNorway13:30+0:035:36
4Håkon Raadal BjørloHalden SKNorway13:36+0:095:38
5Ulrik Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway14:01+0:345:48
6Tobias KristensenLarvik OKRomania14:23+0:565:58
7Vegard GulbrandsenAsker SkiklubbNorway14:27+1:005:59
8Peter NordbrødenHalden SKNorway14:34+1:076:02
9Olav Andreas RemmenOL TrollelgNorway14:59+1:326:13
10Sverre Bang StøengNTNUINorway15:27+2:006:24
11Erlend Nilsen SandnesEmblem ILCzech Republic15:29+2:026:25
12Valtteri HeikkinenVehkalahden VeikotSweden15:30+2:036:25
13Erlend Kvittum NytrøenTynset IFDenmark15:31+2:046:26
14Johannes Bakke AashamarKristiansand OKNorway15:32+2:056:26
14Marius PyttenKristiansand OKPoland15:32+2:056:26
16Kjetil MølnvikFreidigEstonia15:41+2:146:30
17Ivar Jevne ArnesenHamar OKNorway15:44+2:176:31
18Kristian Nilsen SandnesEmblem ILGermany15:46+2:196:32
19Markus Kjærner-SembVaregg FleridrettHong Kong15:53+2:266:35
20Mathias GløersenOL Tønsberg og omegnSweden15:56+2:296:36
21Vegard MyklemyrEiker OLNorway15:57+2:306:37
22Lars SolliMo OKHong Kong16:06+2:396:40
23Ole Wanvik HaugenFreidigAustria16:40+3:136:54
24Jonas UnsgårdIL LeikUkraine16:43+3:166:56
25Øystein Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegnSweden16:47+3:206:57
26Sturla FrydenlundSturla, IFNorway16:54+3:277:00
27Hallvard Seim GrøvlenOL TrollelgSweden17:36+4:097:18
28Vetle Elias LynnebakkenKristiansand OKDenmark17:42+4:157:20
29Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF OrienteringFrance17:46+4:197:22
30Sander H. RogndokkenNydalens SKNorway18:21+4:547:36
31Audun Rognerud BøeFossum IFGreat Britain18:57+5:307:51
32Brage JørumByåsen ILFrance19:27+6:008:04
33Jørgen VisterHalden SKBrazil19:33+6:068:06
34Sondre LorentsenOK SilsandNorway19:44+6:178:11
35Bjørnar LøvliAsker SkiklubbNorway20:20+6:538:26
36Olav Milian Schmitt GranHalden SKGermany20:31+7:048:30
37Adrian OpheimFreidigPortugal20:39+7:128:34
38Thomas TubbehaugenOK MossSlovenia23:38+10:119:48
39Ole Martin EdstrømOppsal OrienteringAustralia25:21+11:5410:31
40Jens Didrik BergLarvik OKAustria26:31+13:0411:00
Eivind Øfsthus GravirAsker SkiklubbNorwaydisqualified
Martin Borge HeirFossum IFUnited Statesdid not start
Knut AasheimHalden SKNorwaydid not start
Håvard EidsmoFreidigUnited Statesdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org