International Orienteering Federation

Official results for Norgescup mellom

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norgescup mellom
Organiser: Norway
Date: 5 June 2017

H 21

5 910 m, 75 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Magne DæhliHalden SKNorway31:585:24
2Thomas Natvig ÅrstadHalden SKNorway32:19+0:215:28
3Anders NordbergNydalens SKNorway32:51+0:535:33
4Vegard DanielsenKristiansand OKNorway33:35+1:375:40
5Paul SirumFrol ILNorway33:44+1:465:42
6Torgeir NørbechIL TyrvingNorway33:58+2:005:44
7Olai Stensland LillevoldNTNUI34:14+2:165:47
8Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway34:31+2:335:50
9Dag BlandkjennKristiansand OKNorway34:41+2:435:52
10Emil AhlbäckFossum IFNorway34:46+2:485:52
11Oskar StørmerFossum IFNorway35:04+3:065:56
12Andreas SølbergOL TrollelgNorway35:10+3:125:57
13Vegard Jarvis WestergårdHalden SK35:13+3:155:57
14Martin VisterFrol ILNorway35:19+3:215:58
15Anders VisterNydalens SKNorway35:36+3:386:01
16Emil WingstedtHalden SKSweden35:41+3:436:02
17Håvard IrgensKristiansand OKNorway35:43+3:456:02
18Ivar LundanesEmblem ILNorway35:44+3:466:02
19Vetle Ruud BråtenRaumar OrienteringNorway35:46+3:486:03
20Carl Petter LyngenFrol ILNorway35:59+4:016:05
21Stian SundsvikFrol ILNorway36:00+4:026:05
22Håvard HagaNydalens SKNorway36:02+4:046:05
23Philipp von ArxNTNUISwitzerland36:27+4:296:10
24Gaute FriestadKristiansand OKNorway36:38+4:406:11
25Sindre Østgulen DeiszNTNUINorway36:42+4:446:12
26Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway36:58+5:006:15
27Simen Jevne ArnesenVaregg FleridrettNorway37:02+5:046:15
28Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway37:05+5:076:16
29Bjørn EkebergIL TyrvingNorway37:29+5:316:20
30Markus HolterHalden SKNorway37:36+5:386:21
31Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway37:39+5:416:22
32Sindre RønningNydalens SKNorway37:55+5:576:24
33Bojan BlumensteinNydalens SKGermany38:00+6:026:25
34Håkon Fruseth ChristiansenNTNUINorway38:10+6:126:27
35Espen FiskumHalden SKNorway38:17+6:196:28
36Lars Sandstad SkjesetFrol ILNorway38:25+6:276:30
37Jonas Madslien BakkenNTNUINorway39:03+7:056:36
38Terje MaroniByåsen ILNorway39:08+7:106:37
39Andreas Svingheim MagerøyFrol ILNorway39:11+7:136:37
40Mats NordbrødenHalden SKNorway39:15+7:176:38
41Ragnar TonjerNydalens SKNorway39:16+7:186:38
42Mattis HoltFreidigNorway39:21+7:236:39
43Simen Eid NielsenNTNUINorway39:40+7:426:42
44Sindre JohannessenFreidigNorway39:46+7:486:43
45Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway39:48+7:506:44
46Simen BordalFossum IFNorway40:00+8:026:46
46Erik GustafssonNTNUISweden40:00+8:026:46
48Ove BaardsgaardOL TrollelgNorway40:43+8:456:53
49Morten JørgensenKristiansand OKUnited States41:20+9:226:59
50Asgeir Bakken RognstadEmblem ILNorway41:21+9:236:59
51Øyvind WiggenByåsen ILNorway41:38+9:407:02
52Sverre Waaler KaasNydalens SKNorway41:42+9:447:03
53Marius WikstrømRingsaker OKNorway42:13+10:157:08
54Lacho IlievHalden SKBulgaria42:33+10:357:11
55Anders Felde OlaussenNTNUINorway43:40+11:427:23
56Mathias NipenBækkelagets SKNorway43:48+11:507:24
57Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway44:27+12:297:31
58Ivar Aukrust OsmoenNTNUINorway45:33+13:357:42
59Matias Hodne HanischKristiansand OKNorway46:21+14:237:50
60Karl FremstadBækkelagets SKNorway48:55+16:578:16
61Kristian GræsliHamar OK48:57+16:598:16
62Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorway50:02+18:048:27
63Jørgen FrøydLarvik OKNorway50:32+18:348:33
64Simen SmestadBækkelagets SKNorway50:47+18:498:35
65Niklas ProforsNTNUINorway51:32+19:348:43
66Vegard LineNTNUINorway52:35+20:378:53
67Henrik EijsinkNydalens SKNorway52:57+20:598:57
68Johan HoelRaumar OrienteringNorway56:51+24:539:37
69Magne JutulstadBækkelagets SKNorway57:19+25:219:41
70Øivind Thorvald Due TrierNydalens SKNorway58:30+26:329:53
0Trygve Hem OlsenNTNUIdisqualified
0Jonatan Rosengren DrakeVaregg FleridrettNorwaydisqualified
0Trond KortnerØstmarka OKNorwaydisqualified
0Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorwaydisqualified
0Alan CherryNydalens SKGreat Britaindid not finish

D 21

4 590 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Kamilla OlaussenFredrikstad SKNorway31:036:45
2Andrine BenjaminsenLillomarka OLNorway32:19+1:167:02
3Maren Jansson HaverstadNTNUINorway33:53+2:507:22
4Jo ShepherdHalden SKGreat Britain34:21+3:187:29
5Ingjerd MyhreKongsberg OLNorway34:22+3:197:29
6Marion HuberNydalens SKNorway34:40+3:377:33
7Sigrid AlexandersenNTNUINorway35:15+4:127:40
8Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU OrienteringNorway35:28+4:257:43
9Laura RamsteinNTNUIAustria36:00+4:577:50
10Kristin LöfgrenVaregg FleridrettSweden36:26+5:237:56
11Iliana IlievaHalden SKBulgaria36:27+5:247:56
12Ragnhild HjermstadFossum IFNorway36:29+5:267:56
13Kristine BergliaEiker OLNorway36:32+5:297:57
14Eirin Svanøe-HafstadFrol ILNorway36:42+5:397:59
15Lone BrochmannBækkelagets SKNorway36:48+5:458:01
16Hanne SandstadFreidigNorway36:59+5:568:03
17Agnes LeoHalden SKSweden37:09+6:068:05
18Christiane TrösseVaregg FleridrettGermany37:36+6:338:11
19Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway37:39+6:368:12
20Synnøve BråtenVegårshei ILNorway38:08+7:058:18
21Mathilde RundhaugFrol ILNorway38:15+7:128:20
22Louise OramBækkelagets SKCanada38:22+7:198:21
23Ingunn Egeberg VáriNTNUINorway40:08+9:058:44
24Anna UlvensøenNTNUINorway41:18+10:158:59
25Mari Jevne ArnesenIL TyrvingNorway41:21+10:189:00
26Kristine FjellangerNTNUINorway41:38+10:359:04
27Lene Godager KaasBækkelagets SKNorway41:43+10:409:05
28Marthe GløersenBækkelagets SKNorway41:56+10:539:08
29Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SKNorway43:03+12:009:22
30Runa FremstadLarvik OKNorway43:41+12:389:31
31Evine Westli AndersenLøten o-lagNorway43:45+12:429:31
31Anine AhlsandNTNUINorway43:45+12:429:31
33Ida TiltnesIL TyrvingNorway45:47+14:449:58
34Anne Johanne LindNydalens SKNorway46:28+15:2510:07
35Ingvild GjessingVang OLNorway46:50+15:4710:12
36Karoline SønsterudbråtenLillomarka OLNorway47:14+16:1110:17
37Camilla ÖhmanNTNUISweden47:54+16:5110:26
38Lizzie InghamHalden SKNew Zealand48:15+17:1210:30
39Kine Sofie SandstadFrol ILNorway48:20+17:1710:31
40Live Bredholt JørgensenNTNUINorway48:57+17:5410:39
41Gry GranstedtNTNUINorway48:59+17:5610:40
42Marte Fallbakken BergeBodø og Omegn IF OrienteringNorway49:02+17:5910:40
43Anne M Hausken NordbergNydalens SKNorway49:32+18:2910:47
44Lisa SchubnellBækkelagets SKSwitzerland50:37+19:3411:01
45Ingeborg Ellegaard MelbyNTNUI51:23+20:2011:11
46Helene OmdalSandnes IL (Rogaland)52:00+20:5711:19
47Mari Brøndbo DahlÅs-NMBU Orientering52:18+21:1511:23
48Delphine PoirotLillomarka OLFrance52:26+21:2311:25
49Elin-Kristin Hem OlsenNTNUINorway53:21+22:1811:37
50Eirin Mari FossøyNTNUINorway59:53+28:5013:02
51Kristine AusenNTNUINorway1:14:44+43:4116:16
0Gina V GranstedtHalden SKdisqualified
0Kristine FjeldboIL TyrvingNorwaydisqualified
0Åsne Skram TrømborgNTNUINorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org