International Orienteering Federation

Official results for Sjusjørennet sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sjusjørennet sprint
Organiser: Norway
Date: 10 December 2016

Men

3 050 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Audun HeimdalKonnerud ILNorway14:024:36
2Peter ArnessonBottnaryds IFSweden14:28+0:264:44
3Ove SætraHadeland OLNorway14:45+0:434:50
4Øyvind WiggenByåsen ILNorway14:58+0:564:54
5Lars Hol MoholdtWing OKNorway15:01+0:594:55
6Vegard GulbrandsenAsker SkiklubbNorway15:07+1:054:57
7Oskar SandbergSäterbygdens OKSweden15:17+1:155:00
8Elias JonssonNydalens SKNorway15:36+1:345:06
9Eivind Øfsthus GravirAsker SkiklubbNorway15:37+1:355:07
10Klaus CsucsVSK CsikszeredaRomania15:40+1:385:08
11Simion SuciuVSK CsikszeredaRomania15:59+1:575:14
12Nerijus SulcysLithuanian teamLithuania16:21+2:195:21
13Stanimir BelomazhevHadeland OLBulgaria16:25+2:235:22
14Christian HohlWing OKSwitzerland16:27+2:255:23
15Jørgen WulfsbergNydalens SKNorway16:30+2:285:24
16Styrk Hundseid KamsvågFossum IFNorway16:34+2:325:25
17Ulrik Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway16:44+2:425:29
18Henrik Fredriksen AasAsker SkiklubbNorway17:02+3:005:35
19Jan HasekCzech ski-o teamCzech Republic17:03+3:015:35
20Eskil FrøislandVang OLNorway17:18+3:165:40
21Martin GranbergIFK Mora OKSweden17:37+3:355:46
22Even LindaasVang OLNorway17:56+3:545:52
22Trygve MyhrAsker SkiklubbNorway17:56+3:545:52
24Jørgen BaklidKonnerud ILNorway18:02+4:005:54
25Per Clemet WisløffAsker SkiklubbNorway18:13+4:115:58
26Andrej GerasimovLithuanian teamLithuania18:14+4:125:58
27Edvin NordströmTäby OKNorway18:21+4:196:00
28Jens Johan BrekkeLillomarka OLNorway18:29+4:276:03
28Roman HorynaCzech ski-o teamCzech Republic18:29+4:276:03
30Ondrej HlavácCzech ski-o teamCzech Republic18:40+4:386:07
31Nicola MuellerIFK Mora OKSwitzerland18:47+4:456:09
32Ondrej HasmanCzech ski-o teamCzech Republic18:51+4:496:10
33Hallvard Arntzen FossSandefjord OKNorway19:22+5:206:20
34Vegard MyklemyrEiker OLNorway19:25+5:236:21
35Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SKNorway19:26+5:246:22
36Emil ArvidssonSäterbygdens OKSweden19:56+5:546:32
37Ondrej VystavelCzech ski-o teamCzech Republic19:58+5:566:32
38Olle GrywenzOK LinnéSweden20:13+6:116:37
38Rimmo RõõmOK IlvesEstonia20:13+6:116:37
40Linus MoodIFK Mora OKSweden20:16+6:146:38
41Aslak HeimdalKonnerud ILNorway20:35+6:336:44
42Erik Hæstad BjørnstadFossum IFNorway21:11+7:096:56
43Vitalijus PetrulisLithuanian teamLithuania21:14+7:126:57
44Njaal Ellegaard MelbyVang OLNorway21:34+7:327:04
45Axel HoveidAsker SkiklubbNorway21:47+7:457:08
46Øyvind WatterdalHadeland OLNorway21:49+7:477:09
47Kasparas SulcysPerkunas OKLithuania21:56+7:547:11
48Jonas Madslien BakkenNTNUINorway22:11+8:097:16
49Kasper FosserHeming OrienteringNorway22:17+8:157:18
50Ignas AmbrazasLithuanian teamLithuania22:32+8:307:23
51Niels Christian HellerudHalden SKNorway22:36+8:347:24
52Oskar Spets StorhovFreidigNorway22:56+8:547:31
53Tarjei HoloFossum IFNorway23:24+9:227:40
54Ondrej StarýCzech ski-o teamCzech Republic24:18+10:167:58
55Rikard BergströmKvarnsvedens GoIF OKSweden24:33+10:318:02
58Zoltan SzepVSK CsikszeredaRomania25:52+11:508:28
59Oliver AngelsiööOK LinnéNorway26:02+12:008:32
60Sølve DrageKongsberg OLNorway26:22+12:208:38
61Einar EkelandOddersjaa SSKNorway28:02+14:009:11
64Oscar Hæstad BjørnstadFossum IFNorway29:46+15:449:45
65Sander H. RogndokkenNydalens SKNorway29:47+15:459:45
67Regimantas KavaliauskasLithuanian teamLithuania30:59+16:5710:09
68Rasmus NordgrenOk KåreSweden31:01+16:5910:10
69Elias ØhmanGjø-Vard OLNorway31:05+17:0310:11
70Erlend BrendstuenHalden SKNorway31:09+17:0710:12
71Lavran ThorstensenOppsal OrienteringNorway31:11+17:0910:13
72Ole Johan BråtenVang OLNorway31:13+17:1110:14
73Elias Skjolden SørensenLillomarka OLNorway31:19+17:1710:16
74Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OKNorway31:37+17:3510:21
76Audun BerganNydalens SKNorway32:27+18:2510:38
77Gustaf BerglundIFK Mora OKSweden34:23+20:2111:16
78Lars BukkehaveLillehammer OKDenmark35:33+21:3111:39
79William KarlssonVästerbergslagens OLSweden35:59+21:5711:47
80Emil AnderssonHaninge SOKSweden38:23+24:2112:35
81Fredrik SveenVang OLNorway38:56+24:5412:45
82Sondre Kvalø HaugFet OLNorway39:15+25:1312:52
0Syver Røhnebæk KongsrudModum OLNorwaydisqualified
0Zeb PalmHJS Vansbro OKSwedendisqualified
0Petras AndrasiunasLithuanian teamLithuaniadisqualified
0Bjørnar KvåleHadeland OLNorwaydisqualified
0Kjetil BjørloHalden SKNorwaydisqualified
Jørgen MadslienNTNUINorwaydid not finish

Women

2 740 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Evine Westli AndersenLøten o-lagNorway16:446:06
2Synne StrandAsker SkiklubbNorway17:19+0:356:19
3Tilla Farnes HennumAsker SkiklubbNorway17:38+0:546:26
4Anniken Eriksrud KarlsenBækkelagets SKNorway17:45+1:016:28
5Anne Willkommen EikenKongsberg OLNorway17:48+1:046:29
6Barbro KvåleHadeland OLNorway18:03+1:196:35
7Gabriele AndrasiunieneLithuanian teamLithuania18:32+1:486:45
8Victoria Hæstad BjørnstadFossum IFNorway18:57+2:136:54
9Marit Melby JacobsenLardal OLNorway19:23+2:397:04
10Anine LomeHamar OKNorway20:07+3:237:20
11Elsa AnderssonDomnarvets GoIFUkraine20:08+3:247:20
12Heidi Therese WiestVang OLNorway20:17+3:337:24
13Nora Synnøve WoxholthAsker SkiklubbNorway20:25+3:417:27
14Margrethe WisløffAsker SkiklubbNorway20:36+3:527:31
15Zsuzsa FeyAsker SkiklubbRomania20:55+4:117:38
16Anna HerbertTäby OKSweden20:59+4:157:39
17Elin HållHJS Vansbro OKSweden21:11+4:277:43
18Veronika KubínováCzech ski-o teamCzech Republic21:15+4:317:45
19Anežka Hlavá¿ováCzech ski-o teamCzech Republic21:39+4:557:54
19Elin SchagerströmGarphyttans IFSweden21:39+4:557:54
21Åsne Naadland HoloFossum IFNorway21:52+5:087:58
22Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway22:05+5:218:03
23Sofia BerglundIFK Mora OKSweden22:17+5:338:07
24Helene EgerKongsberg OLNorway23:04+6:208:25
25Markéta FirešováCzech ski-o teamCzech Republic23:28+6:448:33
26Dalia SiudikieneOK AzuolasLithuania23:55+7:118:43
27Lotte Jauhojärvi MarkussenAsker SkiklubbDenmark24:06+7:228:47
28Hana HorvátováCzech ski-o teamCzech Republic24:28+7:448:55
29Ane DyrkornEiker OLNorway25:09+8:259:10
30Maiken Økern HågårdKonnerud ILNorway25:37+8:539:20
31Marianne DæhliHalden SKNorway25:50+9:069:25
32Solveig Eline BergIL TyrvingNorway26:36+9:529:42
33Kathinka RogstadKongsberg OLNorway27:35+10:5110:04
34Emmy AlbinssonIFK Mora OKSweden28:00+11:1610:13
35Sara ErikssonIFK Mora OKSweden28:49+12:0510:31
37Andrea VaneboKongsberg OLNorway29:33+12:4910:47
38Åse BerganNydalens SKNorway30:17+13:3311:03
39Marlin HaavengenKongsberg OLNorway30:39+13:5511:11
40Sarah WølloKongsberg OLNorway33:00+16:1612:02
43Kjersti Tønnessen BergstølKongsberg OLNorway43:50+27:0615:59
44Erica OlssonIFK Mora OKSweden53:08+36:2419:23
Maren NorderudIL TyrvingNorwaydid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org