International Orienteering Federation

Official results for Sjusjørennet sprint

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sjusjørennet sprint
Organiser: Norway
Date: 10 December 2016

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Vegard GulbrandsenMen (81)15:07+1:054:57

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Eivind Øfsthus GravirMen (81)15:37+1:355:07

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Henrik Fredriksen AasMen (81)17:02+3:005:35

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Trygve MyhrMen (81)17:56+3:545:52

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Per Clemet WisløffMen (81)18:13+4:115:58

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Axel HoveidMen (81)21:47+7:457:08

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Synne StrandWomen (41)17:19+0:356:19

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tilla Farnes HennumWomen (41)17:38+0:546:26

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Nora Synnøve WoxholthWomen (41)20:25+3:417:27

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Margrethe WisløffWomen (41)20:36+3:527:31

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Zsuzsa FeyWomen (41)20:55+4:117:38

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Lotte Jauhojärvi MarkussenWomen (41)24:06+7:228:47

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Anniken Eriksrud KarlsenWomen (41)17:45+1:016:28

Bottnaryds IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Peter ArnessonMen (81)14:28+0:264:44

Byåsen IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Øyvind WiggenMen (81)14:58+0:564:54

Czech ski-o team

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Veronika KubínováWomen (41)21:15+4:317:45
19Anežka Hlavá¿ováWomen (41)21:39+4:557:54
19Jan HasekMen (81)17:03+3:015:35
25Markéta FirešováWomen (41)23:28+6:448:33
28Roman HorynaMen (81)18:29+4:276:03
28Hana HorvátováWomen (41)24:28+7:448:55
30Ondrej HlavácMen (81)18:40+4:386:07
32Ondrej HasmanMen (81)18:51+4:496:10
37Ondrej VystavelMen (81)19:58+5:566:32
54Ondrej StarýMen (81)24:18+10:167:58

Domnarvets GoIF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Elsa AnderssonWomen (41)20:08+3:247:20

Eiker OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Vegard MyklemyrMen (81)19:25+5:236:21

Eiker OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Ane DyrkornWomen (41)25:09+8:259:10

Fet OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
82Sondre Kvalø HaugMen (81)39:15+25:1312:52

Fossum IF

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Victoria Hæstad BjørnstadWomen (41)18:57+2:136:54
16Styrk Hundseid KamsvågMen (81)16:34+2:325:25
21Åsne Naadland HoloWomen (41)21:52+5:087:58
42Erik Hæstad BjørnstadMen (81)21:11+7:096:56
53Tarjei HoloMen (81)23:24+9:227:40
64Oscar Hæstad BjørnstadMen (81)29:46+15:449:45

Freidig

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Oskar Spets StorhovMen (81)22:56+8:547:31

Garphyttans IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Elin SchagerströmWomen (41)21:39+4:557:54

Gjø-Vard OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
69Elias ØhmanMen (81)31:05+17:0310:11

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Bjørnar KvåleMen (81)disqualified

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ove SætraMen (81)14:45+0:434:50

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Stanimir BelomazhevMen (81)16:25+2:235:22

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Øyvind WatterdalMen (81)21:49+7:477:09

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Barbro KvåleWomen (41)18:03+1:196:35

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Kjetil BjørloMen (81)disqualified

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Niels Christian HellerudMen (81)22:36+8:347:24

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
70Erlend BrendstuenMen (81)31:09+17:0710:12

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Marianne DæhliWomen (41)25:50+9:069:25

Hamar OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Anine LomeWomen (41)20:07+3:237:20

Haninge SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
80Emil AnderssonMen (81)38:23+24:2112:35

Heming Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Ulrik Astrup ArnesenMen (81)16:44+2:425:29

Heming Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Kasper FosserMen (81)22:17+8:157:18

HJS Vansbro OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Elin HållWomen (41)21:11+4:277:43
0Zeb PalmMen (81)disqualified

IFK Mora OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Martin GranbergMen (81)17:37+3:355:46
23Sofia BerglundWomen (41)22:17+5:338:07
31Nicola MuellerMen (81)18:47+4:456:09
34Emmy AlbinssonWomen (41)28:00+11:1610:13
35Sara ErikssonWomen (41)28:49+12:0510:31
40Linus MoodMen (81)20:16+6:146:38
44Erica OlssonWomen (41)53:08+36:2419:23
77Gustaf BerglundMen (81)34:23+20:2111:16

IL Tyrving

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Solveig Eline BergWomen (41)26:36+9:529:42
Maren NorderudWomen (41)did not finish

Kongsberg OL

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Anne Willkommen EikenWomen (41)17:48+1:046:29
24Helene EgerWomen (41)23:04+6:208:25
33Kathinka RogstadWomen (41)27:35+10:5110:04
37Andrea VaneboWomen (41)29:33+12:4910:47
39Marlin HaavengenWomen (41)30:39+13:5511:11
40Sarah WølloWomen (41)33:00+16:1612:02
43Kjersti Tønnessen BergstølWomen (41)43:50+27:0615:59
60Sølve DrageMen (81)26:22+12:208:38

Konnerud IL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Audun HeimdalMen (81)14:024:36
24Jørgen BaklidMen (81)18:02+4:005:54
30Maiken Økern HågårdWomen (41)25:37+8:539:20
41Aslak HeimdalMen (81)20:35+6:336:44

Kvarnsvedens GoIF OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Rikard BergströmMen (81)24:33+10:318:02

Lardal OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Marit Melby JacobsenWomen (41)19:23+2:397:04

Lillehammer OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
78Lars BukkehaveMen (81)35:33+21:3111:39

Lillomarka OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Jens Johan BrekkeMen (81)18:29+4:276:03
73Elias Skjolden SørensenMen (81)31:19+17:1710:16

Lithuanian team

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Gabriele AndrasiunieneWomen (41)18:32+1:486:45
12Nerijus SulcysMen (81)16:21+2:195:21
26Andrej GerasimovMen (81)18:14+4:125:58
43Vitalijus PetrulisMen (81)21:14+7:126:57
50Ignas AmbrazasMen (81)22:32+8:307:23
67Regimantas KavaliauskasMen (81)30:59+16:5710:09
0Petras AndrasiunasMen (81)disqualified

Løten o-lag

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Evine Westli AndersenWomen (41)16:446:06
22Emilie Westli AndersenWomen (41)22:05+5:218:03

Modum OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Syver Røhnebæk KongsrudMen (81)disqualified

NTNUI

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Jonas Madslien BakkenMen (81)22:11+8:097:16
Jørgen MadslienMen (81)did not finish

Nydalens SK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Elias JonssonMen (81)15:36+1:345:06
15Jørgen WulfsbergMen (81)16:30+2:285:24
35Gjermund Tørnqvist HaldenMen (81)19:26+5:246:22
38Åse BerganWomen (41)30:17+13:3311:03
65Sander H. RogndokkenMen (81)29:47+15:459:45
76Audun BerganMen (81)32:27+18:2510:38

Oddersjaa SSK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
61Einar EkelandMen (81)28:02+14:009:11

OK Azuolas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Dalia SiudikieneWomen (41)23:55+7:118:43

OK Ilves

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Rimmo RõõmMen (81)20:13+6:116:37

Ok Kåre

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
68Rasmus NordgrenMen (81)31:01+16:5910:10

OK Linné

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Olle GrywenzMen (81)20:13+6:116:37
59Oliver AngelsiööMen (81)26:02+12:008:32

Oppsal Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
71Lavran ThorstensenMen (81)31:11+17:0910:13

Østmarka OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
74Hans Kristian Stubban HygenMen (81)31:37+17:3510:21

Perkunas OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Kasparas SulcysMen (81)21:56+7:547:11

Sandefjord OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Hallvard Arntzen FossMen (81)19:22+5:206:20

Säterbygdens OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Oskar SandbergMen (81)15:17+1:155:00
36Emil ArvidssonMen (81)19:56+5:546:32

Täby OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Anna HerbertWomen (41)20:59+4:157:39
27Edvin NordströmMen (81)18:21+4:196:00

Vang OL

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Heidi Therese WiestWomen (41)20:17+3:337:24
20Eskil FrøislandMen (81)17:18+3:165:40
22Even LindaasMen (81)17:56+3:545:52
44Njaal Ellegaard MelbyMen (81)21:34+7:327:04
72Ole Johan BråtenMen (81)31:13+17:1110:14
81Fredrik SveenMen (81)38:56+24:5412:45

Västerbergslagens OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
79William KarlssonMen (81)35:59+21:5711:47

VSK Csikszereda

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Klaus CsucsMen (81)15:40+1:385:08
11Simion SuciuMen (81)15:59+1:575:14
58Zoltan SzepMen (81)25:52+11:508:28

Wing OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Lars Hol MoholdtMen (81)15:01+0:594:55
14Christian HohlMen (81)16:27+2:255:23

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org