International Orienteering Federation

Official results for Sprint distance Finnish Championships

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint distance Finnish Championships
Organiser: Finland
Date: 17 September 2017

Angelniemen Ankkuri

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Heini SaarimäkiWomenB1 (39)15:03+1:044:53
7Tuomo MäkeläMen (51)14:44+0:333:39
17Sami MäntyMenB2 (42)16:25+1:394:57
20Sanni KiveläWomen (39)14:49+1:254:44
28Sanna KauppilaWomen (39)15:20+1:564:53
29Kaisa LylynperäWomenB1 (39)16:03+2:045:12
32Arto RankiMenB2 (42)17:55+3:095:24
32Markku EloMen (51)15:50+1:393:55
37Tuomas KariMen (51)15:58+1:473:57

Anttolan Urheilijat

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Laura HyyryläinenWomenB1 (39)15:14+1:154:56
14Joona ViholainenMenB2 (42)16:10+1:244:53
18Kalle ManninenMenB2 (42)16:30+1:444:59
32Juha HyyryläinenMen (51)15:50+1:393:55
35Tuomas FjällströmMenB2 (42)18:17+3:315:31
40Antton ViljakainenMenB1 (52)17:29+2:224:45
45Heikki ManninenMenB1 (52)18:05+2:584:55

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Andreas Hougaard Boesen (U)Men (51)14:59+0:483:43

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Mads K. Larsen (U)MenB3 (25)21:25+9:336:58

Espoon Akilles

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Maria LerssiWomenB2 (38)16:39+4:235:44
21Salla LaitinenWomenB1 (39)15:36+1:375:03
23Ville PakkanenMenB2 (42)17:09+2:235:10
31Veli-Pekka KuuttiMenB1 (52)16:52+1:454:35
46Ville VierimaaMenB1 (52)18:35+3:285:03

Espoon Suunta

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Maija RaasakkaWomenB2 (38)15:51+3:355:27
7Anssi VesantoMenB3 (25)12:46+0:544:09
8Vladislav Malyshev (U)Men (51)14:48+0:373:40
9Anni HonkimaaWomenB2 (38)16:16+4:005:36
15Ville KokkilaMenB3 (25)14:26+2:344:42
21Ekaterina Savkina (U)Women (39)14:51+1:274:44
22George Mavchun (U)MenB1 (52)16:26+1:194:28
27Mikhail Kuleshov (U)Men (51)15:39+1:283:53
34Laura JakobssonWomenB2 (38)18:54+6:386:31

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Triin Jaadmaa (U)WomenB1 (39)15:23+1:244:59

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Maxime Rauturier (U)MenB1 (52)disqualified

Hämeenlinnan Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jere KommioMenB2 (42)15:02+0:164:32
10Vesa Ylis-JunttilaMenB2 (42)16:01+1:154:50

Hauhon Sisu

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jaakko LiukkalaMenB2 (42)14:56+0:104:30
30Aki YlitaloMenB2 (42)17:39+2:535:19

Helsingin Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Olli OjanahoMen (51)14:113:31
5Topi RaitanenMen (51)14:33+0:223:36
22Pihla OtsamoWomen (39)14:53+1:294:45

Hiidenkiertäjät

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Leonid Novikov (U)MenB3 (25)12:03+0:113:55
4Olli-Pekka KoistinenMen (51)14:31+0:203:36
5Vilho LoukkalahtiMenB3 (25)12:29+0:374:03
9Otto LoukkalahtiMenB1 (52)16:06+0:594:23
11Oskari LiukkonenMen (51)15:01+0:503:43
14Mikko PatanaMen (51)15:08+0:573:45
16Jukka-Pekka SeppänenMenB1 (52)16:20+1:134:27
24Matti KiveläMen (51)15:32+1:213:51
29Eemeli SuominenMen (51)15:42+1:313:53
38Tiia-Maria RauttolaWomenB2 (38)22:24+10:087:43
46Tomi NärväMen (51)16:30+2:194:05
47Lauri SorsaMenB1 (52)18:36+3:295:04
Anu UhotoinenWomenB1 (39)disqualified
Ville LuomaMenB3 (25)disqualified
Perttu SorsaMenB2 (42)did not start

Hiisirasti

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Olga Elizarova (U)WomenB1 (39)14:58+0:594:51
25Dmitry Nakonechnyi (U)Men (51)15:33+1:223:51
Daniil Elizarov (U)MenB1 (52)disqualified

Hong Kong

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Yui Kan Raphael Mak (U)MenB2 (42)17:18+2:325:13

IF Femman

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Peter SundelinMenB2 (42)15:04+0:184:33
9Julia JärveläinenWomen (39)14:20+0:564:34
Thomas Jansson (U)MenB3 (25)disqualified

IK Falken

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Christoffer MelinMenB2 (42)17:32+2:465:17

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Ville ParkkinenMen (51)15:10+0:593:45

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Mikko KnuuttilaMen (51)16:23+2:124:03

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Tero LinnainmaaMenB1 (52)16:00+0:534:21

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Henri TaanilaMenB1 (52)16:55+1:484:36

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Juho-Veikko HytönenMenB1 (52)did not finish

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Aleksi KarppinenMenB3 (25)12:06+0:143:56

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jooseppi KalliokoskiMenB3 (25)disqualified

Irland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Josh OSullivan-Hourihan (U)MenB1 (52)16:21+1:144:27

Jämsän Retki-Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Merja RantanenWomen (39)14:17+0:534:33

Jämsän Retki-Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Tia TarkiainenWomenB1 (39)50:39+36:4016:26

Kajaanin Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Saara MalinenWomenB1 (39)disqualified

Kalevan Rasti

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Markus RäsänenMen (51)15:04+0:533:44
18Hannu AirilaMen (51)15:20+1:093:48
20Roope KoskinenMenB1 (52)16:24+1:174:28
21Santeri SilvennoinenMen (51)15:28+1:173:50
24Jussi KoskinenMenB2 (42)17:15+2:295:12
Jan Prochazka (U)Men (51)did not start

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Evely Kaasiku (U)Women (39)disqualified

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Tuomo IstolahtiMenB1 (52)16:55+1:484:36

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Jaakko IstolahtiMenB1 (52)17:29+2:224:45

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Santeri SainioMenB1 (52)17:35+2:284:47

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Joona MalmiMenB2 (42)18:58+4:125:43

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Iida SavolainenWomenB1 (39)15:10+1:114:55

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Netta RajamäkiWomenB2 (38)15:23+3:075:18

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Minna SaarinenWomenB2 (38)16:07+3:515:33

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Niina PapinsaariWomenB2 (38)16:20+4:045:37

Kankaanpään Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Elmeri JuuraMenB3 (25)13:31+1:394:24
19Santeri VaaraMenB3 (25)18:10+6:185:55
24Jyrki MikkolaMenB2 (42)17:15+2:295:12
Juha HuhtanenMenB2 (42)did not start

Keuruun Kisailijat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Sari AnttonenWomen (39)14:14+0:504:32
10Sanna PusaWomenB1 (39)15:11+1:124:55
29Sonja MörskyWomen (39)15:22+1:584:54

Kokkolan Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Roosa HämäläinenWomen (39)15:27+2:034:56
45Toni-Antti ViitasaariMen (51)16:28+2:174:05

Koovee

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Timo Sild (U)Men (51)14:19+0:083:33
4Ari-Pekka LassilaMenB3 (25)12:12+0:203:58
8Marika HaraWomenB1 (39)15:09+1:104:55
10Juho WesterlundMenB3 (25)12:57+1:054:13
11Johanna HulkkonenWomen (39)14:25+1:014:36
11Karoliina UkskoskiWomen (39)14:25+1:014:36
14Ulrika UotilaWomenB1 (39)15:20+1:214:58
19Miia NiittynenWomen (39)14:45+1:214:42
19Joni HirvikallioMen (51)15:24+1:133:49
26Marjo TaanilaWomenB1 (39)15:45+1:465:06
27Petri AnnilaMenB2 (42)17:23+2:375:15
Jarno ParkkinenMenB3 (25)did not start

Kortesjärven Järvi-Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Essi YlipelkolaWomenB2 (38)15:52+3:365:28

Kouvolan Suunnistajat

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jukka TaniMenB2 (42)14:464:27
3Miika LaineMenB2 (42)14:58+0:124:31
23Katja LuomaWomenB1 (39)15:37+1:385:04
25Kaisa VainikkaWomenB2 (38)18:04+5:486:13
30Pinja HietanenWomenB1 (39)16:11+2:125:15
34Noora HyyrynenWomen (39)15:35+2:114:58
42Patrik VäisänenMenB1 (52)17:32+2:254:46
Sari VääränenWomenB1 (39)disqualified

Kuopion Suunnistajat

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Anna MoilanenWomenB1 (39)15:02+1:034:52
8Antto-Iiro SuhonenMenB2 (42)15:35+0:494:42
8Aapo AaltioMenB3 (25)12:51+0:594:11
18Aleksi SopoMenB1 (52)16:22+1:154:27
21Miitu KorhonenWomenB1 (39)15:36+1:375:03
Laura Joonas (U)WomenB1 (39)disqualified
Aleksi TuovinenMenB2 (42)did not start

Kuusamon Erä-Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Santeri AikioMenB2 (42)15:02+0:164:32

Kymin Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Aino VäyrynenWomenB1 (39)15:25+1:265:00
Jussi TaussiMenB2 (42)did not start

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Aleksi AnttolainenMen (51)15:35+1:243:52

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Lotta KirvesmiesWomen (39)15:07+1:434:49

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tuomo LahtinenMenB1 (52)15:22+0:154:11

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Teemu NiskanenMenB1 (52)16:28+1:214:29

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Valtteri RantalaMenB1 (52)16:46+1:394:34

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Matias SankariMenB1 (52)16:52+1:454:35

Lahden Suunnistajat-37

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lauri ValkonenMenB1 (52)did not start

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Stefano Raus (U)MenB2 (42)18:22+3:365:32

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Philipp Von Arx (U)MenB3 (25)11:523:51

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Joni SolonenMenB3 (25)13:35+1:434:25

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Saara KukkonenWomenB2 (38)16:37+4:215:43

Lahden Taimi

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Hanne KolehmainenWomenB2 (38)16:39+4:235:44
18Mikko KemppinenMenB3 (25)15:32+3:405:03
21Kari KokkinenMenB2 (42)16:40+1:545:02
27Sanna AndelinWomenB1 (39)15:52+1:535:09

Laitasaaren Veto

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Essi LotvonenWomenB2 (38)18:09+5:536:15

Lappeen Riento

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Ville SaikkoMenB1 (52)15:52+0:454:19
32Julia KorhonenWomenB2 (38)18:48+6:326:28
39Simo MertanenMenB1 (52)17:26+2:194:45

Lapuan Virkiä

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Hermanni SankeloMenB2 (42)16:14+1:284:54
Ari-Pekka JoensuuMenB1 (52)disqualified
Ats Sõnajalg (U)Men (51)disqualified

Latvia

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Arturs Paulins (U)MenB3 (25)did not start

Luumäen Rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Janne KuningasMenB1 (52)15:57+0:504:20

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Sara KarvonenWomen (39)14:41+1:174:41

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Karoliina SundbergWomen (39)15:01+1:374:47

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Aapo LeskinenMenB1 (52)16:06+0:594:23

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Rainer KujalaMenB1 (52)17:13+2:064:41

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Juuso KujanpääMenB2 (42)15:44+0:584:45

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Lauri KleemolaMenB2 (42)16:03+1:174:50

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Joona OjapaloMenB3 (25)14:24+2:324:41

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Aino MänkärläWomenB1 (39)15:14+1:154:56

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Sara SaramäkiWomenB2 (38)18:29+6:136:22

Maarian Mahti

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Nelly SopanenWomenB2 (38)16:50+4:345:48
25Anna SalmiWomenB2 (38)18:04+5:486:13
37Tanja Etu-HuittiWomenB2 (38)21:27+9:117:23

Miehikkälän Vilkas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Tomi KauppilaMenB2 (42)19:31+4:455:53

MS Parma

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anastasia Rudnaya (U)WomenB2 (38)12:164:13
3Maija SianojaWomen (39)14:01+0:374:28
3Artem Popov (U)Men (51)14:24+0:133:34
5Tuulia VibergWomen (39)14:07+0:434:30
9Eero-Matti VainioMenB1 (52)16:06+0:594:23
14Tiia IstolahtiWomen (39)14:31+1:074:38
15Jannina GustafssonWomen (39)14:32+1:084:38
31Aaro RuoholaMenB1 (52)16:52+1:454:35

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Joonas AholaMen (51)15:02+0:513:43

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Corentin Roux (U)Men (51)15:57+1:463:57

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Marko ManninenMenB2 (42)16:38+1:525:01

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jeremias LipsanenMenB2 (42)disqualified

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Petra AhoWomenB1 (39)disqualified

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Heini TarvainenWomenB2 (38)16:20+4:045:37

OK Botnia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Linda EkonojaWomenB2 (38)17:50+5:346:08

OK Raseborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Erik HaajanenMenB2 (42)16:01+1:154:50

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Otto SimosasMen (51)16:06+1:553:59

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Otto SundMen (51)16:16+2:054:02

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Daniel BlomsterMen (51)16:48+2:374:10

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27von Katja SchoultzWomen (39)15:15+1:514:52

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Petteri MuukkonenMenB1 (52)15:074:07

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Simo HasuMenB1 (52)16:07+1:004:23

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Filip BrunellMenB1 (52)16:42+1:354:33

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Christopher MikanderMenB2 (42)15:29+0:434:40

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Topi HasuMenB3 (25)12:51+0:594:11

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Outi HasuWomenB1 (39)15:22+1:234:59

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Mari SeppänenWomenB1 (39)15:22+1:234:59

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Anna-Sofia MarilaWomenB2 (38)16:51+4:355:48

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Jasmin SundbäckWomenB2 (38)17:03+4:475:52

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Emma JugaWomenB2 (38)17:03+4:475:52

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Ina WesterlundWomen (39)14:24+1:004:36

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Caj SnickarsMenB3 (25)14:53+3:014:50

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Vivian LindholmWomenB2 (38)16:21+4:055:38

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Jenny RayWomenB2 (38)20:51+8:357:11

Paimion Rasti

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Eveliina HirvonenWomenB1 (39)13:594:32
11Emma SilvennoinenWomen (39)14:25+1:014:36
16Inga DambeWomen (39)14:33+1:094:38
17Björgul Ida Marie Naess Björgul (U)Women (39)14:38+1:144:40
20Mikko HuhtinenMen (51)15:26+1:153:49
Jesse LaukkarinenMen (51)disqualified
Henri KalveMenB1 (52)did not start

Pellon Ponsi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Juho-Matti TaivainenMenB1 (52)16:37+1:304:31
Jyri UusitaloMenB2 (42)did not start

Pihkaniskat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Sabrina MeriheinäWomenB2 (38)18:26+6:106:21
37Leo TolvanenMenB2 (42)18:52+4:065:41

Raja-Karjalan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Joonas HirviMenB2 (42)17:51+3:055:23

Raja-Karjalan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Markus HakkarainenMenB2 (42)disqualified

Rajamäen Rykmentti

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Matti LiukkonenMenB1 (52)15:57+0:504:20
26Hanna RaitanenWomen (39)15:12+1:484:51
27Vili NiemiMen (51)15:39+1:283:53
31Miika SuominenMen (51)15:49+1:383:55
Markus TurunenMenB3 (25)disqualified
Pyry NiemiMenB2 (42)did not start
Eero SalevaMenB3 (25)did not start

RasTiimi

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Johanna TiittoWomenB2 (38)17:00+4:445:51
29Katariina TiittoWomenB2 (38)18:12+5:566:16

Rastikarhut

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elli PeltomäkiWomenB1 (39)14:22+0:234:39
13Petja PöyhönenMenB1 (52)16:15+1:084:25
25Kari-Pekka SeppänenMenB1 (52)16:31+1:244:30
28Sanna YlikyläWomenB1 (39)15:54+1:555:09
33Tuija KuuselaWomen (39)15:29+2:054:56
34Suvi YlikyläWomen (39)15:35+2:114:58
35Saina PöyhönenWomenB2 (38)18:57+6:416:32

Rasti-Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Alexandra Voytova (U)Women (39)15:27+2:034:56

Rasti-Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Eero MarkkilaMenB2 (42)16:17+1:314:55

Rasti-Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Antti IivariMenB3 (25)13:07+1:154:16

Rasti-Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Suvi HeittolaWomenB1 (39)15:44+1:455:06

Rasti-Lukko

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Tomas SnellmanMenB1 (52)17:18+2:114:42

Rasti-Lukko

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Vesa-Ville VäänänenMenB2 (42)18:09+3:235:29

RastiPiikkiö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Hanna-Kaisa SadwinskiWomenB2 (38)18:48+6:326:28

Rastivarsat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Milla LohikainenWomenB1 (39)15:24+1:255:00
34Tuomo NiskanenMenB2 (42)18:11+3:255:29
48Tatu LeirimaaMenB1 (52)19:40+4:335:21

Saarijärven Pullistus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Minna TruhponenWomenB2 (38)16:36+4:205:43

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sofia HaajanenWomen (39)14:03+0:394:29

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Sampo RahkoMenB1 (52)16:22+1:154:27

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Niko NissinenMenB1 (52)17:32+2:254:46

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Iisak HelanderMenB3 (25)12:44+0:524:08

SK Uusi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Antti LindqvistMenB2 (42)17:24+2:385:15

Suomusjärven Sisu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Tiina AnttilaWomenB2 (38)17:03+4:475:52

Suunta Jyväskylä

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Ruut KankoWomenB2 (38)15:59+3:435:30
17Anton SulkulaMenB3 (25)14:56+3:044:51
24Misa TuomalaMenB1 (52)16:29+1:224:29
27Lauri PohjolaMenB1 (52)16:38+1:314:31
38Tuukka SenttulaMenB1 (52)17:21+2:144:43
Pauli LeinonenMenB1 (52)disqualified

Suunta-Sepot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Salla SaarijärviWomenB1 (39)disqualified

Suunta-Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Petri KoskelaMenB2 (42)20:18+5:326:07

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Jere SipponenMen (51)15:52+1:413:56

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Mårten BoströmMen (51)16:13+2:024:01

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kirsi NurmiWomen (39)13:244:16

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Anna NärhiWomen (39)14:11+0:474:31

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Matleena BoströmWomen (39)15:26+2:024:55

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Susanna TervoWomenB1 (39)14:51+0:524:49

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Niina HulkkonenWomenB1 (39)15:29+1:305:01

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jutta JussilaWomenB2 (38)15:32+3:165:21

Tampereen Pyrintö

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Venla HarjuWomen (39)13:30+0:064:18
4Sanni KymäläinenWomenB1 (39)14:56+0:574:50
6Elias KuukkaMen (51)14:35+0:243:37
9Aleksi NiemiMen (51)14:50+0:393:40
15Antti SaikkoMenB1 (52)16:19+1:124:26
19Heikki VirekunnasMenB2 (42)16:38+1:525:01
20Juho KinniMenB1 (52)16:24+1:174:28
22Eero KahilaMenB2 (42)16:44+1:585:03
23Ellu MunukkaWomenB1 (39)15:37+1:385:04
23Saila KinniWomen (39)15:01+1:374:47
32Suvi HarjuWomenB1 (39)17:19+3:205:37
36Tytti KirvesmiesWomen (39)16:10+2:465:09
48Anton KuukkaMen (51)16:45+2:344:09
Lotta KarholaWomen (39)disqualified

Turun Metsänkävijät

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Jussi SunaMen (51)15:13+1:023:46
16Antti ParjanneMen (51)15:13+1:023:46
30Gleb TikhonovMen (51)15:43+1:323:53
38Martins Sirmais (U)Men (51)16:01+1:503:58
Esa HuttunenMenB3 (25)disqualified
Yannick Michiels (U)MenB3 (25)did not start

Turun Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Hanne ManderbackaWomenB2 (38)15:28+3:125:20
30Juho RajaniemiMenB1 (52)16:47+1:404:34
31Emmi HaavistoWomenB1 (39)16:44+2:455:25

Vaajakosken Terä

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Aki SaariMenB1 (52)15:43+0:364:16
14Lasse KauttoMenB1 (52)16:18+1:114:26
23Juha SorvistoMen (51)15:31+1:203:51
35Antti AnttonenMen (51)15:56+1:453:57
41Toni SaariMen (51)16:15+2:044:01
43Tuukka JurvakainenMen (51)16:22+2:114:03
47Ilari SulkulaMen (51)16:31+2:204:05

Vaalan Karhu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Mika SeppänenMenB2 (42)16:06+1:204:51

Vaasan Suunnistajat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Ella NurmiWomenB2 (38)17:00+4:445:51
27Aada ForsmanWomenB2 (38)18:06+5:506:14

Vehkalahden Veikot

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Lari TakanenMenB1 (52)15:21+0:144:10
11Sari NurmelaWomenB1 (39)15:12+1:134:56
21Samu HeiskaMen (51)15:28+1:173:50
37Elina KilpeläinenWomen (39)16:21+2:575:13
Eero InkeriMenB1 (52)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org